Najnowsze wpisy, strona 69


wrz 02 2021 domowe sorbety
Komentarze (0)

W tym wpisie opiszę kilka przepisów na domowe sorbety.
Owowce leśne:
składniki: szklanka poziomek, szklanka malin, szklanka jeżyn, szklanka jagód.
Owowce wsypujemy do blendera i mieszamy, możemy rozgnieść je w moździerzu lub zmiksować, potem masę pakujemy do zamykanego naczynia i zamrażamy.
Truskawkowy:
Składniki: 500 ml truskawek, kilka liści mięty, sok i skórka ze sparzonej cytryny, pół szklanki miodu.
Truskawki, liście, sok i skórkę miksujemy na gładką masę i zamrażamy w zamykanym naczyniu.
Cytrusowy:
składniki: 2 grejfruty, 2 pomarańcze, cytryna, limonka, pół szklanki miodu.
Pomarańczę i grejfrut obieramy, przecieramy przez sito z duzymi otwórkami by zachować miąższ, ale pozbyć się nasionek, to samo robimy z cytryną i limonką, dodajemy miód, mięszamy i zamrażamy w zamykanym naczyniu.
Arbuzowy:
Składniki: miąższ arbuza
Miąższ przecieramy przez sitko by pozbyć się nasionek, jak komuś nie przeszkadzaja nie musi tego robić, masę zamrażamy w zamkniętym naczyniu.
Owowce tropikalne:
Składniki: banan, mango, papaja, świerć nananasa.
Z mango i papai wydrążamy pestki i usuwamy skórkę, miąższ kroimy w kosteczkę, ananasa obieramy, wykrawamy środek, kroimy, banana kroimy w kosteczkę, owoce miksujemy, papkę zamrażamy.
Czereśnie-wiśnie:
Składniki: czereśnie, wiśnie.
Owoce drylujemy, miksujemy, zamrażamy z zamknietym naczyniu.
Porzeczkowy:
Składniki: po szklance czarnych porzeczek, białych porzeczek, czerwonych porzeczek, ćwierć szklanki miodu.
Odszypułkowane owoce zalewamy miodem i miksujemy, potem zamrażamy w zamkniętym naczyniu.
Malinowy:
Składniki: szklanka malin czerwonych i żółtych.
Maliny mięszamy, miksujemy, zamrażamy.
śliwkowy:
Składniki: 500 ml sliwek, 2 morele.
Usuwamy pestki z owoców, kroimy w kosteczkę, miksujemy, zmarażamy w zamkniętym naczyniu, mozne owoce obrać przed pokrojeniem.
Jabłko-gruszka:
Składniki: 2 jabłka, 2 gruszki.
Jabłka i gruszki trzemy na tarce o małych oczkach, masę mięszamy i zamrażamy w zamkniętym naczyniu.
Jabłka pieczone z cynamonem:
Składniki: 4 jabłka, opakowanie tartego cynamonu, ćwierć szklanki miodu.
Jabłka kroimy w kosteczkę, posypujemy cynamonem, pieczemy w piekarniku do miękkości, słodzimy miodem, można zjeść w takiej formie jako dżem, ale by zrobić sorbet trzeba utrzeć jabłka na masę i po ostygnięciu zamrozić.
Marchewka-jabłko:
Składniki: 2 średnie marchewki, 2 jabłka.
Marchewkę oskrobujemy i ucieramy z jabłkiem na tarce o drobnych oczkach, zostawiamy sok, masę mięszamy i zamrażamy.
Agrestowy:
Składniki: litr agrestu, duża słodka, dojrzała gruszka, ok. 10 cm ogonka liściowego rabarbaru.
Rabarbar ucieramyna tarce, gruszkę kroimy na drobne cząstki, dodajemy agrest całość miksujemy i zamrażamy w zamkniętym naczyniu.
Kiwi:
Składniki: 4 duże, dojrzałe kiwi, szklanka agrestu, pomarańcza.
Kiwi i pomarańczę kroimy w kosteczkę, agrest miażdżymy całość miksujemy i zamrażamy w zamkniętym pomieszczeniu.
Weganie mogą zastąpic miód cukrem trzcinowym lub zwykłym, trzcinowy ma silniejszy aromat. Naczynie, w którym zamrażamy musi być szczelne, żeby sorbet nie miał kontaktu np. z surowym mięsem w zamrażalniku.

wrz 02 2021 doniczki z recyklingu
Komentarze (0)

Często zostają plastikowe opakowania po jogurtach, smietanie, kefirach, maslance iid. Można zrobić z nich doniczki na zaszczepki kwiatów doniczkowych. Gdy kwiat wypuści młode odrosty, albo pojawią się rozmnóżki na tropikalnych odmianach paproci można je odciąć od rośliny macierzystej i przesadzić do doniczki. Plastikowy pojemnik dokładnie myjemy, osuszamy, wypełniamy ziemią, najlepszy jest torf z piaskiem, jednak ze względu na ochrone torfowisk można kupić odpowiedni rodzaj gleby w sklepie ogrodniczym i wypełnić nią nasze doniczki lub wcześniej wymieszać ją z glebą z podwórka lub piaskiem. W dnie pojemnika wytapiamy dziury gorącym metalowym prętem, najlepiej nadaje sie do tego rozgrzany pogrzebacz, druty, które dobrze przewodzą ciepło mogą nas oparzyć. i stawiamy roslinkę w podkładce, można je zrobić z głębokich plastikowych zakrętek np. z wiaderka po sledziach. Podobnie można wykorzystać pudełka po margarynach i platikowe butelki po wodzie mineralnej i olejach kuchennych. Po umyciu i osuszeniu odcinamy połowę butelki z szyjką, w dnie robimy dziury, podkładka musi być głeboka, żeby nadać butelce stabilność, pakujemy do środka ziemię i zadzimy nasze roslinki, można przesadzać człony kaktusów i wilczomleczów oraz młode odrosty większości roślin. Pamiętajmy, że gdy urosną trzeba je przesadzić do większych doniczek, roslinki muszą mieć luz, żeby swobodnie rosły i miały swobodny dostęp do wody i minerałów. Tak samo można wykorzystać plastikowe pojemniki po śledziach, a wiaderka po sledziach można wykorzystać do podlewania roślin ogrodowych i warzyw na działce.
Wiosną można w takich doniczkach posiać pomidory i paprykę, które gdy odpowiednio urosną przesadzimy na działkę oraz każdą bylinę ozdobną, gdy tylko odpowiednio się rozrośnie przesadzi się ją na rabatkę. Można tak posiać np. bratki, żeniszek, rozchodnik, rojnik, lobelie, rzeżuchę, hiacynty, krokusy, przepiśniegi, cebulice, ziemowity, lilie, szafirki, żonkile itd.
Doniczki nadają się do wielokrotnego użytku, gdy nasze roslinki z nich wyrosną, można je umyć i posadzić w nich nowe.

wrz 02 2021 Doniczkowe paprocie
Komentarze (0)

Paprocie to rośliny leśne, lubią cień lub światło rozproszone, wilgoć, ale ziemię nie przelaną, dobrze się czują od północy i wschodu, daleko nasłonecznienia. Nie lubia przestawiania, ruszania, zmiany warunków. Podlewamy miękka wodą w emp. Pokojowej, odstaną, młodych, pastorałowato zwiniętych listków nie zalewamy. Jesienia i zimą podlewamy słabiej. Przy zbyt suchym powietrzu zraszamy miękka wodą liście. Trzeba utrzymać stale wilgotną glebę, trzymać z daleka od przeciągów i źródeł ciepła. Gleba musi być próchnicza. Przesadzamy w marcu lubh kwietniu co 2 lata. Wymagania temperaturowe zależą od gatunku. Większość lubi 20-25 st. C latem i 18-20 zimą.

Najpopolarniejsze paprocie to zanokcica Asplenium, wymaga wilgotności powietrza powyżej 60% i nie toleruje temp. Poniżej 15 stopni, wtedy liście usychają, lubi małe doniczki,przesadzamy kiedy widać korzenie nad ziemią, łosie rogi Placyterium latem lubi temp. Pokojową ok. 25 st. zimą 16-18 st. może rosnąć na korze lub torfie, lubi wilgotnośc powietrza powyżej 60% . Flebodium Phlebodium lubi zimą temp. 14-16 st. minimum 12. rozrasta się, trzeba przesadzać co roku. Niekropień Adiantum potrzebujeczęstego zraszania liści odstaną, miekką wodą. Nefrolepis Nephrolepis lubi rozproszone światło, latem temp. 20-25 st., zimą 15-18 st [https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/789-uprawa-paproci-w-domu ].

Paprotka zwyczajna lubi półcień i światło rozproszone, młode osobniki potrzebują mniej światła, źle się czują na poludniowym i zachodnim oknie, lubi zyzne, lekko kwaśne podłoże z torfem i korą iglastych drzew, latem temp. 18-21,zimą 15-18. przesadzamy wiosną, od marca do sierpnia nawozimy co miesiąc lub rzadziej słabszymi nawozami, podlewamy utrzymując wilgotne podłoże, zimą ograniczamy nawożenie i podlewanie, podloże musi drenaż z keramzytu, w czasie wzrostu podlewamy miękką, nie za zimną wodą, co 2-3 dni.

Jeśli paprocie zaatakują grzyby, trzeba usunąć chore liście, zniszczyć, zmienić glebę i spryskać preparatem ze sklepu ogrodniczego, grzyby daja plamy na liściach. Tarczniki to pasożyty, liście żółkną, owady robią rosę miodową, lepką, pomaga przetarcie wacikiem zanurzonym w rozpuszczonym szarym mydle lub denaturacie. Skoczogonki zamieszkują glebę, pomagają pałeczki owadobójcze. Paprocie rozmnażamy przez podział kłącza wiosną, kłącza tniemy, 8-centymetrowe części rozsadzamy do nowych doniczek, paprotkę rozmnażamy przez rozłogi przez cały czas wegetacji. Czasem paprocie robia rozmnóżki, małe roslinki na liściach, czasem na brzegach, czasem na szczytach, czasem na spodniej stronie, wtedy odrywamy je i sadzimy do nowej ziemi. Nefrolepis sercolistny robi na końcach rozłogów małe rozetki, można oderwać je od rośliny macierzystej i ukorzenić je w podłożu dla paproci. Zarodniki wysiewamy w ziemi do paproci z piaskiem wilgotnej, tak rozmnażamy adiantum, cyrtonium i orliczki. Orliczka lubi światło rozproszone, temp. pokojową, zimą ok. 15 st. duża wigotność powietrza, kamyki z wodą w podstawce, dno ma stać na kamykach, latem codzienne, obfite podlewanie, nawozimy co 2 tygodnie małymi dawkami dla roslin o ozdobnych liściach, przesadzamy, gdy korzenie wypelniają doniczkę, zimą mniejs podlewamy i rzadziej, niekropień nawozimy co 2 tygodnie płynnym nawozem przy podlewaniu, łosie rogi lubi kwaśna glebe, nielubi wycierania liści, ma tam włoski, ciemnotka okrągłolistna lubi półcień, temp. pokojowa latem, zimą 12-15 stopni, lubi suchszepowietrze, lekko podmokłą glebę i sporadycznie zraszane liście, wiosną i latem nawozimy co 3-4 tygodnie dawką 2 razy mniejszą od zalecanej, rozmnażamy przy przesadzaniu przez podział rosliny, po rozmnożeniu zwiększamy wilgotnośc powietrza dopóki się nie przyjmie [https://fajnyogrod.pl/porady/paprotka-w-domu-odmiany-pielegnacja-podlewanie-rozmnazanie-_rosliny-ogrodowe/ ].

 

wrz 02 2021 Doniczkowe iglaki
Komentarze (0)

Na balkonie można uprawiać też iglaki, lubie kwasne pH gleby-od 5,5 do 6,5, ale nie wszystkie, w doniczkach musi być specjalna ziemia dla iglaków i drenaż, sosny, tuje, modrzewie, jalowce lubią słońce, chojny kanadyjskie i cisy zaniecienienie, odmiany o jasnozielonych i żółtych igłach potrzebują więcej swiatła, co 3-4 lata przesadzamy do większej doniczki. Od wiosny do końca czerwca nawozimy nawozem wieloskładnikowym, w doniczkach obniżamy zalecaną na opakowaniu dawke o połowę, we wrześniu lub październiku dajemy nawóz dla iglaków z duża ilościa potasu, podłoże musi być stale wilgotne,ale nie mokre, cały rok je podlewamy. Na zimę doniczki okładamy styropianem, wolne miejsca suchymi liścmi, rośline okrywamy agrowłókniną. Gatunki do doniczek to drzewa i krzewy:

choina kanadyjska lubi gleby żyzne,przepuszczalne, wilgotne, półcień, nie lubi upałów, silnego wiatru, zanieczyszczeń

cis pospolity lubi cień, gleby żyzne, wapienne, próchnicze, nie lubi gleb kwasnych, mokrych, suchych, na zimę trymamy w jasnym, chlodnym pokoju

cis pośredni lubi każde warunki świetlne, żyzne, próchnicze, wapienne gleby, nie lubi suchych, podmokłych i kwaśnych, odporny na zanieczyszczenia, rozmnażamy go przez sadzonki z piętką wiosną lub wczesnym latem

jałowiec chiński lubi slońce lub lekki cień, lekkie, kwaśne lub obojętne, przepuszczalne gleby, nie lub przelania, odporny na zimno

jalowiec łuskowaty lubi lekkie, przepuszczalne, średnio żyzne gleby, słońce, nie lubi zalewania, aletrzeba go podlewać, mrozoodporny

jałowiec pospolity lubi słońce piaszczyste, przepuszczalne, jałowe gleby, odporny na zanieczyszczenia i suszę, sadzonki ukorzeniamy w mieszance torfu z piaskiem

jalowiec pośredni lubi słońce i półcień, gleby kwaśne, suche, jalowe, słabe, odporny na zimno i zanieczyszczenia

jałowiec płożący lubi śłońce,lekkie,przepuszczalne,piaszczyste podłoża, mrozoodporny, potrzebuje podlewania, można przycinać

jałowiec sabiński lubi słońce ilekki cień, nie lubi cienia, lubi każde gleby oprócz zalewowych, cięzkich, mokrych

mikrobiota syberysjka lubi żyzne, wilgotne,przepuszczalne, lekko kwaśne lub obojętne gleby, wrażliwy na suszę, w suchszych ziemiach lubi półcień,mrozoodporny

modrzew europejski lubi słońce, odporny na mróz i zanieczyszczenie, lubi każde gleby oprócz zalewowych, ciężkich, gliniastych, piaszczystych, suchych

cyprysik groszkow lubi gleby kwasne, żyzne, przepuszczalne, wilgotne, słońce i lekki półcień, nie lubi mróźnych wiatrów, lubi duża wilgotnośc powietrza

sosna górska lubi słońce, odporna na zimno, mróz, zanieczyszczenia, suszę

sosna bośniacka lubi słońce, tolerancyjna co do gleby, ale woli wapienne, odporna na wszystko

sosna oścista lubi słońce, wszsykie gleby, odporna na susze i mróz, dobrze się czuje na suchych glebach

sosna wejmutka lubi słońce, półcień, gleby żyzne, lekko kwaśne, mrozoodporna, nie lubi zanieczyszczeń i gleb wapiennych

świerk biały lubi gleby zasobne, stale wilgotne, słońce, odporna na mróz, wymaga zabezpieczenia przed mrozem i zimowym slońcem, młode igiełki wrazliwe na słońce

świerk czarny lubi żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby, slońce lub lekki cień, sadzimy go wiosną lub jesienią, ściółkujemy, nawozimy, podlewamy, młode osobniki traktujemy ekologicznymi gnojówkami, może rosnąc na podmokłych glebach

świerk pospolity lubi słońce, żyzne, próchnicze, świeże, piaszczysto-gliniaste, lekko wilgotne gleby, wilgotne powietrze, nie lubi cienia i zanieczyszczeń

świerk kłujący lubi słońce, odporny nazimno,suszę i zanieczyszczenia, lubi każdą glebę, toleruje piaszczyste gleby, wrazliwy na cień, rozmnażamy przez szczepienie

żywotnik wschodni lubi słońce, wapienne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, głęboko uprawiane gleby, ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska, wilgotne powietrze, wysiewamy z nasion,które zbieramy na przełomie października i listopada, wysiewamy w kiwetniu,można pobrać sadzonki, wkopujemy je pod szkłem w bardzo wilgotnej ziemi, sadzimy wczesna wiosna lub latem, młode zabezpieczamy na zimę agrowłókniną

żywotnik zachodni lubi wapienne, bardzo wilgotne gleby, wilgotne powietrze,słońce, nie lubi cienia, wysiewamy go z nasion, które zbieramy na przełomie października i listopada, wysiewamy w kiwetniu, można pobrać sadzonki, wkopujemy je pod szkłem w bardzo wilgotnej ziemi, sadzimy wczesna wiosna lub latem, wrażliwy na zanieczyszczenia



wrz 02 2021 Downburst
Komentarze (0)

Nie każy zna to zjawisko. Jak podaje http://lowcyburz.pl/slownik-skywarn-polska/downburst jest to silny prąd zstępujący w chmurze burzowej, który dociera do powierzchni ziemi, gdzie rozchodzi się w różnych kierunkach powodując szkody. Niektóre przypadki zjawiska downburst mogą powodować bardzo poważne straty, przypominające pod pewnymi względami zniszczenia po trąbie powietrznej. Downburst niemal zawsze pojawia się w czasie burzy, choć czasami może pojawić się przy przechodzeniu silnie rozwiniętej chmury Cumulus. Downburst może pojawić się też w czasie silnych deszczy.
Wg.http://www.burzoweinfo.pl/pl/pl/slownik_
meteorologiczny/downburst to  Opad pod burzą schładza powietrze, które w ten sposób jest gęstsze i znajduje się pod większym ciśnieniem niż powietrze poza burzą. Ze względu na wyrównanie ciśnienia, na krawędzi komórki burzowej istnieją niewielkie strefy, w których występują wiatry o bardzo wysokich prędkościach, tzw. downburst. Im bardziej suche powietrze, tym są one silniejsze i mogą osiągnąć siłę orkanu, a więc w porywach ponad 120 km/h. Klasyfikacja odbywa się wg skali Fujity (F0 do F5), w Europie również wg dokładniejszej skali TORRO (T0 do T10).

Skutki tego zjawiska przypominają skutki tornado. Zniszczenie domów, zerwanie dachów, przewrócenie drzew, samochodów itd. róznica jest taka, że tornado wiruje wokół osi, tu wiatr działa do góry w downburscie do dołu.