Wpis Pani Leny z Ekologia.pl zainspirował mnie do napisania tego posta. Konopie siewne Cannabis sativa rozgałęziona, gruczołowato rozgałęziona łodyga, naprzeciwległe, krótkoogonkowe, dłoniastosieczne liście, odcinki lancetowate, piłkowane, szorstko owłosione, u nasady liści są nitkowate przylistki, dwupienna roslina, żeńskie kwiaty bez okwiatu zebrane są w kłosy w kątach podługowatych przysadek, kwiaty męskie pięciokrotne, zielone, biało obrzeżone.
Włókna konopne to najmocniejsze włókna znane w przyrodzie. Używane do produkcji lin, pasków, plecaków, worków (na warzywa, owoce, wyroby przemysłowe), plecaków, toreb, także sznurów i pasków stosowanych przez wojsko, w budownictwie konopie jest wykorzystywane jako materiał izolacyjny, chroni przed zimnem. nici nadaja się też na sznurówki. Sznury i liny stosowane w żegludze, budownictwie, przemyśle, maszynach.
Do czego jeszcze można wykorzystać nici konopne? Dawniej na wsi, kiedy każde gospodarstwo miało po 2-3 krowy, owce czy kozy wiązano je na parcianych sznurach, niektóre były z nici konopnych. Mocne sznury utrzymywały siłę nawet dorosłych byków. Dziś ekologiczne gospodarstwa stosują wolny wybieg bydła i trzody na łace, ale włókna mozna wykorzystać.
Kiedyś zerwał mi się naszyjnik z kamyków, dość ciężki, po oberwaniu kilku żyłek i nici odcięłam jedna nitkę z parciaka i nawlekłam na nie kamyki. Naszyjnik wytrzymał od lat 90 do dzisiaj. Czyli nici konopne można wykorzystać do produkcji bizuterii. Pisałam o wyplataniu bransoletek we wpisie: Jak zrobic i dbać o pleciona bransoletkę, kolorowe nici konopne stanowią wytrzymałe tworzywo na bransoletki, koronkowe, przetykane perełkami, koralikami czy cekinami kolie, oraz jako sznurki do nawlekania kamyków, pereł, korali, muszelek, paciorków z różnych materiałów (drewna, plastiku, minerałów). Nici mogą byc zamiennikiem rzemyków.
Rękodzielnictwo np. serwetki, ocieplacze na kubki i szklanki, pokrowce na meble, obrusy, dywany, ozdobne ażurowe narzuty na ubranie (są takie). Nici nadaja się na wyszywanki, hafty.
Kuchnia-olej konopny stosuje sie w kosmetyce, mozna stosować w kuchni. Olej nadaje sie do sałątek. Nasiona konopi siewnych Cannabis sativa mają witaminę E, cynk, żelazo, wapń, fosfor, magnez, kwasy mega 3 i 6 oraz białko. Nasiona to dodatek do sałatek, kanapek, jogurtów, surówek, posypania zup.
Konopie to roślina pastewna, odpady z konopnych produktów stanowia paszę dla zwierząt.
W medycynie konopie sa stosowane jako lek przeciwbólowy, uspokajający, przeciwzapalny, rozkurczowy, nawet jako antybiotyk. Jak każdy lek stosowany w razie potrzeby i pod kontrolą lekarza. Stosowany przy leczeniu bólu przy stwardnieniu rozsianym. W przyszłości w leczeniu bolów nowotworowych.