Archiwum sierpień 2021, strona 70


sie 29 2021 Życie w rzekach i Bałtyku
Komentarze (0)

 Nasze rzeki cały czas są zanieczyszczane przez rolników, którzy myją w nich dozowniki do oprysków, ludzi, którzy spuszczaja do wody szamba, wyrzucaja smieci. Prawdą jest, że więcej materii organiczenj daje rozkład martwej materii np. liście drzew liściastych i krzewów opadłe jesienią, obumarłe pędy rzecznych i nadrzecznych roslin zielnych, ciała i odchody zwierząt, ale ludzie wypuszczają także chemikalia, z pomyjami i szlamem z szamba idą detergenty, czyściki, proszki do prania, płyny do płukania, mydła, szampony, balsamy do ciała, płyny do mycia naczyń, z wodą z mycia opryskiwaczy idą środki owadobójcze, chwastobójcze i grzybobójcze, te rzeczy płyną w dół rzeki i do morza. Dawniej w rzekach było wiele ryb np. pstrągi, teraz jest to rzadkie zjawisko, również w ujściach rzeki wmorzu jest wiele organimzów m. in:

Minóg rzeczny Lampetra fluviatilis żyje w ujściu Wisły, larwy są w rzece, zakopane w mule i piasku, odkrytą maja głowę ze skrzelami, filtrują pokarm otworem gębowym, resztki usuwane są przez skrzela, dorosły zyje w ujściu Wisły, jest szarooliwkowy, ma okrągły otwór gębowy podobny do lejka, ssie nim krew ryb, części płetwy grzbietowej stykają się u nasady, po bokach ma po 7 okrągłych otworów skrzelowych, skóra pokryta jest sluzem, oczy zakrywa półprzezroczysta powieka.
Minóg strumieniowy Lampetra planeri zyje w górze rzek, ale zanieczyszczenie rzek też mu szkodzi, ma długie, wrzecionowate ciało, jest szary, pokryty sluzem, otwór gębowy to lejkowata przyssawka, ma dwa zabki, czaszkę jest chrzęstna, sa skrzela, otwór nosowy przez który wpada woda, gdy ssie krew ryb.
Minóg morski Petromyzon marinus żyje  wBałtyku, w góę rzek płynie by sie rozmnażac, ma brunatnożółtą skórę z ciemnymi plamkami, ciało jest długie, cylindryczne, pokryte sluzem, otwó gębowy to okrągła przyssawka, ma rogowe zęby w środku, 2 płetwy grzbietowe ciągną się do ogona, są jeszcze na ogonie, za oczami jest 7 otworów skrzelowych, w okresie rozrodu płynie w górę rzeki, koie dołek w mule, składa tam jaja, z których wylęgną sie larwy.
Lancetnik, szparoskrzelec lancetowaty Branchiostoma lanceolatum żyje w płytkich morzach Europy, miekkie, lancetowate, długie ciało, płetwa brzuszna rozgaęłzia sie tworzy fałdy boczne, metapleuralne, przy rozwidleniu jest otwór skrzelowy, atrialny, dalej jest odbytowy, wszystkie płetwy sa fałdami skórnymi, z przodu jest okrągły otwór gębowy otoczony czułkami, lancetnik jest rozdzielnopłciowy, zapłodnienie jest w wodzie.
Chełbia modra Aurelia aurita żyje w Bałtyku, ciało chełbii jest porzezroczyste, miękkie, na obwodzie ma ciałka brzeżne, ropalia, którymi odbiera swiatlo, w okół otworu gębowego sa 4 ramiona, którymi nagarnia pokarm, plankton, idzie on to jamy chłonno-trawiącej, po wchłonieciu resztki są usuwane przez otwór gębowy, rozmnażanie chełbi jest w wodzie, samice składa jajeczka, samiec plemniki, zapłodnienie jest w wodzie, powstaje larwa, planula, która zyje w planktonie, osiada na dnie, rozwija się polip, przylega do dna, ma 4 ramiona, którymi nagarnia pokarm do otworu gębowego, potem idzie do jamy chłonno-trawiącej, po strawieniu resztki sa usuwane otworem gębowym, z czasem polip fragmentuje się w krążki, powstaje strobila, krążki odrywają się, to strobilizacja, powstają efyry, młode chełbie, któe rozwijają się w meduzy, jest to pokolenie płciowe chełbi.
Śluzica pospolita Myxine glutinosa ma cylindryczne ciało, różową, nagą, pokrytą sluzem skórę, oczy sa slepe, pokryte skórą, na szczycie głowy jest nozdrze, którym woda płynie do otworu skrzelowego, gdy śluzica przysysa się do ofiary, woda po pobraniu tlenu odpływa otworami skrzelowymi, w kulistym otworze gębowym są zęby, które po zużyciu sa zastępowane nowymi, wpija sie ona w ciało ofiary, wiąże ciało w supeł, któy przesuwa do otworu gębowego, powstaje siła, która zasysa skórę i tkanki ryby, powstaje rana, którą sluzica wnika do ciala ryby i zjada ją od środka, zostaje szkielet i skóra, zęby ma rogowe, za słabe, żeby przegryśc skórę ryby.
W Bałtyku sa takze ryby:
śledź bałtycki, salaka Clupea harenguns membras podłużne ciało z daleko położona od glowy, uciętą płetwą grzbietową, płaska, szeroka odbytową, jajowatą brzuszną, długimi piersiowymi, rozwidlona ogonową.
Certa Vimba vimba długie, spłaszczpne bocznie, wrzecionowate ciało z bezłuskim kilem na brzuchu, miękki otwór gębowy, głowa trójkątna, ryjek zaostrzony, głeboko wcięta płetwa ogonowa, szaroniebieski grzbiet, srebrzyste boki, biały brzuch, żółte lub czerwone płętwy parzyste i odbytowa, w czasie tarła grzbiet i boki czarnieją, tył staje sie pomarańczowy lub żółty.
Rdzawiec Pollachius pollachius rzadki w Bałtyku, spłaszczony bocznie, szary, brzuch jasny, długi, cieńszy tył, ostry, długi pysk, 3 płetwy grzebietowe, długa, płaska brzuszna.
Motela Enchelyopus cimbrius długie, cienkie, zwężone z tyłu ciało, 2 długie płetwy grzbietowe, odbytowa, niepodzielna płetwa ogonowa, ma 4 wąsiki.
Pocierniec Spinachia spinachia grzbiet i ogon zielonobrunatne, złociste boki, kolce przed płetwą grzbietową, brązowe ciało z czarnymi, duzymi plamami na bokach.
Iglicznia Syngnathus typhle długie, wąskie ciało o siedmiokątnym przekroju, otacza je pierścień z plytek pancerza, 3 na bokach, 1 na brzuchu, wachlarzykowata płetwa ogonowa, nie ma płetwy odbytowej, maleńkie płetwy piersiowe, rurkowaty pysk.

 

Makrela atlantycka Scomber scombrus wąskie, cylindryczne cialo z tępym pyskiem, 2 płetwy grzbietowe, zielony lub niebieski grzbiet, jasny brzuch.
sie 29 2021 Życie w rzekach i Bałtyku 1
Komentarze (0)
Cierniczek północny Pungitius pungitius cienkie cialo, u nasady płetwy ogonowej sa płytki kostne, płetwa grzxbietowa z tyłu, jest niska i długa, szarobrązowy grzbiet, jasniejsze boki, poprzeczne, ciemne pasy, w czasie tarła samiec ma czarne gardło i podbrzusze.
miecznik, włócznik Xiphias gladius ciało zwęża się ku tylowi, górna szczęka przekształcona w długi wyrostek, nie ma płetw brzusznych, płetwa ogonowa wygląda jak rogalik, ciało szare.
Sandacz pospolity Sander lucioperca szare ciało, ciemny grzbiet, jszare boki, bocznie spłaszczone ciało, długa płeta grzbietowa w tyle, ostry pysk, mała głwa, boki mają ciemne smugi, płetwa grzbietowa i ogonowa maja ciemne plamki, piersiowe są jasnożółe, reszta bkladożółta.
Żabnica nawęd Lophius piscatorius ciało spłąszczone grzbietobrzusznie, szeroka głowa, duży otwór gębowy, duże zęby, płetwy piersiowe umożliwiają pełzanie po dnie, kolor brunatny.
Lisica Agonus cataphractus bryunatne ciało z ciemnymi pasami na ogonie, duży, pękaty, krótki tułów, długi, cienki ogon, duża głowa, duże okrągłe płetwy piersiowe.
Nagład Scophthalmus rhombus olwkowe ciało w jasne i ciemne cętki, ciało spłaszczone bocznie, spód biały długie pęłtwy grzbietowa i brzuszna, oczy przesunięte na spód. 
Okoń pospolity Perca fluviatilis bocznie spąłszczone cialo, grzbiet ciemnoszary lub oliwkowy ma ciemne smugi, boki są jasne, biały brzuch, luki skrzelowe maja kolce, łuski ktenoidalne, 2 płetwy grzbietowe, pierwsza szara z ciemna plamą, 2 zielona, piersiowe sa żółtoszare, reszta czerwona.
Tasmiak długi Lumpenus lampretaeformis długie cialo o okrąglym przekroju, długi, zaokrąglony pysk, duże oczy, łuski drobne, długa płetwa grzbietowa, sięga od głowy do ogona, długa płetwa odbytowa, ogonowa długa i spiczasta, jasnobrązowy grzbiet i boki, wpadają w zielony lub niebieski, maja ciemne plamki i marmurek, brzuch zielonkawożółty.
Boleń pospolity Leuciscus aspius długie, wrzecionowate, z tyłu węższe, spłaszczone bocznie cialo, szpiczasta głowa, pysk szeroki, ostre płetwy piersiowe, wysoka płętwa grzbietowa, 2 rzędy zębów gardłowych, grzbiet oliwkowozielony, boki żółte, brzuch biały, czerwone płatwy piersiowe, brzuszne i odbytowa, reszta szare lub niebieskie.
Plamiak, wątłosz zrebrzysty Melanogrammus aeglefinus długie, grzbietobrzusznie spłaszczone ciało z długim, cieńszym ogonem, srebrzyste boki, widoczna ciemna linia boczna, nad płetwą piersiową jest czarna polama.
Szprot, sardynka norweska Sprattus sprattus wrzecionowate, szare ciało z płetwą grzbietową wydłuzoną z przodu, płaska odbytową, niebeiskim grzbietem.
Gładzica Pleuronectes platessa ciało bocznie spłaszczone, oliwkowe z pomarańczowymi kropkami, spód biały, długie płetwy brzuszna i grzbietowa.
Stornia flądra Platichthys flesus ciało długie, spłąszczone bocznie, długie, rombowate płętwy brzuszna i grzbietowa, łuski stanowią płytki kostne, kolor zielony, ma czerwone cętki, może mieć różowe plamy przy płetwach.
Zimnica Limanda limanda bocznie spłaszczona, brązowa ryba z długimi płetwami pbrzuszną i grzbietową i za okrągłą, wachlarzykowatą ogonową.
Dorsz bałtycki Gadus morhua callarias wydłużone ciało z okrągłymi łuskami, 3 płetwy grzbietowe, pierwsza trójkątna, reszta prostokątne, dwie porstokątne odbytowe i parę podłużnych piersiowych i brzusznych, grzbiet ma oliwkowy lub brązowy, brzuch jasniejszy.
Belona popsolita Belone belone ciało długie, maja ostre zeby w szczękach, płetwy brzuszna, odbytowa i grzbietowa sa blisko ogona, są prostokątne, ciało zielonoszare, długie, pyszczek długi, zaostrzone. 
Babka czarna Gobius niger owalne na przekroju ciało o płaskim brzuchu, górny grzbiet i głowa nie mają łusek, 2 płetwy grzbietowe, długie piersiowe, brzuszne zrośnięe, zmienione w lejek, przyssawkę, tępy pysk, mała głowa, ma ząbki.
Babka piaskowa Pomatoschistus microps długa, zwężąjąća się ryba, ma czarne plamy, grzbiet brązowy, brzuch żółty, smugi między oczami i otworem gębowym.
Babka czarnoplamka Gobiusculus flavescens ma czarne plamki po obu stronach nasady ogona, za płetwami piersiowymi po bokach ma szereg białych kropek, cialo łosiowe, podłużne, cienkie.
Babka mała Pomatoschistus minutus dużę oczy, wężowate ciało, 5 ciemnych plam po bokach, brunatne ciało, brzuch jasny.
kur głowacz Taurulus bubalis zielonkawoszara ryba, lekko spłaszczona na brzuchu, grzbiet ma wypukły, pokryty wyrostkami, duże, czarne oczy po bokach małej główki.
Kur rogacz Myoxocephalus quadricornis krępo, lekko spłąszczone grzbietobrzusznie cialo, zwęża się do tyłu, nie ma luskek, tępy pysk, duży otwór gębowy, ma kolce na skrzelach i na grzbiecie i bokach, 2 płetwy grzbietowe, 1 mniejsza, 2 duża z kolcami, szerokie, wachlarzowate płetwy piersiowe.
kurek szary Eutrigla gurnardus opływowa, smukła, zwężająca się do tyłu ryba, ma 2 płetwy grzbietowe, 1 trójkątna, 2 długa.
Turbot Scophthalmus maximus spłaszczona dwubocznie, okrągła ryba o długich, prostokątnych płetwach grzbietowych i brzusznych, kolor ciała beżowy w ciemniejsze, beżowe kropki, oczy przesunięte na jeden z boków, pływa przy dnie.
Sieja pospolita Coregonus lavaretus wydłużone ciało, mała głowa ze szpiczastym pyskiem, pierwszy łuk skrzelowy ma wyrostki filtracyjne, grzbiet zielonawy, boki szary, brzuch jasny, otwór gębowy sięga oka.
Sola zwyczajna Solea solea spłaszczone dwubocznie, owalne ciało, płetwa grzbietowa sięgajd głowy do ogona, dłguie płetwy ogonowa i odbytowa, stykają się, ciało brązowe, grzbiet ciemniejszy.
Stynka Osmerus eperlanus długie, wrzecionowate ciało z dużymi łuskami, ciemny grzbiet, srebrne boki, jest płętwa tluszczowa.
Leszcz Abramis brama romboidalne ciało węższe z tyłu, grzbiet ciemny, zielonkawy, biały brzuch, boki szaroniebieskie, młode osobniki mają srebrne boki, potem stają się złote.
Ciosa Pelecus cultratus długie, spłaszczone bocznie ciało, prosty grzbiet, wypułkły brzuch, duże oczy, tępy, wypukły pysk, ciemny, niebieskozielony grzbiet, srebrzyste boki, biały brzuch, szare płetwy parzyste i odbytowa, reszta szara.
Węgorz europejski Anguilla anguilla wydłużone, okrągłe na przekroju, giętkie ciało, drobne, elipsoidalne, głęboko osadzone łuski, skórę pokrywa śluz, płetwy piersiowe sa jajowate, wyrastają z końca otworu skrzelowego, nie ma płetw brzusznych.
Łosoś szlachetny Salmo salar wrzecioniwate, łososiowe ciało, na grzbiecie ciemniejsze, pyszczek zaostrzony, ciało ma brunatne kropki, widac linie boczną.

 

Płoć Rutilus rutilus ciało wrzecionowate, ogon cieńszy od ciała, owalny na przekroju, ciało spłaszczone dwubocznie, grzbiet szarobrązowy lub szwroniebieski, brzuch jasny, biały, duże oczy, trójkątna głowa, czerwone tęczówki oczu.
sie 29 2021 zioła i chwasty polne 13
Komentarze (0)

Uczep trójlistkowy Bidens tripartita wzniesiona, rozgałeziona łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście ząbkowane, ogonkowe, trójsieczne, odcinki lancetowate, oskrzydlone przylistki, żółte kwiaty rurkowate zebrane sa w koszyczki, kielich ma ości z zadziorami. Owoc to owoc to odwrotnie jajowata niełupka z kilkoma nasionami. Rosnie na polach, miedzach, przydrozach.
Uczep zwisły Bidens cernua wzniesiona, naga łodyga, liście siedząće, lancetowate, ząbkowane, żółte kwiaty zebrane są w koszyczki, brszeżne języczkowate, środkowe rurkowate, przedpratnośc, owoc to rozlupnia. Rosnie na polach, miedzahc, przydrożach, w rowach, nad rzekami.
Wiechlina łąkowa Poa pratensis z rozłogów wyrastaja łodygi z martwymi pochwami liściowymi, liście są lancetowate, wzdłóż nerwu środkowego maja rowki, u ich podstaw są krótkie języczki, każdy liść ma 1 języczek, żółte kwiaty z równymi plewamy zebrane są w rozesłane wiechy, maja piórkowate znamiona słupków i niebieskie pylniki. Owoc to szary ziarniak. Roślina pastewna, rośnie na polach, miedzach, łakch, podwórkach.
Wiechlina roczna Poa annua naga, gładka, podnosząca się łodyga, liście są żywo zielone, mają gładkie pochwy i szorstkie brzegi, języczki dolnych liści są tępe, górnych ostre. Jednostronna, trójkątna wiecha z jajowatych kłosków na bardzo krótkich szypułkach, dolna plewa jednonerwowa, górna trójnerwowa, plewka jest jajowata i pięcionerwowa. Kłośki są różnej wielkości, najwyższy jest dłuższy od osi kłoska. 3 pręciki, 1 górny słupek. Owoc to ziarniak z bruzdą. Roślina pastewna, ndaje się na trawniki, rośnie na podwórkach, polach, miedzach, ugorach, przydrożach.
Wiechlina spłaszczona Poa compressa owalna, szarozielona łodyga, zgina się w kolankach, liście lancetowate, pochwy spłaszczone, gałązki wiechy są sztywne, kłoski owalne, plewy zaostrzone, dolne plewki nagie. Rośnie na murach, torach kolejowych, droagch.
Wiechlina zwyczajna Poa trivialis luźne łodygi, rozłogi, lancetowate liście z dzióbkowatym języczkiem i dwoma rowkami wzdłuż nerwu środkowego. Wiechy rozpierzchłe, jajowate kłoski. Kwiatki fioletowe, rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wierzbówka kiprzyca Chamerion angustifolium nagie, obłe, lekko rozgałęzione, proste, wzniesione łodygi. Ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate, końce i nasady są zaostrzone, ogonki są bardzo krótkie. Liście są jaśniejsze od spodu, na górze przechodż w przysadki. Fioletowe kwiaty z krókim plaznokciem zebrane są w grona na szczycie łodygi. Działki kilicha są owłosione, znamię słupka czterołatkowe, płatki sercowate.  Owoc to równowąska, owłosiona torebka. Nasiona maja puch. Czołgające kłacze z mięsistymi międzywęźlami. Są rozłogi. Rosnie na polach, miedzach, przydrorzach, polanach, rowach, łakach.
Wilczomlecz drobny Euphorbia exigua łodyga prosta, cienka, rozgałęziona, ulistnienie skrętoległe, liście trójkątne, żółte kwiaty zebrane są w wierzchotki na szczytach łodyg. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wilczomlecz lancetowaty Euphorbia esula łodyga prosta, okrągła, rozgałęziona, liście siedzące, lancetowate, ząbkowane. Żółte kwiaty z półksiężycowatymi miodnikami. Rosnie na polach, przydrożach, miedzach, nieużytkach, nasypach kolejowych, zboczach.
Wilczomlecz obrotny Euphorbia helioscopia łodyga wzniesiona, rozgałeziona, owłosiona. Ulistnienie skrętoległe, liście odwrotnie jajowate, ogonkowe, pilkowane. Pięcioramienne wierzchotki mają miseczkowate podsadki, kwiaty są zółe, jest kilka miodników w kwiecie. Cienki korzeń, owoc to gładka torebka. rośnie na polach, miedzach, nieużytkach, w ogrodach.
Wilczomlecz ogrodowy Euphorbia peplus łodyga rozgałęziona, ulistnienie skrętoległe, liście ogonkowe i całobrzegie, dolne koliste, górne odwrotnie jajowate, żółte kwiaty maja półksiężycowate miodniki, zebrane są w wierzchotki, owoce to torebki z 2 skrzydłami. Cienki korzeń. Roslina lecznicza, sok pomaga leczyć nowotwory skóry. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wilczomlecz sierpowaty Euphorbia falcata prosta, wzniesiona, szaro-zielona, rozgałeziona łodyga. Ulistnienie skrętoległe, liście siedzące, lancetowate, dolne są szersze. Kwiaty zebrane są w wierzchotkę, podsadki są jajowate, ząbkowane, miodniki półksiężycowate. Owoc to trójkomorowa rozłupnia z 3 brunatnymi nasionami. Rosnie na ugorach, przydrożach, miedzach, nieużytkach, polach.
Wilczomlecz sosnka Euphorbia cyparissias zdrewniałe, rozgałezione kłącze, łodyga rozgałeziona, ulistnienie skrętoległe, liście równowąskie, liście wspierające liście też, z pachwin liści wyrastają pędy płonne z nitkowatymi liścmi. Żółte kwiaty zebrane są w wierzchotkę, kwiat słupkowy otaczją kwiaty pręcikowe. Owoc to trójkomorowa rozłupnia, ma okrągłe, szare nasiona z wyrostkiem. Roslina lecznicza, leczy kurzajki, piegi i brodawki. Rosnie na polach, miedzach, przydrożahc, ugorach. 
Wilczomlecz szerokolistny Euphorbia platyphyllos łodyga prosta, rozgałęziona, liście jajowate, zaostrzone, ząbkowane, owłosione, nasady strzałkowate, ulistnienie skrętoległe, żółte kwiaty zebrane są w wierzchotki. Rośnie na polach, łakch, miedzach, przydrożach.
Wilczypieprz roczny Thymelaea passerina rozgałęziona, prosta łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście jajowate, siedzące, żółte kwiaty roisną w kątach liści, na szczycie tworzą grono. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wilżyna rozłogowa Ononis repens rozgałeziona, podnosząca sie łodyga z gruczołowatym owłosieniem. Ulistnienie skrętoległe, w dole eliptyczne, w góze okrągłe liście. Kwiaty motylkowe, wyrastają po 2 w kątach liści. Ogruczolony kielich ma 3 dłuższe od rurki ząbki. Kwiaty sa różowe, żagielek dłuższy od skrzydełek. Owoc to jajowaty strąk z brodawkowatymi nasionami. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, ugorach.
Wilżyna ciernista Ononis spinosa rozgałęziona, zdrewniała, kolczasta, rozgałeziona łodyga, trójlistkowe liście z przysadkami, listki okrągłe i pilkowane. Ciemno różowe kwiaty motylkowe z żagielkiem dłuższym od reszty płatków. Owoc to jednonasienny strąk. Roslina lecznicza, ziele działa moczopędnie, przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia wlosowate przewodu pokarmowego, leczy hemoroidy. Rośnie na przydrożach, polach, miedzach, nasypach.
Wiosnówka pospolita Erophila verna słabo owłosiona, drobna łodyga, lancetowate liście rozety, czteropłatkowe, białe kwiaty w gronie, płatki rozcięte do nasady. Rosnie na murawach, skałach, polach, miedzach.
Włosnica sina Setaria pumila z rozgałęzionego kłącza wyrasta kepka łodyg, są proste, szarawe, równowąskie liście maja na środku białą smugę, nagie pochwy liściowe, są włoski zamiast języczka, wiecha jest walcowata. Ziarniaki to pokarm dla drobiu, rosnie na polach, ugorach, miedzach, podwórkach.
Włośnica okółkowa Setaria verticillata z kłacza wyrasta kępa równowąskich liści i kilka łodyg kwiatonośnych, pochwy liściowe są dlugie, walcowate wiechy mają zielone ziarniaki z ostrymi, długimi ostkami. Rosnie na polach, miedzach, podwórkach.
Włosnica zielona Setaria viridis cienkie, długie, podnoszącesię, rozgałęzione źdźbła rozszerzające się ku górze, liście są równowąskie, długie, przy pochwach owłosione, szorstkie na wierzchu, kłosy zebrane są w zwisającyą wiechę, zielone kłoski z owłosionymi ośiami, plewa zakrywa plewkę, ziarniki są zielone. ziarniaki nadają się na kaszę, rosnie na miedzach, polach, ugorach, podwórkach.
Włóczydło polne Caucalis platycarpos rozgałęziona łodyga, liście kilkukrotnie pierzstosieczne, trójkątne, ogonkowe, kwiaty zebrane w baldachy, są białe, kielichy są długie. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, podwórkach.

sie 29 2021 zioła i chwasty polne 14
Komentarze (0)
Wrotycz pospolity Tanacetum vulgare krótkie kłącza, duże kępy, łodyga sztywna, czterokanciasta, pierzastosieczne, piłkowane liście, ulistnienie skrętoległe, kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w podbaldachy, brzeżne, pomarańczowe, rurkowate kwiaty żeńskie, środkowe, rurkowate, żółte, obupłciowe kwiaty, koszyczki sa spłaszczone, kielich ma kształt rąbka,  owoc to pięciożeberkowa niełupka. Roslina lecznicza, kwiatostany leczą stłuczenia, robaczyce, choroby skóry, zaburzenia psychiczne, pobudzają miesiączkę. Zapach odstrasza owady, napar z ziela to naturalny pestycyd. Roslina ozdobna. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, podwórkach.
Wyczyniec polny Alopecurus mysoroides z kłacza wyrasta kepa łodyg, liście są róznowąskie, długie, zaostrzone, kwiatostan to długi, cienki kłos. Owoc to ziarniak. Rosnie na polach, łakach, podwórkach.
Wyka brudnożółta Vicia grandiflora kanciasta, wiotka, rozgałęziona łodyga, liście z przylistkami z miodnikami, liście pierzaste, listki owalne, po 2 żółe kwiaty wyrastaja w kątach liści, długie skrzydełka.Pierzaste wąsy czepne,  owoce to spłaszczone strąki. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wyka czteronasienna Vicia tetrasperma cienka, naga, rozgałęziona, wijąca się łodyga, parzystopierzaste liście zakonczone są wąsami czepnymi, strzałkowate przylistki, fioletowe kwiaty z ciemnymi żyłkami, są motylkowe i zebrane w grona, owoc to równowąski, nagi, żółty strąk, nasiona sa kuliste i brunatne, rozgałęzione korzenie palowe. Strąki maja 4 nasiona, pasza dla zwierząt, rośnie na polach, miedzach, ugorach, przydrożach.
Wyka drobnokwiatowa Vicia hirsuta wiotka, kanciasta, rozgałęziona, owłosiona łodyga, liście pierzaste z równowąskich listków, błakitne kwiaty motylkowe, zrosłodziałkowy, ząbkowany kielich, kwiaty zebrane są w grona na szypułkach, straki są dwunasienne i owłosione. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, w zaroslach, na łakach.
Wyka kosmata Vicia villosa miękko owłosiona, wiotka, pokładająca się łodyga, pierzastodzielne liście z owalnymi odcinkami na końcu mają wąsy czepne, motylkowe, fioletowe kwiaty zebrane są w grona na długich szypułkach. Owoc to kilkunasienny strąk. Roślina pastewna, rosnie na polach, miedzach, przydrożach, ugorach.
Wyka pannońska Vicia pannonica łodyga miekko owlosiona, długie liście złożone z owalnych listków, żółte kwiaty motylkowe zebrane są w grona, działki kielicha są odstające, owoc to owłosiony strąk, nasiona sa gładkie i matowe. rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wyka pstra Vicia dasycarpa rozgałeziona, płożąca lodyga, liście złożone z równowąskich odcinków, niebieskie lub fioletowe kwiaty zebrane są jednostronne w grona, płatki tworzą rurkę, owoce to strąki. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, nieużytkach.
Wyka ptasia Vicia cracca pokładająca się, owłosiona, rozgałeziona, granista lodyga wyrasta z podziemnego, rozgałezionego kłacza, liście nieparzystopierzaste, liście są podługowate i orzęsione, u ich podstawy są strzałkowate, całobrzegie przylistki, para pierwszych listków i ostatni są przekształcone w wąsy czepne, kwiaty wyrastają w gronie na szypułkach w kątach liści, kwiaty sa siedzące, niebieskie, mają ciemne plamy na płatkach, owoce to gładki, slniące strąki, miodniki sa u podstawy pręcików, roślina miododajna, roslina pastewna. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Wyka siewna Vicia sativa naga lub lekko owłosiona, cienka łodyga, pierzaste liście z jajowatymi listkami, na końcu mają wąsy czepne, u podstawy przylistki, fioletowe, szerokie kwiaty na krótkich szypułkach zebrane są w grono, owoc to żółty płaski strąk z okrągłymi nasionami. Roslina pastewna, rosnie na polach, miedzach, łakach, przydrożach.
Wyka wąskolistna Vicia angustifolia pnąca łodyga, pierastodzielne liście z równowąskich, zaokrąglonych na szczytach listków, oś zakończona jest wąsem czepnym. Kwiaty motylkowe są rózowofioletowe i wyrastają w kątach liści. owoce to nagie straki. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, łakach.
Wyżlin polny Misopates orontium wzniesiona łodyga, równowąskie liście w okółkach, jeden liść w okółku jest większy od reszty, różowe kwiaty są w ulistnionych gronach, liście w gronach są jajowate, rosnie na polach, miedzach, przydrożach, winnisach.
Zagorzałek późny Odontites vernus rozgałęziona, podnosząca sie, owłosiona łodyga, siedzące, lancetowate, zwężone ku nasadzie piłkowane liście. Kielich pięciodziałkowy, dzwonkowaty, korona fioletowa, dwuwargowa o długiej rurce. Płatki są owłosione, górna warga płaska, dolna z 3 płatków. Pręciki sąowłsoione, owoc to długa torebka. Przysadki krótsze od kwiatów. Kwiaty zebrane są w grona. Rosnie na polach, miedzach, łakach, przydroząch.
Zagorzałek wiosenny Odontites verna łodyga rozgałęziona, prosta, ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate, ostro zakończone, siedzące, dwuwargowe, fioletowe kwiaty tworzą jednostronne grono. górna warga pekata, dolna trójpłatkowa. kielich fioletowy i dzwonkowaty. Owoc to torebka. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, nieużytkach.
Zapłonka brunatna Nonea pulla wzniesiona, rozgałeziona, włosiona łodyga, liście podługowate, owłosione, siedzące, bordowe kwiaty sa lejkowate, pięciopłatkowe, w grdzieli mają rzęski, zebrane są w ulistnione wiechy, kielich jest owłosiony. Rosnie na polach, miedzach, murawach, przydrożach.
Zaraza drobnokwiatowa Orobanche minor gruba, mięsista, bezzieleniowa, wznieisona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście to w dole jajowate, w górze lancetowate bezzieleniowe łuski. Grzbieciste, białe kwiaty zebrane w grona, kielich dwudziałkowy, ciemne znamiona i owłosione nitki pręcików wystają ponad korone. kielich równy rurce korony, owoc to wydłużona torebka. Rosnie na polach uprawnych.
Zaraza gałęzista Orobanche ramosa łodyga bezzieleniowa, prosta i gruba, liście łuskowate, jajowate, bezzieleniowe, kwiaty wargowe, fioletowe, dolna warga dłuższa od górnej, kielich długości rurki. Rosnie na polach.
Złocień polny Chrysanthemum segetum krótka, podługowata łodyżka siewki, liścienie odwrotnie jajowate bez ogonków, liście lancetowate. Łodyga naga wzniesiona, rozgałeziona, liście nagie, obejmują nasadami łodyge, dolne są pierzastodzielne, górne ząbkowane. Koszyczki maja brzeżne żółte kwiaty języczkowe i środkowe, żółte rurkowate. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, ugorach, podwókach, w ogródkach.
Złocień właściwy Leucanthemum vulgare krókie kłącze z różyczka liści, łodyga, wzniesiona, pjedyncza, rozgałeziona, liście rozety sa ogonkowe i łopatkowate, liście łodygowe wciętą nasadą obejmują łodygę, wszystkie są podługowate i ząbkowane, listki okrywy najpierw otulają kwiatostan, potem otwierają się, koszyczek ma brzeżne kwiaty baiłe, żeńskie, języczkowate, środkowe rurkowate, obupłciowe żółte. Owoc to jednonasienna niełupka. Roślina ozdobna, rosnie na polach, miedzach, podwórkach, przydrozach, ugorach, w ogródkach.
Złoć łakowa Gagea pratensis z cebuli wyrasta prosta łodyga kwiatonosna i rozeta równowąskich, zaostrzonych, długich liści, 6 długich i ostrych działek kielicha, 6 żółtych, podługowatych, tępych płatków korony. rosnie na polach, miedzach, w ogrodach.
Ziarnopłon zwyczajny Ficaria verna płożąca łodyga może się rozgałeziać, są cienkie korzenie i maczugowate bulwy korzeniowe, liście sercowate, calobrzegie, nagie, ogonkowe, dolne mają w kątach jajowate bulwki, ulistnienie skrętoległe, kwiaty szypułkowe, okwiat ma 3 zielone działki, kilka wolnych, żółtych płatkó korony, płatki i działki osadzone są spiralnie, owoce to omszone nielupki. Roslina ozdobna i lecznicza, ziele pomaga przy hemoroidach i brodawkach.
Złoć polna Gagea arvensis rozgałęziony, wiązkowy system korzeniowy, łodyga kwiatonośna prosta, liście podługowate, ostre, kwiaty żółte, z 6 ostrymi płatkami. Rosnie na polach, miedzach, w ogrodach, na podwórkach.
Żółtlica drobnokwiatowa Galinsoga parviflora łodyga gruczołowato owłsiona i rozgałęziona, krótki, rozgałęziony korzeń palowy, liście zaostrzone, ząbkowane, krótkoogonkowe, od romboidalnych na dole, przez jajowate w środku do lancetowatych na górze, ulistnienie naprzeciwległe, koszyczki mają 5 białych kwiatów jeżyczkowych brzeżnych i środkowe rurkowate żółte. Trójdzielne plewinki, owoce to niełupki. Roślina lecznicza, leczy choroby skóry, pastewna, rosnie na polach, łakch, miedzach, przydrożach.
Żółtlica owłsiona Galinsoga ciliata wzniesiona, rozgałeziona, owłosiona łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate, siedzące, zaostrzone, ząbkowane, owłsoione, koszyczki maja długie, owłosione szypułki, 5 kwiatów jezyczkowych, białych, brzeżnych i wiele zółtych rurkowatych, brzegi plewinek sa frędzlowane, owco to niełupka. Roslina lecznicza, okłady z ziela leczą rany i egzemę. Rosnie na polach, miedzach, podwórakch, przydrożach.
Życica lnowa Lolium remotum proste łodygi, długie, cienkie, lancetowate liście, łezkowate kłoski ułożone są naprzemianlegle w kłosy na szczytach łodyg. Owoce to ziarniaki. Rosnie na polach, miedzach, podwórkach, w ogrodach, na łąkach i ugorach.
Życica roczna Lolium temulentum łodygi otoczone są długimi pochwami liściowymi,. liście są lancetowate i szerokie, kłoski mają długie ości i zebrane są w kłosy. Owoce to ziarniaki. Rosnie na polach, miedzach, podwórkach.
Życica wielkokwiatowa Lolium multiflorum żywo zielone, szorstkie źdźbło, liście sa bruzdkowane, podługowate, młode są zwinięte, pochwy liściowe są szorstkie, kłosy złozone wyrastają z osi, plewy i plewki sa krótsze od kłosków, owoce to długie ziarniaki. roslina paszowa. Rosnie na polach, miedzach, łakach.
Życica trwała Lolium perenne luźne kepki, dobrze rozwinięty system korzeniowy, łodyga gładka, długie lancetowate liście, języczki gładkie, krótkie, maja krótkie uszka, kłoski sa spłaszczone, plewy i lancetoewate plewki sa równe długościa, owoc to ziarniak. Rosnie na polach, miedzach, łakch, przydrożach, podwórkach, ugorach.
Żywokost lekarski Symphytum officinale łodyga owłsiona, wzniesiona, pusta, kanciasta, ulistnienie skrętoległe, liście długie, lancetowate, całobrzegie, siedzące, owłosione, o widocznej nerwacji. Kwiaty są krótkoszypułkowe, fioletowe, zebrane w sierpiki, trwały, dzwonkowaty, zrosłodziałkowy kielich, dzwonkowata korona ma w gardzieli owłosione wyrostki, osklepki, 5 równych osklepkom pręcików jest przyrośniętych do korony. Zalążna czterodzielna, szyjka słupka wystaje poza koronę. Owoc to rozłepnia z 4 pomarzczonyuchn rozłupek. Gruby, silnie rozgałęziony korzeń. Roslina lecznicza, korzeń działa ściągająco, powlekająco i regenerująco na śluzówkę przewodu pokarmowego, regeneruje ja i jej unaczynienie, leczy wrzody żoładka i stany zapalne w przewodzie pokarmowym, leczy rany, wzmacnia odpornośc, przyspiesza zrastanie złamań. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, podwórkach, w ogrodach, na łąkach, ugorach.
Poziomka twardawa Fragaria viridis krótkie rozłogi, łodyga rozgaęłzia sie, liście trójdzielne, piłkowane, owłosione, kwiaty pięciokrotne, białe, promieniste, owoce to orzeszki na wspólnym dnie kwiatowym, owoce czerwone, kwiaty na końcahc rozgaęłzień łodygi, roslina jadalna, owoce je się surowe i jako przetwory, roslina lecznicza, liście działają moczopędnie, ściągająco, leczą choroby układu moczowego i żołądka.
Poziomka wysoka Fragaria moschata cienka, obła, rozgałęziona, owłosiona łodyga, krókei rozlogi, liście mają długie ogonki, są trójdzielne, piłkowane, kwiaty białe, pięciokrotne, promieniste, kielich odgięty w dół, szypułki mają prostopadłe wloski, płatki dłuższe od działek, owoce to orzeszki na wspólnym dnie kwiatowym, są czerwone, kwiaty na końcach rozgałęzień lodygi, roslina jadalna, owoce je się surowe i w postaci przetworów, roslina lecznicza, liście działają ściągająco, przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie, leczą choroby żoładka, kamicę nerkową, chronia naczynia wieńcowe, pomagają przy hemoroidach.
Poziomka zwyczajna Fragaria vesca lodyga rozgaęłziona, rozłogi dlugie i cienkie, liście odziomkowe trójdzielne, piłkowane, środkowy listek ma krótki ogonek, boczne są bezogonkowe, owłosione, białe, pięciokrotne, promieniste kwiaty, owoce to orzeszki na wspólnym dnie kwaitowym są czerwone, roslina jadalna, owoce je się surowe i jako przetwory, roslina lecznicza, liście działają wzmacniająco, moczopędnie, ściągająco, leczą choroby układu moczowego, nerek i biegunki. 
Mydlnica lekarska Saponaria officinalis łodyga naga, walcowata, górą widlasto rozgałęziona, szorstka, owłosiona, walcowe, rozgałęzione, czołgające się podziemne kłącze z korzeniami, naprzeciwległe, eliptyczne, zaostrzone, trójnerwowe, krótkoogonkowe dołem, górą zrośnięte nasadami liście, duże białe lub różowe kwiaty zebrane w wierzchotkę dwuramienna na szczycie, 5-krotne, krótkoszypułkowe kwiaty, kielich zielony lub purpurowy, owłosiony, wcięte płatki, owoce to jajowate torebki, roślina lecznicza, kłącze działa wyksztuśnie, żółciopędne, poprawia pracę żołądka i trzustki, leczy zapalenia oskrzeli, tchawicy i kaszel. Rośnie przy drogach.
Żmijowiec zwyczajny Echium vulgare gruba łodyga, owłosiona, wzniesiona, liście szorstko owłosione, lancetowate, zaostrzone, całobrzegie, siedzące, odziomkowe zwężają się w ogonek kwiaty są najpierw fioletowe, potem niebieskie, zebrane w skrętek, czyli skrętolegle ułożone grono, 4 lancetowate działki kielicha, zrośnięte w dwuwargową koronę płatki korony, długi słupek i 4 pręciki z pałeczkowatymi pylnikami, owoce to rozłupnie z 4 rozłupek z zaostrzonymi kantami i brodawkami na całej powierzchni, korzeń zgrubiały, wrzecionowaty. Znaczenie dla ludzi: roślina ozdobna, z nasion pozyskuje się olej, roślina lecznicza, ziele goi rany, leczy trądzik i łagodzi kaszel, środek przeciwbólowy, przeciwpadaczkowy i odtrutka na jad żmii. Rośnie na przydrożach, miedzach i łąkach.
Wiele chwastów jest skrajnie zagrożonych, duzo wśród nich jest roslin miododajnych, ważnych dla pszczół, duzo jest leczniczych, są też jadalne. Musimy je chronić ze względu na ich wartośc, pamiętajmy, że zycie jest wartością samo w sobie, ekologiczne rolnictwo, rezygnacja ze środków ochrony roslin, nie wypalanie łąk i wykaszanie łak, muraw, torfowisk i innych zbiorwisk z dominacją roslin zielnych może je ocalić. 
 
sie 29 2021 zioła i chwasty polne 12
Komentarze (0)

Starzec lepki Senecio viscosus łodyga ma gruczołowe włoski, jest okrągła i rozgałęziona. Liście są pierzastodzielne i ząbkowane. Języczkowe kwiaty zebrane są w koszyczki, listki okrywy z jednego rzędu mają na szczytach czarne plamy, z drugiego odstają. Rosnie na przydrożach, torach, nasypach, skarpach.
Starzec zwyczajny Senecio vulgaris łodyga rozgałęziona, pajeęczynowato owłosiona, pierzastodzielne, ząbkowane liście obejmują uszkowato nasadami łodygę. Kwiaty rurkowate zebrane są w koszyczki, koszyczki zebrane są w podbaldach, okrywa zewnętrzna jest krósza od wewnętrznej, owoc to niełupka z puchem kielichowym, rośnie w polach,l ogrodach, na miedzach.
Starzec wiosenny Senecio vernalis łodyga wzniesiona i rozgałęziająca się. Liście są pierzastodzielne, pajęczynowato owłosione i ząbkowane, nasady obejmują uszkowato łodygi. Koszyczki z plewinkami-łuseczkami wyrastającymi u podstawy kwiatów na dnie zebrane są w podbaldach, dzwonkowata okrywa z jajowatych listków, brzeżne, żółte kwiaty języczkowe, środkowe, żółte rurkowate. Owoc to niełupka z puchem kielichowym. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, łakach.
Stokłosa polna Bromus arvensis prosta, okrągła, zielona łodyga, liście lancetowate, długie, pochwy liściowe nie obejmują łodyg. Kłosy zwisają w dół na długich szypułkach, zebrane są w wiechy na szczytach lodyg, maja długie listki okrywy. Rośnie na polach, miedzach, ugorach, przydrozach.
Stokłosa żytnia Bromus secalinus wysokie, okrągłe źdźbła, długie, lancetowate liście, jednostronna, zwisająca wiecha z kilkoma kłoskami, plewa dolna i górna są równe wielkością, ale dolna jest zaokrąglona i ma zwinięte brzegi. Owoc to ziarniak z rowkami po bokach. Roslina jadalna, ziarniaki mogą być zbożem, rosnie na przydrożach, polach, miedzach, ugorach, w rowach.
Stulicha psia Descurainia sophia łodyga prosta, wzniesiona i rozgałęziona, liście owłosione, trzykrotnie pierzastosieczne, łatki równowąskie, działki i kielicha płatki korony są równe, kwiaty maja 4 żółte płatki, zebrane są w grono na szczycie łodygi. Owoc to sierpowata łuszczyna. Rośnie na polach, podwórkach, miedzach, ugorach.
Stulisz gładki Sisymbrium irio łodyga prosta, wznieiona, liście pierzastodzielne na nieregularnie karbowane odcinki, żółte kwiaty zebrane są w grona na szczytach pędów. Płatki są długie, pręciki i słupek wystają na zewnątrz. Owoc to długa, okrągła, zagięta sierpowato łuszczyna, rośnie na polach, miedzach, podwórkach.
Stulisz Loesela Sisymbrium loeselii prosta, wzniesiona, owłosiona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście lirowate, owłosione, żółte kwiaty zebrane są w grona na szczytach pędów, owoc to luszczyna na cienkiej szypulce, rośnie na polach, miedzach, łakach, przydrożach, podwórkach, w ogródkach.
Szalej jadowity Cicuta virosa naga,m dęta, rozgałęziona łodyga, liście pierzastosieczne, piłkowane, odcinki lancetowate, dęte ogonki i pochwy liściowe, baldachy złozone z baldaszków, wiele szczeciniastych pokrywek, białe wkiaty, kielich ząbkowany, owoc to kulista rozłupnia, rozłupki mają 5 żeberek. kłącze kuliste, rośnie w rowach, na torfowiskach.
Szałwia okręgowa Salvia verticillata wzniesiona, prosta, rozgałęziona, owłosiona łodyga, ulistnienie nakrzyżległe, liście sercowate, karbowane, owłosione, dolne ogonkowe, górne mają bardzo krótkie ogonki. Dwonkowaty, dwuwargowy kielich i dwowargowa, fioletowa korona z pierścieniem włosków w środku, obie wargi sa połączone. 1 śłupek i 1 pręciki, jeden skrócony. Roślina miododajna, owoc to jajowata rozłupnia, liście i ziele są jadalne, przyprawa. Rośnie na polach, miedzach, łakach, przydrożach, podwórkach, zboczach, nasypach kolejowych, w ogródkach.
Szarłat prosty Amaranthus chlorostachys prosta łodyga, liście jajowata, ogonkowe, koniec zaostrzony, brzeg blaszki liściowej prosty, drobne żółte kwiaty zebrane sa w grona na szczytach łodyg, grona przylegają do siebie na szczycie, owoce są jadalne, rosnie na polach, miedzach, podwórkach, w ogródkach.
Szarłat szorstki Amaranthus retroflexus  łodyga jasnozielona, ciemnoczerwono nabiegła,  wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziona, stosunkowo gruba, krótko i szorstko owłosiona, liście nakrzyżległe, jajowate lub owalnorombowate, duże, długoogonkowe, ostro zakończone, szarozielone, brzegiem czerwonawe i lekko ząbkowane, końce zaostrzone lub tępe, pokryte szorstkimi i krótkimi włoskami, wyraźne unerwienie, małe, niepozorne, włochate kwiaty zebrane w zielonobiałe kłębiki, przy czym górne kłębiki tworzą gęsty, czasami wiechowato rozgałęziony, kłujący kłos na bezlistnym szczycie pędu. Kwiaty wyrastają z kątów liści, mają ościstą osłonę. Owoce to gładkie, jednonasienne torebki z wieczkami. Nasiona są czarne lub brunatnoczarne, gładkie, okrągłe, z silnym połyskiem. Rośnie na podwórkach, ugorach, przydrożach, miedzach.
Szarłat tępolistny Amaranthus lividus prosta łodyga, jajowate, tępo zakończone, ogonkowe liście, końce są wcięte, drobne, żółte kwiaty zebrane są w odstające grona na szczycie łodygi. Nasiona są jadalne. Rosnie na podwórkach, miedzach, polach, łkach, przydrożach, w ogródkach.
Szarota błotna Gnaphalium uliginosum wzniesiona, rozgałeziona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście podługowate, kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w główki, zebrane w nibygrona, żółte, rurkowate kwiaty w środku są obupłciowe, na zewnątrz żeńskie. Brunatne listki okrywy, owoc to owłosiona lub naga niełupka, przedprątność, roślina lecznicza, ziele obniża ciśnienie krwi, rosnie na polach, ugorach, wilgotnych łąkach, w rowach.
Szczaw kędzierzawy Rumex crispus naga, kanciasta łodyga, zdrewniałe kłącze, owalne, ostro zakończone, karbowane i pogięte liście z unerwieniem siateczkowatym w rozecie mają rynienkowaty ogonek, kwiaty w nibyokółkach, działki sercowate, listki okrywy całobrzegie, kwiaty tworzą rozgałezione grona na szczytach lodyg, owoc to trójgraniasty orzeszek, przedprątność, roslina lecznicza, leczy biegunki, roślina jadalna, liście są jadalne, rosnie na polach, miedzach, łakach, pastwiskach.
SZczaw lancetowaty Rumex hydrolapathum łodyga wzniesiona, rozgałęziona, liście lancetowate, całobrzegie, nasady klinowate, kwiaty zebrane w wzniesione wiechy, zewnętrzne listki owkiatu są przylegające, wewnętrzne ostro zakończone. Z korzenia pozyskuje się żółty barwnik, roślina ozdobna i lecznicza, korzeń działa przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie, ściągająco, leczy biegunki, czerwonkę, wrzody, rany. Rośnie na przydrożach, brzegach rzek i stawów.
Szczaw polny Rumex acetosella cienka, wzniesiona, rozgałęziona łodyga, liścielancetowate, zaostrzone, ogionkowe, z dwoma odstającymi, ostro zakończonymi łatkami, przylistki zwinięte pochwą, podsadki bez łatek. Dolen liście wieksze, kwiaty zebrane w grona na szczycie łodygi, wiele gron na osobnych szypułkach, 6 listków okwiatu, palowy system korzeniowy, owoc to trójgraniasty orzeszek. Roślina jadalna, je się liście. Rosnie na polach, przydrożach, podwórkach.
Szczaw tępolistny Rumex obtusifolius prosta, wzniesiona, rozgałęziona, naga łodyga, liście rozety sercowate i ogonkowe, łodygowe siedzące i jajowate, wewnętrzne listki owkiatu maja luźne ząbki, kwiaty zebrane są w grona na szczytach łodyg. Owoce to trójgraniaste orzeszki. Roslina jadalna, liście są jadalne. ROśnie na nieżytkach, łakach, w lasach.
Szczyr roczny Mercurialis annua łodyga prosta i rozgałęziona, liście jajowate, ostro zakończone, ogonkowe, piłkowane, wkiaty żeńskie są zebrane w kłosy w kątach liści, męskie są zebrane w kłosy na osiach kwiatostanowych. Łodyżka liścieniowa jest żółtozielona, naga, liścienie okrągłe, ogonkowe, wydłuzone, listki jajowate, owłosione, zaokrąglone. Rosnie na polach, miedzach, podwórkach.
Storkotka polna Bellis perennis z podziemnego kłacza wyrasta owłosione, prosty kłębik, liście rozety jajowate, karbowane, ogonkowe, kwiaty zebrane w koszyczki, są na długich łodygach, na szczycie kłębika, okrywa jest z 2 rzędów tępo zakończonych, owłosionych listków, brzeżne kwiaty języczkowate, białe, żeńskie o ząbkowanej koronie, środkowe rurkowate, żółte, obupłciowe, pylniki zrośnietę w rurkę w okół słupka, wolne nitki. Przedprątność. Owoc to gładka, jajowata niełupka, roslina ozdobna i lecznicza, kwiat wzmacnia, leczy krwawienia z płuc i pęcherza moczowego, działa moczopędnie, przeczyszcza, ziele obniża ciśnienie krwi i zapobiega miażdżycy. Pomaga na rany i owrzodzenia, rośnie łakach, podwórkach, przydrożach, w ogródkach.
Szczawik różkowaty Oxalis corniculata łodyga prosta, trójlistkowe, ogonkowe liście z sercowatych listków, pięciopłatkowe, żółte kwiaty, płatki odwrotnie jajowate, pręciki otaczaja słupek, rosnie na miedzach, polach, podwórkach.
Szczawik zajęczy Oxalis acetosella cienka, pełzająca łodyga z rozłogami, liście odziomkowe, trójlistkowe, ogonkowe, odcinki sercowate, białe, fioletowo żyłkowane, pięciopłatkowe kwiaty, krótkie, zrośnięte u nasady działki kielicha, płatki szerokie. Pojedynczy słupek i 10 pręcików. Owoc to naga, zaostrsona torebka. Roślina lecznicza, liście i kwiaty działają moczopędnie, leczą krzywicę i miażdżycę, zaburzenia menstruacji, licie sa jadalne, rośnie na polach, podwórkach, miedzach, ugorach.
Szczawik żółty Oxalis stricta płożace, podnoszące górą łodygi, tworzą rozłogi, korzenie palowe, cienkie, rozgałęzione, z rozłogami, wrzecionowate, liście ogonkowe, trójlistkowe, listki sercowate, odstają od siebie, wkiaty pięciopłatkowe, żółte, płatki dłuższe 2 razy od działek, owoc to długa, owłosiona torebka na długiej szypułce. Roslinja ozdobna, rośnie na polach, miedzach, podwórkach.
Szczwoł plamisty Conium maculatum rozgałęziona, sina, pusta w międzywęźlach, dęta łodyga, ogonkowe, pierzastosieczne liście z pierzastosiecznych ostrozakończonych odcinków, białe kwiaty na długich szypułkach są zebrane w baldachy, pokrywy i pokrywki są całobrzegie, owoc to jajowata, żebrowana niełupka. Roslina lecznicza, ziele działa przeciwbólowo i rozkurczająco, rosnie na polach, przydrożach, miedzach, w ogrodach, przy lasach.
Szelężnik włochaty Rhinanthus alectorolophus rozgałęziona, owłosiona łodyga, grube, lancetowate, zwężąjące się ku końcowi, owłosione liście, nasada obejmuje łodygę. Kwiaty kwiaty żółte, wargowe, zebrane w kłosy na szczytach łodyg, ząb dolnej wargi niebieski, owoc to twarda torebka, rosnie na polach, murawach, przydrożach, łąkach.
Szelężnik większy Rhinanthus serotinus wzniesiona, zwykle naga i nierozgałęziona łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście szerokie, lancetowate, szerokie, trójkątne, nagie, ząbkowane przysadki, kwiaty mają 2 wargi korony, zebrane są w kłosy na szczytach łodyg, kwiaty wyrastają w katach przysadek, nagi, rozdęty, spłaszczony, zwężający się ku górze kielich, kwiaty żółe, gardziel zamknięta, wargi stykają się, górna ma fioletowe zeby, korzenie są słabo rozwinięte, mają przyssawki, którymi przyczepiają się do roślin, owocto oskrzydlona lub nie torebka. Rośnie na polach i łakach.
Szelężnik mniejszy Rhinanthus minor wzniesiona, zwykle pojedyncza łodyga, lancetowate, ząbkowane liście, nagie, ząbkowate przysadki, żółe kwiaty wyrastają w kątach liści, 2 małe, białe karby na górnej wardze, dolna warga odstająca, kielich nagi. Rośnie na łakach, murawach, torfowiskach.
Sparzyca promienista Bifora radians silnie rozgałęziona łodyga, liście dłoniastosieczne, z pierzastosiecznych odcinków, szypułkowe, białe kwiaty zebrane są w baldach złożony na szczycie, płatki jajowate, kilka płątków kilkakrotnie dłuższych od kilku mniejszych. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach.
Slaz zaniedbany Malva neglecta łodyga naga lub słabo owłosiona, rozesłana i rozgałęziona, nerkowate, karbowane, owłosione, długoogonkowe liście o sercowatej nasadzie, dzwonkowate kwiaty wyrastają w kątach liści, działki są zaostrzone, równowąskie, zrośnięte z kieliszkiem, tworzonym przez listki otaczające kielich, działki kieliszka są równowąskie, korona ma 5 óżowych pałtków, pręciki zrośnięte są w rurkę u nasady, słupek ma wiele szyjek, przedprątnośc, owoc to rozłupnia, zaokrąglone rozłupki ułożone są w krążek, roślina miododajna i lecznicza, liście osłaniająco, przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo, żółciopędnie, napar leczy biegunki, wrzody żołądka i dwunastnicy, pomaga przy przeziębieniach, chorobach gardła i oczu, roślina jadalna, ziele to jarzyna. Rosnie na podwórkach, ogródkach, miedach, polach.
Slaz dziki Malva sylvestris owłosiona, rozgałęziona się, pokładająca lub wzniesiona łodyga, okrągłe, karbowane, owłosione, pierzastodzielne liście, nasady sercowate, kwiaty wyrastają w pachwinach liści, korona dłuższa od kielicha, wycięte, purpurowe płątki, owoc to rozłupnia z zaokrąglonych, jednonasiennych rozłupek. Roślina miododajna, lecznicza, kwiat leczy katar, przeziębienie, suchy kaszel, choroby ust, krtanii, gardła, chrypke, zewnetrznie atopowe zapalenie skóry. Roslina jadalna, liście i pędy to jarzyna, nadaje się na zupy i surówki. Roslina ozdobna, rosnie na łąkach, przydrozach, ogrodach, podwórkach, miedzach.
Slaz drobnokwiatowy Malva pusilla łodyga prosta, liście nierkowate, karbowane, ogonkowe, nasady sercowate, białe, dzwonkowate kwiaty z 5 sercowatymi płatkami, owoc to kulista rozłupnia z rozłupkami. Roślina miododajna. Rosnie na przydrożach, polach, miedzach, w ogrodach.
Slaz piżmowy Malva moschata łodyga wzniesiona, rozgałęziona, owłosiona, liście liście oddziomkowe nerkowate, łodygowe okrągłe, wszystkie karbowane, nasady sercowate. Kwiaty są rózowe, wyrastają w kątach liści, płatki sa sercowate, maja fioletowe żyłki, owoc to rozłupnia z krążkiem gładkich rozłupek. Roślina miododajna, rośnie na łąkach, murawach, miedzach, polach, przydrożach, w zaroslach.
Sniedek baldaszkowaty Ornithogalum umbellatum cebula ma tunikę, łodyga rozgałęzia się na szypułki kwiatowe, liście lancetowate, kwiaty mają długie szypułki, zebrane są w baldachogrono, 6 długich, białych płatków. Roslina ozdobna, rośnie na polach, miedzach, przydrożach.
Świerzbnica polna Knautia arvensis łodyga owłosiona, rozgałęziona, wzniesiona, pod ziemią jest rozgałęzione kłącze, ulistnienie naprzeciwległe, liście pierzastosieczne i owłosione, fioletowe, białe lub czerwone kwiaty zebrane są w koszyczki na szczycie łodygi, gwiazdziste listki okrywy, dno kielicha szypułka koszyczka są owłosione, kwiaty jednopłciowe, męskie, małe i obupłciowe, duże, brzeżne są większe, 4 płatki korony, 8 ząbków kielicha, 4 działki kieliszka. Palowy system korzeniowy, roslina lecznicza, leczy przeziębienia. Rośnie przy lasach, w zaroślach, ogrodach, na polach, lasach, przydroząch, miedzach, ugorach.
Tasznik pospolity Capsella bursa pastoris wzniesiona, owłosiona łodyga, może się rozgałęziać, liście rozety są pierzastodzielne, lancetowate, ząbkowane, moga być całobrzegie, górne są lancetowate ich nasady obejmują łodygę, niżej połozone maja strzałkowatą nasadę. Małe kwiaty z 4 działkami i 4 białymi płatkami tworzą grono na szczycie łodygi, 1 słupek, 6pręcików, owoc to trójkątna łuszczynka z brunatnymi nasionami. Roslina lecznicza, ziele działa przeciwkrwotocznie, ściągająco, moczopędnie, działa na krwotoki z nosa, obfitych miesiączkach, upławach. Roslina jadalna, ziele nadaje się na surówki. Rosnie na polach, miedzach, podwórkach, przydrożach.
Świetlik łąkowy Euphrasia rostkoviana łodyga sztywna, słabo rozgałęziona, liście jajowate, ząbkowane, owłosione, ulistnienie naprzeciwległe, kwiaty białe, mają fioletowe żyłki i żółtą plamę na dolnej wardze, góna warga mniejsza, kielich czterodziałkowy, zrosłodziałkowy, gruczołowato ołosiony, kwiaty wargowe, znamie słupka wystaje poza okwiat, 4 dwusilne pręciki, pylnki z cienkimi wyrostkami, owoce to jajowate torebki z gładkimi, błyszczącymi, czerwonymi nasionkami, kłącze krókei i ucięte, roslina lecznicza, ziele leczy alergiczne i bakteryjne zapalenia spojówek, jęczmienie, zmęczenie oczu, uszczelnia naczynia krwionośne w oczach, leczy zaspół suchego oka, zaburzenia trawienia, choroby zołądka, wątroby, kamice żółciową, niskie cisnienie, bóle głowy i bezsenność, składnik kosmetyków do demakijażu.
Tobołki czosnkowe Thlaspi aliaceum łodyga rozgałęziona, prosta, gruboogonkowe, pierzastosieczne liście rozety z trójkątnych odcinków, łodygowe lancetowate, piłkowane, siedzące. Białe kwiaty w baldachu maja okrągłe płatki. Rośnie na polach, łakach, miedzach, przydrozach.
Tobolki polne Thlaspi arvense wzniesiona, naga, kanciasta, bruzdkowana, rozgałęziona łodyga, ulistnienie skrętoległe, dolne liście ogonkowe, odwrotnie jajowate, łodygowe obejmują łodygę strałkowatymi nasadami, drobne, długoszypulkowe kwiaty sa zebrane w grono na szczycie lodygi, mają 4 białe płatki, dwuczęściowy słupek, pekata zaląznia, owoc to okrągła, płaska, sercowata łuszczyna na szypułce, zaginających się do góry. Roślina ozdonbna, nasiona są jadalne, rosnie na przydroząch, polach, podwórkach, miedzahc, w ogrodach, na ugorach.
tobołki przerosłe Thlaspi perfoliatum wzniesiona, okrągła łodyga, siedzące, całobrzegie, sercowate liście, z sercowatymi nasadami. Drobne, szypułkowe kwiaty z 4 płatkami tworzą grona na szczytach łodyg, owoce to oskrzydklone, ogonkowe, sercowate łuszczynki. gładkie nasiona, rośnie na polach, miedzach, podwórkach, przydrożach, ugorach, w ogrodach.
Tonka oścista Anthoxanthum aristatum proste, sztywne łodygi wyrastają z kłącza, pierzastosieczne liście z lancetowatych odcinków, kłosy zebrane są w wiechy na szczycie. Rosnie na miedzach, polach, podwórkach.