Najnowsze wpisy, strona 71


wrz 02 2021 Dzieje Ziemi w skrócie od kambru do holocenu...
Komentarze (0)

Paleozoik:

Podczas kamryjskiej eksplozji życia klimat był ciepły, zwierzęta tworzyły szkielety,powstały planktoniczne lub mułożerne trylobity, powstanie morskich bezkregowców: gąbek, ramienionogów, mięczaków, robaków, stawonogów, jamochlonów, szkarłupni, były jednokomórkowe akritarchy, niektóre zdolne do fotosyntezy. Zwierzęta wytworzyły węglanowe i chitynowe pancerze, które tworzą skamieliny. Kontynent stanowiła Pangea, położona w okolicach równika, która rozpadła się na Gondwanę, Laurencję i Baltikę, płytkie tereny zalały morza, zmiana chemizmu wód zwiększyła wydajnośc fotosyntezy, wzrosło stężenie tlenu w powietrzu i wodzie, rozwinęły się drapiezniki. Ciepłe wody zawierały sinice, zimntjsze trylobity, mniej mięczkaów i ramienionogów i szkarłupni.

w ordowiku nastąpiła wędrówka kontynentów, poziom morza był wyższy niż dziś o 600 m, organizmy zaczęły wychodzic na ląd, wmorzach dominowały trylobity,graptolity i łodziki, na przełomie kambru i ordowiku podniósł się poziom morza, które weszlo na ląd, rozprzestrzeniły się pływające czynnie za pomoca komór powietrznych łodziki i swobodnie dryfujące graptolity, najliczniejszągrupą były trylobity, były slimaki, ramienionogi, szkieletowce ryjące w mule,koralowce czteropromienne Rugosa, denkowce Tabulata i małże, koralowce tworzyły rafy. Baltika popołynęła na pn, Gondwana na pd (Baltika to my). Miejsce gdzie jest Sahara znalazło się pod lodem, bo gondwana popłynęła ku biegunowi. Ordowik skończył się zlodowaceniem,które spowodowało 2 wielkie wymieranie w historii Ziemi.

Sylur to czas kiedy rosliny zaczęły wychodzić na ląd,pojawiły się ryby, na Gondwanie pojawiły się lodowce, na pn powstała Euroameryka (Laurazja), wskutek zderzenia Europy z Laurencją. Wskutek tego pwypiętrzyły się góry Norwegii,Szkocji i Appalachy. W morzach międzykontynentalnych rozwijało się życie, organizmy,które wyginęły podczas zlodowacenia odrodziły się oprócz trylobitów, na rafach były koralowce i gąbki, tworząc rafy koralowo-gąbkowe (zespoły tabulatowo-stromatoporoidowe), graptolity uległy uproszczeniu, żyły małże, ramienionogi, ślimaki i liliowce, rozwinęły się ryby kostnoszkieletowe, chrzęstnoszkieletowe oraz pancerne i fałdopłetwe, ryby zajęły wody słodkie i słone, pojaiwły się wielkoraki ze szczypcami, na lądzie pojawiły sie rośliny rynie. Miały chwytniki, były widlasto rozgałęzione, nie miały tkanek przewodzących, żyły na bagnach. Większość kontynentów była w strefie wzrotnikowej lub równikowej.

Dewon to pojawienie się skrzypów, widłaków i paproci, utworzyły one glebę, na lądach żyły skorupiaki i owady bezkrzydłe. Pojawiły się przodkowie płazów, wwodzie dominowały ryby i rafy, duże i kolorowe jak obecne, najważniejsze koralowce to denkowce, czteropromienne, gruda ważna grupato gąbki stromaporoidy i glony,oprócz nich żyły ramienionogi, małże, ślimaki, trylobity oraz liliowce i mszywioły, pojawiły się bezszczękowce, które żyły w wodach slonych i słodkich. Dalej rozwijały się ryby promieniopłetwe, mięśniopłetwe, pancerne i fałdopłetwe. Pod koniec dewonu wyszły na ląd płazy (ichtiostega), miały rybie ogony i 4 kończyny, formy pośrednie pomiędzy płazami i rybami znaleziono w Górach Świętokrzyskich. Pod koniec epoki wyginęło 40% organizmów morskich, zanikły rafy.

Karbon to ciepły i wilgotny klimat sprzyja rozwojowi paproci,skrzypów i widłaków, tworzą lasy,które dadzą złoża węgla. Są płazy, gady i owady latające, Euroazja zderza sie z Gondwaną, wypiętrzają się góry obecnych Europy, Azji i Ameryki Pn, pokłady węgla są na każdym kontenecie, więc lasy paprociowe rosły wszędzie. Rozwijała się roślinność bagienna, drzewiaste widłaki Sigilaria Lepidodendron dostarczyły większości złóż węgla. Rosły lasy z paproci nasiennych i zarodnikowych, skrzypów i kordaitów, które dorastały nawet do 30 m wysokości. Płazy osiągały do 6 m długości, pojawiły się gady, rozwijały się pajęczaki, pojawiły się ważki, miały rozpiętośc skrzydełek do 70 cm, ślimaki pojawiły się w wodach slodkich. Rozwijały się rekiny, ryby promieniopłetwe, rozwijały glony aragonitowe i gąbki, ramienionogi i amonity osiągnęły ogromne rozmiary, liliowce osiągnęły wiele różnych form, trylobity osiągnęły schyłek rozwoju, przy równiku klima Lauroameryki sprzyjał rozwojowi fauny i flory, na pd gondwana obejmowała dzisiejsze Ameryke Pd, Australię, Antarktydę i Afryka, flora była przystosowana do chłodnego klimatu, rosły tu paprocie nasienne, na pd był lądolód, potem kontynenty się zderzyły, wypiętrzyłysie ciągnące się przez całą Europę, Azję, Afrykę i Ameryke Pn, fałdowanie objęło Góry Świętokrzyskie, Masyw Armorykański, Masyw Centralny, Wogezy, Reńskie Góry Łupkowe, Harz, Masyw Czeski, Sudety.

W permie nastąpiło ocieplenie i osuszenie klimatu, stopiały lodowce, powstała Pangea, przez jej środek ciągnęły się pustynie, rośliny nasienne i gady ssakokształtne się rozwinęły, wilgociolubna fauna i flora zaczęła wymierać, poziom tlenu w atmosferze spadł z 35% do 15%, podłoże zdominował czerwony spągowiec,s kała okruchowa, rozwinęły się rosliny iglaste i paprocie z rodzaju Glossopteris, które wyparły roślinność bagienną. Zanikły kordaity. Gółwnym drapieżnikami były pelikozaury, terapsydy uzyskały stałocieplność, wymarły koralowce czteropromienne i denkowce, rozwijały się mszywioły, gąbki krzemionkowe, glony, ramienionogi, na dnie płytkich mórz były otwornice-fuzulinidy, jednokomórkowe, ale miały do 10 cm średnicy, są skałotwórcze, na dnie morskim osadziły się łupki miedzionośne ze szkieletami ryb Paleoniscum i gadów morskich Protorosaurus . Do Pangei dołączyła Syberia,klimat był suchy i gorący, obecne Chiny zostały samodzielnym lądem, płytkie zbiorniki wodne wysychały pozostawiająć pokłady soli potasowej i kamiennej, pod koniec permu na Syberii była erupcja bazaltowa.

Mezozoik:

Zaczął się mezozoik trias to pierwsza jego era, na lądzie pojawiają się krokodyle, żółwie i dinozaury, w morzach drapieżne plakodonty, ichtiozaury i notozaury, pod koniec triasu pojawiły się małe ssaki, pokryzysie permskim znikły fuzunilidy, trylobity, koralowce czteropromienne, rozwijały się małże, ślimaki, jeżowce, amonity się odradzały, pojawiły się amonity właściwe i ceratyty, w płytkich wodach kwitły sinice, dzieki nim powsały węglanowe maty stromatolitowe, rozwijały się liliowce Encrinus Dadocrinus, rafy tworzyły gąbki i sinice oraz żyjące dzisiaj koralowce sześciopromienne. Dominowały ryby promieniopłetwe i mięśniopłetwe, pływające gady plakodonty, które przypominały żółwie, notozaury ze spłaszczonymi nogami i ichtiozaury oraz płazy tarczogłowe-labiryntodonty. Później pojawiły się dinozaury ptasiomiednicze i gadziomiednicze, ale osiągały do 6 m wzrosttu, ze ssakoksztłatnych gadów powstały pierwsze ssaki stałocieplne. Z roslin dominowały paprocie, benetyty, sagowce, miłorzębowce i szpilkowe, czyli nagozalążkowe, oprócz benetytów wszystkie dziś rosną. Poziom wód w oceanie był niski, na pd był lodowiec, Pangea rozpadła się na Gondwanę i Laurazję z oceanem Tetydą pomiędzy, ruch Gondwany na pd dał zanik lądolodu.

Jura to podniesienie poziomu wód, całą Ziemię pokrywały tropikalne dżungle, dominowały dinozaury, powstaja pierwsze ptaki. Ciepły i wilgotny klimat podniósł poziom wód na część ląd, powsały morza epikontynentalne. Wmorzach zyje wiele gatunków małży, ślimaków, jeżowców, koralowców, Rozwijały się gąbki krzemionkowe, z ich szkieletów mamy złoża krzemionki, szczyt rozwoju głowonogów poruszających się odrzutem wody, belemnitów i amonitów właściwych, rozwój ryb, pojawiła się rodzina rekinó, do kórej należy żarłacz tygrysi, największe morskie drapiezniki to plezjozaury i ichtiozaury i krokodyle. Nie było już gadów ssakokształtnych i labiryntodontów, dinozaury dominowały, roslinożerne ptasiomiednicze dzieliły się na dwunożne ornitopody i czworonożne zauropody. Latające pterozaury pojawiły się pod koniec triasu. Największym był pterodaktyl z rozpiętością skrzydeł do 8 m. W jurze pojawiły się praptak Archeopteryx miał asymetryczne pióra, gadzie kończyny z pazurami, latał dzieki asymetrycznym piórom, nieloty mają symetryczne. Dżungle zajmowały obszar do 60 szerokości geograficznej, dominowały sagowce, obok rosły miłorzębowate, benetyty i szpilkowe, wszystkie wiatropylne, nagonasienne. Rozpadła się Pangea, Europa oddzieliła się od Ameryki Pd, Ameryka Pd od Afryki, Tetyda powiększyła się rozdzielając obie Ameryki.

Kreda dzieli się na górną, środkową i dolną. Jest ona jednym znajcieplejszych okresów w dziejach Ziemi. CO2 było 3 razy więcej niż dzisiaj. Lasy liściaste sięgały do okolic podbiegunowych. Poza kołem polarnym na półkuli pn były lasy okresowo zrzucające liście, jakw Polsce na niżu, pozosttałości tych lasów znaleziono w pn-wsch Azji i na Alasce, lasy rosły na 75 st N, rosły w nich miłorzębowate, sagowce, skrzypy, szpilkowe oraz pierwsze okrytonasienne, na czas nocy polarnej zrzucały liście. Między Euroazje i Afrykę wdarła się Tetyda, pd Polska była pod wodą, powstały skały wapienne,w płytkich i ciepłych morzach rozwijały się rafy, dodziś znajdujemy fragmenty wapieni rafowych, gruboskorupowych małżyi ramienionogów, powsttała facja urgonu, głebsze morza dały złoża drobnoziarnistego margla i wapienia z odciskami amonitów, złoża te powstały z jednokomórkowych podobnych do kubeczków kalpionellidów, nannokonusów,radiolarii i otwornic planktonicznych, wczesny okres kredy był chłodny o suchy o czym świadczą glendonity, gwiaździste skupienia węglanu wapnia, powstające w temp. Do 4 st. C oraz egzotyki lodowcowe, czyli nieobtoczone, tępokrawędziste fragmenty skał,zimnolubne organizmy wycofały się na pd, ciepłolubne na pn, na biegunach były lodowce,są gliny polodowcowe z tego okresu, potem było ciepło, klimat zmieniał się z suchego na wilgotny. Otwarty przepływ wód między Atlantykiem, Pacyfikiem a Tetydą umozliwiał powstanie ciepłego prądu okołorównikowego, brak lodowców i podwodna aktywnośc wulkaniczna spowodowałypodniesienie szczytów oceanicznych podniosły poziom oceanów. Małe róznice między temperaturą wód dawały małą cyrkulację wód i niedostatek tlenu pod wodą, osadziły się czarne łupki z martwej materii organicznej (dziś to paliwo). Rozpad Pangei spowodował silny wlkanizm i większą aktywnościa pióropuszy płaszcza ziemskiego, czyli stref większego przepływu ciepłaz wnętrza Ziemi. Już we wczesnej kredzie rozwinął sie plankton i nanoplankton wapienny, rozwijały otwornice, kokkolitty, kalpionelle, ich domki dały złożawęglanu wapnia, do dziś obecne na dnie morskim. Pojawiły się pierwsze rośliny okrytonasienne. W czasie kredy rozwinęły się i częściowo wyparły nagonasienne,duża róznorodność roślin sprzyjała dinozaurom roślinożernym, rogaytym, kaczonogim, iguanodontów. Wulkaniczny CO2 wynosił 600-1200 ppm,dziś to 400 ppm.

Kenozoik:

Paleogen: rozwój rekinów, waleni, ssaków,które wyparły gady i osiągnęły duże rozmiary, wypiętrzyły się Alpy i Himalaje, pojawiły się pierwsze trawy. Wymarcie dinozaurów pozwoliło rozwinąć innym zwierzętom, krabom, rybom kościstym,ślimakom, jeżowcom, małżom i otwornicom, które są protistami roslinnymi i glonami, pojawiły się rekiny o rozpiętości szczęk do 2 m. Strefy przybrzeżne zajęły pingwiny,ssaki kopytne spokrewnione z hipopotamami zeszły do wody, powstałyz nich walenie, prawelenie były ziemnowodne, mogły poruszać się w wodzie i na lądzie dzięki budowie kończyn, najsttarsze szczątki wielorybów znaleziono w Nowej Zelandii. Ssaki lądowe począttkowo przypominały gryzonie, potem ukształtowała się większośc obecnych dziś rzędów, nieparzystokopytne-konie, nosorożce, tapiry, parzystokopytne-woły, antylopy, owce, świnie, bizony,wielbłądy, nietoperze, owadożerne, nowe gryzonie, drapieżne, psy,koty, łasice, pojawiły się pierwsze naczelne, pottem małpy, najpierw ssaki były małe, przodek konia, Hyracotherium miał 25-50 cm wysokości, a przodek sloni o krótkim pysku i małych kłach-Moeritherium miał 70 cm wys. pod koniecpaleogenu przodek nosorożca, Paraceratherium miał 7m wys. Pojawiły się pierwsze trawy, 34 mln latt temu istniała połowa obecnych dziś rodzajów roslin kwiatowych, lasy były podobne do dzisiejszych, Alasce w Grenlandii rosły palmy, trawy porasttały obrzeża bagien i lasy. Afryka zderzyła się z płytą Euroazjatycką, powstały Pireneje, potem Karpaty i Alpy, kawałek gondwany zderzył się z Euroazją powstały Himalaje. Odsunięcie się od Antarktydy Ameryki Pd i Australii zmieniło prądy oceaniczne, powstał Okołobiegunowy Prąd Antarktyczny ,który spowodował ochłodzenie Antarktydy

Paleocen

Eocen-średnia roczna temp. 20 st. Palmy porastały cały świat, rosliny antakrtyczne miałyduże licie, silną fotosyntezę, tworzyłyduzo zapasów, które pozwoliły im przetrwać noc polarna, na którą zrzucały liście, zwierzęta migrowały wtedy na pn. Pojawiły się walenie, syreny, trąbowce, tapiry, naczelne-rodzaj Eosimius, nietoperze, brzegowce, lemurowate i wyrakowate, mały jeleń Dycodexis i przodek konia. Polska została zalana, powstały piaski kwarcowo-glaukonowe z otwornicami, mięczakami, małżorakami, w Tatrach powstały zlepieńce, piaskowce, wapienie, dolomity, numulity, utwory fiszu podhalańskiego to piaskowce, mułowce, łupki ilaste, Zatokę Gdańską obejmowała delta rzeki Eridon, sosny na jej brzegu dały złoża bursztynu. Potem był oligocen

Trzeciorzęd:

Miocen-na terenie Polski rosły miłorzęby, sekwoje, figowce, znajdujące w osadach ziarna pyłku są porównywane do obecnych i na tej podstawie okresla się panujący w danym okresie klimat, czasem pyłek należy do roslin wymarłych, wtedy nie można określic jego preferencji pogodowych, Wtedy zamknęła się Tetyda, powstały Alpy i Karpaty, układ lądów i mórz przypominał dzisiejszy. Klimat Europy był ciepły i wilgotny, średnia temperatura wynosiła 16-18 st. C. Europę porastały lasy mieszane spotykane dziś na Wsch USAi Chin, charakterystyczne dla klimatu umiarkowanego ciepłego. Rośliny tam rosnące to figowiec, liany, cedrzyk, paprocie, drzewa zrzucające liście to tulipanowce, magnolie, aralie, ambrowce, orzeszniki, korkowce, szpilkowe to sośnice, sekwoje i kryptomerie, obok tego dęby, brzozy, wierzby, olsze, graby, leszczyny, klony, buki i kasztany. Olsza czarna zdominowała lasy bagienne. Bagna porastały cypryśnik, olcha, błotnia, Glyptostrobus, dał on począttek naszemu węglowi kamiennemu,rzadziej brzozy, derenie, woskownice, jesiony, wierzby, topole, ostrokrzewy, figowce, ambrowce, sumaki oraz pnącza i paprocie,oraz lipowate i laurowate. Cypryśniki tworzyły gęste las. Europa połaczy.ła się z Afryką, Azja z Indiami. Rozwijały się torbacze, mastodonty, niedźwiedzie, gryzonie, stekowce, fokowate,gryzonie, koty szablozębne, króliki, koty. Nastepny był pliocen

Neogen to powstanie Morza Śródziemnego z Tetydy, ewolucja traw i roslin zielnych,ochlodzenie i osuszenie klimatu, ewolucja ssaków roslinożernych antylop, owiec, bydła, koni, nosorożców i słoni, powstałe nowe drapiezniki, niedźwiedzie, hieny, psy i koty, powstał szczury, myszy, ptaki śpiewające, żaby, węże jadowite, w Polsce były lasy bagienne i torfowiska, dały początek złozom węgla kamiennego, na Śląsku wybuchały wulkany bazaltowe, w zapadlisku przedkarpackim było morze, w którym powstawały gipsy, anhydryty oraz sole kamienne. Małpy podzieliły się na wąskonose i szerokonose, wąskonose na zwierzokształtne i człowiekokształtne, one podzieliły się na gibony i czlowiekowate, dziś to my, szypansy, goryle i orangutany, stepowienie spowodowało zejście naszych przodków z drzewa. Ewolucja waleni w delfiny, kaszaloty, były i drapiezne i filtratory planktonu, rozwój otwornic i mszywiołów, duże znaczenie ślimaków i małży.

Czwartorzęd: w plejstocenie nastała epoka lodowcowa, około biegunów pojawiła się czapa lodowa, na pn wymarły lasy, zastąpione tundrą i stepami. Wahania temperatur zmieniały poziom wód, pomosty lądowe ułatwiły wędrówkę organizmów między kontynentami. My zyjemy w holocenie, charakteryzującym się cyklicznymiu, zaleznymi od aktywności slonecznej zlodowaceniami,kiedy lodowce sięgają do 50 st. szerkości oraz cieplejszymi interglacjałami,kiedy lód ogranocza się do biegunów, jak mamy obecnie. Podczas glacjałów poziom morza spada średnio o 100 m, ponieważ woda uwięziona jest w lodowcach, niosą one osady jak głazy narzutowe, moreny, iły, muły, gliny polodowcowe, cofający lodowiec zostawił w nieckach wypełnionych jego wodą jeziora polodowcowe. W czasie plejstocenu żyły wielkie ssaki, piżmowoły, jelenie olbrzymie, włochate mamuty i nosorożce, niedźwiedzie jaskiniowe żyły w górach, bliżej równika słonie, w Ameryce Pn zyły lwy i tygrysy szablozębne, mastodonty i bawoły długorogie. Zmiany klimatu zmuszały organizmy do wędrówek, spadek poziomu morza umozliwił w miejscu ciesniny Beringa wędrówkę zwierząt między Azją i Ameryką. Podczas zlodowacenia większość ssaków wymarła. W Afryce powstali ludzie. Już 4 mln lat temu Australopiteki zeszły z drzew, kiedy wilgotne lasy zajęła sucha sawanna, rozwinął się rodzaj Homo, czlowiek zręczny robił narzędzia, czlowiek wyprostowany umiał rozniecic ogień, wyruszył on do Chin i Jawę, Europę zamieszkiwał Neandertalczyk, umiał mówić, miał religię, ozdabiał ochrą ciało i miał większą pojemnośc mózgu niż my. 200 tys lat temu powsał człowiek rozumny, który rozprzestrzenił się po całym świecie. Holocen trwa do dzisiaj. Wpis na podstawie portalu jednaziemia.pl.

 

wrz 02 2021 Dzikie jedzenie
Komentarze (0)

Tu opiszę wartosci odżywcze dziko rosnących roslin, ich morfologię opisałam w innych wpisach: Drzewa Polski, Krzewy Polski, Zioła i chwasty polne, teraz opiszę wartości odzywcze.
wiśnia ptasiej 
Cerasus avium, zjada sie na surowo jako przekąskę, porcję owoców, dodatek do ciat, deserów, pije sie soki i kompoty, przyrządza się z nich dżemy, konfitury, przetwory, ma witaminy A, C i witaminy z gr. B, flawonoidy, wapń, jod i żelazo, potas, błonnik, wodę. 
Mniszek lekarski, jadalne są liście, kwiaty i korzenie, nadaja się na surówki, sałatki, do kanapek, ma witaminy A, C, D z gr. B, beta karoten, flawonoidy, flenolokwasy, karotenoidy, magnez, potas, krzem, fitosterole, inuline, garbniki związki wielopentonowe.
Nasturcja Tropaeolum sp. ma jadalne kwiaty i liście oraz paki kwiatowe, pączki zastępuja kapary, jadalne sa też nasiona, ma duzo witaminy C, olejki gorczyczne, glukozynolany, przeciwwirusowy enzym mirozynazę, olejki eteryczne i blonnik.
Pokrzywa musi byc rpzelana wrzątkiem by przestała przyć lub zmiażdżona w moździerzu, jadalna na surowo, jako papka a'la szpinak oraz w zupach, ma chlorofil, żelazo, wapń, fosfor, magnez, kwasy organiczne, witaminy, błonnik, fosfor, magnez, błonnik, kwasy organiczne, magnez, fosfor, wapń, siarkę, potas, jod, krzem, witaminy A, K, B2, C, związki aminowe, garbnikowe, kwas pantotenowy, kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), olejki eteryczne, sole mineralne, chlorofil, serotoninę, histaminę, acetylocholinę, karotenoidy, fitosterole, flawonoidy.
Bratek polny/fiołek trójbarwny ma jadalne kwiaty dobre do sałatek i surówek oraz ciast, ma witamine c, flawonoidy, salicylany,, śluzy, garbniki, kwasy organiczne, umbeliferol, karotenoidy, cukru, olejki eteryczne, saponiny.
Podbiał pospolity ma jadalne kwiaty, młode liście, pędy, nadaje sie do kanapek, surówek, sałatek, zup, farszów, olejki eteryczne, śluzy, flawonoidy, garbniki, karoteny i gorycze, cynk, mangan, potas, wapń, żelazo, siarke, białko.
Szczawik zajęczy ma jadalne kwiaty i liście, używa sie ich do zakwaszania zup jarzynowych i barszczów, dodawać do sosów, majonezu, jogurtu i sałatek, ma białko, fosfor, żelazo, magnez, witaminę C.
Storkotka zwyczajna ma jadalne nadziemne części, uzywana jest do sałatek, sosów i zup, masła ziołowego, past, omletów, ma  witaminy C, beta-karoten, olejki eteryczne, flawonoidy, białka, cukry, gorycz, garbniki, saponiny.
Bluszczyk kurdybanek młode pędy jedzone są z duszonymi mięsami i warzywami, zupami, twarogami, olejami, pastami, ziemniakami, ryżem, makaronem, omletami, jajecznicą, ma witaminę C, olejki eteryczne.
Komosa biała/lebioda liście jadlane w sałatkach, jako papki a'la szpinak, w zupach i farszach, ma karoten, witamine c, cukry, białko, saponiny, kwas szczawiowy, alkaloidy -betacyna, betaksantyna, kwas oleanolowy.
Nagietek lekarski Calendula officinalis kwiaty sa do sosów, makaronów, sałatek, surówek, ma witaminę C, witaminy z gr. B, mangan, saponiny, karotenoidy, flawonoidy, śluzowe, związki goryczowe, kwasy organiczne, fitosterole, magnez.
Ogórecznik lekarski ma jadalne liscie i kwiaty do sałatek, sosów, zup, mięsa, twarogu, aromatyzowanie likierów, napojów, octów, ma magnez, potas, mangan, cynk, żelazo, miedź, kwasy organiczne, olejki eteryczne, flawonoidy, witaminy A, C z gr B, D, E, kwas foliowy, krzemionke, kobalt, cholinę.
Głóg, po przemorżeniu owoce nadają się do jedzenia na surowo i na przetwory, ma flawonoidy, procyjaniny, witamine A, C, z gr. B, fitosterole, pewktyny, mozna suszyc owoce na herbatki.
Dzika róza owoce i kwiaty są jadalne na surowo i w przetworach maja duzo witaminy C, A, B1, B2, E, K, duzo  kwasu foliowego, karotenoidów, flawonoidów, kwasów organicznych, garbników, pektyn, antocyjanów i olejków eterycznych.
Śliwa tarnina po przemorżeniu owoce sa jadalne na surowo i w przetworach, ma flawonoidy, antocyjany, witamine C.
Jarząb zwyczajny po przemrożeniu owoce sa jadalne w nalewkach, przetworach, dżemach, ma witaminy C, E, P, K, PP, cukier, pektyny, garbniki.
Czeremcha zwyczajna ma owoce jadalne na surowo i w przetworach, ma witaminy: A, B1, B6, B2, C, PP, magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, sód, tłuszcze, węglowodany, białko, błonnik, wodę.
Łoboda ogrodowa 
Atriplex hortensis liście i młode pędy mozna jeść na surowo lub przyrządzać jak szpinak, ma blonnik, białko, witaminy A, C, magnez, wapoń, fosfor, żelazo.
Szczaw zwyczajny ma jadalne liście na surowo, do sałątek, na papki i zupy, ma karoten, witamine C, żelazo.
Chrzan pospolity ma jadalny korzeń na surowo jako dodatek do kanapek i mięs, składnik ossoów i ćwikły, ma witaminy z gr B, prowitamine A, witaminy C i E, wapń, potas, fosfor, siarka, magnez, żelazo, cukry, białka, olejki eteryczne, owsiki go nie lubią.
Czosnek niedźwiedzi 
Allium ursinum ma jadalne liście na surowo do sałatek i kanapek, składnik zup, nadaje ise na kiszonki, ma duzo witaminy C, A, E, selen, żelazo, olejki eteryczne.
Bez czarny ma jadalne owoce, są jadalne po obróbce termicznej w postaci przetworów: soków, dżemów, herbatek, kisieli, wina, mają cukry, witaminy C, A, B1, B2, antocyjany, karotenoidy, żelazo, potas, sód, magnez, wapń, olejki eteryczne, kwasy organiczne: jabłkowy, winowy, cytrynowy, ma też jadalne kwiaty idealne do smażenia w cieście.
Ostrożeń warzywny ma jadalne liście, kłącza i pędy, nadają do sałatek, barszczu, suruwek, kanapek, ma białko, magnez, potas, wapń, inuline, fitosterole, garbniki.
Robinia akacjowa ma jadalne kwiaty na surowo lub w cieście nalesnikowym, mają olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, cukry, kwasy organiczne, biogeny.
Wszystkie gatunki babki: lancetowata, zwyczajna, średnia mają jadalne liście, maja witamine A i C, je się je w sosach, sałatkach, zupach, twarogach, ciastach.
Barszcz zwyczajny pędy jadalne na surowo i po ugotowaniu.
Bluszczyk kurdybanek jadalne ziele przyprawowe z cholina, olejkami eterycznymi, uzywane jak popularne przyprawy.
Borówka czernica ma jadalne jagody, je się je na surowo i w przetworach oraz ciastach, maja garbniki, kwasy: bursztynowy, jabłkowy i cytrynowy, pektyny, antocyjany, witaminy C i B1, karotenoidy.
Buk zwyczajny, je się liście jako spzinak i surówki z lisci.
cykoria podróznik po obróbce termicznej jest jadalny korzeń ma inuline i skrobię, młode listki mają witaminy C i zg B, nadaja się na sałatki, przyprawa do kawy.
Czosnaczek pospolity 
Alliaria petiolata ma jadalne nasione, liście i pędy, je się je w sosach, pastach, makaronach, ziemniakach, mięsach.
Czyściec błotny bulwki jemy jak ziemniaki, jemy tez liście i kłacza w surówkach.
Dąb szypułkowy z żołedzi robi się makę na placuszki i bliny oraz kaszę.
Gwiazdnica pospolita, młede pędy i liście ma jadalne przez cały rok.
jezyna fałdowana 
Rubus plicatus i inne jeżyny np. popielica mają jadalne owoce, nadaja się na surowo i na przetwory, soki, dżemy, alkohole, kompoty, placki, ciasteczka, mają  garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i witaminę C.
koniczyna biała i łąkowa kwiaty nadaja się na herbatkę, liście na szpinak.
Koziród łąkowy ma jadalne liście i młode pędy, je sie na surowo lub gotowane, mają inulinę.
Leszczyna ma jadalne nasiona orzechy, maja białko, wodę, błonnik, witaminy: A, B1, B2, B6, C, PP, magnez, fosfor, żelazo, sód, potas, wapń, tłuszcz, węglowodany, jadalne na surowo w ciastach i ciasteczkach.
Lipa drobnolistna i szerokolistna mają jadalne liście na surowo, szerokolistna, z kwiatów robi sie herbatki.
Łopian wielki i pajęczynowaty 
Arctium tomentosum kłacza jadalne są surowe, gotowane lub marynowane.
Łaczeń baldaszkowaty 
Butomus umbellatus ma jadalne kłącze na surowo i gotowane.
Macierzanka piaskowa ma jadalne liście, przyprawa do salatek, zup, mięs warzyw. Dodana do ciasta daje ziołowy chlebek.
Malina owoce są jedzono na surowo i  w kompotach, dżemach, sokach, syropach, winach, konfiturach, ma witamine C, salicylany, liście nadają sie na herbatki, mlode pędy nadają się do zucia.
Mięta polna 
Mentha arvensis i nadwodna Mentha aquatica jadalne liście przyprawy do ciast, twarozków, kremów, mięs, warzyw, sałatek.
Marchew zwyczajna jadalny korzen, pędy, liście, owoce, korzeń jest do zup i surówek, liście do zup i sałatek, kwiatostany smazy się na oleju, owoce mogą zastąpic kminek.
Oset zwisły 
Carduus nutans i kędzierzawy Carduus crispus mają jadalne gotowane dna kwiatostanowe, łodygi i liście.
Pałka wodna 
Typha latifolia ma jadalne kłącza maja cukier, białko, skrobie, je sie pieczone, gotowane, duszone, pędy i liście jadalne sa po ugotowaniu jak spzaragi, pałka wąskolistna Typha angustifolia ma jadalne żeńskie kwiatostany surowe lub gotowane-maja duzo białka, nasiona i owoce.
Pasternak zwyczajny 
Pastinaca sativa korzeń jedzony jest w zupach, sąłatkach, duszony, smazony, nasiona to przyprawa.
Podagrycznik pospolity liście i ogonki liściowe jemy na surowo lub w zupach i papkach.
Portulaka pospolita jedzona w zupach, sałatkach, je sie młode liście i łodygi, dodatek do mizerii, sałatki pomidorowej i innych surówek.
Poziomka pospolita, twardawa i wysoka mają owoce jadalne na surowo, w dżemach, przetworach, sokach, z liści robi sie herbatki, owoc ma witamine C, A, B1, B2, B6, E, H, PP sole żelaza wapnia, fosforu, kobaltu, liscie maja flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne.
Pokrzywnik pospolity 
Alchemilla vulgaris młode liscie dodaje sie do zup, szpinaku, sałatek warzywnych, mają duzo witaminy C.
Rdest ostrogorzki przyprawa do zup, sałątek, makaronów, mięs, past, uzywamy w małych ilościach.
Rukiew wodna 
Nasturtium officinale liscie i mlode pędy jemy na surowo jako dodatek do salatek i jako przyprawę do innych potraw.
Rzezucha łąkowa 
Cardamine pratensis jest jadalna na surowo w kanapkach i sałatkach w całości, ma witamine C, A, B, PP, K, E, jod, chrom, siarkę, żelazo.
Sosna zwyczajna herbatki z igliwia dostarcza zima witaminy C, młode pędy liściowe i koncówki gaąłzek nadaja się na marmoladę sosnową.
Szczawik zajęczy ma jadalne liście, nadają sie do zup jarzynowych, barszczów, sosów, majonezów, jogurtów, sałatek, ciast i napojów.
Świerk pospolity młode pędy liściowe je się na surowo.
Tasznik pospolity młode listki je sie w zupach, szpinaku i sosach, można go jeść na surowo.
Tatarak zwyczajny 
Acorus calamus kłącze je się surowe w sałatkach lub gorowane w zupach, przyprawa  zup owocowych, sosów, słodkich potraw i ciasteczek, kompotów jabłkowych i gruszkowych.
Słonecznik bulwiasty 
Helianthus tuberosus dziczeje, bulwy jadalne sa po ugotowaniu lub usmażeniu jak ziemniaki, ma wode, błonnik, białko, tłuszcze, witaminy A, B1, C, żelazo, sód, wapń, potas.
Wierzbówka kiprzyca 
Epilobium angustifolium z liści robi sie surówki i sałatki, po sfermentowaniu uspakajającą herbatkę.
Wiesiołek dwuletni korzenie zjada sie po ugotowaniu jako sałatke lub jarzynę.
Nie opisywałam tu morfologii roslin ani nie podawałam wielu nazw łacińskich, dlatego, że znaczną większość z nich opisałam w innych wpisach, tu chciałam pokazać jak się je je.
Miechunka pomidorowa
Physalis philadelphica, którą opiszę, gdyż wcześniej jej nie opisywałam, rozrosnięty korzeń jajowate, krótko ogonkowe liście z sercowatymi nasadami i zaostrzonymi końcami, żółte, zrosłopłatkowe kwiaty, płatki wywinięte odsłaniają słupek i pręciki, owoce to żółte jagody osłonięte zrośniętymi, czerownymi płatkami korony. Miechunka rozdęta Physalis alkekengi wzniesiona, owłosiona łodyga, całobrzegie lub ząbkowane liście sa jajowate, ogonkowe, kwiaty 5-płatkowe, dzwonkowate, zwisłe szypułki, 5 działek, 1 słupek, 5 pręcików, owoc to pomarańczowa jagoda dwukomorowa, osłonięte zrośniętymi, żółtymi płatkami korony, ma śluzy, glikozyd sterydowy fizalinę, pektyny, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas askorbinowy, karoten, zeaksantyna, flawonoidy, antocyjany, garbniki, owoce je sie surowe wałatkach, twarogach, na kanapkach, mozna dodawać do zup, mięs, sosów. 

wrz 02 2021 ciekawostki o dzięciołach
Komentarze (0)

Panuje przekonanie, że dziuplaki, w tym dzięcioły wybierają na gniazda dziuple w spróchniałych drzewach, otóż ptaki wiedzą, że takie drzewa są niestabilne, więc wolą zdrowe drzewa. One same wybijają dziuple w zdrowych drzewach, co stanowi wrota zakażenia dla bakterii i grzybów, dlatego w następnych latach ptaki usuwają chorą tkankę, a dziupla się powiększa. Kiedy otwór jest dla nich za duży, dzięcioły szukają nowego drzewa, a ich dziuplę zajmują większe ptaki np. sowy albo ssaki nadrzewne jak wiewiórki. Dzięcioły jedzą za to larwy korników, szukając ich wyczuwają drgania pod korą, kttóre oznaczają ruchy larw i wybijają dziobem dziurki, potem językiem sięgają do wydrążonych przez larwy tuneli i wydobywają nim larwy. Język dzięcioła jest długi, lepki i chwytny, dzięki czemu dosięga larw i łowi je. Wybite dziobem otwory są ułozone w regularnych odstępach zwdłuż pnia lub gałęzi i nazywają się batonami. Kiedy wiosną samiec wabi samiczkę uderza w twarde i dźwięczne przedmioty jak latarnie uliczne, powieszone na płocie garnki czy blaszane dachy, samiec,który uderza najgłośniej jest najatrakcyjniejszy dla samiczki i to z nim zakłada ona gniazdo. oczywiście robiąc batany również stukaja w drewno, ale to jest inny dźwięk. Stukanie w metalowe przedmioty oznacza wiosnę. Teraz ogólne o ptakach: ptaki mają przeważne 1 - 2 lęgi w roku, wiosną i latem, by pisklęta zdążyly opuścić gniazda przed jesienią i odlotem, kiedy lata są ciepłe i długie, ptaki mogą mieć 3 lęg na początku września. Szczególnie doyczy to ptaków całorocznie przebywających w Polsce. W tym roku gołębie np. grzywacze parzą się 3 raz. Dzięcioły zostają w Polsce cały rok. Zamieszkują lasy, parki, zarośla, sady, podwórka, są na mojej jabłonce, gruszce, wszędzie tam, gdzie są drzewa, zimują na swoich terenach lęgowych.

wrz 02 2021 Spór o dziurę ozonową
Komentarze (0)

Tym razem opiszę kontrowersyjne zjawisko jakim jest dziura ozonowa, kontrowersyjne dlatego, że pomimo paniki jaka wywołuje u niektórych osób ma tez dobre strony.
Najważniejszą zaletą tego zjawiska jest sprawniejsza synteza witaminy D3. wiemy, że warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie UV, wiemy, że UVB jest odpowiedzialne za syntezę witaminy D3, fale dlugości 290-310 nm inicjują syntezę tej witaminy w skórze. Do 90%, najnowsze źródła podają, że 100% zapotrzebowania na tę witaminę jest zaspokajane dzięki syntezie skórnej. Witamina D odpowiada za wchłanianie wapnia i fosforu, tym samym za gospodarke węglowodanami, regulację cisnienia tętniczego krwi, regulacje pracy serca, mięśni, układu nerwowego. Najnowsze badania zaliczają witamine D do hormonów. Tak jak do produkcji hormonów tarfczycy potrzebujemy jodu, tak do syntezy witaminy D potrzebujemy UVB. Optymalna długośc fali dla syntezy witaminy D wynosi 297 nm, do Ziemi dociera światło o dł fali od 300 do 800 nm, czyli pasmo powyżej optimum. Zanik ozonu spowoduje dotarcie długości fal zatrzymywanych przez ozon, w tym długości optymalnej dla syntezy skórnej wit. D3-297 nm. Intensywniejsze promieniowanie UV skróci czas syntezy tej witaminy, dziś całe dnie spędzamy w pracy lub szkole, nie zawsze trafiamy na piekna pogodę w czasie urlopu, więc ok. 90% Polaków ma niedobory witaminy D. Gdyby natężenie bylo większe skróciłby się czas syntezy i moznaby było zaspokoić zapotrzebowanie np. wystawiając ręce i nogi w czasie przerwy sniadaniowej. Teraz w naszej strefie klimatycznej potrzeba minimum pół godziny dla nieopalonej osoby. dodatkowo tylko 5% docierającego pasma UV to UVB, spadek ilości ozonu zwiekszy jego udział. Wydłuzy sie także okres syntezy witainy D, dziś w Polsce to czas od marca do września jeśli pogoda dopisze, zwykle w marcu jest zbyt zimno, ale mógłby się  wydłużyc ten czas o październik i listopad, które moga byc ciepłe. Tak samo na wyższych szerokościach geograficznych.  
Niektórzy uważaja, że promieniowanie słoneczne może powodować raka, ale czerniak, podobnie jak inne nowotwory występuje u osób z niedoborem witaminy D, która chroni przed nowotworami piersi, jelit, krtanii, płuc, prostaty, szyjki macicy. witamina D zwieksza też szansę na wyleczenie raka piersi.
 Czerniak nie wsytępuje w krajach, gdzie ludzie sa cały czas narażeni na silne światło sloneczne, ale w krajach o duzym zachmurzeniu, które mają krótkotrwałe i rzadkie, ale intensywne kontakty ze słońcem, tlumaczy to zjawisko hormezy, niskie lub długotrwałe ekspozycje na czynniki toksyczne ma korzystne działanie. Człowiek wytwarza melaninę, zwierzęta mają sierść, u nich w sierści zachodzi synteza witaminy D, natomiast futro zatrzymuje UVB. Ponadto istnieje odpowiedź immunologiczna i odpowiedź na poziomie molekularnym. Uszkodzenia komórek powodują zwiększona aktywność enzymów naprawczych, astres radiacyjny dehydratacyjnych, co powoduje sprawniejszą naprawę uszkodzeń, nie tylko słonecznych, ale i wywołanych wiekiem, spontanicznymi pomyłkami w czasie replikacji DNA, chemikaliami, czy promieniowaniem radioaktywnym. Podobnie oparzenie słoneczne to reakcja obronna, jest to stan zapalny, którego celem jest zniszczenie uszkodzonych komórek, przeciez reakcja immunologiczna niszczy komórki uszkodzone nie tylko słońcem, ale i innymi czynnikami: pestycydami, lakierami, farbami (wiele z nich jest rakotwórczych, a skóra jest organem o największym kontakcie z róznymi czynnikami). Również UV może zabić komórkę z inicjacją nowotworu spowodowana np. pestycydem albo jakimś rozpuszczalnikiem. Oczywiście pęcherze mogą stanowić zagrożenie jako wrota zakażenia, ale wystarcy ubranie by do tego nie dopuscić, czas syntezy witaminy D sie skróci, a melanina będzie chronic w dalszym ciągu.
Pamiętajmy, że przed nadmairem UV zwierzęta chroni futro, nas ubranie, wlosy, szkło, nawet pogrubiona skóra na stopach i dloniach.
Również rosliny radzą sobie ze stresem radiacyjnym, czyli stres spowodowany nadmiarem światła. Miejscem uszkodzeń słonecznych jest centrum reakcji PSII, gdzie białko D1 uczestniczy w przekazywaniu energii, daje to zaburzenia transportu e- i fotoinaktywację PSII, tu nadmiar energii jest usuwany na drodze fluorescencji i rozproszony jest jako ciepło, nagromadzenie H+ w pęcherzyku tylokaidu związane z wysyceniem pobierania H+ do redukcji NADP+ daje zakwaszenie błony tylokaidu i jest rozproszony w cyklu ksantofilowym. Cykl ten zachodzi w blonach tylokaidu, polega na odwracalnej przemianie wiolaksantyny przez enteroksantynę do zeaksantyny, rosliny w ciemności lub słabym świetle mają dużo wiolaksantyny, silne światło daje zakwaszenie wnętrza tylokaidu i przyłaczenie deoksydazy wiolaksantynowej do wewnętrznej pow. błony tylokaidu i daje początek przemianie wiolaksantyny w zeaksantynę. W ciemności jest odrwotna reakcja sterowana przez oksydazę zeaksantyny. wiolaksantyna ma przy pierścieniach jononowych po 1 wiązaniu epokdydowym, które pęka i przyłącza się H+, powstaje cząśteczka H2O, spada stężenie H+ w pęcherzyku. Inny proces redukujący nadmiar E to fotooddychanie. Sline promieniowanie pomimo tych dróg daje powstanie reaktywnych form tlenu, jest stres oksydacyjny, są tlen singletowy, rodnik ponadtlenkowy O2- i nadtlenek wodoru H2O2 i jon hydroksylowy, usuwanie tych form tlenu jest przez układy oksydoredukcyjne, sat u dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, tokoferole, glutation. Mechanizmy dostosowania to adaptacja do warunków silnego światła, pogrubieniu kutikuli, syntezie i nagromadzeniu antocyjanów gł. w epidermie, co daje pochłonięcie znacznej ilości energii, zwiększenie ilości barwników ochronnych np. karotenoidów w chloroplastach. Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa aktywność peroksydaz, katalaz. Ze wzrostem natężenia UV docierającego do roślin, rośnie synteza związków absorbujących ten zakres promieni, zlokalizowane są w komórkach powierzchniowych części organów, są to np. taniny (polifenole), flawonoidy rozpuszczone w soku komórkowym i różnego typu związki pochodzenia fenolowego, które mają niższe organizmy: sinice i glony. Rosliny zwięskzając syntezę związków absorbujących UV uodparniają się na nie. Rosnie również aktywnośc enzymów dehydratacyjnych. Rośliny z ciepłych stref klimatycznych nikaja szkodliwych natężeń światła przez zmanę kąta ustawienia blaszek liściowych (heliotropizm), zmianę położenia chloroplastó w komóce, związane jest to z ruchem cytoplazmy, wytworzenie różnych struktur na powierzchni organów fotosyntetyzujących np. włosków (do 40% absorbcji światła). Także wiele naszych roślin ma włoski np. ogórecznik. Im więcej związków pochłaniających światło tym roslina odporniejsa na światło, to odpowiedniki naszej melaniny, aktywowane i syntetyzowane sa enzymy dehydratacyjne i inne przeciwutleniacze np. glutation oraz enzymy naprawcze, przeciwutleniacze chronia rpzed wolnymi rodnikami powstałymi nie tylko w wyniku działania UV, ale i promieniotwórczości czy metabolizmu komórkowego, tym samym zmniejszając ryzyko nowotwrów. Wolne rodniki i uszkodzenia DNA powstają we wszystkich komórkach roslin i zwierząt, nadmiar światła powoduje aktywację i zwiększenie intensywności mechanizmów obronnych, które skutkuja zmniejszeniem ryzyka nowotworów. UVB również wpływa na synteze ergokalferolu, witaminy D2 produkowanej przez rosliny i grzyby.
UVB nie przenika przez chmury, jedynie niewielkie jego ilości sa w stanie przeniknąć przez słabe zachmurzenie. Silniejsze światło spowoduje więcej promieni przenikających przez słabe zachmurzenie (prawo Lamberta-Beera), co zmniejsyz zachorowalnośc na krzywicę w najsłabiej nasłonecznionych częściach świata.
UV to nie jest broń wymyslona w XX wieku, ale promieniowanie, które było świadkiem powstania zycia na Ziemi, jego ewolucji, powstania cżlowieka, powstania naszej cywilizacji i kultury. To odwieczne towarzystwo zycia i człowieka, jest z nami od zawsze, gdy w ciągu dnia chodzimy po powierzchni Ziemi załatwiając swoje sprawy, towarzyszy powierzchniowym roslinom i zwierzętom od początku istnienia zycia.
Dziura ozonowa to spadek stężenia ozonu w ozonosferze. Tak naprawdę istnieje kilka dziur ozonowych m. in. nad Antakrtydą czy Asutralią, najwcześniejsze odkryto w latach 70. Od tego czasu zawartość ozonu w tych miejscach i w wielu innych rosła i malała. Oskarża się o to przemysł. Nowoczesne satelity, mierniki UV i cała gama urządzeń pomiarowych jest w stanie to kontrolować, ale to nie znaczy, że dawniej tego zjawiska nie było. Skoro pierwsze satelity wojskowe wystrzelono w laatch 50, a pogodowe w 1960 roku. Mierniki UV powstało stosunkowo niedawno, więc skąd waidomo, że dawniej nie było dziury ozonowej? Skąd wiadomo, że zawartość ozonu nie waha się cyklicznie tak inne parametry naszej planety? Wiemy, że natężenie UV docierającego do Ziemi waha się od zaranie dziejów. Nie wiemy czy wahania ozonu nie są cykliczne gdyż dotąd nie bło mozliwości dokonania pomiaru. Jeden obserwowany wycinek rzeczywistości bez możliwości zweryfikownia całości pobudza wyobraźnię i jest motorem biznesu. Nie wiem czy były jakies badania laboratoryjne potwierdzające działanie freonów na ozon, ich wpływ na ozonosferę pozotaje teorią, w przyrodzie działa bardzo wiele czynników naraz, więc ciężko wyodrębnic jeden, jedyne obiektywne badania to badania laboratoryjne z oddzieleniem pozostałych czynników jak aktywnośc słoneczna. Albo ze stąłym natężeniem działania innych czynników- w przyrodzie wszystko się zmienia. Dopiero takie badania moga potwierdzic lub wykluczyć wpływ freonów. Dzięki komentarzom z portalu Odkrywcy.pl dowidziałam się, że dzira ozonowa nad biegunami to jednak naturalne zjawisko, ozon powstaje pod wpływem UV ze zwykłego tlenu, ale szybko sie rozpada, dlatego w czasie nocy polarnej znaczne ilości O3 rozkłądają się i zimą oraz po niej mamy dziurę ozonową.

 

wrz 02 2021 Ekologiczny ogródek
Komentarze (0)

Jeśli chcemy mieć warzywa i owoce wolne od chemii rolnej musimy sami założyć ogródek warzywny. W tym roku jeszcze można posadzić sadzonki i zasiać nasiona, jesień natomiast to doskonały czas na sadzenie drzewek i krzewów owocowych. W naszym klimacie można uprawiać truskawki, maliny, jeżyny, agrest, porzeczki, śliwy, jabłonie, wiśnie, grusze, czereśnie, poziomki, jagody, ostrężyny, aronię, w cieplejszych miejscach morele, brzoskwinie, nektarynki, z warzyw można posadzić lub posiać  pomidory, kapustę, paprykę, sałatę, ziemniaki, cebulę, czosnek, szczypiorek, pory, groch, fasolę, groszek siewny, bób, brukselkę, brokuły, kalafiory, kukurydzę, marchew, pietruszkę, selery, buraki, rzodkiewke, rzepę, kalarepę, koper, rzodkiew, sałatę, ogórki, cukinię, dynię, patisony, słonecznik, w doniczkach można uprawiać pomidory, szczypiorek, cebulę, czosnek, paprykę, rzodkiewkę, rzerzuchę, zioła mozna uprawiać tak w ogródku jak i w doniczkach: majeranek, czomber, oregano, miętę pieprzową itd. Bazylia nadaje się do uprawy w doniczkach. W domu i ogródku można mieć wiele ziół z zagranicy mietę cytrynową, melisę itd. Do ekologicznych upraw nie potrzeba wiele ziemi, dla zaspokojenia potrzeb na lato 4-osobowej rodziny wystarczy działka 100x100 m, ale już mniejsze działeczki dają uzupełnienie diety, ekoloigczne ogródki to także pomoc dla pszczół, w końcu większośc roślin użytkowych jest zapylana przez pszczoły. Plewione ręcznie działki dają szansę na zakwit i wydanie nasion chwastom polnym, któe są nie tylko źródłem nektaru, ale i są niezwykle ważne dla zachowania bioróżnorodności. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia, wzmacnia układ krążenia, obniża ciśnienie, kontakt z przyrodą relaksuje, jest ważny dla zachowania równowagi. Własnoręczna opieka nad rośnami daje wiele satysfakcji, a efekty pracy sa widoczne niemal od razu, latem będziemy mieli świeżych warzyw i owoców dostatek, dodatkowo koszt ponosimy tylko kupują sadzonki i nasiona, owoców i warzyw potrzebujemy przez cały rok, na zime możemy robic przetwory, dżemy, marmolady, powidła, soki, mrozonki, brokuły, kalafiory, fasola, bób, groszek, kukurydzę można zamrozić, także truskawki, sliwki, wiśnie, czereśnie. Jabłka i gruszki, ziemniaki, marchew, buraki, cebula, dynie, czosnek, kapusta, pietruszka, selery, pory dobrze i długo się przechowują, dodatkowo z kapusty możny robić kiszonki. Niektóre odmiany jabłoni, gruszy, sliw wydają owoce do października, są jabłka dojrzewające w zimie, właściwie pokarmów roslinnych ze sklepu będziemy potrzebowali tylko od lutego do maja, chyba, e surowe zastąpimy przetworami i mrozonkami. trudno sie przechowuja, ale można je ukisić lub zakonserwować w occie i jeść przez cała zimę, podobnie kapus. Z truskawek, jagód, poziomek, malin, śliwek, porzeczek, agrestu, aronii, marchwii, pietruszki, selera, pomidorów, ogórków, dynii, cukinii, papryki itd. można zrobić przeciery, które długo są zdatne do spozycia. Śliwki, żurawine, jagody, morele, brzoskwinie,jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie mozna też suszyć, owoce suszymy w gorącym i przewewnym miejscu pilnując by nie zapleśniały. Mozna kupić specjalne suszarki do owoców i warzyw, warzywa musimy pokroić na cienkie plastry, owoce na połówki, małe owoce w całości. W sklepach ogrodniczych sa dostępne ozdobne odmiany cytrusów: cytryn, pomarańczy, mandarynek, lim, które także sa jadalne, nie są za smaczne, ale nadają sie na przetwory i dodatki do sałatek wieloowocowych. Uprawiane w doniczkach zioła nadają sie zarówno jako przyprawy jak i składniki potraw np. bazylia jest skłądnikiem sałatki greckiej. Warzywa i owoce pochodzące z ekologicznych upraw, uprawiane tradycyjnymi metodami są o wiele smaczniejsze i zdrowsze od tych uprawianych na hurtową skalę, które wydają się bez smaku. Lepszym rowiązaniem od doniczek jest szklarenka, w kótrej można ustawić donice lub posadzić rośliny bezpośrednio do ziemi, zima lepsze są doniczki, taka szlarenka chroni rosliny, którym mogłyby zaszkodzić kuchenne opary, warto też jeden pokój przeznaczyć na doniczki z roślinkami.