Najnowsze wpisy, strona 46


lut 06 2023

Pies Edek idzie na Emeryturę


Komentarze (0)

Pisałam o ukraińskich psach, a my mamy własnych bohaterów. Dzisiaj po 13 latach służby przeszedł na emeryturę Edek rasy Parson Russel Terrier, który za lata służby wykrył 2,5 t narkotyków, a ponieważ z powodu zażywania i przedawkowania narkotyków umiera porównywalna liczba ludzi co podczas wojen i katastrof naturalnych, Edek jest bohaterem w każdym calu. Piesek miał rok kiedy go zatrudniono w Pomorskiej Administracji Celno-Skarbowej w 2010 r. Czarno-szary Edek ma kręconą sierść i sympatyczną mordkę. Zamieszka ze swoją Opiekunką, Joanną Kustosik-Kańską, ponieważ psy mundurowe przywiązują się do swoich opiekunów, a między człowiekiem i psem zawsze rodzi się więź. Bliski kontakt z czlowiekiem daje poczucie bezpieczeństwa i powoduje, że pies jest łagodny dla ludzi. Zanim przeszedł w stan spoczynku Edek przyuczył do zawodu młodszą koleżankę Lolę. Edek znajdował nie tylko narkotyki, ale nielegalne papierosy. Teriery jako psy myśliwskie maj dobrze rozwinięty węch, szklenie psów wykrywających narkotyki polega na nosewerkingu, psa nagradza się zabawą, pochwałami lub smakołykami za zbliżenie nosa do miejsca z ukrytymi narkotykami, pies musi wskazać je łapą, pies informuje o narkotykach metodą aktywną-drapie miejsce łapą lub pasywną przykłada nosek do miejsca z narkotykami i zastyga, podczas szkoleń ukrywa się próbki syntetycznych narkotyków lub zarekwirowanych narkotyków z depozytu z depozytu w szufladach, szczelinach podłogi, wnękach, między fotelami w samochodach, w bagażach, szkolenie jest w pomieszczeniach i na zewnątrz. Pies policyjny do wykrywania narkotyków musi umieć wyczuć kilkumikrogramowe próbki haszyszu, kokainy, extasy, amfetaminy, heroiny i marihuany. Edek odbył szkolenie m. in w Finlandii, do pracy wstawał sam o 5 rano. W swoim życiu latał samolotem, płynął motorówką, jeździł radiowozami i samochodami służb celnych, udało mu się udaremnić międzynarodowy transport narkotyków. Psy za znalezienie narkotyków są nagradzane, Edek piszczałką, psi emeryci dostają 300 zł miesięcznie.

Sukcesy Edka:

-odnalezienie w jednej z piwnic po 1,5 marihuany i amfetaminy

-udaremnienie przywiezienia z Holandii do Polski transportu kokainy o wartości 2 mld zł, to było w 2019 r

-w 2021 r odnalazł w mieszkaniu w Wejherowie kokainę, haszysz, 200 tabletek mefedronu, marihuane i inne narkotyki

-w 2022 znalazł 300 g narkotyków

-w 2020 r w Słupsku odnalazł 5 kg marihuany [https://wydarzenia.interia.pl/pomorskie/news-pies-edek-przechodzi-na-emeryture-po-13-latach-sluzby,nId,6580702

Nam pozostaje życzyć Edkowi i jego Rodzinie zdrowego, szczęśliwego długiego życia.

 

lut 04 2023

kiedy potrzebujemy więcej cukru


Komentarze (0)

 

Cukier to nasze paliwo, potrzebujemy go do życia, dorosła kobieta potrzebuje 2500 kcal dziennie,i mężczyzna 3500, z czego ponad 50% muszą stanowić węglowodany ze skrobi, owoców i warzyw. Im większa aktywność fizyczna tym więcej kalorii potrzeba, np. górnik potrzebuje 4000 kcal. Kalorie to również ale tłuszcz, białko, ocet, kwasy owocowe i alkohol, ale tylko cukier odżywia krwinki i mózg. Słodycze i cukier biały to przyprawa,która stanowi uzupełnienie diety celem wyrównania dziennej dawki kalorii, głównym pożywieniem są warzywa, owoce i skrobia w postaci makaronów, ryżu, pieczywa, kasz. Są jednak chwile kiedy potrzebujemy więcej cukru.

Pracując fizycznie mięśnie zużywają cukier, dlatego wtedy potrzebujemy go więcej, pracownicy fizyczni stale. Okazjonalni pracownicy fizyczni np. kiedy muszę wnieść 3 tony węgla, mogę sobie podjeść słodyczy przed pracą, wtedy mięśnie najpierw zużyją glikogen, potem zużyją spożyty cukier i tłuszcz, po zniesieniu węgla też warto zjeść coś słodkiego, by wyrównać poziom glikogenu.

Karmienie piersią, laktoza powstaje z glukozy, matki karmiące tracą część zjadanego cukru na produkcję mleka i siary więc muszą te starty uzupełnić. Laktoza powstaje glukozy i galaktozy. Galaktoza powstaje z rozpadu glikolipidów, glikoprotein i laktozy z mleka, więc także te pokarmy muszą być wtedy dostarczane do ciała kobiety.

Zatrucie pokarmowe z wymiotami, o ile sama biegunka nie wpływa na wchłanianie, bo w okrężnicy już pokarm się nie wchłania, o tyle kiedy pokarm zostaje wyrzucony z żołądka lub dwunastnicy, nie zdąży dotrzeć do jelita cienkiego nic z niego się nie wchłonie. Wiele osób podczas wymiotów w ogóle ma zatrzymaną perystaltykę i pokarm nawet ten, który zdąży przed zatruciem dotrzeć do jelit nie jest wtedy dalej przesuwany i się nie wchłania. Stąd osłabienie po wymiotach, nie jest to bynajmniej związane z wodą, bo się pije i sika, więc obieg wody jest. Nie jest to związane z utratą elektrolitów, bo zimą sikamy co kilkadziesiąt minut przebywając w niedogrzanych z powodu inflacji pomieszczeniach, latem pocimy się opalając i uprawiając sporty, a nie odczuwamy utraty minerałów, sama biegunka także nie wpływa na samopoczucie, więc problem osłabienia leży gdzie indziej-w spadku poziomu glukozy. Podczas samego aktu wymiotów denerwujemy się, hormony stresu rozkładając glikogen, kiedy tkanki zużyją powstałą glukozę padamy jak betki. Zjedzenie bułki czy chałki nie wystarczy, bo organizm musi ją rozłożyć i wchłonąć. Trzeba zjeść coś prostego, łatwo trawionego. Można zjeść łyżeczkę cukru, ale trzeba to powtarzać co jakiś czas. Nie podrażnicie tak żołądka, dawniej krople żołądkowe podawano na cukrze, on jest przyjazny dla układu trawiennego. Dorosły zdrowy człowiek może utrzymać się przy życiu jedząc płaską łyżkę cukru co 2 godziny, zażywamy tylko w dzień wymiotów, na drugi dzień już będzie dobrze. Chyba, że infekcja trwa dłużej, to do czasu jej zakończenia. Jeśli wymioty złapią wieczorem lub w nocy, do rana człowiek się zregeneruje, sen nocny regeneruje całe ciało.

Także intensywna nauka np. przed sprawdzianem i egzaminem, szczególnie nowych, trudnych zagadnień zwiększa zapotrzebowanie na glukozę, dlaczego w czasie nauki można podjadać cukierki, dodatkowo żucie zwiększa uwagę.

Wprawdzie biologia mówi o fizjologii zdrowego organizmu i takich ludzi dotyczą powyższe akapity, ale muszę wspomnieć o cukrzykach. Cukrzyca to nie tylko hiperglikemia, ale też hipoglikemia, jej przyczyny to przyjęcie insuliny bez posiłku, długa przerwa między posiłkami, zatrucia pokarmowe, jelitówki, alkohol, zbyt duża dawka insuliny i silny wysiłek fizyczny. Kiedy poziom cukru spada poniżej 70 mg na dl pierwszą pomocą jest zjedzenie czegoś słodkiego, nie batonika, który ma cukry rozcieńczone w tłuszczach, tylko coś mającego wysoki procent cukru jak miód, sok pomarańczowy, banan, jeśli po 15 minutach cukier dalej jest niski, trzeba zjeść lub wypić to samo, jeśli w normie trzeba zjeść coś ze złożonych węglowodanów np. kanapkę, zmierzyć cukier po godzinie.

 

sty 31 2023

oznaki wiosny, idzie ku dobremu


Komentarze (0)

kwiat

W weekend były 2 kępki przebiśniegów, a dzisiaj było 5

Jeszcze jest bardzo zimno, ptaki stołują się na rozsypanych ziarnach i rozłupanych orzechach, przylatują sójki, raniuszki, sikorki, wróble, kosy, które wchodzą pod dom po jedzenie, bażanty wyjadają ziarnka z jabłek, których ludzie nie zebrali, a które opadły. Przed pogorszeniem pogody podchodzą pod sam dom i śpią na gałęziach drzewek owocowych. Dzięcioły żerują na gałęziach. Sroki żerują na odpadkach. Z krzaków widać rogi daniela. Wiewiórka podbiera orzechy. Lis biega po działce sąsiada szukając żeru. Sarny przebiegają przez pola za domami.

Orzechy włoskie i leszczyna mają jeszcze pączki, które są od jesieni. W innych miejscowościach już są bazie, ale po niedzielnym spacerze stwierdziłam, że u mnie jeszcze nie kwitną wierzby, w końcu ich zapylacze jeszcze śpią w ulach, barciach i norkach-trzmiele. Nasze wierzby są mądre i wiedzą, że przemarzłyby im pąki. Za to są pąki na malinach i porzeczkach czarnych, co świadczy o tym, że idzie ku dobremu. Pojawiły się nieśmiało przebiśnieżki malutkie jak zapałeczki-2 kępki za domem, w ogródeczku przylaszczka ma jeden pączek, który rozwinąłby się, gdyby zima nie wróciła. Wyszły też liście liliowców. Wyszła już maleńka zielona trawka. Dawniej w styczniu były już maleńkie pokrzywki i podagryczniczki, w tym roku tylko maleńka trawa długa jak dziecięcy palec. Dzięcioły stukają już w lampy wołając partnerki. Duże gołębie grzywacze szukają na sosnach miejsc pod gniazdka. Pomimo śniegu liście są na poziomkach. Przy pniakach i murze widać zielony mech. Gdyby nie było co chwila świeżej dostawy śniegu można by poczuć, że już za chwilę wiosna. Bobry na rzecze budują tamy z gałęzi, które podbierają do palenia. Można uciąć gałązki wiśni do wazonu, które po pewnym czasie obsypią się białym kwieciem, można uciąć gałęzie porzeczki czarnej i agrestu, by swoim aromatem cieszyła domowników. Te wszystkie zwierzęta i rośliny pokazują, że idzie wiosna, że zima kiedyś się skończy nawet jeśli nie pogoda nie będzie wiosenna to będzie zielono, kwietnie i radośnie, ptaki znowu zaczną śpiewać, już śpiewają żerując na berberysie i rzucanym im ziarnie.

pączek przylaszczki

Pączek przylaszczki

sty 24 2023

Ogrodowe krwawniki


Komentarze (2)

krwawnikKrwawnik pospolity lubi słońce, suche gleby, przepuszczalne, umiarkowanie żyzne gleby lekko zasadowe do obojętnych, radzi sobie w półcieniu i na ubogich glebach, nie lubi gliniastych i kwaśnych, na wilgotnych glebach rozwija części zielone, odporny na mróz, zanieczyszczenie, choroby, szkodniki, wszystkie gatunki nadają się do bukietów

krwawnik kichawiec ma białe kwiaty w baldachogronach są jak pomponiki, rozmnaża się przez rozłogi, długotrwała bylina, lubi słońce, suche miejsca, przepuszczalne, słabo żyzne ziemie, odporny na mróz i suszę, na rabaty, obrzeża, do pojemników

krwawnik wiązówkowaty, talerzowaty ma piękne żółte kule baldachogron, lubi przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe gleby, umiarkowanie wilgotne i lekko suche, słońce i półcień, ma 80-150 cm, pierzastodzielne liście, kwitnie od lipca do sierpnia, mrozoodporny, późną jesienią przycinamy tuż nad ziemią, do ogrodów naturalistycznych, na rabatach mieszanych, do suchych bukietów, kępki dzielimy jesienią, sadzimy w rozstawie 40 na 30 cm,

krwawnik tarczowaty osiąga 50 cm wysokości, ma żółte kwiaty w baldachogronach, kwitnie od czerwca do października, lubi słońce, tolerancyjny dla gleby, lubi średnio wilgotne i suche o pH 6,6-7,2, na łąki kwietnie i skalniaki, wycinanie przekwitłych kwiatostanów powoduje ponowne kwitnienie

krwawnik syberyjski kwitnie do czerwca do września na różowo, ma lancetowate, ząbkowane liście, lubi słońce, każdą glebę, nie lubi zbyt mokrych, wycinanie zwiędłych kwiatostanów pobudza do kwitnienia, do pojemników, naturalistycznych ogródków, na bukiety

Krwawnik wełnisty, kutnerowaty wzniesiony i płożący pokrój, 10-20 cm wysokości, powcinane, sztywne liście, kwitnie od czerwca do lipca, ma żółte kwiaty w baldachogronach na końcach ulistnionych łodyg, owoce to niełupki, lubi słońce, ciepło, piaszczysto-gliniaste podłoże, średnio żyzne, przepuszczalne, suche, toleruje gleby jałowe, wrażliwy na mróz, potrzebuje okryć, ścinamy przekwitłe kwiatostany, po 3-4 latach odmładzamy kępy, rozmnażamy z kłącza, na skalniaki, zielone dachy, zadarnienia

Krwawnik ogrodowy Moonshine ma srebrne łodygi i liście, żółte kwiaty w podbaldachach, kwitnie od maja przez całe lato, usuwamy zwiędłe kwiatostany, lubi słońce, półcień, lekkie, lekko wilgotne, przepuszczalne gleby, mrozoodporny, nawozimy wiosną, na rabaty, skalniaki, do pojemników, sadzimy w grupkach po 3-10 roślin co kilka do kilkunastu cm, inne ogrodowe krwawniki są różowe, czerwone, purpurowe, białe, kwitną przez całe lato, późną jesienią przycinamy je nad ziemią

krwawnik

różowy krwawnik ogrodowy

inne odmiany ogrodowe krwawnika:

Canea ciemnokarmonowe kwiaty, Cassis wiśniowe kwiaty, Cerise Queen dorasta do 1 m, ciemnozielone liście, jasno czerwone kwiaty z białymi środkami,Credo kremowe kwiaty, Fire King różowo-czerwone pachnące kwiaty, Fanal jasno czerwone kwiaty, Kelwayi karminowo-czerwone kwiaty, Lilac Beauty, Lavender Beauty kwiaty liliowo-fioletowe lub różowe z białymi środkami, delikatne, Paprika szarozielone liście, czerwonopomarańczowe i żółte kwiaty, Red Beauty srebrzyste liście, różowoczerwone kwiaty, Red Velvet krwistoczerwone kwiaty, Rosea ma kwiaty różowe, lilafioletowe, lila, Sammetriese kwitnie 2 tygodnie później niż inne odmiany, ma czerwone kwiaty i rośnie do 75 cm, Terracotta ma pomarańczowe kwiaty, które kremowieją, Walther Funcke ma rdzawopomarańczowe kwiaty,

sty 21 2023

Mieszanki ziołowe na choroby układu krążenia,...


Komentarze (0)

Ziołowe mieszanki na choroby serca i układu krążenia u psów i kotów-20 g ziela miłka wiosennego, 20 g liści rozmarynu, 20 g kwiatów lawendy 20 g liści ruty zwyczajnej wzmacnia i tonizuje, rano i wieczorem dajemy 0,5 szklanki z łyżeczki mieszanki lub 1 łyżkę wyciągu olejowego raz dziennie

po 12,5 g kwiatu arniki, liści oleandra, 40 g ziela miłka, 55 g owoców głogu 1 łyżeczka wyciągu olejowego na dzień-wzmacnia i tonizuje

20 g kwiatów bzu czarnego, 20 g kwiatów arniki, 20 g ziela mieszanka rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi podajemy szklankę odwaru z 1 łyżeczki mieszanki

po 35 g ziela rozmarynu, owoców głogu, 5 g ziela dziurawca, wywar z 1 łyżeczki mieszanki 2 razy dziennie rano i po południu po pół szklanki, rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi

15 g ziela serdecznika, 10 g ziela fiołka trójbarwnego, 10 g kwiatu lipy, 20 g kwiatów głogu, 215 g ziela rozmarynu, odwar z łyżeczki mieszanki do picia 3 razy dziennie po pół szklanki, rozszerza naczynia krwionośne, ułatwia przepływ krwi

15 g kwiatów głogu, 15 g owoców głogu, 15 g kwiatów arniki odwar z łyżeczki mieszanki 2-3 razy dziennie po pół szklanki wzmacnia i tonizuje układ krążenia

Profilaktyka chorób układu pokarmowego

30 g ziela krwawnika, 35 g ziela rdestu, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, parzymy 15 minut, przestudzony napar podajemy w ciągu dnia na rozkurczenie mięśni gładkich układu pokarmowego

45 g liści melisy, 30 g bobrka trójlistnego 70 g ziela dziurawca, łyżka mieszanki na 200 ml wrzątku, 3 razy pół szklanki naparu po posiłkach, działa rozkurczająco

30 g ziela dziurawca, 20 g korzenia lukrecji, napar z pół łyżki mieszanki na 2/3 szklanki wody podajemy 3 razy dziennie między posiłkami w stanach skurczy układu pokarmowego

20 g kłącza pięciornika, 30 g kory dębu, 3 g liści szałwii łyżeczkę ziół macerujemy w szklance wody przez kilka godzin, potem robimy odwar, kilka razy po łyżeczce na biegunki

20 g kory kruszyny, 20 g owoców anyżu, 20 g owoców szakłaka pospolitego, 30 g owoców kopru, 30 g korzenia lukrecji, odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody podawany po łyżce kilka razy dziennie na zaparcia

25 g owoców anyżu 25 g owoców kminku zwyczajnego, 25 g owoców kolendry, 25 g owoców kopru-łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku, 2-3 razy dziennie po kilka łyżek jako lek wiatropędny

25 g ziela piołunu, 25 g ziela centurii pospolitej (tysiącznika), 25 g liści bobrka, 6 g korzenia goryczki, 6 g kłącza tataraku, łyżka stołowa mieszanki na szklankę wrzątku, parzymy, studzimy, podajemy kilka razy dziennie na trawienie

25 g ziela drapacza lekarskiego, 25 g ziela piołunu, 25 g ziela centurii, 1-2 łyżeczki mieszanki na szklankę wrzątku, małe porcje podawane w ciągu dnia na trawienie

20 g liści bobrka, 35 g ziela krwawnika, 10 g ziela centurii, 45 g owoców kopru, 3 łyżki mieszanki na 150 ml wrzątku, parzymy 15 minut, cedzimy, małe ilości między posiłkami na trawienie

Mieszanka żółciopędna 25 g ziela krwawnika, 25 g kwiatów kocanki, 25 g korzenia cykorii, 25 g ziela glistnika, 2 łyżeczki ziół na szklankę wrzątku, kilka łyżek rano na czczo i na noc

30 g ziela glistnika, 100 g kwiatów kocanki, 30 g liści ruty zwyczajnej, 50 g kory szakłaka, łyżka stołowa ziół na na szklankę wrzątku, na czczo rano i na noc, działa żółciopędnie

30 g siemienia lnianego, 30 g nasion kozieradki, 20 g kłącza tataraku, łyżka stołowa ziół na na szklankę wrzątku, na czczo rano i na noc, działa żółciopędnie

50 g kłącza tataraku, 50 g ziela rzepika pospolitego, 50 g kory kruszyny, łyżka stołowa ziół na na szklankę wrzątku, na czczo rano i na noc, działa żółciopędnie

12 g korzenia mniszka, 12 g liści mięty pieprzowej, 8 g koszyczków kocanek, 8 g ziela krwawnika, 8 g kory kruszyny, łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku, małe ilości do picia przed jedzeniem

20 g owoców głogu, 20 g ziela melisy, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, napar 2 razy dziennie tonizuje układ pokarmowy

20 g kwiatów lawendy, 20 g kwiatów nagietka, 50 g szyszek chmielu, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, kilka łyżek w ciągu dnia tonizuje układ pokarmowy

20 g kwiatów nagietka, 50 g szyszek chmielu, łyżka stołowa ziół na szklankę wrzątku, przed snem uspokaja układ pokarmowy

50 g szyszek chmielu, 50 g liści melisy, łyżka stołowa ziół na szklankę wrzątku, przed snem uspokaja układ pokarmowy

100 g ziela krwawnika, 50 g kory wierzby łyżka stołowa na szklankę wrzątku, kilka łyżek dziennie w profilaktyce zapaleń gruczołów okołoodbytowych

15 g kory kruszyny, 10 g liści melisy, 10 g ziela krwawnika, 5 g kwiatów arniki, łyżka ziół na szklankę wody, 2-3 łyżki odwaru rano i wieczorem w leczeniu zapaleń gruczołów okołoodbytowych

50 g kory kasztanowca, 50 g kory dęby, 20 g ziela skrzypu, 20 g liści melisy, gotujemy całość w 1 l wody, studzimy, cedzimy, przykładamy w pobliże gruczołów okołoodbytowych

30 g kwiatów kasztanowca, 30 g kwiatów rumianku, 20 g liści szałwii,gotujemy całość w 1 l wody, studzimy, cedzimy, przykładamy w pobliże gruczołów okołoodbytowych

30 g kłącza pięciornika, 30 g liści szałwii, 20 g kwiatów rumianku, 20 g korzenia kozłka lekarskiego, 15 g kwiatów arniki, całość gotujemy w 1,5 l wody przez 5 minut, okłady w profilaktyce zapaleń gruczołów okołoodbytowych

15 g kwiatów lipy, 15 g siemienia lnianego, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, kilka łyżek dziennie, działa powlekająco w chorobach układu pokarmowego

20 g liści prawoślazu, 20 g korzenia prawoślazu, 30 g siemienia lnianego, łyżka ziół na szklankę wrzątku, kilka łyżek dziennie powleka układ pokarmowy

30 g korzenia mniszka lekarskiego, 40 g kłącza pięciornika, 40 g korzenia prawoślazu, łyżka ziół na szklankę wrzątku, kilka łyżek dziennie powleka układ pokarmowy

15 g siemienia lnianego, 15 g korzenia prawoślazu, 10 g liści mięty pieprzowej, odwar z łyżki stołowej na szklankę wody, 2-3 łyżki 3 razy dziennie jaki lek powlekający

20 g siemienia lnianego, 20 g kwiatów malwy, 20 g korzenia lukrecji, 20 g liści prawoślazu, odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody małymi porcjami w ciągu dnia osłania układ pokarmowy

25 g siemienia lnianego, 25 g liści malwy, 25 g korzenia prawoślazu, 25 g ziela lukrecji, 2 łyżki ziela macerujemy kilka godzin w 1 litrze wody, potem 5 minut gotujemy, podajemy 5-6 razy dziennie porcjami, osłania przewód pokarmowy i tonizuje jego pracę

55 g liści prawoślazu, 25 g korzenia prawoślazu, 15 g korzenia lukrecji, 15 g lici malwy, 2 łyżki stołowe mieszanki zalewamy 3 szklankami wody, macerujemy 6 godzin, potem gotujemy 5 minut, małe porcje między posiłkami osłaniają układ pokarmowy

mieszanki ziołowe stosowane w profilaktyce chorób układu moczowego u kotów i psów

20 g ziela skrzypu, 35 g liści brzozy, 25 g korzenia cykorii, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, kilka łyżek 3-4 razy dziennie jako lek moczopędny

50 g owoców pietruszki, 20 g owoców jałowca, 30 g ziela skrzypu, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, kilka łyżek 3-4 razy dziennie jako lek moczopędny

50 g owoców pietruszki zwyczajnej, 30 g ziela skrzypu polnego, 20 g ziela tymianku, łyżka mieszanki na szklankę wrzątku, kilka łyżek 3-4 razy dziennie jako lek moczopędny

50 g liści mącznicy lekarskiej, 50 g korzenia pietruszki zwyczajnej, 30 g ziela komosy białej, łyżka ziół na szklankę wrzątku, 3 razy dziennie po 4-5 łyżek

ciasteczka z ziłami 1 szklanka mąki pszennej, 2 szklanki mąki gryczanej, 1 jajo, 203 łyżki sezamu lub nie, 1 łyżka oleju, duża garść suszonych ziół, woda, mąkę z sezamem i drobno posiekanymi ziołami mieszamy, dodajemy olej i jajko, rozrabiamy z wodą na gładką masę, gnieciemy, wałkujemy na grubość 1 cm, 20 minut pieczemy w 180 st, potem 30 minut w 160 st

Wyciągi olejowe 1 część suszu ziołowego na 3 części oleju lub 1 część świeżych rozdrobnionych ziół na 1 część oleju, rozdrobnione fragmenty roślin zalewamy olejem słonecznikowym, słoik ustawiamy w ciepłym miejscu, codziennie potrząsamy, po 2-3 tygodniach zlewamy macerat. Suszone lub świeże zioła zalewamy olejem, słoik wstawiamy do wody, ogrzewamy przez 20 minut, wyciągamy z wody, odstawiamy na dobę do maceracji, cedzimy zioła i trzymamy w ciemnej szafce.

Maści przetarty surowiec mieszamy z wazeliną białą lub linomagiem w stosunku 1:1

na podstawie książki DR. N. Wet. Jarosława Sobolewskiego Recepty Ziołowe Stosowane w Profilaktyce Chorób Psów i Kotów Jak samodzielnie przygotować mieszanki ziołowe autorstwa, wydawnictwo Ridero IT Solution, 2017 r https://docer.pl/doc/s15x5se