Frankolin malowany Francolinus pictus twarz rdzawa, pierś brązowożóła w czarne plamki, biała pierś, bgęsto plamkowana na górze, na dole rzadko, brązowy, czarno plamkowany brzuch, brązowy wierzch, samica ma białą plamę na gardle, żyje na polach, łakach, podmokłych terenach, zadrzewieniach, marzec-czerwiec samica składa i wysiaduje 4-6 jaj, monogamia, zyje w Indiach i na Sri Lance.
Frankolin chiński Francolinus pintadeanus białe pasy pod okiem, pierś, brzuch i spód i gardło, na bokachspodu są czarne prązki, wierzch czarny w białe prązki, brązow skrzydła, podogonie i plamy na plecach, samica od maja do września składa 4-5 jaj, zyje w lasach, polach i zaroślach, Chiny, indie, Wietnam Kambodża, je pędy, owoce, nasiona i owady.
Frankolin indyjski Francolinus pondicerianus brązowa głowa, żóła twarz w brązowe pasy, niebieska szyja w żółte pasy, boki w brązowobiałe pasy, żółty spód w białe pasy, długi ogon, je pędy, nasiona, kłącza, owoce, żyje w zaroślach i na polach, samica znosi 6-9 jaj, wysiaduje je 18-19 dni, żyje w Azji.
Frankolin bagienny Francolinus gularis samiec brązowy wierzch, biały, czarnio prązkowany spód, ceglaste boki i ogon, samica ceglastobrązowa, spód ma ceglasty, żyje w trawach, na polach i plantacjach, gniazdo wśrod roslin wyścielane roślinami, samica w maju-czerwcu skłąda 3-4 jaja i wysiaduje je, je nasiona, pędy, owady, owoce, zyje w Azji. Frankolin czubaty Dendroperdix sephaena czarna maska na oku i opaska nad okiem, biała brew, biała szyja w brązowe kropy, brazowe skrzydła w białe kropy, bezowy tułów w białe kropki, biegnąc stawia brązowy czubek, żyje w zaroslach, je termity, bezkręgowce, nasiona, owoce, pędy, bulwy, kwiaty, liście, samica skłąda 4-9 jaj wysiaduje je przez 19 dni, gniazdo w ziemi wyścielane trawą.
Frankolin jasnogłowy Peliperdix coqui brązowa głowa, ciemna czapeczka, szyja, boki iwerzch, białe, czarno prązkowane, biały brzuch i pierś, szare skrzydłą i ogon, czarna maseczka, pomarańczowe nogi, głowa samca jednolicie ruda, spód prązkowany, samica ma biały wzorek na głowie, pisklęta podobne do mamy, żyje na sawannie, je nasiona, owoce, pędy, owady, gniazda wykopane w ziemi wyłożone trawą liścmi i częsciami roslin, samica 4-5 jaj, oboje rodzice opiekuja się pisklętami przezkilka miesięcy, zyje w Afryce.
Frankolin białogardły Peliperdix albogularis białe gardło jasno brązowa twarz, brązowe plamy na policzkach, jasno brązowy spód i szyja, szary prązkowany wierzch, brązowe skrzydła samica ma kreskowany wierzch, boki i pierś też, samiec ma rdzwopłowy spód, żyje na sawannie, je nasiona, termity i inne owady, gniazow ykopane w ziemi, wyłozone trawą i częściami roślin, samica znosi 4-7 jaj, Afryka.
Frankolin jarzębaty Peliperdix schlegelii żółta głowa, szara czapeczka, brunatny, prązkowany grzbiet, jasny, prązkowany spód, zyje na sawannie, je liście drzewa Isoberinia doka, termity i owady, w gnieżdzie wyścielanym trawami i częsciami roslin, wykopanym w ziemi samica znosi 2-5 jaj, od września do listopada, Afryka.
Frankolin czarnogardły Peliperdix lathami brązowe pióa, białę gardło, czarno nakrapiany spód, żyje w lasach iz aroślach, je owoce, nasiona, zielone częsci roślin, termity, chrzaszcze, mrówki i slimaki, gniazdo w liściach wśród gałęzi drzew, samica znosi 2-3 jaja, Afryka.
Frankolin zebroszyi Scleroptila streptophora biała, czarno poprzecznie prązkowana pierś, brązowe pióra na ciele w czarne plamki, żółe nogi, biało-brązowe pasy na twarzy, je owady i ansiona, gniazda w zagęłniach skał wypełnionych ściółką, samica składa 4-5 jaj, osiadły, zamieszkuje uprawy i łąki, na wys. 600-1800 m.n.p.m w Afryce.
Frankolin rudoskrzydły Scleroptila levaillantii brązowa głowa i kark, ciało brązowe w ciemne cętki i białe pasy, je bulwy ic ebulki kosaćcowatych i amarylkowatych, żyje na terenach trawiastych i w zaroślach, na skrajach lasów w Afryce, samica przez cały rok składa 3-12 jaj w rowkach wyłożonych liśćmi, częsciami roślin i trawą.
Frankolin szaroskrzydły Scleroptila afra białe podgardle, bezowy wierzch i boki w brązowe plamki, czarna czapeczka, żyje w trawach i zaroślach na wys. 1800-2750 m.n.p.m je bezkręgowce gł. mrowki, prostoskrzydłe, chrzaszcze, bulwy, cebule, podziemne części kosaćcowatych, amarylkowatych i ciborowatych, w gnieżdzie w ziemi wysłanym liśćmi samica składa 3-8 jaj, wysiaduje je 21-22 dni, osiadły, zyje w RPA i Losotho.
Frankolin rdzawolicy Scleroptila finschi szara pierś, brązowy tułów i skrzydłą z plamami brązowymi, rdzawe plamy na policzkach, żyje w lasach, na sawannach i terenach trawiastych, w ukrytych w krzakach, wykopanych w ziemi gniazdach samica skłąda 5 jaj, osiadły, monogamiczny, żyje w Afryce.
Frankolin górski Scleroptila psilolaema biała szyja w czarne kropki, bezowy spód w brązowe kropki, żóława głowa w czarne pasy, brazowy wierzch w poprzeczne brązowe prążki, żółte nogi i dziób, łaki i wrzosowiska 1800-4000 m.n.p.m żyje w stadkach rodzinnych dorosły i 4-5 piskląt, monogamiczny i osiadły, Etiopia, Kenia, Uganda.
Frankolin rdzwoboczny Scleroptila shelleyi bezowa twarz, białe podgardle, żółte brwi, spód biały, boki i wierzch rdzawe w brazowe plamy, brazowe skrzydłą w białe palmy, biały brzuch w czarne poprzeczne prązki, zamieszkuje w sawannach, na formacjach trawiastych i w luźnych lasach 700-3000 m.n.p.m w Afryce, je podziemne częsci roślin i nasiona oraz slimaki, termity, mrówki, prostoskrzydłe, przez cały rok w dołkach wykopanych w ziemi, wyścielanych liśćmi i innymi częściami roslin samica skłąda 4-5 jaj, wysiaduje je 21-22 dni.
Frankolin zbroczony Scleroptila gutturalis brzegi brązowych, uplamionych skrzydeł szare, żółty spód w rdzawobrązowe plamy, brazowa głowa, białe podgardle i brwi, rdzawe plamy na skrzydłach, żyje w sawannie, zaroślach i lasach, je podziemne częsci roślin, nasiona owoce i owady, w zagłębionym w ziemi gnieździe składa 5-8 jaj, żyje w Afryce.
Bambusówka górska Bambusicola fytchii brązowa szyja w ciemniejsze palmy, szary spód w czarne, biało otoczone, zlewające sie plamy, brązowe skrzydła w czarne plamki, samiec ma ostrogi, monogamia, samiec zostaje z samicą w czasie wysiadywania jaj i wodzenia kurcząt, w płytkim zagłębieniu w trawie samica składa 4-7 jaj, wysiaduje 18-19 dni, oboje rodzice opiekują się pisklętami, żyją w środkowo wschodniej Azji.
Bambusówka chińska Bambusicola thoracicus brazowa czapeczka, podgardle ic zoło szare, brązowe brwi, rdzawy sp[ód, boki w czarne plamy, brązowe skrzydła w białe plamy, szare nogi i dziób, moniogamia samiec zostaje w czasie wysiadywania jaj i wodzenia piskląt, w zagłębieniu w ziemi samica znosi 4-7 jaj wysiaduje je 18-19 dni, oboje rodzice wodzą pisklęta, zyje w Chinach i na Tajwanie.
Kur bankiwa Gallus gallus samiec czerwony grzebień i korale, czerwona szyja i kark, czarny tułów, czarny ogon z białą opaską, rdzawobrązowa nasada ogona i skrzydła, samica czerwony grzebień, brązowy, ciemny wierzch i jasny brązowy spód, je ziarno, korzenie, bezkręgowce, owoce, nasiona, na wiosnę samiec łączy się z kilkoma samicami budującymi w ściółce gniazda i składającymi 4-9 jaj, wysiaduja je 18-20 dni, żyja w lasach, zaroślach, drzewostanach, płn Indie i płd-wsch Azja.
Kur siwy Gallus sonneratii samiec czerwone korale i grzebień, szara pierś, biały, czarno nakrapiany grzbiet, szary, nakrapiany krzyż, brązowe końce skrzydeł, czarny ogon z zielonym połyskiem, kura ma brązową głowę i szyję, czekoladowy wierzch i ogon, spód i boki białę w brązowe plamy, kogut ma czerwone nogi, ona żółte, spi na gałęziach drzew, żyje w parach lub małcyh grupach, za dnia chodzi po ziemi, żyje w lasach, zaroslach, je owoce, liście, gałązki, paki, kwiaty, owady, mięczaki, pajęczaki, robaki, larwy, kogut ma 3-5 kur, samica składa 3-5 białych, nakrapianych jaj, wysiaduje je przez 20-21 dni, sama wodzi kurczęta, żyje w południowo-zachodnich Indiach.
Kur cejloński Gallus lafayettii kogut czerwone korale, twarz i grzebień z żółtą plamą, brązowożółta szyja, brązowa pierś i grzbiet, czarny, opalizujący na niebiesko tył, kura brązowy wierzch i brązowa szyja w białe palmki, spód biały w brązowe plamki, ona ma żółte nogi, on czerwone, samica składa 2-9 jaj, wysiaduje je 20-21 dni i sama wodzi, je owoce, nasiona, bezkręgowce i gady, śpi na drzewach 3-4 m nad ziemią, zyje w Cejlonie.
Kur zielony Gallus varius kogut biały, duży, bulwiasty grzebień, brązowa głowa, szyja i pierś, brązowy tył w inym odcieniu, rdzawe pokrywy skrzydeł, brązowy, długi ogon, kura brazowa, naga twarz, bez grzebienia, szare nogi, samica składa 6-10 jaj, wysiaduje je przez 21 dni, wodzi je sama, je nasiona, owoce, drobne bezkręgowce, za dnia jest na ziemi wśród bambusa, śpi na bambusie kilka m nad ziemią żyje na Bali, w Komodo, Jawie, Flores, Lembok i innych.
Olśniak himalajski Lophophorus impejanus kogut brązowy ogon, ciemny spód, niebiesko opalizujące plecy, zielono głowa i grzbiet na karku brązowa opaska, szmaragdowe plamy na skrzydłach i okulary, kura brązowa w jasniejsze plamki, niebieskie okulary, białe podgardle, je nasiona, bezkręgowce, bulwy, korzenie, zyje w lasach sosnowo-dębowych na wys od 2400 do 4500 m.n.p.m. w wsch. Azji.
Olśniak białosterny Lophophorus sclateri samiec niebieskie okulary, czarny tułów, opalizujące zgniłozielone skrzydła, brązowy kark, biały tył pleców i ogon, koniec ogona brązowy, kura brazowa w białe podłuzne plamki, ma niebieskie okulary i biały koniec ogona, je korzenie, bulwy, stawonogi, gryzonie, nasiona, owoce i kwiaty, żyje w Birmie, Indiach i Tybecie.
Olśniak zielonosterny Lophophorus lhuysii kogut zielona głowa z czubkiem, brazowy kark, niebieskie, opalizujące skrzydła, białe plecy, granatowy spód, zielony ogon z białym końcem, kura brązowa w białe plamki, żyje w górach środkowych Chin, je owoce, nasiona, bulwy, korzenie, kwiaty, liście, bezkręgowce.
Trapogon rudolicy Tragopan melanocephalus kogut niebieska twarz, czerwony kark i szyja, spód brązowy w białe, duże kropy, wierzch brązowy w białe, drobne kropki i ciemne kropki, 2 zielone rogi, kura brązowa, biały brzuch, je liście, pędy, nasiona, owoce, bezkręgowce, gniazduje od maja do czerwca w dziuplach, żyje w parach lub pojedynczo w Himalajach, w okresie godowym samiec śpiewa. Trapogon czerwony Tragopan satyra kogut spód czerwony, brzuch w białę korpki, wierzch brązowy w białę kropki, niebieskie korale, czarno-rdzawy grzebień z piór, czarne podgardle, kura brązowa, jasniejszy spód, je nasiona, zielone części roślin, żyje w Himalajach, zimą schodzi nożej, samotnik, w grupach rodzinnych lub w parach, monogamia, w opuszczonych przez inne ptaki gniazdach samica składa 3-6 jaj, wysiaduje je 28 dni, młode opuszczają gniazdo po wylęgu, żyje w Himalajach.
Trapogon żółtolicy Tragopan blythii on żółta twarz, czarne brwi, czerwone podgardle, kark i szyja, czarna czapeczka, szary, prązkowany poprzecznie spód, brązowy wierzch w białe kropki, kura brązowa w czarne kropki, składa 2-4 jaja, wysiaduje je przez 28 dni, je bezkręgowce, owoce, nasiona, kwiaty, liście, bulwy i korzenie, wschodnia Azja.
Trapogon modrolicy Tragopan temminckii kogut wierzch i spód brązowe w białe kropki, czerwona pierś i podgardle, czarna głowa, niebieskie okulary, cieliste nogi, kura brazowa, na spodzie ma białobrązowe kropki, róóżwe nogi, je owoce, nasiona, bulwy, liście, kwiaty, Indie, Chiny, Wietnam, Tybet.
Trapogon plamisty Tragopan caboti czarna głowa, czerwona twarz i grzebień, czarny wierzch w białe kropy, jasnobezowy spód, brązowe kury mają brązowe okulary i białe kropki, siedzi na gałęziach w lasach borealnych i iglastych, je nasiona i owoce marona, paproci, wiśni górskiej, malin, jagód, winogronów, żyje na ziemi lub w gałeziach, w marcu-kwietniu składa 2-12 jaj, wysiduje je 28 dni, żyje w płd-wsch Chinach.
Górak rudogardły Tetraophasis obscurus rude, biało otoczone gardło, niebieska szyja, brązowy, plamkowany wierzch, pióa na brzuchu brązowe, biało otoczone, brązowy ogon, żyje w góskich lasach iglastych i zaroślach rododendronów w Chinach.
Górak płowogardły Tetraophasis szechenyii jasnopłowa plama na podgardłu, szary kuper, pierś, spód, brązowe skrzydła w białe pasy poprzeczne, czerwone okulary, bezowe plamy układają się w rzędy po bokach ciała, żyje w Himalajach 3300-4600 m.n.p.m.
Bażant kasztanowaty Syrmaticus ellioti samiec białą szyja z czarnym paskie, rdzawobrązowa pierś, biały brzuch, białe boki w brązowe plamy, jasne nogi, czerwone okulary, niebieskie plamy na skrzydłąch, ogon w brązowobiałę paski, samica brązowa, biał brzuch, ogon w brązowbiałe pasy, czarne gardła, je owoce, nasiona i liście, żyje w płd-wsch Chinach.
Bażant birmańska Syrmaticus humiae głowa i szyja samca niebieskie, rdzawe okulary, brązowy tułów, niebieski pasek i 2 białe na skrzydłach, ogon w brązowy deseń, cieliste nogi, ona spód beżowy, jasny brzuch w beżowe plamki, brązowy deseń na wierzchu, rudy spód ogona, białe jaja, gniazdo z piór i gałęzi, je owoce, naisona, liście, bulwy, kwiaty, Chiny, Indie, Birma, Tajlandia.
Bażant tajwański Syrmaticus mikado on czarny, białę prązki na ogonie, czerwone okulary, ona brązowa na spodzie białe plamki na wierzchu ciemniejsze plamki, czerwone okulary, lata jak kura, grzebie w ziemi po deszczu, je owoce, liście, nasiona, pąki, kwiaty bezkręgowce, w marcu-czerwcu w gniezdzie z opadłych liści, trawy, gałezi samice razem skąłdają kremowe jaja i potem opiekują się pisklętami, zyje na Tajwanie.
Bażant japoński Syrmaticus soemmerringii oboje brązowi w deseń, czerwone okulary, je owady, stawonogi, korzenie, liście i nasiona, Honsiu, Kiusiu, Sikoku.
Bażant królewski Syrmaticus reevesi on żółtobrązowy wierzch, czekoladowo otoczone pióra, biała głowa, czarna opaska na oczach, brązowy spód, białe plamy na piersi, ona szara, wierzch w czarnobrązowe palmy, spód w brązowe, żyje w lasach liściastych i mieszanych z przewagą dębu środkowych Chin, je owoce, nasiona, żołedzie, liście, kwiaty, pąki, owady, mięczaki, dżdżownice, kłącza, tokuje od marca do połowy lipca sa gody, gniazda w ziemi wyścielane igłami, liścmi i częściami roślin, samica składa 6-10 jaj, wysiaduje je 24-25 dni.
Bażant złocisty Chrysolophus pictus on złota głowa, czerwony tułów, zielona plama na grzbiecie i niebieska na plecach,pomarańczowa nasada ogona, długi, brązowy, prążkowany poprzecznie ogon, ona szara w jaśniejsze, poprzeczne prązki, samiec skupia 8 kur, kura składa 6-16 jaj, wysiaduje je 22-23 dni, żyje w lasach gróskich i skalistych, je częsci roślin, środkowe Chiny.