Najnowsze wpisy, strona 180


sie 30 2021 Bibułkarstwo
Komentarze (0)

Samo bibułkarstwo to sztuka znana w Małopolsce i na Podkarpaciu, najwięcej dzieł znajdziemy w Muzeum Folkloru w Sanoku oraz we wsi Tokarnia, która jest największym centrum myślenickiego bibułkarstwa. Tradycja ta zaczęłą sie od ozdabiania domów bibułą głównie z powodu świąt kościelnych oraz ślubów. Zimowe wieczory, które w tamtych czasach trudniej było przetrwać wtedy niż dzisiaj zaradni ludzie wykorzystywali do tworzenia ozdób z bibuły, głównie kwiatów, co pozwoliło się im czymś zająć, było pretekstem do spotkań towarzyskich i pozwalało cieszyć się kolorami lata oraz kwiatami, których zimą cierpimy potężny niedosyt. Kwiaty wykorzystywano do wieńców na Wszystkich Świętych, ozdobienia palm Wielkanocnych, kwiatów i bukietów wykorzystywanych podczas procesji, bukietów dla druhen, wianuszków dla panien młodych i wionącek, czyli przypinanych do ubrań gości weselnych ozdób. Bukieciarstwem zajmowąły się głównie kobiety-kwiaciarki, które inspirowały się górską przyrodą. W bibułkarstwie pojawiały się głównie motywy maków, stokrotek, chabrów, niezapominajek i dzwonków.

 

Tania bibułą byłą wykorzystywana w zdobnictwie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, pojawiły się nowe techniki jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie. Zanurzanie wyrobów z bibuły w wosku chroniło je przed czynnikami zewnętrznymi np. wilgocią. Wtedy bibułę można było dostać u Żydowskich handlarzy, dziś niewiele osób to potrafi, pamiętają te sztukę pokolenia przedwojenne i ci urodzeni tuż po wojnie [https://zwiejskiegoogrodka.wordpress.com/bibulkarstwo-%E2%80%93-papierowe-ubarwianie/]. Na szczęście sa ludzie, którzy odnawiają tę tradycyjną rodzimą sztukę, jest możliwość nauki połaczona z wypoczynkiem, dziś kobieta zajmująca się bibułkarstwem to bibułkarka, mężczyzna bibułkarz, ja chciałabym tym wpisem spopularyzować tę piekną, kolorową tradycję. Tu jest unowocześniona wersja bibułkarstwa: http://kwiaty-z-bibuly.pl/ tu są zebrane pomysły na kwiaty z bibułki
sie 30 2021 bobry na życzenie
Komentarze (0)

Bóbr Castor sp. ma 2 gatunki:

Bóbr europejski Castor fiber brązowe futro, małe oczka i uszka, nieowłosiony duży ogon, przednie łapy chwytne, tylne z błona pławną, głowa przechodzi w opływowy tułów, małe oczka pokryte przezroczystą powieką, małe uszka podczas nurkowania zamykają fałdy skórne, bóbr waży do 29 kg i osiąga do 110 cm długości, to największy gryzoń w Europie, monogamiczne, rodzinne, terytorialne, budują żeremia, mieszkają w podziemnych tunelach z wejściami pod wodą, tunele maja spiżarki z gałązkami, którymi bobry ścierają zimą siekacze, pomieszczenia gdzie spia i się bawią, jelito slepe jest 2 razy dłuższe od ciała bobra, żyją tam bakterie pozwalające trawić celulozę z gałęzi, odbyt i gonady uchodzą do pseudokloaki, którą czyszczą mechanicznie, matki czyszczą kloaki dzieciom, obok odbytu są gruczoły przyodbytowe w workach strojowych, wytwarzaja substancje zapachowe, po których bobry się rozpoznają. W styczniu lub lutym raz w roku sa gody, młode rodzą sie w kwietniu, przez miesiąc ssą mleko matki, nocą śpią w dzień zwiedzają, z czasem przechodza na nocny tryb życia, po 3 latach opuszczają dom i zakładaja własne rodziny. w październiku gromadzą zapasy zimowe, zimuja w żeremiach, które jesienia odbudowują, roslinożerne jedzą liście, rosliny zielne, zimą korę i łyko z gałązek, wytwarzają 2 rodzaje odchodów, pierwsze po wchłonięciu witamin i biogenów zjadają i celuloza trawiona jest w jelicie slepym, następne ostateczne są usuwane jako resztki. zamieszkuje umiarkowane strefy Europy i Azji [http://natura.wm.pl/zwierzeta/54/Bobr-europejski].
Bóbr amerykański, kanadyjski Castor canadensis brązowe futerko, opływowy kształt ciała, szeroki, płaski ogon, oczka małe z przezroczystą powieką, małe uszka w czasie nurkowania zatyka fałd skórny, od naszego bobra różni się szerszą klatka piersiową i węższym tułowiem, jest większy, waży do 32 kg i ma od 90 do 117 cm dł. sierśc czarnobrązowa, ma gruczoły przyodbytowe, pokarm i styl zycia podobny do naszego bobra. Ich jelita są dłuższe, dlatego jedza kore, łyko, grybsze części roslin niż bobry europejskie. gody są w styczniu i lutym, między kwietniem a czerwcem samica rodzi od 1 do 4 młodych, które widza od urodzenia, szybko ucza się pływać, karmione mlekiem sa przez ok. 3 miesiąće, potem jedza rosliny, z rodzicami są przez 2 lata. Zamieszkuje umiarkowane strefy USA i Kanady.
Bobry zamieszkuja przubrzeża rzek i jezior, często zalesione, wygryzają drzewa, gryząc do okoła pnia, drobią je, z gałęzi robią żeremia i zapsy na zimę. Potrafią zmienić las w rozlewisko, żeremia blokują dalszy przepływ rzeki, powodują wylewy wody na pobliskie tereny, ale tworzy sie zapobiegająca powodziom strefa bezpieczeństwa, takie rozlewiska stanowią dom dla roslin i zwierząt terenów podmokłych.

 

sie 30 2021 Psia miłość
Komentarze (0)

Było o kociej miłości, teraz będzie o psiej. Chory na autyzm James Isaac z Wellington w nowej Zeladnii dopuszcza do siebie tylko swojego psa, labradora Mahe. Piesek towarzyszy dziecku nawet na badaniach, gdy James trafił do szpitala pies leżał obok niego na łóżku. Mahe uspokajał przyjaciela, gdy podawano mu zastrzyk, potem leżał obok chlopca. Dlaczego, gdy czlowiek zawodzi zwierzę sobie poradzi? Zwierzę nie ocenia, akceptuje pana (przyjaciela) takim jakim jest, to co dla nas jest niezrozumiałe np. zachowanie chorego właściciela, dla jego zwierzęcia jest normalne. Człowiek nie wie co czuje np. dziecko z autyzmem, pies dzięki doskonałemu węchowi wyczuwa wszelkie zmiany chemiczne w organizmie, tak jak człowiek odbiera swiat poprzez wzrok, tak pies poprzez węch i wyczuwa zmiany emocji np. strach, radośc, smutek, wtedy podchodzi, pociesza, tuli się, ciepło jego ciała rozluźnia, pies wyczuwa chore miejsca poprzez substancje wytwarzane w czasie toczącego się tam stanu zapalnego. Tuląc się nagrzewa, łagodzi ból, wyższa temperatura usprawnia procesy odpornościowe, dzięki czemu szybciej organizm zwalcza infekcję i co najważniejsze, pies rozpoznaje niewidoczne gołym okiem stanyemocjonalne, człowiek może zachować pokerową twarz, ale nie zatrzyma procesów biochemicznych zachodzących w ciele, wszystko to wiąże się z niewyczuwalną dla nas zmianą zapachu. Pies to wyczuwa, dlatego rozpoznaje uczucia osób, z którymi cżlowiek nie potrafi nawiązac kontaktu, dlatego zachowuje się stosownie do tych uczuć, bawi się, pociesza, przytula, łasi, każe się głaskać, psu latwiej jest nawiązać kontakt z dziecmi chorymi na autyzm. Pies jako zwierzę społeczne jest zdolne do rozumienia uczuć innych, nie jak my poprzez to co widzimy i słyszymy, ale poprzez to co czuje, te zmiany są szybsze i subtelniejsze tj. potrafi rozpoznać emocje czlowieka zanim ten je okaże, dzięki takiej empatii szybciej dociera do człowieka i dostosowuje się do jego uczuć. My nie potrafimy wczuc się w psychikę czlowieka chorego na autyzm, ale pies czy kot to potrafi. Zwierzę przywiązuje sie do czlowieka, do danej osoby, jest wierne, dlatego daje człowiekowi poczucie wyjątkowości, jest cierpliwe i akceptuje czlowieka takim jekim jest, nie ocenia, nie próbuje zmieniać. Dlatego pies jest idealnym przyjacielem, tak samo jak kot i inne zwierzę, zwierzęta potrafią przyjaźnić się ze soba, grzać się, łasic, pocieszać, bawić ze sobą np. pies i kot, pies i sowa, pies i koń. Te same zalezności jakie łaczą 2 psy czy koty, czy zwierzę i czlowieka wiążą też przedstawicieli róznych gatunków zwierząt. Szanujmy więc i kochajmy nasze pieski, zwierzęta potrzebują naszej opieki i pomocy, te domowe sobie bez nas nie poradzą.

sie 30 2021 Konie hodowane w Polsce na życzenie
Komentarze (0)

 Polski Związek Hodowców Koni zarejesrtował następujące rasy konia domowego Equus caballus:

Konie rasy małopolskiej powstał przez krzyżówkę koni rasy arabskiej i angielskiej, niektóre nadaja się do jazdy wyczynowej, każdy nadaje się do lekkiego transportu, jazdy wierzchowej, rekreacji, mają dobry metabolizm, są łagodne, wyglądem przypominaja konie arabskie, hodowane głównie w województwach pd-wsch.
Konie rasy wielkopolskiej są suma cech koni  poznańskich, trakeńskich i wschodniopruskich, mogą mieć cechy koni angielskich i hanowerskich, nadaja się do jazdy wierzchowej, rekreacyjnej, sportowej i do zaprzęgów, hodowane są w woj. zachodnich.
Polskie konie szlachetne półkrwi powstałe w wyniku krzyzowania koni ras szlachetnych półkrwi (małopolskiej i wielkopolkiej) z Polski i zzagranicy, na terenie całego kraju wystepują w jeździe wierzchowej, sportowej, rekreacyjnej, rzadziej w transporcie.
Konie rasy sląskiej to masywne półkrwi angielkie konie, to krzyżówki  rasy oldenburskiej i częściowo wschodnio-fryzyjskiej, głównie koń transportowy, ale i wierzchowiec oraz koń do jazdy rsportowej, prywatnie hoduje się je w województwach południowo-zachodnich.
Konie rasy zimnokrwistej samcami rozpłodowymi były ogiery rasy ardeńskiej i belgijskiej, to duże i średnie konie pociągowe, sa dobrze umięśnione, hodowane w woj. pn, pn-wsch i środkowych.
Konie rasy konik polski rodzima, prosta rasa konia, powstała na bazie tarpana, sa doskonale przystosowane do polskich warunków klimatycznych, geologicznych i mikrobiologicznych, są odporne, wytrzymałe, długowieczne, maść myszata, maja pręgę wzdłuz grzbietu, nadaja się do lekkiej jazdy pod siodłem dla młodzieży.
Konie rasy huculskiej to górska rasa pochodząca ze wschodnich Karpat, to wytrzymałe, odporne, silne konie jutrzne i wierzchowe, nadaja sie do lekkich zaprzęgów, agroturystyki i hipoterapii, jest to rezerwa genów koni rodzimych.
Kuce do 148 cm wzrostu i małe konie do 156 cm, rodzimy jest np. kuc feliński [http://pzhk.pl/sprawy-zwiazkowe/pzhk/rasy-koni/].
Umaszczenie koni, czyli kolor sierści, jednolite:
Kasztanowaty, cisawy, rudobrązowe lub rudożółte ubarwienie, ogon i grzywa mogą byc jasniejsze.
Ciemnokasztanowaty-ciemnobrązowa sierść, grzywa i ogon ciemniejsze.
Gniady, ciało w róznych odcieniach brązu, od jasnego do bardzo ciemnego, koniec nóg, ogon i grzywa czarne.
Skargogniady, dół nóg, ogon i grzywa czarne, sierść na ciele ma brązowe i czarne włosy, mogą być jasniejsze plamy.
Izabelowaty, jasna, żółtawa sierść, grzywa i ogon mogą być jasniejsze od reszty ciała.
Bułana żółtawa lub popielatobura sierść, na grzywie i ogonie z domieszką czarnej, kończyny czarne.
Kara, cała sierść czarna.
Siwa konik rodzi się umaszczony podstawowo. z czasem siwieje, sierść ma włosy o kolorze danej maści i białe.
Biała, sierśc biała, brak pigmentu.
Polamino to synonim izabelowatej, kremowa sierść.
Myszata, ogon i grzywa czarne, reszta sierści szara.
Umaszczenie złozone:
Srokota na podstawowym kolorze sierści zależnym od maści są białe, nieupigmentowane plamy, sa odmiany tobiano, biały koń z kolorowymi plamami na głowie klatce piersiowej, łopatkach, zadzie,często kłodzie, nogi są białe; overo, nieregularne, postrzępione białe plamki na bokach, brzuchu, karku, głowie, zadzie, kłodzie; tovero to połaczenie obu typów.
Tarantowata niewielkie, ciemne plamki na białej sierści.
Umaszczenie mieszane:
Maść dereszowata, plesniawa głowa, szyja, kończyny są maściste głównie gniade, czarne lub kasztanowe, tułów białe proporcje bawr białej i maścistej są 1:1, są odmiany  gniadodereszowata, kasztanowatodereszowata, karodereszowata, bułanodereszowata, izabelowatodereszowata, zależnie od barwy.
Siwa w hreczce, na białym lub siwym koniu są czarne lub brązowe małe plamki.
W ubarwieniu podstawowym sa białe plamy:
Skarpetka-plama na nodze konia w formie białego pasa obejmującego pęcinę,
Koronka-plama na nodze konia w formie wąskiego białego paska obejmującego nasadę kopyta,
Pończoszka-plama na nodze konia w formie wąskiego białego pasa obejmującego staw skokowy,
Gwiazdka-odmiana na pysku konia w formie pojedynczej białej plamy występującej mniej więcej na wysokości oczu,
Chrapka-plama na pysku konia w formie pojedynczej białej plamy pomiędzy nozdrzami, chrapami konia,
Łysina-plama na głowie konia w formie podłużnego białego pasa różnej szerokości, zwykle odpowiadającej odległości pomiędzy oczami konia ciągnącego się wzdłuż całego pyska,
Strzałka-plama na pysku konia w formie podłużnego białego pasa o rozszerzonym górnym końcu, zwężającego się ku dołowi; zwykle zaczyna się nieco powyżej oczu konia,
Latarnia-na pysku konia podobna do szerokiej łysiny, zachodząca częściowo na oczy i pysk konia, lekko rozszerzona u góry.

 

Konie to wierne, mądre, oddane zwierzęta, mające doskonała pamięć, przywiązujące się do ludzi, rozpoznające ich, to zwierzęta towarzyszące jak psy i koty, które są takimi samymi przyjaciółmi, są cierpliwe i spokojne, dlatego nadają się do rehabilitacji.
sie 30 2021 Paulownia i tulipanowiec
Komentarze (0)

Dziś opiszę dwa rodzaje roślin. Paulowania z paulowniowatych Paulowniaceae z rzędu jasnotowców Lamiales oraz tulipanowiec z magnoliowatych Magnoliaceae z magnoliowców Magnoliales

Tulipanowiec Liriodendron ma 2 gatunki:
Tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera stozkowata, zwarta korona, gruby pień, szara lub brunatna spękana kora, pędy gładkie ze sladami po opadłych liściach, owalne pączki, dłoniaste, czworokątne, 4-klapowe liście, klapy przypominają rególarne rogi, ogonki jasne, dlugie, nasada lekko wklęsła, liście są równolełe do siebie, kwiaty dzwonkowate, z czesem się rozwierają, u nasady i na końcu żółte, w środku pomarańczowe, grube pręciki otaczają masywny slupek, owoce to 1-2-nasienne, dwuskrzydełkowe orzeszki w szyszkowatych owocostanach, grube, głebokie korzenie, biel kremowożółty, twardziel zielony lub brunatny, roslina ozodobna, ale rzadko uprawiana.
Tulipanowiec chiński Liriodendron chinense szarobrunatna kora, liście 4 klapowe, głeboko powcinane, długoogonkowe, klapy u nasady są większe jak skrzydła, u końca mniejsze jak rogi, w środku jest kąt, nasada lekko wklesła, ogonek gruby, brązowy, zielony okwiat, 5 płatków w kształcie dzbanuszka, 5 rozwartych działek, liczne pręciki otaczaja duży słupek, owoce to orzeszki, rzadka roslina nawet w przyrodzie.
Paulownia ma 7 gatunków:
Paulownia catalpifolia rozłozysta korona, szarobrązowa kora, sercowate liście ogonkowe, całobrzegie, trąbkowate kwiaty fioletowe, na końcu mają 5 okrągłych łatek, 5 owalnych, masywnych, czerwonawych działek, duże kwiaty moga mieć w koronie plamki.
Paulownia elongata kora brązowa w ciemniejsze podłużne plamy, stożkowata korona, duże, całobrzegie, owłosione, dloniaste liście, mają kilka rogów, na końcu największy, ogonkowe, ogonki duże, groniaste kwiatostany z fioletowymi, trąbkowatymi kwiatami z 5 okrągłymi łatkami, 5 rozwartych działek okwiatu, kwitnienie przed pojawieniem sie liści.
Paulownia fargesii duże drzewo, duże owalne, alobrzegie,  liście, koniec zaostrzony, nasada okrągła, krótki ogonek, duże kwiatostany z fioletowych, trąbkowatych kwiatów z 5 okragłymi łatkami i 5 rozwartymi działkami, środek korony nakrapiany ciemnofioletowo i z żółtym środkiem.
Paulownia Fortunego Paulownia fortunei rozłozysta korona, brązowa kora, fioletowe trąbkowate kwiaty, 5 okrągłych, płaskich łatek na końcu, ciemne plamki w środku, odstające, krótkie działki, kwiaty 5-krotne, duże groniaste kwiatostany, liście sercowate, łagodnie zakończone, całobrzegie, ogonkowe, nasady sercowate.
Paulownia kawakamii pomarszczone, owalne, całobrzegie, zaostrzone na końcu liście, lekko sercowate nasady, liście ogonkowe, ogonki omszone, kwiaty fioletowe, trąbkowate, 5-krotne, kielich rozwarty, korona ma 5 okrągłych łatek, w środku sa ciemne plamki i podłużne, żółte pasy, ciemna kora.
Paulownia taiwaniana zaostrzone jajowate liście, nasada sercowata, liście ogonkowe, całobrzegie, skrętoległe, jasna kora, brazowe, trąbkowate 5-krotne kwiaty, łatki głeboko wycięte, kielich rozwarty, środek w żółtobrazowe plamy, kwiatostan groniasty.

 

Pawłownia omszona, cesarska Paulownia tomentosa luxna korona, prosty pień, gładka, szara kora, naprzeciwległe, całobrzegie liście ogonkowe o sercowatych nasadach, na końcu zaostrzone, dzwonkowate, rozdzielone na 5 okrągłych łątek kwiaty, kielich ma 5 łatek, kwiaty fioletowe, zerbane sa w grona, owoce to torebki wielonasienne, roslina ozdobna, nadaje sie na biomasę.