Archiwum sierpień 2021, strona 50


sie 30 2021 Insulinoniezależny transport glukozy
Komentarze (0)

Tylko receptory glukozy w tkance tłuszczowej, mięśniach i wątrobie są insulinozależne, w pozostałych komórkach są insulinoniezależne. Receptory glukozy to białka śródbłonowe określane jako GLUT i SLC2A. Receptory GLUT róznią się budową zależnie od miejsca występowania, najlepiej znamy receptory od GLUT1 do GLUT12, pozostałe są słabiej poznane. Są to śródbłonowe białka zwane transoporterami błonowymi, przebijają błonę komórkową i transportują glukozę do środka komórek. Receptory insulinoniezależne występują w erytrocytach, mózgu i innych narządach wewnętrznych, także transport z jelit do krwi odbywa się bez udziału insuliny. Glukoza łączy się z receptorem, co powoduje kasdadę reakcji, dzięki, którym wnika do wnętrza komórki, gdzie jest metabolizowana. są też receptory glukozowo-sodowe, które na zasadzie działają z sodem. Receptory te mają postać pompy Na+/K+, błona komórkowa jest spolaryzowana, jony sodu dominują na zewnątrz, potasu w środku, kiedy przyłacza się glukoza, następuje depolaryzacja błony, otwiera się kanał jonowy powodują uciekanie jonów K+ z komórki i wnikaniu do niej jonów sodu, razem z sodem wnikają do komórki cząsteczki glukozy. Szczypta soli w słodkiej czekoladzie, czy szczypta cukru w słonym daniu nie zaszkodzi, a jest wręcz korzystna z punktu widzenia żywienia, im więcej jonów sodu, tym więcej cząsteczek glukozy wnika z krwi do komórek. Receptory GLUT1 i GLUT14 działają na zasadzie dyfuzji, glukoza wnika do komórek na zasadzie gradientu stężeń, wieksze jest jej stężenie w osoczu, mniejsze w komórce, więc przenika zgodnie z gradientem stężeń do środka komórki, ten transport wymaga energii z rozkładu ATP. Receptory GLUT1 są głównie w erytrocytach, ale też w mózgu, gdzie jest bariera krew - mózg, naczyniach krwionośnych, również w mięśniach, działaja w czasie spoczynku w mięsniach szkieletowych (insulinozależne GLUT4 aktywuję sie podczas wysiłku) i w innych tkankach. GLUT2 są wątrobie, trzustce, nerkach, jelitach to dzięki nim glukoza wnika do komórek beta, co jest bodźcem do produkcji insuliny, GLUT3 są w nierkach, łożysku i w innych tkankach w mniejszym stopniu (one dostarczają glukozy dla płodu), insulinozalezne GLUT4 są w mięsniach i wątrobie, GLUT5 transportują fruktozę z jelita do krwi i z krwi do komórek wątroby, gdzie jest izomeryzowana do glukozy, GLUT7 służa do transportu między komórkami wątroby. Pozostałe receptory są rozsiane po komórkach całego organizmu i odgrywają mniejszą rolę w transporcie glukozy. Kanaliki SGLT (sodium glucose cotranporter) transportują glukozę do komórek jelit na zasadzie symportu z jonami sodu bez udziału energii, potem przy udziale energii z ATP, dzięki receptorom GLUT2 w odwrotnym kierunku, glukoza przenika do krwi.SGLT1 uczestniczy w transporcie glukozy w jelicie, a SGLT2 w serospcji do osocza glukozy w kanalikach nerkowych. SLC2A są to białka, które budują receptory glukozowe, SLC2A1 jest w receptorze GLUT1.

sie 30 2021 Żywe kamienie
Komentarze (0)

Litopsy Lithops sp. zwane żywymi kamieniami lub kamykami to sukulenty liściowe z rodziny pryszczyrnicowatych (przypołudnikowatych) Aizoaceae. Pochodzą z Afryki, mają dużę, mięsiste, naprzeciwległe liście zrosnięte ze sobą nasadami, ich nasady tworzą pochwy, które okrywają zgrubiałą, pękatą łodygę. Liście mają rózne kolory, od różnych odcieni zielonego, po odcienie brązów, beżów i szarości i czerwieni, co zależy od gatunku i odmiany. W rozwoju jest pryrost na grubość, to rośliny dwuliścienne. Kiedy nowe liście zawiązują się na łodydze, rosną, wypychają stare, które więdną, ale zanim opadną litops może mieć 4 liście, starsze są barziej z zewnątrz, są ustawione prosstopadle do szczeliny pomiędzy młodymi Od września do października litopsy kwitną, łodyga rośnie, na jej szczycie rozwija się poączek kwiatowy, który wychodzi po za liście, z pączka rozwija sie pojedynczy żółty, biały, różwy, białożółty, białoróżwy lub czerwonawy kwiat. Kwiaty są duże, talerzykowate, jest kilka zielonych działek kielicha i wiele płatków korony, w środku jest pojedynczy słupek otoczony wieloma pręcikami. Kwiaty mają promienistą symetrię. Liście mogą się rozgałęziać, u niektórych gatunków i odmian zrastają się niżej, a przedziałek pomiędzy mini jest większy, u innych zrastają się mocniej, a przedziałek to tylko podłużna szczelina, przez którą wyrasta łodyga kwiatowa. Znamy 40 gatunków litopsów, ale sa one do siebie bardzo podobne, a poszczególne odmiany różnią sie od siebie kolorem liści, marmurkiem na ich szczytach, stopniem szostkośći górnej powierzchni liści, od gładkich po bardzo pofałdowane i kolorem kwiatów, więc do ich oznaczenia potrzeba wielkiej znajomości tych roślin. Ich oznaczanie utrudnia fakt, że wszystkie gatunki dowolnie się ze sobą krzyżują. Nazwa litopsy pochodzi od greckiego określenia kamień-lithos, a odkrył je William John Burchell w 1811 r. Litopsy rosną na pustyni, dlatego ich liście mają rozbudowany miękisz wody, jest on również w łodydze. Są podobne do kamieni, żeby roślinożerne zwierzęta ich nie widziały, ten mimetyzm, czyli upodobnienie organizmów do środowiska celem ukrycia się chroni je przed zjadaniem. Litopsy lubią przepuszczalne podłoże z mieszaniny piasku i żwiru, suche powietrze, jakie panuje w ich strefie klimatycznej, nadmiar wilgoci powoduje, że chorują. Lubia obfite, ale rzadkie podlewanie i są u nas uprawiane jako ozdobne kwiaty doniczkowe.

sie 30 2021 Śluz ślimaka i jad węży
Komentarze (0)

Jad węży i śluz ślimaków wykorzystywane są w medycynie i kosmetyce. Śluz slimaka pełni funkcję ochronną, jeden rodzaj śluzu pokrywający ciało chroni przed wysychaniem, drugi pokrywający nogę zapewnia poślizg, daje też przyczepność i stanowi warstwę ochronną pomiędzy ciałem i podłożem, dzięki niemu slimak może chodzić po pokrzywach czy ostach bez ryzyka zranienia. śluz jest pwielocukrem, zawiera wodę, glikoproteiny, kwas hialuronowy, białka, lipidy, barwniki. Śluz wytwarzają gruczoły rozmieszczone na ciele ślimaka.  sluz nie bierze udziału w produkcji muszli, to nie dzięki niemu muszla się regeneruje. Muszla jest zbudowana z konchioliny, substancji org. i węglanu wapnia, w srodku jest ostracum z kalcytu z wykrystalizowanego CaCO3, warstwa porcelanowa ma płynna postać CaCO3, w środku jest warstwa perłowa hypostracum z CaCO3 wykrystalizowanego w postaci cienkich blaszek, tarczonogi nie maja muszli, płaszcz ma hitynowy oskórek z wapiennymi igłami. Wszystkie te warstwy powstają w gruczołach położonych na powierzchni płaszcza i slimak dobudowuje ją przez całe życie, widać na muszlach nierówności w postaci obręczy, to są pierścienie przyrostu muszelki. Uszkodzona muszla jest odbudowana przez gruczoły połozone w płaszczu, które produkują kochidynę oraz dokładają węglan wapnia i aragonit formuując nową muszlę w miejscu uszkodzenia. Muszla zarasta uszkodzenie z boków, tak jak rana pod strupem zarasta z boków nową skórą. Ze względu na białka, lipidy i wielocukry śluz wykorzystywany jest w kosmetyce, może służyć jako opatrunek, który izoluje rany od środowiska i jendocześnie odżywia komórki, śluz ma też alantoinę używaną w kremach dla niemowląt np. Alantanie, która łagodzi podrażnienia i otarcia, złuszczający kwas glikolowy, kolagen i elastynę, które budują naszą skórę właściwą, łagodzące podrażnienia mukopolisacharydy, te same związki chemczne, z których robi się żopatrzunki żelowe, witaminy A, C i E i antybiotyki. W niektórych kurortach pozwala się slimakom chodzić po klientach, ale cnie trzeba jechać do kurortów, duzo slimaków można znaleźć w ogódku i pozbierać i pozwolić po sobie chodzić, dzieci będą wdzięczne z amożliwość pozbierania ślimaczków i muszelek, one lubia takie rzeczy.

 

Drugą wykorzystywaną przez nas wydzieliną zwierząt jest jad węży. Każdy wąż ma inny rodzaj jadu, który jest mieszaniną białek, które niczym enzymy i neuroprzekaźniki wiążą się z odpowiednimi receptorami w ciele i oddziałują na jego funkcje np. porażają pracę mięśni blokując receptory dla adrenaliny, inne działają jako inhibitory enzymów, blokując ich działanie albo rozkłądają płytki krwi. Każdą toksynę można wykorzystać np. jako lek przeciwdrgawkowy czy w leczeniu zakrzepicy zależnie od jej właściwości. Jak zdobyć jad węży. Można hodować określone gatunki i człowiek w ubraniu ochronnym, tak by zęby jadowe nie dotarły do skóry, coś jak trenerzy szkolący psy policyjne może złapać węża u nasady głowy. Człowiek ten musi mieć odpowiednie rękawice. Potem podkłada się wężowi coś twardego do pyska, ale tak, by nie uszkodzić zębów jadowych, wąż to ugryzie, wtedy nastąpi wytrysk jadu, który spłynie do podstawionego naczynia. Pracownicy mogą przez okres przygotowawczy uodpornić sie na jady określonych gatunków węży poprzez przyjmowanie niewielkich dawek. Jad działa przeciwbólowo, od dawno wykorzystuje sie go w maściach na reumatyzm. Jad jest mieszaniną toksyn, które można łątwo rozdzielić przy pomocy odwirowania, gdzie cięższe cząsteczki opadają szybciej i chromatografii, w której również cząsteczki o danej masie się oddzielają od siebie. Pamiętajmy, że najsilniej działa jad wstrzyknięty do kri, naczyn limfatycznych czy mięśni, jad stopniowo wchłaniany przez skórę lub z układu pokarmowego, rozcieńczony w odpowienim stężeniu i z odpowiednimi nosnikami ułatwiającymi jego działanie w danym miejscu nie działa tak silnie. Jad pomaga też przy nadcisnieniu, chorobach serca, zaburzeniach krzepliwości, arytmii i innych chorobach.
sie 30 2021 Popiół w ogrodnictwie
Komentarze (0)

Wiecie, że popiół z opalanych drewnem pieców i kominków nadaje się do użyźniania gleby pod uprawy? Popiół użyźnia zarówno warzywa i owoce jak kwiaty. Możemy nim w bezwietrzne dni podsypywac rośliny lub możemy mieszać go z kompostem. Kopczyki z popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą chronią przed mrozem wrażliwe rośliny, posypane popiołem ściezki nie są sliskie i nie stanowią zagrożenia upadkiem, do posypywania ścieżek nadaje się też popiół z węgla. Podsypanie roślin popiołem stanowi barierę dla ślimaków jedzących te rośliny [http://www.zielonyogrodek.pl/zastosowanie-popiolu-w-ogrodzie]. Popiół drzewny ma fosfor, wapń, potas, magnez i inne biogeny, ale nie ma azotu, który trzeba dodawać np. w postaci saletry amonowej. Popiół to alternatywa dla mineralnych nawozów. wysokie pH popiołu wykorzystujemy do odkwaszania gleb dla roślin, które potrzebują alkalicznych gleb. Twarde drewno z dębu, jesionu czy grabu daje więcej popiołu niż miękkie jak lipina, drewno sosnowe czy brzozowe. Drzewa i krzewy iglaste dają mniej związków mineralnych od liściastych. Przez sezon grzewczy zbieramy popiół, by przez cały sezon wegetacyjny od wiosny do jesieni nawozić nim glebę. Warto go wymieszać z kompostem, popiół z drzew iglastych wymaga więcej kompostu niż z drzew liściastych. Im wyższe pH naszej gleby, tym mniej dajemy popiołu. Popiół lubią rośliny ozodbne takie jak jasminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg i bukszpan wieczniezielony, rośliny kwasolubne jak borówka wysoka, jagoda kamczacka, jagoda goi, różanecznik, azalia, pieris i rośliny iglaste nie znoszą popiołu. Popiołem mozna nawozić też trawnik [http://poradnikogrodniczy.pl/popiol-drzewny-jako-nawoz.php]. Za to powstały podczas spalania węgla, oczyszczony żużel nadaje się pod uprawy hydroponiczne. Rośliny pobierają minerały z ciekłej fazy gleby rozpuszczone w wodzie, w takiej formie są dla nich dostępne. Żużel stanowi bazę dla substratu, którym jest płyn z rozpuszczonego w wodzie nawozu, gdzie mozna sadzić rosliny w szklarniach. Podczas oziębienia klimatu, kiedy potrzeba będzie więcej ogrzewac i wzrośnie zużycie węgla oraz produkcja żużlu, gleba będzie zamarznięa i pod grubą warstwą sniegu, a rośliny będzie można uprawiać jedynie w szklarniach, wtedy będzie można użyć żużlu jako podłoża dla roślin. Wadą jest to, że żużel potrzebuje mieszanki z torfem, o który wtedy będzie trudno, wręcz zmarzlina i snieg uniemożliwią jego wykopanie i odnawianie. ale dzisiaj w domach możemy uprawiać w ten sposób doniczkowe rośliny ozdobne m. in. kaktusy czy epifityczne sotrczyki i kózkowate. Wysadzamy do tej mieszanki siewki podobnie jak do ziemi i co jakiś czas spryskujemy preparatem z nawozem, wodnym roztworem odpowiedniego dla danej rośliny nawozu, który zaspokoi jej potrzeby żywieniowe. A doniczkę z rosliną umieszczamy w takim oświetleniu i temperaturze, jakiej dany gatunek potrzebuje. Siewki bardzo dobrze ukorzeniają się w żużlu zmieszanym z torfem. Mieszanka ta stwarza też większą wilgotność niż ziemia [http://dzialkowiec.pixelart.com.pl/hydroponika-technika.html]. Taki zużel trzeba najpierw przygotować, wypłukać i zneutralizować, że mozna go było wymieszać z torfem.

sie 30 2021 Metabolizm glukozy
Komentarze (0)

W okresie jesienno-zimowym często poprawiamy sobie humor sięgając po coś słodkiego, tymczasem co rusz pojawiają się o cukrze różne legendy, mniej lub bardziej realistyczne. Dlatego postanowiłam opisać jak metabolizm cukrów wygląda naprawdę.

Wszystkie reakcje metaboliczne rozkładające związki organiczne z uwolnieniem energii to reakcje kataboliczne, głównie rozkładane są węglowodany, ale też białka niebudulcowe i nie enzymy, tu uwalnia się amoniak, dzieje sie tak tylko w głodzonym organizmie i tłuszcze. Glukoza to główny węglowodan metabolizowany w naszych ciałach, obok niej człowiek pobiera z pokarmem rybozę, fruktozę, disacharydy jak laktozę, sacharozę, wielocukry jak skrobię. Wstępna degradacja cukrów zaczyna się w jamie ustnej przy udziale amylozy slinowej, w jelicie cienki właściwe trawienie odbywa się przy udziale amylazy trzustkowej, amylaza slinowa rozcina wiązanie 1,4 alfa glikozydowe. Absorbcja z jelit do krwi odbywa sie przy udziale jonów Ca, na zasadzie wymiany z jonami np. Na-antyport. Rceptory GLUT odpowiadają za wchłanianie glukozy do krwi i tkanek, jako jedyna glukozaprzenika przez barierę krew-mózg i stanowi jedyne źródło energii dla centralnego układu nerwowego i erytrocytów, czerwonych krwinek. Komórkowy metabolizm glukozy to oddychanie komórkowe, czyli utlenianie cząsteczki glukozy do CO2 i H2O.
Ludzie magazynują węglowodany w postaci glikogenu, podstawowy związek energetyczny to glukoza, wszystkie cukry są do niej rozkładane, glikogen to łańcuch z wielu cząsteczek glukozy, glukozę krew rozprowadza po organizmie i do komórek tam jest utleniana do CO2 i H2O i uwalnia się energia w postaci wiązań ATP. Cały proces ma 3 etapy:
glikolizę w cytoplazmie komórki;
reakcje cyklu kwasu cytrynowego w matrix mitochondriów;
łańcuch oddechowy na grzebieniach mitochondrialnych.
Glikoliza dostarcza niewiele cząsteczek ATP, ale powstają NADH+H+i FDH2 (dinukleotyd flawinoadeninowy) tu glukoza jest uaktywniana przez ATP (adenozynotrójfosforan), zachodzi tu 11 reakcji chem. Jest to główna droga przemiany glukozy w komórce, dzięki niej komórka uzyskuje energię i wiele niezbędnych do funkcjonowania metabolitów.
Łańcuch oddechowy zachodzący na grzebieniach mitochondrialnych - glukoza+Pi (nieorganiczny kwas ortofosforowy)=glukozo-6-fosforan+H2O, reakcja ta zachodzi z inną reakcją egzoergiczną, czyli rozpadu ATP do ADP i fosforanu, potem jest izomaryzacja aldozowo-ketozowa, powstaje fruktozo-6-fosforan, zostaje ufosforylowany przez fozfofruktokinazę I do fruktozo-1,6-bisfosforanu fosfor powstaje z rozpadu ATP, fruktozo-1,6-bisforan aldaza rozkłada na fosfodihydroksyaceton i aldehyd trójfosfoglicerynowy, izomeraza fosfotriozowa izomeryzuje fosfodihydroksyaceton do aldehydu 3-fosfoglicerynowego, aldehyd przy udziale dehydrogenazy gliceraldehydo-3-fosforanowej utlenia się do 1,3-bifosfoglicerynianu, kofaktor to NAD+, bierze tu udział Pi, powstaje NADH, kinaza fosfoglicerynianowa przy udz. ADP katalizuje fosforylacje oksydacyjną: 1,3-bifosfoglicerynian odłacza fosfor, dostaje go ADP, jest ATP i w 3-fosfoglicerynian. Mutaza fosfoglicerynianowa przekształća go w 2-fosfoglicerynian, enolaza przy udzi jonów magnezu odłącza cząsteczkę wody, powstaje fosfoenolopirogronian, reakcje hamuje nadmiar fluoru, kinaza pirogronianowa odłącza P od fosfoenolopirogronianu i daje go na ADP, powstaje pirogronian i ATP, enolowy pirogronian samoistnie izomeryzuje do formy ketonowej, przyłącza się koenzym A Co-A, powstaje AcetyloCo-A. Tu powstają 4 cząsteczki ATP, ANADH+H+, 2 cząśteczki ATP idą na dalsze reakcje, 2 to zysk energetyczny. Pirogronian idzie do mitochondrium zaczyna się cykl Krebsa (kwasu cytrynowego).
Kolejny etap to cykl Krebsa zachodzi w matrix, macierzy mitochondriów. Cykl Krebsa inaczej cykl kwasu cytrynowego, pirogronian ulega dekarboksylacji-odłaczeniu CO2, powstaje NADH+H+ i dwuwęglowa reszta acetylowa, podekarboksylacji zostaje kwas octowy, reszta acetylowa przyłącza się do koenzymu A, powstaje Acetylo-Co-A, wodór łączy się  z gr OH z koenzymu powst. wysokoenergetyczne wiązanie, Acetylo-Co-A łączy się ze szczawiooctanem, to cykl zamknięty, powstają 3 cząsteczki NADPH+H+ i FADH2 oraz GTP-guanozynotrójfosforan równoważny z ATP i 2 CO2, tu oidpływają produkty pośrednie potrzebne do syntezy aminokwasów i kwasów tłuszczowych: kwas izocytrynowy, szczawiooctowy, cytrynowy, bursztynowy, jabłkowy, alfa ketogrlutarany, głównymi substratami do ich powstania śą Acetylo-Co-A i szczwiooctan powstały w tymże cyklu, Acetylo-Co-A+szczawiooctan przy udziale syntazy cytrynianowej daje cytrynyloCo-A, rozpada się na koenzym A i kwas cytrynowy, który uwalniany jest do wodnego środowiska matrix, tu akonitaza odłącza cząsteczkę wody, powstaje cis-akonitan, on jest uwodniony przy 2 atomie węgla, cytrynian jest przy 3, powst. izocytrynian, dehydrogenaza izocytrynianowa utlenia go do szczawiobursztynianu, jest to beta ketokwas, ulega on dekarboksylacji do CO2 i alfa ketoglutaranu, tu kofaktorem jest Mn2+ lub Mg2+. A ketoglutaran ulega dekarboksylacji oksydacyjnej przy udziale kompleksu dehyrogenazy alfa ketoglutaranowej, alfa ketoglutaran łączy się z pirofosforanem, zred kwas liponowy utlenia się a NAD+ jest zred. do NADPH, kwas lipolowy łaczy się z produktem połączenia alfa ketoglutaranu z pirofosforanem, powstaje lipoilobursztynian (kwas sukcynyloliponowy), tu powstaje bursztynian, w następnej reakcji powst. bursztynian, który łączy się z Co-A, powstaje BursztynyloCo-A. Fosforylacja substratowa to proces gdzie do kwasu sukcynylolipolowego dołącza się Co-A, powstaje sukcynylo-Co-A, potem jest zamiana koenzymu na resztę fosforanową, powstaje bursztynylofosforan, fosforan jest przenoszony na ADP, powstaje bursztynien, zostaje koenzym A i ATP, dehydrogenaza bursztynianowa, która jest kompleksem przenosnika elektronów odłącza proton od bursztynianu, powstaje fumaran, do fumaranu przyłącza się cząsteczka wody, powstaje L-jabłczan, reakcję katalizuje fumaraza, dehydrogenaza jabłczanowa utlenia go do szczawiooctanu, następuje jego odtworzenie, może on przyjąć resztę acetylową. Utlenianie glukozy zachodzi z udziałem tlenu cząsteczkowego pochodzącego z oddychania-wymiany gazowej. W mięśniach mozliwa jest fermentacja beztlenowa do kwasu mlekowego. Podsumowując 1 cząsteczka glukozy przechodiz w 2 cząsteczki pirogronianu, powstają 2 cząsteczki NADH, trafiają one na łańcuch oddechowy. Produkty pośrednie jak kwasy organiczne służą do syntezy aminokwasów np. kwas alfaketoglutarowy jest przekształcany w kwas glutaminowy, szczawiooctowy w asparaginowy, cytrynowy w kwasy tłuszczowe.
Fosforylacja substratowa to tworzenie cząsteczek ATP z ADP i fosoranu nieorg. Pi przy udziale energii wydzielająćej się w wyniku wewnętrznej reorganozacji cząsteczki związku organicznego, której poziom energetyczny spada, wysokoenergetyczny substrat+ATP pod wpływem enzymów staje sie wysokoenergetycznym produktem syntezy ATP. Kwas
1,2-difosfoglicerynowy ma 2 wiązania, reorganizacja polega na tworzeniu kwasu trójfosfoglicerynowego i ATP, z niego powstaje pirogronian i ATP. W cyklu Krebsa powst. bursztynylo-Co-A rozpada się wiązanie jest kwas brusztynowy i GTP, ATP powst. w łańcuchu iodechowym to fosforylacja oksydacyjna-synteza ATP kosztem E wyzwolonej w czasie przenoszenia E- i H+ przez układ nośników na tlen. Łańcuch oddechowy odbywa się na grzebieniach mitochondrialnych, polega na przenoszeniu elektronów i protonów przez kolejne nosniki, elektrony idą z NADH do tlenu przy udziale kompleksu dehydrogenazy NADPH, ma mononukleotyd flawiniowy FNM i 2 centra żelazowo-siarkowe, FNM przyjmuje e-, kieruje je na Fe-S, odbiera je Fe, elektrony idą na ubichinon, powstaje ubichinon, e- idą na FAD, potem koenzym Q, potem do kompleksu cytochromów, z cytochromu bc1, ca1 itd. cytochromy to białka uczestniczące w transporcie elektronów i protonów, idzie na cytochrom c, na oksydazę cytochromową, IV kompleks cytochromów, jego blokuja jony cyjankowe, NADH i FADH2 to przenosniki atomów wodoru, przenoszą je z zewnętrznej błony grzebieni mitochondrium na wewnętrzną. W błonach grzebieni sa przenośniki, którymi e- płyną, maja one możliwość zmiany stopnia utlenienia, przepływ warunkuje utlenienie 1 przenośnika i redukcja 2, to reakcje redox warunkuja przepływ e-. O transporcie elektronów decyduje potencjał redox, im wyższa jego wartość tym łatwiejszy przepływ e-. Przenośnikileżą szeregowo wg. rosnącego potencjału redox, ostani akceptor e- i H+ to O2, przyjmuje elektrony i protony, ulega redukcji do H2O-elektrony idą na atom miedzi, potem na tlen, pwostaje cząsteczka wody. Przepływ elektronów warunkuje też przepływ protonówsteżęnie na zewnąrz jest większe niż wewnątrz, ale one wracają do matrix, mają dużą E kinetyczną, przepływ ją uwalnia, wiązana jest w ATP, porcja E zależy od utlenianego związku, z NADH powst. 3 cząsteczki ATP, z FAD2 2 ATP, synteza ATP ma kilka częściw wastwie lipidowej błony mitochondrialnej jest zanurzony białkowy rotor, na końcu ma wyrostek w kształcie grzybka, obraca się razem z wyrostkiem, 1 obród daje syntezę 1 cząsteczki ATP, w dolnej części rotora jest kanał, którym oprzemieszczają się protony z matrix na zewnątrz i odwrotnie, e- tracą E przy przejściu przez nośnik, H+ też ją tracą, na grzybkowatych wyrostkach są białka syntetyzujące ATP, układ przenośników warunkuje przepływ e- z jednego nośnika na drugi, tracą e- E, ATP ja akumuluje, H2 ulegaja jonizacji do H+.
2H=2H++2e-
1/2O+e-=O2--jon tlenkowy
O2-+2H+=H2O-woda metaboliczna
Atomy wodoru odrywają się od substratów i łączą z NAD i FAD to dehydratacja, w produkcji są ATP są 3 etapy:
1.utl. związków org. powstałe produkty idą na nośniki e- i H+,
2 transport e- w łańcuchu oddechowym po obu stronach wewnętrznej błony mitochondiarlnej,
3. przepływ protonów po obu stronach błony, 1 obrót daje 1 cząsteczkę ATP.
Glukoza wchłania się z jelita cienkiego do krwiobiegu zachodzi na zasadzie wymiany z jonami np. sodu, jest to antyport, czyli wymiana zgodna z gradientem stężeń, większe stężenie glukozy jest w jelicie, mniejsze we krwi, więc glukoza przenika na zasadzie wymiany z jonami sodu, główny spożywany cukier to dwucukier-sacharoza, złożona z cząsteczki glukozy i fruktozy, jej trawienie polega na przecięciu wiązania pomiędzy nimi, ale do tego wsytarczy hydroliza w wodzie. GLukoza i fruktoza przenikają do krwi, fruktoza płynie do wątroby, gdzie jest izomeryzowana do glukozy i ona wnika do komórek. Receptory glukozy w jelitach dzaiłają przy udziale jonów wapnia. do wchłąniania glukozy z krwi do komórek jest insulina, po posiłku gdy glukoza przenika do krwi, rośnie jej stężenie, dociera ona do trzustki, przenika do komórek beta, tu jest synteza ATP, rośnie stęż. cząsteczek ATP, zamykają sie kanały potasowe, jest depolaryzacja błony komórkowej, któa prowadzi do otwarcia kanałów wapniowych, jest egzocytoza insuliny. Insulina ma 2 łańcuchy polipeptydowe L i B połączone mostkami disiarczkowymi, jej prekursorem jest proinsulina. Insulina powstaje w komórkach beta trzustki, synteza polipeptydu odbywa się w rybosomach szorstkiej siateczki śródplazmatycznej, jest to preproinsulina, jej sekwencja umozliwia związanie z receptorem na błonie ER i transport do cysterny aparatu Gholgiego, pączkoanie błon siateczki daje odłączenie proinsuliny, która wnika do wnętrza cysterny, tu jest dołączenie peptydu C i wolnych aminokwasów, powstaje insulina, ona jest magazynowana w komókach beta na wyspach Langerhansa, uwalniana po wniknięciu do nich glukozy. Insulina umozliwia wnikanie glukozy do komórek ciała, wiąże się z receptorami insulinowymi,  zmienia się konformacja białek GLUT, które przyłączają cząsteczki glukozy, do białek GLUT przyłaczają sie jony wapnia, jest transport glukozy. Antagonistycznie do insuliny działa glukagon, powstaje w komórkach alfa trzustki.Insulina powoduje wchłanianie glukozy do komórek i spadek jej stężenia we krwi, wydziela się gdy jej stęż. we krwi rośnie, glukagon wydziela się gdy stęż. glukozy we krwi spada i podnosi jej stężenie we krwi, prowadzi do glukoneogenezy, czyli powstania glukozy z innych zw. org. np. jej metabolitów pośrednich np. pirogronianu, jest to przeciwna recja do glikolizy, pirogronian przechodzi w szczawiooctan, on w fosfoenolopirogronian, on w 2-fosfoglicerynian, on w 3-fosfoglicerynian, on 1,3-bisfosfoglicerynian, on w aldechyd 3-fosfoglicerynowy, on w fosfodihydroksyaceton, on we fruktozo-1,6-bisfosforan, odłączenie Pi do fruktozo-6-fosforanu, izomeryzacja do glukozo-6-fosforanu i glukoza, zmiana pirogronianu w szczawiooctan zachodzi w mitochndriach, reszta w cytozolu.
Nadmiar glukozy prowadzi do powsatania glikogenu, czyli polimeru glukozy magazynowanego w mięśniach i wątrobie. Glikogen powstaje na drodze glikogenogenezy glukoza dzięki glukokinazie przechodzi w glukozo-6-fosforan, fosfoglukomutaza iomeryzuje go w glukozo-1-fosforan, on przechodzi w UDP glukozę, powstaje pirofosforan rozkładany do  2 Pi, cząsteczki UDP-glukozy łączą się wiązaniem 1,4-o-glikozydowym, starterem jest kilka reszt glukozy połączonych tym wiązaniem, proces zaczyna sie od wolnej glukozy, rozgaęłzienia powst, dzięki enzymowi rozgałęziającemu-1,4-1,6-transglukozydazie, on odcina kilka cząsteczek glukozy i wiążę je wiązaniem 1,4-o-glikozydowym.
Zanim dojdzie do glukoneogenezy, glukagon stanowi źródło glukozy dla głodengo organizmu, gdy spada steżenie glukozy we krwi, spada stężenie glukozy i ATP w komórkach wątroby, glikogenoliza zachodzi w kilku etapach, fosforylacja glikogenu, czyli przeciecie wiązań alfa-1,4-glikozydowych i odłączenie glukozo-1-fosforanu od nieredukującego końca, enzymy odcinają 4 reszty glukozowe od rozgaęłzień łańcucha, enyzm usuwający rozgałęzienia przenosi 3 reszty na nieredukujący koniec, alfa-1,6-glukozydaza hydrolizuje wiązania alfa-1,6-glikozypowstaje wolna glukoza, glukozo-1-fosforan ulega izomeryzacji do glukozo-6-fosforanu przy udz, fosfomutoglukaza, potem glukozo-6-fosfataza odłącza fosforan, powstaje glukoza, która uwalniana jest do krwi.