Najnowsze wpisy, strona 158


sie 30 2021 Cibory Polski
Komentarze (0)

U nas też są kuzynki papirusa z rodziny ciborowatych Cyperaceae. To rośliny jednoliścienne z rzędu wiechlinowców Poales, tego samego co rodzina wiechlinowatych Poaceae,czyli traw.

Cibora brunatna Cyperus fuscus tworzy drobne kepki, ma czerwonawe krozenie, łodyga jest gładka, trojkanciasta, liście długie, rownowąskie, płaskie lub zgięte, calobrzegie, kwiaty zebrane w kłoski zebrane w baldaszki pod nimi są 3 podsadki, kłoski są wąskie, jajowate z przysadkami, są 3 pręciki i 1 słupek, owoce to podłogowate, trójścienne, ciemnobrązowe orzeszki.
Cibora zmienna, przemiennolistna, papirusik Cyperus alternifolius ulistnienie okółkowe, liście równowąskie, długie, drobne kwiaty wyrastają w kątach przysadek i są zebrane w wiechy otoczone okółkiem podsadek, owoce to drobne orzeszki, roślina ozdobna doniczkowa.
Cibora żółta Cyperus flavescens długie, wąskie liście, długie łodygi, kwiaty drobne otone przysadkami zebrane w otoczone długimi podsadkami kłosy, owoce to orzeszki, roślina ściśle chroniona. 
Cyperus congestus rozgałęzione lodygi, długie, cienkie, równowąskie liście, otoczone długimi przysadkami w okółkach kwiaty zebrane w kłoski zebrane w otoczone podsadkami klosy, owoce to orzeszki.
Cyperus eragrostis rozgałęziona łodyga, podługowate, cienkie liście, kwiaty zebrane w jajowate kłoski zebrane w główki otoczone długimi podsadkami zebranymi o okółki, owoce to orzeszki

 

Cyperus houghtonii długie łodygi, długie, cienkie liście, kwiaty zebrane w otoczone przysadkami kłoski, otoczone jajowatymi czerwonawymi okółkowymi podsadkami baldachy, owoce to orzeszki.
sie 30 2021 Potrzebna pomoc, wpis z 6.12.2017, dalej...
Komentarze (0)

Schronisko dla bezdomnych psów w Krzesimowie ma zostać zlikwidowane, ponieważ w marcu przyszłego roku kończy się umowa na dzierżawę terenu, której właściciel nie chce przedłużyć. W schronisku są starsze pieski. Do marca muszą być adoptowane. Starsze psy są spokojne, nie gryzą butów ani mebli, za to są najlepszymi przyjaciółmi, tak wdzęcznymi i kochającymi, jak nie potrafi żaden człowiek. Jeśli jesteście w stanie zapewnić im dom, leczenie, odpowiednia karmę, staruszki często mają problemy zdrowotne, to proszę adoptujcie pieska. Zbliża się Wigilia, wielu z Was postawi na stole pusty talerz, bo tak każe tradycja, bo tak robili rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie, a przecież można realnie pomóc zamieniając talerz na miskę i przyjmując pod swój dach przyjaciela, nowego czlonka rodziny. Zwierzęta nie są prezentami, to żywe istoty, które czują, myślą i kochają, zabranie zwierzęcia to decyzja na całe życie. Pies niczym dziecko jest nowym członkiem rodziny, ktorym trzeba się opiekować i kórego trzeba kochać. Zostało ponad 3 miesiące na adopcję, dla tych psów to jedyna szansa na przeżycie. Jeśli masz warunki i potrzebujesz przyjaciela zabierz pieska ze schroniska, podaruj mu życie na Święta. Jesli jesteście zainteresowani kontakt do schroniska to 

Krzesimów Gajówka 237
21-007 Mełgiew
tel. 691 522 924

 

Schronisko ależy do Świdnickiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami. Niedługo potrzebny będzie nowy lokal, gdyby był ktoś chętny go wynająć proszę kontaktować się ze schroniskiem lub Świdnickim Stowarzyszeniem Opieki nad Zwierzętami. Jednak trzeba pamiętac, że te psy,które już wiele przeszły w swoim życiu potrzebują prawdziwego domu i rodziny. One tego potrzebują najbardziej, zróbmy im prezent na Święta i zabierzmy je do domu, one odwdzięczą się miłością. również jeśli sami nie możecie wziąć pieska, ale znacie kogoś kto go poszukuje albo chce powiadmocie go o tym. Powiadmocie też ludzi, którzy mogą wynająć ziemię pod nowe schronisko. Bardzo prosimy o pomoc.
sie 30 2021 Jak dbać o draceny
Komentarze (0)

Draceny to popularne rośliny doniczkowe, które mają zebrane w pióropusz liście, które są albo skierowane w górę albo opadające, zielone lub kolorowe. Najpopularniejsze draceny to dracena obrzeżona Dracaena marginata, która jest odporna, ma rozgałęzioną łodygę i sztywne, lancetowate liście skierowane w górę. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C. Przesadzamy ją raz na 2-3 lata do doniczki większej o rozmiar od poprzedniej, w sezonie nawozimy ją co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, w czasie spoczynku zaprzestajemy zasilania, rozmażamy przez rozmnóżki wierzchołkowe lub pocięcie lodygi.

Dracena odwrócona Dracaena reflexa drzewiasta dracena, która ma  łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Lubi jasne, ale nie nasłonecznione miejsca, potrzebuje dużo ciepła, temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu, od marca do sierpnia trzeba ją obficie podlewać, w czasie spoczynku, jesienią i zimą tak, by ziemia nie wyschła Dracena nie toleruje i nadmiaru wody pozostającej w podstawce, może to spowodować gnicie korzeni i nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej, można ją zraszać. Od marca do sierpnia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem spoczynku nawożenie trzeba ograniczać aż do całkowitego zaprzestania. Wiosną przesadzamy młode osobniki co rok, starsze co 2-3 lata do doniczki wiekszej o 1 rozmiar. Rozmnażamy je przez sadzonki wierzchołkowe długości 10–15 cm, pobrane z miękkich pędów bocznych i przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty 5–8 cm długości, każdy musi mieć dobrze wykształcone oczka, umieszczamy je poziomo w podłożu, pąkami do góry.
Dracena wonna Draceana fragrans ma gruby pień i lśniące, zielone z żółtozielonym pasem pośrodku liście. Lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem, zimą trzeba przestawić w miejsce bardziej nasłonecznione, aby liście nie straciły ozdobnych pasków, podłoże do uprawy draceny musi być próchniczne, przepuszczalne np. ziemia uniwersalna albo specjalna ziemia do juk, palm i dracen, koniecznie z drenażem. Wiosną i latem dracenę trzeba je umiarkwoanie podlewać, ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, natomiast zimą podlewa się tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie. Dracena nie lubi zalewania korzeni. Temperatura uprawy w sezonie powinna wynosić 20–25 stopni Celsjusza, a zimą 18–21 st. C. Od marca do września dracenę nawozi się co 2 tygodnie nawozami do roślin ozdobnych z liści. Kurz z liści usuwamy wilgotną szmatką. Liście można nabłyszczać.Młode draceny przesadza się co roku, a starsze co dwa lata, przesadza się do doniczki o 1–2 rozmiary większej od poprzedniej.

 

Dracena Sandera Dracaena sanderiana ma pokrój wzniesiony, liście są wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone, często są paskowane,mają zielono-kremowy lub zielono-żółty kolor. Roślinę uprawia się w doniczce w podłożu lub w wodzie, dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Roślina lubi dużo światła rozproszonego, ale bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do wyshchnięcia liści, lubi ciepło, temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową np. z keramzytu. Musi być obficie podlewana, ale przed każdym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć, zima podlewanie ograniczamy do minimum, woda musi być odstana i miękka, ten gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni warto co 2-3 tygodnie stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników np. mszyc, tarczników, miseczników, jej wrażliwe punkty to kąty liści.  Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Po za tym jest łatwa w uprawie [https://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/dracena-rozne-gatunki-draceny-do-uprawy-w-doniczkach-zdjecia,65_1829.html] Ogólnie draceny lubia jasne, ale rozproszone światło, ciepło, w sezonie średnia temperatura musi wynosić min. 21 st. zimą nie przekraczać 13. są gatunki, ktore wymagają minimum 18 st. C, latem wymagają podlewania 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej, nadmiar wody trzeba odlać, żeby korzenie jej nie zgniły, wyjątek to dracena Sandera. Raz na dwa tygodnie roślinę warto zasilić nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie do podlewania. Trzeba dbac o wysoką wilgotność powietrza i zraszać liście, by nie opadały. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, z duża ilością składników pokarmowych, o odczynie pH 6,3 - 6,8. Starszych okazów nie trzeba przesadzać, wystarczy dosypać wierzchnia warstwę gleby. Do dracen nadaje się uniwersalna gleba do palm, dracen i juk. Draceny romnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, odcinamy końce wierzchołków, moczymi w ukrozeniaczu i wkładamy do doniczek z meiszanką torfu z piaskiem. Aby sadzonki się ukorzeniły warto utrzymywać podwyższoną temperaturę podłoża, w granicach 24-25°C. Możemy pociąc bezlistną lodygę i jej fragmenty posadzic w mieszance torfu z piaskiem w osobnych doniczkach, w tym przypadku ukmorzenianie trwa dłużej. mozna nacięc pęd draceny, nacięcie wlożyć do woreczka z ziemią, roslina puści tam korzenie i wkładamy ten fragment z korzeniami do ziemi, trzeba go odciąc od rośliny macierzystej [https://poradnikogrodniczy.pl/dracena-pielegnacja-przesadzanie-rozmnazanie-odmiany.php].
sie 30 2021 Najpopularniejsze gatunki domowych dracen
Komentarze (0)

Dracena smocza Dracaena draco wysoki, ciemnoszary pień rozgaęłziony na wiele rozgałęzionych gałęzi, które kończą się pióropuszem szablowatych, białozielonych liści tworzących parasol, kwiaty sa zielonobiałe, owoce mięsiste i pomarańczowe.

Dracena wonna Draceana fragrans ma gruby pień i lśniące, lancetowate liście są zielone z żółtozielonym pasem pośrodku liście, kwiaty wonne, mają 6-krotny,dzwonkowaty okwiat, 6 pręcików i 1 slupek, sa małe,zielonobiałe, zebrane w wiechę, owoce to orkągłe, żółte, jednonasienne jagody.
Dracena obrzeżona Dracaena marginata, która jest odporna, ma rozgałęzioną łodygę i sztywne, lancetowate, zaostrzone liście skierowane w górę.
Dracena odwrócona Dracaena reflexa drzewiasta dracena, która ma  łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami.
Dracena Sandera Dracaena sanderiana ma pokrój wzniesiony, liście są wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone, często są paskowane, mają zielono-kremowy lub zielono-żółty kolor.
Dracena Hookera Dracaena aletriformis rozgałęziona łodyga z pióropuszem lancetowatych, jasnoobrzeżonych liści, purpurowe kwiaty zebrane są w grona.

 

Przyczyny żółknięcia liści dracen. Mogą to być choroby albo atak owadów-szkodników? Mogą potrzebować nawożenia albo wymiany ziemi. Szkodzi im zbyt suche powietrze i bezpośrednie nasłonecznienie, trzeba nawilżyć powietrze np. poprzez położenie mokrego ręcznika na grzejniku, który parując nawilży powietrze. Można zrobić nawóz z czarnej herbaty, po zaparzeniu rozrywając torebkę i wysypując zawartość do doniczki, można też rozkruszyć papierosy do ziemi albo podlać wodą z surowego mięsa, wtedy rośliny dostaną substancje organiczne z liści herbaty, tytoniu albo krwi. Jeśli gnije pęd draceny to znaczy, że dracena jest nadmiernie podlewana. Latem podlewa się co 2-3 tygodnie zimą rzadziej. Być może trzeba przesadzic je do ziemi z drenażem na dnie i rzadziej podlewać. Draceny nie lubią stać w pobliżu kaloryferów, trzeba je przestawić w inne miejsce.I nawilżać powietrze. Tu są rady: https://poradnikogrodniczy.pl/choroby-draceny-liscie-zolkna-opadaja-suche-konce-lisci.php
sie 30 2021 Kolejne sposoby na jesień i zimę
Komentarze (0)

 Niemiłe jest to ślęczenie po nocy, kiedy już o 16 jest ciemno. Nie jest to zdrowe ani dla ciała (rozregulowana gospodarka hormonalna) i dla ducha (depresje sezonowe), musimy się ratować. Nasze oczy są przystosowane do 10000 do 20000 luksów, tymczasem w domach i zakładach pracy natężenie światła wynosi zaledwie 1/5 tej wartości, jest to dlaoczu tym czym dla ciała dieta 500 kcal. Warto więc inwestować w potężne żarówki, tradycyjne, których widmo barw odpowiada widmu światła słonecznego, co prawda są znacznie słabsze, ale realistycznie oddają efekt światłocienia i kolory i nie męcza wzroku. Warto ustawić komputery i telefony na najwyższa jasność. Nie namawiam nikogo do oglądania tv, ale zawsze można popatrzeć na piekne zdjęcia przyrody, brakuje teraz zieleni, kwiatów, można popatrzeć na zdjęcia, warto latem robić dużo fotek, widok łąki czy miedzy w promieniach słońca działa na psychikę jak balsam. dodatkowo światło niebieskie z ekranów reguluje gospodarkę hormonalną i ma bezpośredni wpływ na nastrój, dzięki melanopsynie, która reaguje na światło niebieskie, receptory tego światła to komórki zwojowe siatkówki (ipRGCs), to właśnie ekspozycja na światło niebieskie w dzień stymuluje wydzielanie serotoniny i późniejsze wydzielanie melatoniny, to brak światła niebieskiego powoduje depresję sezonową, zimą,kiedy słońce jest nisko, grube warstwy atmosfery przez, które przenikają jego promienie zatrzymuja światło niebieskie i fioletowe, dlatego zimowe światło jest lekko pomarańczowe i żółtawe. Komputery i ekrany urządzeń elektronicznych mogą być jego zamiennikami, słabszymi, ale bierze sie co jest. Warto robic latem zdjęcia i filmiki z wakacji, takie pamiątki, gdzie całą rodziną robi się coś razem koją i duszę i relaksują wzrok. No i ppozwalają nam snuc piekne wspomnienia i marzenia o przyszłorocznych wakacjach.

Horrory, najlepsze są te budujące nastrój poprzez wolne tempo i muzykę, sceny gore czy sceny przeskokowe, gdzie wylatuje komputerowy stworek nie są straszne. Najlepsze są trillery, jak te z Tele5 i Puls, które dawniej puszczano po 20, które działają poprzez nastrój. Co dają nam horrory? Strach, a strach powoduje wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, a one pobudzają, jesienia i zimą jesteśmy osłabieni, nie mamy na nic siły, a przypływ adrenaliny podnosi ciśnienie lepiej od kawy, przyspiesza metabolizm, szybszy metabolizm to lepsze wydzielanie ciepła przez ciało. Krew napływa do mięśni, by przygotować nas do walki i ucieczki, mięśnie zaczynają trawić kalorie, zostaje wytworzone ciepło. Dzieki horrorom czujemy się fizycznie lepiej i jest nam cieplej. Ktoś powie, że wtedy krew odpływa ze skóry do mięśni, stąd gęsia skórka,ale ona jest atawizmem, który został po przodkach człowieka, którzy mieli futro. Wtedy gęsia skórka stroszyła ich futro i wydawali sie wieksi i silniejsi. Tak jak przestrzaszone psy i koty stroszą sierść i wydają się większe. Szybszy metabolizm to lepsze spalanie nadmiaru kalorii, ktory pochłaniamy ratując się słodyczami i szybszy transport tlenu i składników pokarmowych po ciele, rośnie też częstość oddechów, organizm dostaje więcej tlenu, dzięki czemu komórki sa lepiej dotlenione, a ciało jest zdolne do większej pracy. Jak podaje portal https://portal.abczdrowie.pl/czy-ogladanie-horrorow-moze-pozytywnie-wplywac-na-nasze-zdrowie oglądanie horrorów zwiększa liczbę białych krwinek, dzieki czemu lepiej radzimy sobie z jesiennymi i zimowymi infekcjami i łatwiej możemy ich uniknąć. Horror może przyczynić się do powstawania zakrzepów i niekoniecznie jest zdrowy dla ludzi z chorobami serca, ale na pewno zdrowszy od napojów energetycznych czy sztucznych pobudzaczy.
Chili, habanero i inne ostre papryczki, dzięki kapsaicynie dająćej pikantny smak stymulują wydzielanie endorfin, już uczucie gorąca samo w sobie jest błogie i stanowi miła odmianę od męczących chlodów czy bolesnych mrozów, a tu jeszcze kapsaicyna wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia. Dzięki podraznieniu receptorów nerwowych wysyłany jest sygnał do mózgu do ośrodka smaku o ostrości smaku, w rezultacie mózg wytwarza endorfiny, dzięki czemu poprawia sie nam nastrój. Kapsaicyna blokuje odczuwanie bolu, dlatego wykorzystywana jest w maściach przeciwreumatycznych i przeciwbolowych. Dodawanie ostrych papryczek do posiłków pomoże pozbyć się bólu glowy spowodowanego nieprzyjazną pogodą i bólów mięśni spowodowanych chłodem, może też złagodzic ból skóry spowodowany mrozem. Kapsaicyna pobudza metabolizm i termogenezę, dzieki niej jest nam cieplej, pobudza też trawienie, jeśli juz musicie jeść tłuste potrawy, to chili pomoże Wam je strawić i zapobiegnie problemom ze strony układu pokarmowego. Są teorie, że nadmiar chili jest toksyczny dla wątroby, ale na pewno nie tak bardzo jak tłuste zawiesiste potrawy, których zimą, kiedy mamy mniej ruchu nie możemy spalić. Są też kraje, gdzie ludzie dodają ostrą papryke dowszystkich potraw i jakoś wcale nie ma tam więcej chorob wątroby niż w innych krajach, winna jest więc tłusta kuchnia, nie sotre przyprawy. Podobne dzialanie do chili ma cynamon, curry i pieprz. Sama teraz dodaję ostre papryczki do surowek i niemal wszystkich kanapek.