Archiwum sierpień 2021, strona 30


sie 31 2021 Motyle dzienne Polski
Komentarze (0)

Niepylak apollo Parnassius apollo szare skrzydła tylnie w pomarańczowe, przednie w czarno, czarno otoczone oka, otacza je szara opaska w jaśniejsze plamy, wąski tułów i odwłok.
Niepylak mnemozyna Parnassius mnemosyne gruby, szary owłosiony odwłok i tułów, skrzydła białe, na przednim są 2 czarne plamy i mają szare brzegi.
Paź królowej Papilio machaon tylne skrzydła żółte z czarną opaską na końcu w niebieskie kropki, przednie żółte, czarno obrzeżone, z przodu mają czarne plamy.
Paź żeglarz, żeglarek Iphiclides podalirius żółte skrzydła w czarne, podłużne pasy, cienkie ciało.
Białawiec rukiewnik Pontia daplidice samiectylnie skrzydła z wierzchu są białe w zlane ielone plamy, od spodu zielone w białe plamy, przednie od spodu i z wierzchu białe w zielone plamy, samica szare skrzydła tylne w białe plamy i białe przednie w szere palmy.
Bielinek bryonie Pieris bryoniae samiec ma szarobiałe skrzydłą w brązowe żyłki, samica ma żółte tylnie skrzydła i gęstsze użyłkowanie.
Bielinek bytomkowiec Pieris napi spód skrzydeł zielonobiały ma brązowe żyłki, wierzch biały, samiec ma 1 plamke, samiczka 2.
Bielinek kapustnik Pieris brassicae wierzch skrzydęł biały, samica ma 2 brazowe plamki na wierzchu przedniego skrzydła, spód ma 1 plamke, przednie skryzdłą maja beżową opaskę.
Bielinek rzepnik Pieris rapae skrzydłą białę, spód tylnego skrzydła żółty, przedniego biały, samiec ma 1 ciemną plamkę na wierzchu przedniego skrzydła, samica 2.
Listkowiec cytrynek Gonepteryx rhamni przednie skrzydło zaostrzone, samiec ma żółte skrzydłą, samica zielone, skrzydłą mają pomarańczowe plamy.
Niestrzęp głogowiec Aporia crataegi białę skrzydła z czarnymi zyłkami.
Szlaczkoń erate Colias erate żółte skrzydła, mają czarną obwódkę, przednie mają po brązowej plamce, tylne po pomarańczowej.
Szlaczkoń południowiec Colias alfacariensis żółte skrzydła z brązową obwódką i brązowo obwiedzionymi plamkami.
Szlaczkoń siarecznik Colias hyale żółe skrzydła, na końcach mają brązowe obwódki, przednie skrzydła maja brązową plamkę, tylne pomarąńczową.
Szlaczkoń sylwetnik Colias crocea samiec ma pomarańczowe, brązowe na końcach skrzydła, tylnie jest z przodu pomarańczowe, potem brązowe, potem białe, przednie ma brazową plamke, tylnie pomarańczową. samica ma żółte skrzydła, brązowo obwiedzione, na brzegach rząd żóławych plamek, przednie ma brązową plamke, tylnie szarawe pomarańczową.
Szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone on pomarańczowe, brązowo obwiedzione skrzydła, tył tylnego żółty, przednie am brązowa plamkę, samica żółta, tylne skrzydło ciemniejsze z żółtą opaską, oba mają brązowe końce, przednie ma brązową plamkę, tylne żółtą.
Szlaczkoń torfofiec Colias palaeno samiec ma skrzydła cytrynowe, spód zółty, brzegi brązowe, przednie maja brązową plamkę, tylne jasną, samica ma szarawy wierzch brązowo zakończonych skrzydeł, przednie mają brązową plamkę, tylne białą.
Wietek gorczycznik Leptidea sinapis szarobiałe skrzydełka, koniec przedniego brązowy, samica jasniejsza, brzegi skrzdeł szare.
Wietek morsei Leptidea morsei białe, brązowo plamiste skrzydła, ona ma lekko zielonkawy odcień skrzydełek, on ma szary koniec przedniego skrzydła.
Wietek Reala Leptidea reali białe skrzydła, ciemna duże plama i 2 małe kreski na końcu przedniego skrzydła.
Zorzynek rzeżuchowiec Anthocharis cardamines spód skrzydeł biały w zielonobrązowe plamy, wierzch biały, samiec ma koniec przedniego skrzydła pomarańczowy, samica szary i po czarnej kropce na środku przedniego skrzydła.
dostojka/perłowiec adype Argynnis adippe ciało i skrzydła pomarańczowobrązowe, na brzegach skrzydeł czekoladowe plamy, w środku brązowe pasy.
Dostojka aglaja /perłowiec aglaja Argynnis aglaja pomarańczowe skrzydłą w brązowe prązki, na końcu rząd brązowych trójkątów, w środku kółek, ciało brązowe.
Dostojka akwilonaris Boloria aquilonaris ciało i nasady skrzydeł brązowe, skrzydła pomarańczowe w czarne prązki, na końcu sa czarne kółka, spód tylnego skrzydła sszaro-biały, przedniego pomarańczowy w czarneplamki.
Dostojka dafne Brenthis daphne spód skrzydeł szarobrązowy, wierzch pomarańczowy w czarne prązki, na końcu rząd czarnych kółek, ciało brązowe.
Dostojka dia Boloria dia pomarańczowe skrzydła w czarne prązki, na końcu rząd czarnych kropek, spód skrzydeł w brązowo-biało-szare plamki.
Dostojka eufrozyna Boloria euphrosyne pomarańczowe skrzydła w brązowe prązki, na końcu rząd brązowych kropek, spód skrzydeł w ceglaste plamy.
Dostojka eunomia Boloria eunomia żółte skrzydla w czarne prązki, rząd czarnych skrzydeł i czarną opaske na końcu w białę trójkąty, spód przednich skrzydeł żółty w czarne prązki, tylnich w zielono-brązowe pasy.
Dostojka ino Brenthis ino brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne prązki i rząd czarnych kropek, spó tylnego skrzydłą pomarańczowo-żółty przedniego pomarańczowy.
Dostojka laodyce Argynnis laodice brązowe nasady pomarańczowych skrzydeł w czarne kropki, spód tylnego skrzydła zielonkawy, od połowy brązowy, przedniego pomarańczowy w czarne kropki.
dostojka latonia Issoria lathonia szara nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne kropki, tylne ciemniejsze, spó tylnego pomarańczowy w zielone, pudrowe plamy, przedniego pomarańczowy w czane kropki, tylko koniec jasniejszy w zielone, pudrowe plamy.
Dostojka/perłowiec malinowiec Argynnis paphia samiecpomarąńczowe skrzydła do połowy mają czarne prostokąty, od czarne kołka, połowa tylnego brązowa, samica skrzydła szare w czarne kwadraty od połowy na żółtym tle, spó tylnego skrzydła niebieksozielony, przedniego pomarańczowy w żółte wzory.
Dostojka niobe Argynnis niobe brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł, do połowy czarne pasy, od czarne kropki, czarnobiała opaska na końcu, tylne skrzydło pomarańćzowe w jasniejsze i żółte plamy, przednie jak na wierzchu.
Dostojka pales Boloria pales pomarańczowe skrzydła w czarne prązki i kropki na końcu, nasada brązowa, tylne skrzydło do połowy brązowe, tylne skrzdła na spodzie w brązowe, białe i żółte plamy.
Dostojka pandora Argynnis pandora brazowe, opalizujące na zielono nasady skrzydeł, pomarańćzowe skrzydła w czarne plamy i kropki, tylne ma w środku czarną opaseczkę oddzielająca pole z kropkami, zielone skrzydłą na spodzie z białą plamka i opaseczką.
Dostojka selene Boloria selene brazowe nasady pomarańczowych skrzydeł, czarne pręgi, dalej kropki, na końcu czarna opaska, spó przedniego skrzydła taki sam jak wierzch, tylnego w żółe, białe i pomarańczowe plamy.
Dostojka titania Boloria titania skrzydłą do połowy brazowe, potem pomarańczowe z brązową opaską i kropkami, od spodu żółte, brazowe, pomarańczowe pasy na tylnym skrzydle.
Mieniak strużnik Apatura ilia samiec niebieskie skryzdła z brązową opaską, rdzawymi plamkami w rządku, samica pomarańczowa w brązowe i niebieskie pasy, żółty spód skrzydeł w białe i brązowe plamy.
Mieniak tęczowiec Apatura iris szary spód skrzydeł w brązową plame w białe plamy i ciemne oko, on skrzydła niebieskie w białe i ciemne oka, ona ciemniejsza w białą opaskę na skrzydle.
Pasyn debrak Neptis sappho czarne skrzydła w białe pasy, spó brązowy w białe pasy.
Pasyn lucylla Neptis rivularis ciemnobrazowe ksrzydła w biały rząd plamek tworzących opaske, spód brązowy w biały pasek z plamek i biało obwiedziony, przednie skrzydło ma kilka rządków białych plamek.
Pokłonnik kamilla Limenitis camilla brązowe skrzydłą w biały pasek i białe plamki na końcach skrzydeł, nasada skrzydeł niebiesko pudrowa, potem pomarańczowa, jasnobrązowa w białe paski i koniec ciemno brązowy, większe i jasniejsze samice.
Pokłonnik osinowiec Limenitis populi niebieskie skrzydła niżej i pomarańczowe wyżej, biały pasek, niebieska otoczka na końcu, wierzch u samca czarny w biały pasek i rząd pomarańczowych plamek na tylnych i białę plamki na przednich skrzydłach, ona brazowa w białea opaskę na obu skrzydłach i rząd pomarańczowych plamek na końcach, nasady brązowe, końce szare.
Przeplatka atalia Melitaea athalia pomarańczowe skryzdła w brązową kratkę, poziome pasy grube, pionowe cienkie, spód skrzydeł w zielono-brązowe plamy z czarnymi pasami.
Przeplatka aurelia Melitaea aurelia brązowe skryzdła w pomarańczowe plamki, spód skrzydeł pomarańczowo-żółty, z opaską z żółtych plam na końcu.
Przeplatka aurinia Euphydryas aurinia brzowe skrzydła w pomarańczowe oka i brązowe pasy, końce skrzydeł pomarańczowe, tylne mają na pomarańczowym tle czarne kropki, ceglasty spód w zielonkawe pasy i rząd czarnych kropek na jednym z nich.
Przeplatka britomartis Melitaea britomartis brazowe pasy na pomarańczowych skrzydłach, spód przedniego pomarańczowy, tylnego białe w zielone i pomarańczowe pasy.
Przeplatka cinksia Melitaea cinxia żółte slkrzydła w brązowe pasy, spód tylnego w niebieskie i pomarańczowe pasy.
Przeplatka diamina Melitaea diamina brązowe skrzydła w żółte kropki, tylnie mają 2 rządki drobnych żółych plamek, spód przedniego pomarańczowy, tylnego w pomarańczowo-pudrowe pasy.
Przeplatka didyma Melitaea didyma pomarańczowe skrzydła w czarne kropki, biało obwiedzione na końcach, białąwy spód w pomarańczowe pasy i czarne, drobne kropeczki.
Przeplatka febe Melitaea phoebe skrzydła w brązowe, żółte i pomarańczowe plamy, białawy spód w zielonkawe pasy i czarne plamki.
Przeplatka maturna Euphydryas maturna pomarańczowe skrzydła w brązowe pasy i jasniejsze plamki, pomarańczowy spód w jasne paski.
Rusałka admirał Vanessa atalanta brązowa nasada skrzydeł, tylnie maja pomarańczową połowe, przednie pomarańczowy pasek, za nim jest czarne pole w białe plamki, spód tylnego skrxydła brązowy w plamki, przedniego czarny w pomarańczowe i białe plamki, koniec zielono-brazowy.
Rusałka ceik Polygonia c-album pomarańczowe skrzydła w czarne plamki, na końcu brązowy pasek z żółtymi kropkami, spód brązowy, jasniej zakończony.
Rusałka drzewoszek Nymphalis xanthomelas pomarańczowe skrzydła, przednie mają czarne plamki, z przodu jest największa, spód czarny z brazowym paskiem.
Rusałka kratkowiec Araschnia levana wiosną nasada skrzydeł czarna, od środka pomarańczowe w czarne, coraz mniejsze plamki, na przednim białe plamki, latem czarne w kremowe paski, przednie ma kremowe kropki, spód brązowy w jasniejszy pasek.
Rusałka laik Nymphalis vaualbum brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł w czarne plamy, po białej kropce z przodu każdego skrzydła, spód szary w plamki.
Rusałka osetnik Vanessa cardui pomarańczowe skrzydła, przednie ma czarne plamki i czarny koniec, tylne, czarne plamki, koniec przedniego czarny w białe plamki, spód brązowy w białe i czarne plamy, ma czarne, biało obwiedzione oka.
Rusałka pawik Inachis io brązowa nasada pomarańczowych skrzydeł, na każdym niebieskie czarno i żółto otoczone oka, na tylnym mają białą i czarną plamkę od strony tułowia, na przednim purpurowe oka żółto otoczone, z niebieską plmą od zewnątrz, czarne brzegi przednich skrzydeł, wszystkie skrzydła brązowo otoczone, spód brazowy w plamki.
Rusałka pokrzywnik Aglais urticae brazowa nasada pomarańczowych skrzydeł, przednie w żółto-czarne plamki, oba brązowo otoczone, na brązowym tle niebieskie plamki, czarny spód w brązowa plame.
Rusałka wierzbowiec Nymphalis polychloros pomarańczowe, czarno otoczone skrzydła przednie ma czarne plamki i żółte na brzegu, spód w brązow-czarne pasy.
Rusałka żałobnik Nymphalis antiopa ciemno brązowe skrzydła z beżowa obwódką i rzędem niebieskich kropeczek, czarny spód z beżową obwódką.
Górówka boruta Erebia ligea brązowe skrzydła, pomarańczowa opaska na końcach z czarnymi okami, koniec biały, spód skrzydła przedniego taki sam jak wierzch, tylnego brązowy z białą plamą, koniec to jasna opaska z czarnymi okami obwiedzionymi na pomarańczowo.
Góowka epifron Erebia epiphron brązowe skrzydła z jasniejszą opaską, w środku pomarańczową z rzędem czarnych ok, spód brazowy z pomarańczowym nalotem.
Górowka euriala Erebia euryale brązowe skrzydłą w pomarańczową opaskę z plamek z brązowymi okami, na spodzie tylne skrzydło brązowe z białą plamką, przednie brązowe z pomarańczową opaską z okami.
Górówka farte Erebia pharte brązowe skrzydła z rzędem pomarańczowych plamek, spód brązowy z rzędem pomarańczowych plamek.
Górówka gorge Erebia gorge brązowe skrzydła z jasniejszym paskiem na nim są 2 ciemne oka, spód skrzydełek czarny.
Górowka manto Erebia manto brązowe skrzydłą z pomarąńczowym rzędem plamek, spód brązowy z pomarańczowymi opaskami.
Górówka medea Erebia aethiops czarne skrzydła pomarańczowa opaska z białymi, czarno obwiedzionymi okami, końce białe, brązowy spód, przednie skrzydło jak na wierzchu tylne ma bezowy pasek.
Górówka meduza Erebia medusa brązowe skrzydła, rząd pomarańczowych plamek z czarnymi okami, 2 pierwsze na przednim skrzydle maja białe środki, brązowy spód, pomarańczowa opaska z plamek w środku czarne oka z białymi środkami.
Górówka pandroza Erebia pandrose brązowe skrzydła jasniejsza opaska z czarnymi okami, spó tylnego skrzydła jasniejsz niż przedniego, oba brązowe.
Górówka pronoe Erebia pronoe brazowe skryzdła z rzędami pomarańczowych plamek, w nimi sa oka, 2 pierwsze mają białe środki.
Górówka sudecka Erebia sudetica brązowe skrzydła z pomarańczową opaska, spó taki sam jak wierzch.
Mszarnik jutta Oeneis jutta brazowe skrzydła, czarne, jasno brązowo obwiedzione oka, spód brązowy w czarne oka.
Osadnik egeria Pararge aegeria brazowe skrzydła w kremowe plamki, tylne mają mniej plamek za to rzad czarnych, kremowo obwiedzionych ok, przednie mają 1 takie oko, spód tylnych brazowy z małymi oczkami, przednich brązowy w kremowe plamy.
Osadnik kostrzewiec Lasiommata maera brązowe ksrzydła z pomarańczowymi plamami, z czarnymi kropkami, tylne skrzydła mają białe środki na czarnych oko, przednie 1 oko z białym środkiem, spód szary, tylne ma czarne podłużne paski do połowy, przód czarne oka.
Osadnik megera Lasiommata megera brazowe skrzydła, tylne mają pomarańczowe oka z czarnymi i białymi środkami, przednie 1 oko i pomarańczową plamę, spód tylnego szary w zielone zygzaki, przednie zóławe w czarne zygzaki i oka.
Osadnik petropolitana Lasiommata petropolitana brązowe skrzydła, pomarańczowe plamy, tylne mają 3 czarne oka z białymi środkami, przednie 1, spód tylnego szary z 1 okiem z zygzakami, przedniego szary z pomarańczowa plamą i czarnym, kremowo obwiedzionym okiem z białą plamką w środku.
Osadnik wielkooki Lopinga achine skrzydła brązowe w czarne, brązowo otoczone oka, spód brązowy w czarne, brązowo-bezowo otoczone oka z białymi środkami, oka są na jasniejszym pasku.
Polowiec szachownica Melanargia galathea skrzydłą w czarnobiałe kwadraty, spód kremowy, beżowe, brazowo obwiedzione plamki, na przednim brazowe plamy.
Przestrojnik jurtina Maniola jurtina brązowe skrzydła, przednie w pomarańczową plamę i czarne oko z białym środkiem, spód tylne brązowe z jasniejsza opaską z dwoma kropkami, przednie z pomarańczowym środkiem, ciemniejsyzm końcem i czarnym okiem.
Przestrojnik likaon Hyponephele lycaon czarna nasada brązowych skrzydeł, przednie maja jasniejsza plame i czarne, pomarąńczowo obwiedzione oko, spód szar z jasniejsż aopaska, przednie ma pomarańczowa plamę i czarne oka z białymi środkami.
Przestrojnik titonus Pyronia tithonus pomarańczowe skrzydła z brazowymi końcami i nasafdami, przednie ma czarne oko z 2 białymi plamkami w środku, przednie ma brazowa plamę w środku, spód tylnego brązowy w zielone plamki na końcu, przedniego brazowy z czarnym okiem z 2 białymi plamkami w środku i czarnym końcem.
Przestrojnik trawnik Aphantopus hyperantus skrzydła brazowe tylne ma czarne oka z brązowymi środkami, spód brazowy w czarne oka z bezowymi środkami i obwódkami.
Skalnik alcyona Hipparchia alcyone skrzydła ciemno brązowe z beżową opaską, od spodu czarne z szarą opaska na środku.
Skalnik bryzeida Chazara briseis brązowe skrzydła, tylne ma jaśniejszy pasek, przednie rząd białych pasków i czarne oko z przodu, spód szary w szare pasy, czarne plamki.
Skalnik prozerpina Brintesia circe czarne skrzydła z rzędem białych plamek i czarnym okiem z przodu, spód szary w białe pasy i czarne oko.
Skalnik driada Minois dryas brazowe skrzydła, tylne ma 1 oko, przednie 2, oka czarne z białymi środkami, spód brązowy, jasny z jasniejszą opaską, przednie z czarnym okiem z białym środkiem.
Skalnik semele Hipparchia semele brązowe skrzydła, tylne ma jasną opaske i 1 czarne oko, przednie ma 2 czarne oka brązowo otoczone z białymi środkami, spód szary w brązowe opaski i z czarnym okiem.
Skalnik statilinus Hipparchia statilinus skrzydła brązowe, przednie jaśniejsze, ma jasną opaskę z czarnymi okami z białymi środkami, ma brazowe opaski, spód szary ma brązowe opaski i czarne, brazowo otoczone oko z białym środkiem.

sie 31 2021 Ważki Polski
Komentarze (0)

Dziś opiszę piekne owady latające, ważki Odonata to rząd latających owadów drapieżnych, są to owady hemimetaboliczne-larwy przypominają imagines, osobniki dorosłe, larwy żyją w wodzie, mają gryzący aparat gębowy-maskę, oddychają skrzelotchawkami, nie mają skrzydeł. Dorosłe mają parę dużych oczu, 3 przyoczka, krókie czułki i gryzący aparat gębowy, skryzdła są duże, błoniaste, żyłkowane, przezroczyste, mogą mieć plamki, odwłok samców ma szczecinki zmienione w szczypce służące do przytrzymywania samic w czasie kopulacji, samice mają pokłdełko, jaja skłdają w tkankach hydrofitów, imagines i larwy jedzą inne bezkręgowce. Kopulacja ważek to bardzo ciekawe zjawisko, narząd kopulacyjny samców jest na poziomie 2 segmentu w okolicy tułówia, otwór rozrodczy samicy jest na końcu odwłoka, w czasie kopulacji samiec zgina odwłok by przybliżyć narząd kopulacyjny do otworu rozrodczego samicy by umieścić w nim pakiet spermy, rzeby ułatwic sprawę łapie ją szczypczykami między głową a tułowiem, ona zgina odwłok by dostać się do jego narządu kopulacyjnego, ta pozycja to serduszko, złączone ważki przypominają kształtem serce. W Polsce jest 75 gatunków ważek:
Podrząd różnoskrzydłe Anisoptera rodzina gadziogłówkowate Gomphidae:
Gadziogłóka pospolita Gomphus vulgatissimus samiec ma czarny tułów i odwłok, długi, cienki odwłok, tułów ma na segmentach poprzeczne szare plamy, odwłok podłużne stanowiące kreskę, niebieskie oczy, przezroczyste, wpadające w czerń skrzydła, czarne żyłki, niebieskie oczy, samica czarny tułów i lekko rozszerzony odwłok, po bokach odwłoku na segmentach są żółte, podłużne plamy, na tułowiu zlewają się w jedną wielka, czrne odnóża, oczy zielonkawe, otwór zółte okolice aparatu gębowego, przezroczyste, czarno zyłkowane skrzydła, z czasem żółty kolor zielenieje.
Gadziogłówka żółtonoga Gomphus flavipes rozszerzony koniec odwłoka, samiec i samica podobne, zółe plamy zalewają cały tułów, na odwłoku zlewaja się w podłużne pasy, są podłużne, żółe plamy na nogach, zielono-szare oczy.
Trzepla zielona Ophiogomphus cecilia głowa i tułów mają zielone plamy, odwłok ma żółte plamy na każdym segmencie, od spoduy są zielonkawe plamy, samica ma wierzch tułowia oliwkowy, samiec żywozielony, na końcach skrzydeł od strony odwłoku są podłużne czarne plamy, żółte oczy, koniec odwłoku jest rozszerzony.
Smaglec mniejszy Onychogomphus forcipatus żółte plamy na czarnym tułowiu i odwłoku, oczy samca zielone, samicy niebieskozielone lub niebieskie, koniec samca odwłoka rozszerzony, odwłok samicy jest prosty, gesto, czrno żyłkowane skrzydła, samica ma brudnożółte plamy na odwłoku, samiec żółte.
Rodzina szklarkowate Corduliidae:
Miedziopierś górska Somatochlora alpestris samiec czarny tułów zielono-niebiesko opalizujący, odwłok mniej opalizujący czarny, owłosiony, niebieskozielone oczy, samica czarna matowa, odwłok owłosiony, wrzecionowaty, ielone ocy, czarno użyłkowane skrzydełka.
Miodopierś metaliczna Somatochlora metallica ciemnozielone, zielono opalizujące ubarwienie całego ciała w tym oczu, samica zgniło zielona, zielono opalizująca, tułów ma owłosiony, obie płcie mają zielonkawe i zielono użyłkowane slrzydełka.
Miodopierś północna Somatochlora arctica samiec czarny, tułów owłosiony, odwłok węższy u nasady, oczy zielone, skrzydła czarno użyłkowane, mają czarne podłużne plamki na końcach, samica ma czarny tułó, zielony, omszony odwłok, pierwsze segmenty tułowia maja żywozielone koł z pomarańczowymi końcami, szare oczy, za oczami pierścień szareych włosków.
Miodopiers zółtoplama Somatochlora flavomaculata samiec ma brązowe oczy, brązowy tułów i odwłok z pomarańczowymi plamami, są na segmentach z boków tułowia, czarne żyłki, czarne, podłużne plamki na końcach skrzydeł z przodu ciała, samica czarna, ma zielone oczy, brązowe plamy na tułowiu i pomarańczowe na segmentach z boku odwłoka, czarne żyłki i podłużne plamki z przodu, na końcach skrzydełek.
Przeniela dwuplama Epitheca bimaculata zółta, czarnooka samica, ma beżową plamę wzdłuż odwłoku, biało zyłkowane skrzydła, samiec brązowy z brudno zółtymi plamami na tułowiu i po bokach odwłoku, brazowe oczy, brązowe żyłki, nasady skrzydełek zółtobrązowe, pomarańczowe plamy na 1 segmencie tułowia.
Szklarka zielona Cordulia aenea samiec ma zielone oczy, brązowy tułów, odwłok zielono opaliujący, przezroczyste, czarno żyłkowane skrzydła z podłuznymi, czarnymi plamkami na końcach, samica brązowo-zielona, opalizuje na brązowo, żyłki ma brązowe, oczy brązowe, pękaty początek odwłoka.
Szklarnikowate Cordulegastridae:
Szklarnik górski Cordulegaster bidentata samiec i samica mają czarny tułów i odwłok, żółte, poprzeczne plamy na wierzchu odwłoku i po bokach tułowia, zielone oczy, czarne użyłkowanie, skrzydł wpadają w czerń.
Szklarnik leśny Cordulegaster boltoni samiec i samica zielone oczy, czarne ciało, żółte pasy na odwłoku i tułowiu, przezroczyste, brązowo żyłkowane skrzydła, żółty przód głowy.
Ważkowate Libellulidae:
Lecica białoznaczna Orthetrum albistylum samiecniebieskie oczy, czarny tułów i odwłok z kremową plamą na wierzchu do 2/3 odwłoku, po bokach tułowia są kremowe plamy, samica zielone oczy, brudnożółte plamy na wierzchu tułowia i odwłoka, młode mają zółe plamy, obie płcie mają czarno użyłkowane skrzydła.
Lecica mała Orthetrum coerulescens samica brązowe ciało, szaroniebieskie oczy, brązowe użyłkowanie skrzydeł, samiec niebieskie odwłok, brązowy tułów owłosiony tułów, niebieskie oczy, brązowo użyłkowane skrzydła, brązowe, podłużne plamki na końcach skrzydeł.
Lecica południowa Orthetrum brunneum samiec czarne żyłki, niebieskie ciało, niebieskie oczy, samica brązowopomarańczowe ciało, niebieskie oczy, oboje mają brązowe użyłkowanie skrzydełek i brązowe, podłużne plamy na ich końcach.
Lecica pospolita Orthetrum cancellatum samiec brązowe ciało z niebieskim nalotem, tułów owłosiony, niebieskie oczy, brązowe żyłki i brązowe podłużne plamki na końcach skrzydeł, samica brązowa ma czarne, podłużne pasy przez całą długość po bokach tułowia, brązowe oczy, brązowe żyłki i podłużne plamy na końcach skrzydeł.
Szablak krwisty Sympetrum sanguineum samiec czerwony, czarne żyłki i podłużne plamy na końcach skrzydeł, oczy czerwone, samica brązowa, tułów owłosiony, oczy brązowe, czarne żyłki, brązowe, podłużne plamki na końcach skrzydełek.
Szablak nadobny Sympetrum striolatum samiec odwłok czerwony, tułów brązowy, owłosiony, oczy brązowe, brązowe żyłki i brazowe podłużne plamy na końcach skrzydeł, samica boki tułowia żółte, odwłoka beżowe, wierzch brązowy, spód czarny, żyłki brązowe, brązowe, podłużne plamy na końcach skrzydeł, oczy u góry brązowe z dołu zielone.
Szablak południowy Sympetrum meridionale ceglasto brązowy tułów i oczy, czerwony odwłok, żyłki brązowe, podłużne plamy na końcach skrzydeł też, samica beżowy spód, jasno brązowy wierzch i oczy, brązowe żyłki i delikatne plamki na końcach skrzydeł.
Szablak przepasany Sympetrum pedemontanum samiec tułó i oczy brązowe, czerwony odwłok, żółte żyłki, poprzeczne, brązowe opaski na końcach skrzydeł, pomarańczowe, podłużne plamki na nie zachodzą, samica brązowe oczy, odwłok i tułów, żyłki jasnobrązowe, ich zagęszczenie tworzy na końcach skrzydeł poprzeczne opaski, jasnoróżowe plamki podłużne zachodzą na nie.
Szablak spłaszczony Sympetrum depressiusculum samiec zielona głowa i spód tułowia, wierzch tułowia i odwłok brązowe, czarne plamki po bokach odwłoka na każdym segmencie po 2, oczy brązowe, samica spód zielonkawy, kremowe plamy na bokach na każdym segmencie, wierzch brązowy, na odwłoku między brązem i beżem są czarne plamy przez cała jego długość, oboje mają brązowe żyłki i podłużne plamki na końcach skrzydeł.
Sablak szkocki Sympetrum danae samiec czarny, po bokach tułowia ma zielone plamy, po bokach owłoku brązowe plamy, czarne oczy, żyłki i podłuzne plamki na końcach skrzydeł, tułów i nasada odwłoka lekko owłosione, samica tułów i nasada odwłoku owłosione, spód szary, wierzch brązowy, zółozielonkawe plamy po bokach tułowia, góra oczu  brązowa, dół zielony, brązowe żyłki i plamki na końcach skrzydeł.
Szablak wedrowny Sympetrum fonscolombei samiec czerwone głowę, odwłok i wierzch tułowia, brązowe oczy, boki tułowia są brązowe w zielonkawe plamy, skrzydła brązowo-czerwono żyłkowane, brązowa plamka na końcach, samica caiło zółte, po bokach biegną zielonkawe plamy z czarnymi otoczkami, oczy niebiesko-brązowe, żyłki żółte, koniec odwłoka ma czarno obwiedzione, żółte plamy.
Szablak zwyczajny Sympetrum vulgatum samiec wierzch tułowia brązowy, owłosiony, spód i boki w ceglaste plamki, odwłok ceglasty, brązowe żyłki, ceglaste plamki na końcach skrzydeł, brązowo-ceglaste oczy samica brązowa, 1 segment tułowia ciemniejszy, oczy brązowe, czarne żyłi, szare plamy na końcach skrzydeł.
Szablak żółty Sympetrum flaveolum samiec brązowy tułów w ciemniejsze, podłużne pasy po bokach odwłoku, brązowe oczy, brązowe żyłki i delikatne plamki na końcach skrzydełek, samica szary spód, zielony wierzch, zielonkawe, czarno otoczone plamki po bokach ciała, brązowo-zielone oczy, brązowe żyłki i plamki na końcach skrzydeł.
Szafranka czerwona Crocothemis erythraea samiec czerwony, żyłki jasne, czerwone plamki na końcach skrzydeł, oczy czerwone, samica beżowa, nasady skrzydeł beżowe, oczy beżowo-niebieskie.
Ważka czteroplama Libellula quadrimaculata samiec jasnobrązowy, tułów owłosiony, koniec odwłoka ciemnoszary, oczy czarne, podłużne, brazowe plamy u nasady skrzydeł, po 2 czarne, podłuzne plamki na skrzydłach, czarne oczy, samica brązowa, koniec odwłoka czarny, żółte, podłużne plamy po bokach, brązowe oczy, żółte żyłki, u nasady skrzydeł brązowo-żółe plamy, po 2 małe, czarne plamki na brzegach skrzydeł, spód odwłoka i tułów owłosione.
Ważka płaskobrzucha Libellula depressa samiec niebieski, brązowy owłosiony tułów, niebieski odwłok, ciemnobrązowe plamy u nasady skrzydeł, podłużne, czarne plamki na końcach skrzydeł, ciemnobrązowe oczy, samica żółtobrązowe oczy i wierzch tułowia, żółty odwłok z jasnożółtymi plamami po bokach, czarne, żółto żyłkowane plamy u nasady skrzydeł i szare plamy na ich końcach.
Ważka żółta Libellula fulva samiec niebieski oczy i odwłok, owłosiony tułów i koniec odwłoka szare, gęsto żyłkowane skrzydełka, samica brązowy, owłosiony tułów, jaśniejszy odwłok, niebieskie oczy, czarne plamki na końcach skrzydeł, końce czarne, 2 jasnobrązowe plamy po bokach odwłoka na jego końcu, niebieskie oczy. 
Zalotka białoczelna Leucorrhinia albifrons samiec szary, owłosiony, jasny tułów, ciemny, szary dowłok i oczy, skrzydła mają krótkie plamki na końcach, samica szara, na wierzchu tułowia i na początku odwłoka są żółe plamy, skrzydła mają długie, czarne plamki i pomarańczowe nasady, oczy są brązowe.
Zalotka czerwonawa Leucorrhinia rubicunda samiec szary, czerwone plamy na wierzchu ciała, oczy brązowe, bordowe plamy na końcach skrzydełek, szary koniec odwłoku, widać nieznaczene, bordowe pręgi pomiędzy segmentami, samica oczy brązowe, ciemnoszare, owłosione ciało, brązowe plamy na odwłoku, czarne plamki na skrzydłach.
Zalotka spłaszczona Leucorrhinia caudalis samiec biała nasada odwłoka, koniec czarny, brązowoczarny tułów, brązowe oczy, biaęł plamy na końcach skrzydeł, samica brązowe oczy, czarny koniec odwłoka, część bliżęj tułowa ma jansnobrązowe plamy, czarny, owłosiony tułów, brązow-zielone nasady skrzydeł, czarne, podłużne plamy na ich końcach.
Zalotka torfowcowa Leucorrhinia dubia samiec czarny, tułów owłosiony, czerwone plamy na wierzchu tułowia, na odwłoku, trochę dalej niż w środku są 2 pomarańczowe plamy jedna za drugą, ciemnobrązowe oczy, czarne, krótkie plamki na skrzydłach, samica szare ciało, brudno żółte plamy na odwłoku, na każdym segmencie oprócz końcowych, jasnobrązowe plamy na tułowiu, brązowe oczy, jasno szare zyłki i podłużne plamki na skrzydłach.
Zalotka większa Leucorrhinia pectoralis samiec szary, jasnoszaro owłosiony tułów, odwłok szary w brązowe plamki na każdym segmencie, ostatnia jest żółta, brązowe oczy, czarne plamki na końcach skrzydeł, samica czarna, żółte plamy na segmentach na odwłolku, czarna nasada tylnich skrzydeł, czarne, długie plamki na ich końcach, brązowe oczy, samiec i samica maja koniec odwłoka bez plam, ona ma żółte opaski między segmentami.
Żagnicowate Aeshnidae:
Husarz mniejszy, jeziorny, ciemny Anax parthenope samiec czarny odwłok z pasem niebieskich plamek na wierzchu, wypukła, owalna, niebieska nasada odwłoka z szarą opaską, tułów pekaty, brązowy, jego spód jest zielony, zielone oczy, czarne żyłki, brązowe plamy na końcach skrzydeł, samica zielone, beżowo otoczone oczy, beżowy spód zielony wierzch, gruby, pękaty tułów, cienki odwłok, 2 różki na głowie.
Husarz wędrowny Hemianax ephippiger samiec brązowe ciało, czarne plamy na odwłoku, nasada odwłoka pękata z niebieską plamą, brązowe oczy i plamy na skrzydłach, samica brązowa, oczy brązowe, brak niebieskiej plamy, oboje mają szeropkie tułowie i wąskie odwłoki.
Husarz władca Anax imperator samiec niebieskie oczy, jajowaty, niebieski tułów ze zgniłozielonym wierzchem, niebieski wąski odwłok ze smugą czarnych plamek na wierzchu, brązowe, wąskie plamy na skrzydłąch, samica, tułów zielony, oczy zielone, odwłok jasny, beżowy, z brązowymi plamami po bokach i na wierzchu i na spodzie plamy tworzą smugę.
Żagnica jesienna Aeshna mixta brązowe oczy, ceglastobrązowy tułów, początek odwłoka brązowy w białe plamy u dołu oddzielone czarnymi opaskami, od połowy czarny, na każdym segmencie sa pary białawych plam, na początku oddzielone u dołu czarnymi opaskami, ciemnobrązowe plamy na skrzydłach, samica brązowe oczy, żółty tułów z brązowym wierzchem, zielonożółty odwłok ma na wierzchu brązowe, czarno obwiedzione plamy, jasnobrazowe plamy na skrzydełkach.
Żagnica południowa Aeshna affinis spód odwłoka żółty, boki zielone, wierzch niebieski, góa brązowa i owłosiona, szeroka nasada odwłoka niebieska w czarne plamki, potem plamki zlewają się w czarne tło, są na nim niebieskie plamki, brązowe plamy na skrzydełkach, samica brązowe, zielono otoczone oczy, tułów ma oliwkowy spód, brązowy wierzch, na odwłoku i spód i wierzch są brązowe, boki odwłoka oliwkowe, na wierzchu są niewielkie oliwkowe plamki, brązowe plamki na skrzydełkach.
Żagnica północna Aeshna caerulea samiec niebieskie oczy, brązowy, owłosiony tułów, niebieskie plamy na odwłoku układadają się w rysunek, brązowe plamy na skrzydełkach, samica brązowa, ma po bokach drobne, białę plamki, oczy brązowe, plamy na skrzydłach brązowe. 
Żagnica ruda, żagiew ruda Aeshna isoceles brazowe ciało, oczy zgniłobrązowe tak jak opaski na odwłoku, każdy segment ma taka opaske, cieniutkie, brązowe plamki na skrzydełkach, samica oczy zielone, ciało ceglastobrązowe, spód odwłoka beżowawy, tułów owlosiony, brązowe,. wąskie plamy na skrzydłach.
Żagnica sina Aeshna cyanea samiec szeroki, brązowy tułów w zielone plamy, odwłok brązowy w zielone plamy bo bokach segmentów na wierzchu i niebieskie po bokach odwłoka, koniec odwłoka ma niebieskie wierzchy segmentów, samica oczy oliwkowe, tułów oliwkowy w brązowe plamy, góra odwłoku sina w ciemnobrązowe plamy, dół ciemnobrązowy w sine plamy, białę plamy na skryzdłach.
Żagnica torfowa, sitowa Aeshna juncea samiec ciemnobrązowe, wpadające w czerń ciało, niebieskie plamki na tułowiu i dwłoku, tu są też białe plamy i czarne opaski na każdym segmencie, żyłki brązowe, plamy na skrzydłach ciemnobrązowe, samica ma zielone oczy, brązowe ciało w zielone plamy, plamki maja czarne otoczki, brązowe żyłki i plamki na skrzydłach.
Żagnica torfowcowa Aeshna subarctica samiec brązowe, bęłkitno otoczone oczy, brązowe ciało w błekitne plamki, żyłki i plamki na skrzydłąch brązowe, samica brązowe oczy, żyłki i plamy na skrzydłąch, ciało brązowe w zielonkawe plamki, spód ciała zielonkawy.
Żagnica wielka Aeshna grandis samiec ceglastobrązowy, niebieska plmka u nasady odwłoka i niebieskie plamki z czarnymi, poprzecznymi kreskami na oczach, ceglastobrązowe żyłki i długie plamy na skrzydłach, samica brązowa u nasady odwłoka ma podłużne pary zielonkawych plamek, ma brązowe oczy z zielononiebieskimi kreskami, żyłki i długie plamy na skrzydłach brązowe.
Żagnica zielona Aeshna viridis samiec niebieskie oczy, zielony tułów w podłużne, brązowe pasy, odwłok niebieski w brązowe plamy z oliwkowymi opaskami między segmentami, samica oczy zielone, tułów zielony w brązowe, podłużne pasy, odwłok ma zielone boki, wierzch i spód ma brązowe plamy zlane w jednolite tłow, żyłki i plamki na skrzydłach brązowe.
Żagnica zwyczajna żagniczka pospolita, wiosenna Brachytron pratense samiec niebieskie oczy w ciemne plamy, zielony tułów w brązowe plamy zlane tak, że zieleń tworzy 2 podłużne pasy na wierzchu tułowia, odwłok ma boki brązowe, wierzch brązowy w niebieskie pary plam na segmentach, spód owłosiony, brązowe żyłki i cieniutkie plamki na skrzydłach, samica oczy zielone, brązowy, owłosiony tułów w zielone plamki, odwłok brązowy w mdło zielone plamki, bardzo cienkie, brązowe plamki na ksrzydłach.
Ważki różnoskrzydłe Zygoptera.
Rodzina łątkowate Coenagrionidae:
Iglica mała Nehalennia speciosa samiec czarna, niebiesko opalizująca głowa, zielonoczarne oczy, tułów z niebieskim spodem zielonym wierzchem i brązowymi bokami, brązowy odwłok z niebieskim końcem, samica granatowe oczy z czarnymi środkami, niebieski tułów, boki maja białe, brązowe i zielone pasy, niebieski początek odwłoka, odwłok opalizująco zielony, koniec biały w czarnoniebieskie pasy po bokach, brązowe żyłki, białę plamy na skrzydłach.
ŁĄtka dzieweczka Coenagrion puella samiec głowa i oczy czarne, boki oczu niebieskoczarne, tułów niebieski w podłużne czarne plamy, niebieski odwłok z czarnymi, cienkimi opaskami, 2 ostatnie segmenty niebieskie, 2 poprzednie brązowe z niebieską opaską pomiędzy nimi, brązowe plamy na skrzydłach, samica oczy brązowe, od spodu zielonkawe, jasny, pudrowozielony spód tułowia, wierzch ma czekoladowe, podłużne pasy, odwłok niebieskawy od spodu, na wierzchu opalizująco brazowy, na granicy segmentów są niebieskawe pasy.
ŁĄtka jeziorna oczobarwnica jeziorna Erythromma lindenii samiec czarna głowa, oczy niebieskie, tułów niebieski, na wierzchu ma czarne, podłużne pasy, odwłok niebieski ma czarny, podłużny pas, łączący się z szerokimi opaskami na segmentach, 2 ostatnie segment niebieskie, 2 poprzednie brązowe, niewielkie, bezowe plamki na skrzydełkach, samica brązowa głowa, zielone oczy, zielony tułów, tylko na wierzchu ma brązowe, podłużne plamy, boki 2 pierwszych segmentów odwłoka zielone, reszty niebieskie, wierzch brązowy, spód jasnobrązowy, niewielkie, pudrowe plamki na skrzydełkach.
ŁĄtka ozdobna, turzycowa Coenagrion ornatum samiec spód głowy i oczu niebieski, wierzch czarny, spód ciała niebieski, tułów ma czarny wierzch, wierzch odwłoka ma czarne plamy, na końcu odwłoka zlewają się w czarne tło, zostają niebieskie plamy, samica zielonooliwkowy spód, wierzch ma czarne, podłużne pasy, odwłok ma niebieski wierzch, oczy zielone, czarny wierzch głowy, prawie kwadratowe, ciemne plamki na skrzydłach.
Łatka stawowa Coenagrion hastulatum samiec wierzch głowy czarny z zielonkawym pasem, spód i oczy oliwkozielonkawe, ciało niebieskie, tułów ma czarne podłużne pasy, odwłok czarne opaski, 2 ostatnie segmenty niebieskie, 2 poprzednie czarne, czarne plamki na ksrzydełkach, samica oczy i góa głowy czarne z zielona plamą, dół zielony, ciało zielone, tułów ma na wierzchu podłuzne, brazowe, opalizujące plamy, odwłok ma długie, zasłaniające cały wierzch, spód odwłoka brązowy, czarne plamy na skrzydełkach.
Łatka wczesna, nietoperzówka Coenagrion pulchellum samiec oczy czarne, głowa niebieska, na wierzchu ma czarne plamy, ciało niebieskie, czarne, zlane plamy na wierzchu, tułowia na odwłoku zlane w szerokie pasy, są niebieskie opaski na odwłoku, 2 ostatnie segmenty niebieskie, 2 wcześniejsze brązowe, ciemnobrązowe plamki na skrzydłach, samica czarne oczy i góra głowy z poprzecznym beżowym pasem, spód głowy niebieski, bezowy tułów w czarne, podłużne pasy, odwłok ciemny, w pary niebieskich., jajowatych plamek na każdym segmencie, na końcu odwłoka są niebieskie i czarne opaski, czarny plamki na skrzydełkach.
Łątka wiosenna Coenagrion lunulatum samiec dół głowy i oczu zielony, wierzch czarny, niebieskie plamki na oczach, spód ciała zielony, wierzch tułowia niebieski w czarne, opalizujące na zielono, podłużne pasy, wierzch odwłoka ma szerokie, brązowe, opalizujące pasy na niebieskim tle, koniec odwłoka niebieski, czarny kwadrat na końcu skrzydła, samica oczy brązowe z białymi i jasnobrązowymi plamami, spód ciała zielony, boki zielononiebieskie, wierzch brązowy, 2 niebieskie pasy po bokach wierzchu tułowia, niebieskie opaski na odwłoku, czarne kwadraty na końcach skrzydeł.
Łątka zalotna Coenagrion scitulum tułów owłosiony, spód ciała zielony, wierzch niebieski, podłużne, ciemnobrązowe plamy na wierzchu tułowia i poprzeczne, grube na wierzchu odwłoka, ostatni segment w plamki 2 poprzednie niebieskie, poprzednie brązowe, szare romb na skrzydle, samica spód zielony, boki niebieskie, czarne podłużne plamy na tułowie, poprzeczne na odwłoku, są też podłużne plamy na odwłoku, odchodza od poprzecznych, brązowoszary romb na końcu skrzydła.
Łątka zielona Coenagrion armatum samiec spód zielony, wierzch brązowy, tylko na głowie podprzeczna zielonkawa plama, czarny koniec odwłoka, 2 poprzednie segmenty zielone, czarny romb na skrzydle, samica spód i boki zielone, wirzch tułowia i odwłoka brązowy, ale koniec tułowia, początek i koniec odwłoka sa zielone, oczy u góry zielone, brazowy romb na skrzydełku.
Łunica czerwona Pyrrhosoma nymphula samiec czerwony oczy, wierzch tułowia brązowy, oplizujący, czerwony odwłok, 3 ostatnie segmenty mają brązowe, zgniło zielono opalizujące pasy, brązowy romb na skrzydle, samica brązowe oczy, czarny tułów na wierzchu, po bokach ma podłużne, brązowe i czerwone pasy, tułó owłosiony, odwłok czerwony w czarne, brązow opalizujące opaski połączone podłużna pręgą, końcowe segmenty brązow opalizują, spód odwłoka różowy,  czarne romby na skrzydłach.  
Nimfa stawowa Enallagma cyathigerum samiec niebieski, głowa i tułów owłosione, niebieskie ciało, na tułowiu podłużne, ciemnobrązowe pasy, na odwłoku poprzdnie, ciemne romby na skrzydłach, niebieskie oczy, samica brązowe oczy, ciemnobrązowe, opalizujące na ziolonobrązowo pasy na odwłoku i tułowiu, spód ciała, kremowy, 2 kremowe pasy na wierzchu tułowia.
Oczobarwnica większa Erythromma najas samiec czerwone oczy, niebieski spód tułowia, brązowy wierzch, niebieskosiny odwłok lekko przechodzi w brązowe opaski na segmentach, 2 ostatnie segmenty niebieskie, 2 poprzednie brązowe, samica zielone oczy, zielony spód, brązowy wierzch, zgniłozielone plamy na wierzchu tułowia, brazowy romb na skrzydle.
Oczobarwnica mniejsza Erythromma viridulum oczy i wierzch tułowia brazowe, boki niebieskie, między niebieskim i brązem na tułowiu s.ą czarne plamy, odwłok brązowy, pierwsze segmenty mają niebieskie boki, ostatnie sa niebieskie, ten graniczący z brązwymi ma brązowy wierzch, brązowy romb na skrzydle, samica zielone oczy, zielony pas na wierzchu tułowia między brązowymi pasami, boki niebieskie, boki początku tułowia, wierzch brązowy, środek odwłoka brązowy, koniec zielony, głowa i tułów owłosione.
Tężnica wytworna Ischnura elegans nogi i tułów owłosione, tułów niebieski, ma czarne, podłużne pasy na wierzchu, na odwłoku zlewają się w 1 pas, boki odwłoka brązowe, 3 od tyłu segment niebieski, niebieskoczarny romb na skrzydle, samica nbiebieskie oczy i boki tułowia, boki środku odwłoka brązowe, brązowe pasy na wierzchu tułowia, przedzielone 2 niebieskimi, spód odwłoka jasnobrązowy, koniec i początek niebieskie, 3 segment od tyłu cały niebieski, głowa i odwłok owłosione, brązowy romb na skrzydle.
Tężnica mała Ischnura pumilio samiec zielonne zgniło oczy i spód tułowia, spód odwłoka zielony, wierzch tułowia ma podłużne, brązowe plamy, między nimi sa zielonkawe pasy, boki tułowia zielonkawe, brązowy wierzch odwłoka, 2 ostatnie segmenty niebieskie na wierzchu, samica boki tułowia zielone, pudrowy spód, ciemnobrązowy wierzch, niebieskawy spód odwłoka, 2 ostatnie segmenty na spodzie są szarawe, wierzch odwłoka brązowy, brazowa łezka na końcu skrzydła, oboje maja brązowe żyłki.
Pałatkowate Lestidae:
straszka pospolita, zimówka rudawa Sympecma fusca samiec beżowy, na wierzchu tułowia ma ceglaste i brązowe pasy, na odwłoku ma podłużne, zlewające się czekoladowe plamy, beżowe oczy w brązowe plamy, brązowy pas na boku skrzydłą po zewnętrznej stronie, głowa i odwłok owłosione, samica góra oczu brązowa, dół szarawy, spód tułowia szarawy, wierzch ceglasty z brązowym pasem w środku i czarnymi po bokach, spód i bokmi odwłoka pomarańczowe, na wierzchu są ceglaste plamy, na 3 ostatnuch segmentach zlane i czarno obwiedzione, nogi, tułów i głowa owłosione, brązowa pręga na boku skrzydełek.
Straszka północna syberyjska Sympecma paedisca samiec szary tułów i głowa sa owłosione, oczy szare w ciemne plamy, odwłok szary, na wierzchu tułowia są czarne wzory, czarne plamki na wierzchu odwłoka, nogi owłosione, ceglasty romb na skrzydełku, samica spód tułowia biały, boki tułowia i odwłok różowe, oczy brązowe w ciemniejsze plamki, wierzch pomarańczowy, brązowe plamy idą przez wierzch tułowia i odwłoka.
Pałątka południowa Lestes barbarus samiec zielone oczy, zielonkawy, pudrowy odwłok, opalizujące na brązowo, zielone pasy na tułowiu i odwłoku i na głowie, brązowo-biały prostokąt na wyzystkich skrzydłach, samica tułów i pierwszy segment odwłoka zielone, na wierzchu tułowia zielone pasy, zileone plamy ciągną sie wzdłuz wierzchu zielonkawego odwłoka, oczy na górze brązowe na dole zielone, nogi owłosione, skrzydła maja brązowo-biały prostokąt.
Pałątka niebieskooka, podobna Lestes dryas samiec niebieskie oczy, błękitny spod tułowia i 3 ostatnie segmenty odwłoka, brązowy wierzch tułowia i plamy wzdłuż odwłoka zlewajace się w pręgę opalizują na brązowo, czarne prostokąty na skrzydełkach, tułów owłosiony, czarna głowa, samica ceglasta, oczy ceglasta, brązowa, opalizująca na zielono głowa, na wierzchu zielone pasy, na odwłoku zlewające się ciemne, zielone, opalizujące na zielono plamy, brązowe prostokąty na skrzydłach.
Pałątka pospolita Lestes sponsa samiec szary, zielone, oplaizujące plamy na wierzchu tułowia i zlewające się w pręge na odwłoku, góra oczu ciemnoszara, dół jasno, brązowy prostokąt na skrzydełku, owłosiony tułów, samica jasnoszara, boki tułowia zielone, wierzch, brązowo-zielony, opalizujący, brązow-zielone plamy opalizujące zlewają sie w pręgę w zdłuż odwłoka, oczy to brązowe koła otoczone jaśniejszym brążem, u dołu szare, czarny prostokąt na skrzydle.
Pałątka mała Lestes virens samiec niebieskoczarne oczy, u dołu błekitne, spód tułowia błękitny, wierzch zielony, brązowo opalizujący, odwłok na spodzie zielonkawy na wierzchu ma pręgę z opalizujących na zielono-brazowo zielonych plam, 2 ostatnie segmenty błękitne, odwłok owłosiony, brązowy prostokąt na skrzydle, samica zielono-brązowe oczy, spód żółty, boki tułowia w czarne pasy, wierzch w zielone, opalizujące plamy, czarny, opalizujący wierzch odwłoka, jasnobrąowy prostokąt na skrzydle, zielone, ostatnie segmenty.
Pałątka wielkoplama Lestes macrostigma samiec błękitny, wierzch tułowia i oczy niebieskie, wierzch odwłoka zielony i opalizujący, pierwszy segment odwłoka niebieski, 2 ostatnie i telson-ostatni segment przy odbycie błekitne, czarny prostokąt na skrzydle, samica spód tułowia błękitny, wierzch niebieski, pierwszy i ostatnie segmenty odwłoka niebieskie, wierzch odwłoka brązowy, spód niebieski, brązowy prostokąt na skrzydełku, czarno-niebieskie oczy.
Pałątka zielona Chalcolestes viridis samiec spód tułowia niebieski, odwłoka oliwkowy, oczy czarno-brązowe, boki tułowia żywo zielone, zielony, opalizujący na brązowo i zielono wierzch tułowia i odwłoka na całej długości, brązowy prostokąt na skrzydle, samica spód tułowia błękitny, boki tułowia i spód odwłoka zielonkawe, oliwkowe, wierzch odwłoka i tułowia zielone, brązowo i zielono opalizujące na całej długości, zielone oczy, biały prostokąt na skrzydle.
Pióronogowate Platycnemididae:
Pióronóg zwykły Platycnemis pennipes samiec spoód, boki i śrdoek odwłoka błękitne, czarne, cienkie pręgi na odwłoku, 3 ostatnie segmenty mają czarny rysunek, czarne, podłuzne pasy na tułowiu, jasno niebieskie oczy, czarna głowa, dowłok owłosiony, brązowy prostokąt na skrzydełku, samica odwłok rózowy z brązowym, cienkim pasem po bokach, wierzch tułowia pomarańczowy, spod rózowy, oczy brązowe, u dołu rózowe, 2 brazowe, sąsiadujące ze sobą prostokąty na skrzydle.

 

Świteziankowate Calopterygidae:
Świtezianka dziewica/modra Calopteryx virgo samiec wierzch i boki ciała ciemno niebieskie, opalizujące, spód brązowy, skrzydełka brązowe, niebiesko otoczone, oczy brązowe, widełki fioletowe, nogi owłosione, starszy samiec ma zielone, czarne oczy, niebieskie skrzydełka, opalizujące ciało, samica zielony, opalizujący wierzch, spód jasny, skrzydła zielonkawo użłłkowane, oczy brązowo-zielone u dołu jasne, główa i tułów owłosione, koniec odwłoka brązowy.
Świtezianka błyszczaca ślniąca Calopteryx splendens samiec brązowe oczy, niebieski, ciemny, opalizujący wierzch, zielony, opalziujący spód, skrzydła brązowe, na środku jest czarne pole, bezowo-brązowe miejsce skąd wyrastają skrzydełka, samica wierzch zielony, spód beżowo-brązowy, brązowe oczy, zgniłozielono użyłkowane skrzydełka.

 

sie 31 2021 Jętki Polski
Komentarze (0)

W tym wpisie opiszę wybrane jętki, jakie można spotkać w Polsce. Są małe lub średnie, przednie kszrydłą są duże, przezroczyste, widoczne użyłkowanie, para tylnich skrzydełek jest zredukowana, dorosłe mają zredukowany aparat gębowy, nie jedzą, nimfy mają gryzący typ aparatu gębowego. Są oczy i przyoczka, w tyle odwłoka larwy maja skrzelotchawki, stopa ma 1 pazurek, u dorosłcyh rpzewód pokarmwoy wypełnia powietrze, imago żyje 1 dzień, na głowie są długie czułki, odwłok ma długie szczecinki, larwy zyja w wodzie, dorosłe na lądzie. Przeobrażenie niezupełne.
Rodzina wyskórowate Potamanthidae:
Wyskór złocisty Potamanthus luteus żółe oczy, jasno brązowe skrzydła, zakrzywiony w górę odwłok,wierzch brązowy, spód żółtobrązowy, samica ma ciemne kropki po bokach, odwłok ma długie widełki.
Ephemeridae:
Jętka góska/duńska Ephemera danica samiec żółtobrązowe ciało i skrzydłą, oczy w czarne plamy, wierzch tułowia w brązowe plamy, czarne kropki po bokach, odwłok i tułów maja brązowe plamy na wierzchu, plamy na tułowiu wyglądają po bokach jak lustrzane odbicia, samica ma brązowe plamy na weirzchu odwłoka, dużą plamę na tułowiu, brązowe oczy, zewnetrzny bok skrzydeł żóły, żółte ukośne pasy na przednich skrzydłach odchodzą od żółtego brzegu, reszta skrzydła bezowa.
Jętka pospolita Ephemera vulgata samiec brązowe ciało, czarne, zlewające się plamy na wierzchu tułowia, odwłoka i głowy, długie, zygzakowate widełki, długie czułki, czarne żyłki i plamki na skrzydełkach, samica ciało i ksrzydął brązowe, wierzch i boki tułowia są czarne, czarne plamki na wierzchu segmentów odwłoka.
Hexagenia bilinatea samiec brązowy spód, ciemnobrazowy, prawie czarny wierzch, ciemnobrązowe ząbki odchodzą od wierzchu na boki ciała, czarne żyłki na skrzydełkach, brązowy tułów, samica tułów brązowy, odwłok zgniłobrązowy, mna na segmentach na wierzchu ciemniejsze romby z jaśniejszymi rombami, bezowa głowa z czarnawą górą i oczami, brązowe żyłki na skrzydełkach, spód odwłoka ciemniejszy.
Murzyłkowate Baetidae: Rodzaj Baetis ma pastelowe barwy od niebieskiego po błekitny, szary, brązowy, miodowy, samica mają duże cozy, podzielone podłużną bruzdą:
Baetis alpinus samiec brazowe cialo, czarna pręga ze zlanych plam ciągnie się od głowy do przedostatniego segmentu odwłoka, ostatni jest brązowy, telson ciemniejszy, samica brązowa w ciemniejsze plamy na segmentach.
Baetis alternate brązowe ciało, ciemniejsze, szerokie opaski na segmentach, wierzch tułowia ciemniejszy.
Baetis atrebatinus brązowe ciało, segmenty odwłoka ciemne, jasne opaski pomiędzy segmentami, wierzch tułowia czarnawy, oczy brązowe, żyłki czarne, samica spód jasnobrązowy, wierzch ciemny, na granicach segmentów odwłoka są jasne opaski w kolorze tułowia.
Baetis buceratus samiec brązowe ciało, wierzch tułowia czarny, oczy brązowe, jasno otoczone, odwłok ma brązowe obręcze na segmentach pomiędzy nimisą jasne opaski, ostatnie segmenty brązowe, samica ciało brazowe wierzch tułowia czarny, brązowe segment z jasnymi opaskami.
Baetis calcaratus brązowe ciemno uplamione ciało, plamy sa na wierzchu ciała.
Baetis digitatis samiec czerwone oczy, brązowe ciało, szaroniebieskie skrzydełka, samica ma zielone lub żółte oczy, brazowe ciało i szaroniebnieskie skrzydełka.
Murzyłka dwuskrzydłowa Baetis dipterum przzroczyste skrzydełka, jest tylko pierwsza para, bardzo długie czułki.
Baetis fuscatus samiec żółte oczy, brazowy tułów, początek odwłoka zielony, koniec żółty, niebieskie skrzydełka, rozwidlenie zielone, samica zółta, oczy brazowe, jaśniejszy spód, szare skrzydełka.
Baetis gemellus żłtozielonkawy kolor, brązowe oczy.
Baetis muticus czarny tułów i początek odwłoka, srodek przezroczysto-mleczno-biały, koniec brązowy, 3 od końca segmenty dowłoka jaśniejszy, niebieskawe skrzydełka, samica czarny tułów, brazowy odwłok z jaśniejszymi, zółtawymi opaseczkami na granicach segmentów, białe rozwidle nie na odwłoku, biaęł odnóża.
Beatis niger samiec ciemnobrązowe ciało i ciemne skrzydełka, oczy ciemnobrązowe, samica czarny tułów, głowa i oczy, odwłok brązowy z pomarańczowymi opaskami pomiędzy segmentami, jasniejsze opaski na odwłoku, błękitne skrzydełkai rozwidlenie z tyłu, białę nogi.
Baetis rhodani samiec czarny wierzch tułowia, spód i głowa zgniłozielone, oczy czarne, odwłok ma brązowe segmenty oddzielone zgniłozielonymi opaskami, przezroczyste, brazowawe skrzydełka, samica brązowe oczy i ciało, jaśniejsze opaseczki na spodzie odwłoku, ciemny wierzch tułowia i odwłoka, przezroczyste skrzydełka, młoda samiczka żółta, czerwonooka. 
Baetis scambus czekoladowo brązowe ciało, brązowe oczy z czarnymi pasami, koniec odwłoka jasniejszy, zielono-brązowy, przezroczyste skrzydełka, samica ciemnobrązowe ciało, jasne opaski na odwłoku, czarne oczy, młoda ma zielonkawy spód i ciemnozielony wierzch, skrzydełka użyłkowane brązowo.
Baetis venustulus ciało brązowe.
Beatis vernus samiec brązowe ciało, tułów owłosiony, początek odwłoka jasny, perłowy, reszta brązowa z ajsnymi opaseczkami na granicy segmentów, brązowe oczy, przezroczyste skrzydełka, samica  brązowe oczy, zółte ciało, przezroczyste skrzydełka, spó tułowia jasnożółty, sa opaseczki na granicach segmentów.
Zmarzłocikowate Heptageniidae:
Ecdyonurus dispar samiec czarne oczy, pomarańczowe ciało w czekoladowe pasy, przezroczyste skrzydłą, samica ciało jasnobrązowe w ciemnobrązowe pasy, skrzydła brązowe, oczy czarne.
Ecdyonurus venosus samiec wierzch w brązowe ciemniejsze i jaśniejsze pasy, skrzydął przezroczyste, spód rdzawobrązowy, oczy ciemnobrązowe, samica jasniejszy spód, boki i wierzch ciemnobrązowe, ciemniejsze niż u samca, skrzydłą mają niebieski odcień, oczy czarne, rozwidlenie czarne, ciało owłosione.
Ecdyonurus torrentis samiec ciało żółte w brązowe, cienkie, skośne pasy, brazowe skrzydełka w ciemniejsze plamy, samica brązowa, skośne, ciemne plamy po bokach segmentów, brazowe oczy, ceglaste skrzydła w brazowe plamy.
Ecdyonurus aurantiacus samiec brązowawy, w ciemnie palmy, samica żółty spód, brązowe plamy na segmentach odwłoka, żółte oczy i skrzydełka w czarne plamki.
Ecdyonurus insignis samiec ciemnobrązowy odwłok w czarne, ukośne pasy, wierzch tułowia i oczy czarne, skrzydełka czarno użyłkowane, brzeg czarny, samica zielonooliwkowa w ukośne brązowe pasy po bokach segmentów odwłoka i na tułowiu, oczy moro, czarne żyłki, wierzch skrzydełek żółty.
Epeorus sylvicola samiec brązowe ciało w czekoladowe, ciemne pasy na odwłoku, tułów ma pierwszą połowę jasnobrązową, drugą ciemnobrązową, brązowe oczy i żyłki, samica ma brązowe oczy i tułów czerwony dowłok w brązowe pasy, brązowe żyłki i jasnobrązową plamę na skrzydełku.
Epeorus alpicola samiec beżowobrązowe ciało w brazowe opaski na segmentach, spó ciała z brązową pręgą idącą przez cała długość, przezroczyste skrzydełka, brązowe żyłki, czarne oczy, samica brązowa w brązowe pasy, brązowe żyłki.
Epeorus assimilis samiec oczy czarne, wioerzch tułowia czarny, spód ciała jasnobrązowy, na wierzchu odwłoka są brązowe, poprzeczne plamy, skrzydełka na początku mają żółtą plamę, brązowe żyłki, na brzegu czarna plama, reszta przezroczysta, młody samiec beżowy w ciemniejsze plamki na odwłoku, samica brązowa w ciemne opaski na dowłoku.
Epeorus fragilis samiec szare oczy, miodow ciało, brązowe, ukośne pasy na segmentach, początek odwłoka szarozielony, przezroczyste skrzydełka, samica jasnomiodowa, wierzch tułowia i odwłok zielonkawo oliwkowe z ciemnomiodowymi opaskami na segmentach, koniec odwłoka jasnomiodowy, skrzydełka mętno-przezroczysto-miodowe.
Epeorus frisoni samiec oczy szare, tułów i koniec dowłoka brązowo-zielonkawe, odwłok szary, przezroczyste skrzydełka z brązową plamą na końcu, samica miodowo-brązowa, spód jaśniejszy, żółtawy, na odwłoku są cieniutkie, brązowe opaski, szare, obwiedzione brązowo oczy, przezroczyste skrzydełka.
Epeorus hesperus nimfa rdzawa, jednolicie ubarwiona.
Epeorus longimanus samica miodowa, ciemniejszy odwłok, przezroczyste skrzydełka, oczy brązowe.

sie 31 2021 niektóre nasze widelnice
Komentarze (0)

Widelnice żyją w pobliżu wód, mają płaską głowę, długie czułki, błoniaste skrzydełka, gryzacy aparat gębowy.  Skrzydła kładą jedną parę na drugiej wzdłuż tułowia. Jedzą bakterie, glony, pierwotniaki, inne bezkręgowce, grzyby,martwe szczątki roslin. Samica nosi jakiś czas jaja pod odwłokiem, nimfa żyje w wodzie, imago na lądzie w pobliżu wody, gdzie składane sa jaja. Larwy są w wodzie 1-3 lata, dorosłe żyją kilka tygodni, nie jedzą, mają zapasy tłuszczu nagromadzone w stadium nimfy. Przeobrazenie niezupełne. Są tu:
Perłowate Perlidae:
Perla maxima czarne ciało, 2 pary czerno użyłkowanych skrzydełek, spód odwłoka zielono-brązowy, pierwsza para skrzydeł brązowa, 2 jaśniejsza.
Widelnica paskowana Perla margonata bardzo ciemno brązowe ciało, brązowe skrzydełka

.Nieszczeta Vemoura variegata brazowe nogi, czarne ciało, czarne, czarno użyłkowane skrzydełka.

Nemoura cinerea ceglasto brązowa lub czarna nimfa, imago smukłe, skrzydełka ciemne rozszerzają sie ku zaokrąglonym końcom, ciało czarne, skrzydełka ciemnobrązowe, mleczoczekoladowa nimfa.
Nemoura cambrica miodowo-ceglasto-brązowawe ciało i beżowe skrzydełka w ciemniejsze plamki, rozszerzone od wąskiej nasady ku zaokrąglonym końcom, ceglastobrazowe skrzydełka, ceglasta nimfa.
Nemoura lacustris czekoladowe ciało, brązowe skrzydełka, rozszerzone od nasady,.
Nemoura avicularis brązowa nimfa, imago szarobrązowe, skrzydełka szarozielonkawe z brązowymi żyłkami.
Nemoura dubitans czarne ciało i czarno użyłkowane skrzydełaka tez czarne, brązowa nimfa z ceglastym odwłokiem.
Widłogon Perlodes microcephala brązowe ciało, żółte kropki na wierzchu ciała, głównie odwłoku, czarno użyłkowane skrzydełka.
Perlodes mortoni brązowe ciało, brązowe skrzydełka z ciemnymi, czekoladowymi żyłkami.
Perlodes dispar brązowe ciało nimfy ma żółto otoczone segmenty.
Chloroperla torrentium zielone ciało imago, na wierzchu segmentó są czarne, trójkątne plamki, zielonkawe skrzydełka, brązowa nimfa w jaśniejsze, bęzowe plamki po bokach ciałą.
Chloroperla tripunctata jasnozielone ciało, długa głowa, skrzydełka zielonkawe, czarne oczka, tułów pod nasadą skrzydełek brązowy.
Chloroperla grammatica brązowe ciało, przezroczyste, czarno użyłkowane skrzydełka.
Chloroperla susemicheli zgniłozielone ciało, jaśniutkie, pudrowe skrzydełka.

sie 31 2021 Derenie w Polsce
Komentarze (0)

Pisząc o krzewach Polski pominęłam derenie, więc opisuję je teraz. U nas występują:
Dereń biały Cornus alba krzew z pokładającymi się i ukorzeniającymi gałęziami, starsze pędy są czerwone, jesienią fioletowawe, jajowate, krótkogonkowe liście, jesienią żółkną, białe, 4-krotne kwiaty w baldachogronach, 4 długie pręciki, 1 słupek w środku, białe lub niebieskawe owoce-pestkowce, roslina ozdobna, u nas zdziczała, lubi wilgotne gleby, mało wymagający, odporny na mróz.
Dereń właściwy, jadalny Cornus mas krzew lub małe drzewko, naprzeciwległe, jajowate liście z kończykami i krótkimi ogonkami, kwiaty zebrane w kuliste baldachy z 4 podsadkami, baldachy zebrane są w naprzemianległe grona, óżłta, 4-płatkowe kwiaty, 4 pręciki, 1 słupek, owoce to czerwone, podłużne pesktowce, cierpki smak, roslina jadalna, owoce je się na surowo, w dżemach, sokach, nalewkach i innych przetworach, roslina ozodbna, rosnie na glebach wapiennych, odporny na susze i zanieczyszczenia, rz drewna robi się koła zębate, roslina kosmetyczna, kora dezynfekuje jamę ustną.
Dereń rozłogowy Cornus sericea krzew z czerwonawymi gałęziami, jajowate, szerokie, zaokrąglone na końcu liście mają krótkie ogonki, białe, 4-krotne kwiaty z 4 pręcikami zebrane są w płaskie podbaldachy, owoce to białe pestkowce, roslina ozdobna lubi jasne stanowiska, odporna na zanieczyszczenia, niewymagająca co do gleby, roslina inwazyjna, porasta skraje lasów.
Dereń sidwa Cornus sanguinea krzew, gałązki brunatnozielone, jesienią krwistoczerwone, duże, jajowate, zwężone ku nasadzie liście z delikatnym kończykiem, krótki ogonek, duża blaszka, obustronnie zielone, jesienią czerwienieją, białe kwiaty mają 4 długie pręciki, 1 słupek, 4 ostre, długie płatki zebrane są w podbaldachy, owoce to niebieskie, kuliste jagody, roslina jadalna, dojrzałe owoce sa jadalne, kosmetyczna, z nasion robi się mydło, ozdobna, odporny na mrozy i zanieczyszczenia, lubi każdą glebę, lubi śwaitło.
Derenie uprawiane:
Dereń kousa Cornus kousa krzew lub małe drzewo o stozkowatej koronie, nakrzyżległe, jajowate, zwężone ku zaostrzonemu końcu liście, jesienią są czerwone lub pomarańczowe, 4 białe, jajowate, zaostrzone podsadki kwiatowe, kwiaty drobne, zielone, owoce to długoszypułkowe pestkowce, roslina uprawna, lubi półprzepuszczalną, wilgotna glebę, słoneczne stanowiska, pochodzi z Azji.
Dereń drzewiasty, pagodowy Cornus controversa dla odmiany drzewo,eliptyczne, skrętoległe liscie z bardzo krótkimi ogonkami i zaokrąglona blaszką, jesienią czerwienieją, kwiaty są białe, 4-krotne, płatki zaostrzone, kwiaty zebrane w baldachogrona, kuliste, drobne, niebieskie owoce, ozdobna roslina odporna na mrozy i zanieczyszczenia, lubi wszystkie gleby i słońce.
Dereń kwiecisty Cornus florida krzew lub rzewo o szerokiej, nieregularnej koronie, cienkie powiginane pędy, zielone potem z sinozielonym nalotem potem brązowawe, jajowate, zaostrzone, owłosione, krótkoogonkowe liście, z wierzchu zielone, od spodu białawe, drobne, żółte lub zielone kwiaty z okwalnymi, wciętymi na końcach 4 białymi podsadkami, wcięcia sercowate, rózowawe, podsadki mogą byc całe rózowe lub podłuzne, zalezy od odmiany, kwiaty zebrana w podbaldachy, owoce to cylindryczne, czerwone pestkowce, roslina ozdobna, lubi zyzne, przepuszczalne, wilgotne, obojętne lub kwaśne gleby, wrażliwy na mróz, z twardego drewna robi się czółenka w tkalniach, wielokrążki, oprawy do narzędzi, i główki kijów golfowych, roslina barwierska, z korzeni pozyskać można czerwony barwnik, roslina lecznicza, kora i korzenie leczą malarię. W Polsce jest w Ogrodzie Botanicznym UJ.
Dereń kanadyjski Cornus canadensis krzew z zielonymi gaąłzkami, owalne, krótkoogonkowe, skrętoległe liście są zaostrzone, mogą tworzyć kończyki, drobne, białe kwiaty z kremowymi słupkami, każdy kwiat ma 1 słupek, płatki sa kremowe, długie, kwiaty 4-krotne, kwiaty zebrane w baldachogrona, czerwone, kuliste owoce, roslina ozdobna, lubi wilgotne, chłodne, ocienione miejsca, żyzne, przepuszczalne, wilgotne gleby.
Dereń skrętolistny Cornus alternifolia krzew lub niskie drzewo o poziomych gałązkach, liście są skrętoległe, okrągławe, ogonkowe, jesienią stają sie pomarańczowe, ogonki sa krótkie, koniec leciuteńko zaostrzony, kremowe, kuliste kwiaty zebrane są w podbaldachy, mają bardzo długie pręciki, owoce to czarno-niebieskie jagody na czerwonych, długich szypułkach, roslina ozdobna, mrozoodporna, lubi półcień lub słońce, żyzne, średnio wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby, preferuje kwaśne gleby.