Archiwum sierpień 2021, strona 67


sie 30 2021 Gęsi Anser sp.
Komentarze (0)

 Gęsi należą do rodziny Anatidae kaczkowatychwszystkie jedza pokarm roslinny, głównie trawy i turzyce.

Gęś cesarska Anser canagicus szare, poprzecznie prążkowane pióra, biały kark, głowa i koniec ogona, czarna szyja, pomarańczowe nogi, dzió u góry szary, u dołu czarny, lotki czarne, białe, szare, żyje w tundrze, gniazduje w trawie terenów podmokłych.
Sniezyca duża, gęś snieżna Anser caerulescens szara-jasna lub ciemna, czarne nogi i dziób, brązowa twarz, pn Syberia, Alaska, pn Kanada, Grenlandia.
Sniezyca mała Anser rossii białe pióra, czarny dziób i ogon, rózowe nogi, żyje w Ameryce Pn.
gęś tybetańska, indyjska Anser indicus szary wierzch i pierś, biały brzuch, czarne skrzydła, biała plama po obkach bioder, białe uda, żółte nogi i dziób, czarna pręga na plecach i 2 poprzeczne na białej głowie, czarna obroża, wierzch szyi czarny, spód szary, boki białe, zamieszkuje wilgotne traiaste tereny, tereny lęgowe na Wyżynie Tybetańskiej.
Gęś krótkodzioba Anser brachyrhynchus brazowe pióra, jasne, gładkie na spodzie, ciemniejsze z deseniem, na wierzchu, pomarańczowe nogi, ciemny dziób, białe pasy na skrzydłach, gniazdo to rowek w ziemi wypełniony roslinami, zamieszkuje estuaria rzek w tundrze.
Gęś zbożowa Anser fabalis szarobrązowe pióra w poprzeczne, białe pasy, ogon i podogonie białe, nogi pomarańczowe, dziób pomarańczowy, nasada czarna, białę lub zielonkawe jaja, pisklęta mają brązowe obwódki piór, gniazduje na terenach pokrytych niskimi roslinami w tundrze i tajdze.
Gęgawa Anser anser szaropopielate pióra, są poprzeczne, jasne paski, spód skrzydeł srebrnoszary, jaja białe, piskleta mają grzbiet oliwkowy,spód żółty, gniazduje w trzcinach, szuwarach, na bagnach lub w trawie, żyje w Euroazji.
Geś mała Anser erythropus brązowy wierzch, spód jaśniejszy, są jaśniejsze poprzeczne prążki, białe podogonie i ogon, nogi i dziób różowe lub kremowe, jaja bladokremowe, pisklęta brązowe, zamieszkuje okolice rzek i jezior w tundrze i lasotundrze. 
Gęś białoczelna Anser albifrons szare pióra, cimniejsza głowa, białe paski na plecach, dziób i oczy otoczone białą plamą, białe podogonie, młode mają szarobrązowe plamy, nie mają białych plam ani ciemnych prążkow po bokach, kremoworózowe jaja pokrywają się brązowymi plamami, gniazduje w kolomniach nad zbiornikami wodnymi w tundrze i tajdze.

 

Gęś łabędziowa, łabędziodzioba Cygnopsis cygnoides brazowa pręga idzie od oczu, przez kark na plecy, brazowe skrzydła, pióra z białymi lamówkami, kremowa twarz i pierś, biała szyja, pierś kremowa w brązowe, niżej szare plamy, cały spód w szare plamy, kuper biały, czarna pręga idzie na koniec ogona i brzeg ogona jest czarny, podbródek brazowy, czarny dziób, pomarańczowe nogi, zamieszkuje góry i górskie doliny zachodniej Azji.
sie 30 2021 Superorganizm
Komentarze (0)

Superorganizm (nadorganizm) pijęcie stosowane do roju owadów społecznych, gdzie każdy osobnik w kaście działa jak komórka w organie, pojęcie to dotyczy pszczół, os, szerszeni, ale także kolonie koralowców, gąbek, robaków choinkowych.

Pojęcie to próbuje się wprowadzić do oceanów, w których każda istota jest elementem większego ekosystemu, jeśli ocean to również las może byc superorganizmem, także gleba. Odkryto też, żę mikroorganizmy z oceanu działają jak układ nerwowy, komunikuja sie ze soba na ogromne odleglości przy pomocy wydzielanych na zewnątrz związków chemicznych. bakterie odkryte na wraku Titanika Halomonas titanicae niszczą obce elementy jak komórki układu odpornościowego. Bakterie te zyją na ubogich w tlen terenach w głebi, wytwarzaja białka, którymi przyciągają bakterie żyjące na terenach z większą zawartością tlenu. Dzięki chemotakcji przyciągają te bakterie do wraków. Wraki sa kolonizowane i rozkładane. Każdy ekosystem ma takie organizmy. Wraki statków porastane sa koralowcami, gąbkami, glonami, paklami, pojawiają się małże, kraby, te organizmy traktują powierzchnie wraku (tylko tam gdzie dociera światło) jako nową niszę ekologiczną, w środku statków są ryby i drobne zwierzęta zdolne do poruszania się. Każdy ekosystem ma zdolność niszczenia nowych elementów.
Jesli ocean mozna uznać za zywą istotę to na pewno na to pojęcie zasługuje gleba. Biologia gleby to nowe pojęcie, taki przedmiot jest prowadzony na Uniwersytecie rolniczym w Krakowie. Gleba, tak samo jak zbiorniki wodne może być uznana za jeden organizm, w końcu tu każdy organizm glebowy jest zależny od drugiego, metabolity jednego stanowią pokarm nastepnego. w glebie żyją glony, okrzemki, sinice, grzybnie workowców, podstwczaków, grzybów plesniowych, protisty grzybopodobne-grzybnia może ciągnąć się kilometrami, grzybnie róznych osobników komunikują się ze sobą przy pomocy związków chemicznych wydzielanych do podłoża i zwierzopodobne (pierwotniaki). Organizmy glebowe to także bezkręgowce: dżdżownice, wazonkowce, slimaki, larwy żuków, wije, skorupiaki, skoczogonki, pierwogonki, pajęczaki, wirki, robaki. glebę zamieszkuja tez owadożerne ssaki np. krety i ryjówki oraz gryzonie. Duże populacje stanowią bakterie i wirusy. Metabolity jednych organizmów są wykorzystywane przez kolejne w łańcuchu pokarmowym. Gleba jako zwietrzałe cząsteczki skały macierzystej oraz elementy metabolitów innych organizmów (odchodów, rozłozone szczątki-rozkład też zawdzięczmay bakteriom, grzybom, owadom). Ze zwierząt najwięcej jest kolejno pierwotnaików, w tym wrotków, nicieni, dzdżownic, wiji, skoczogonków, mrówek, zuków-larw i dorosłych.
gleba to też nasiona i zarodniki roślin i grzybów od mszaków, gametofity mszaków i paprotników, powierzchnię porastaja porosty i mszaki. Obumarłe orgaznizmy stanowią pokarm dla nastepnych, reducentów, owady zjadaja tkanki, ich odchody tworzą próchnicę, bakterie, grzyby rozkładają tkanki, powstają tworzące glebę związki chemiczne wykorzystywane przez nastepne organizmy, tak jak w ciele są produkty przemiany materii zanim nie sa usunięte na zewnątrz (mocznik, odchody w jelicie grubym), tak w glebie prawie wszystko jest zużyte do końca-lotne związki ida do atmosfery, mineraly sa absorbowane przez grzyby, rosliny, dżdzownice zjadają glebę by zaabsorbować z niej resztki substancji odzywczych, nic sie nie marnuje.
Grzyby absorbuja związki organiczne, trawia na zewnątrz i wchłaniaja pokarm, grzyby mikoryzujące dziela się nim z roslinami.
A skoro i ocean i gleba można poddać pod kategorię organizmu to samo można zrobić z całą planetą, hiperekosystemem ziemskim, jedynym w calym Wszechświecie. tu dochodzimy do hipotezy Gai, która mówi, że wszystkie organimy i ekosystemy na Ziemi dążą do zachowania równowagi na planecie, a wszystkie ekosystemy sa ze sobą sprzężone. Twórcą hipotezy jest pracownik NASA James Lovelock. To tylko teoria, która mówi, że od najprostszych organizmów po największe i najbardziej złozone, wszystkie elementy przyrody nieożywionej stanowią jeden organizm. Ciała ludzi, roślin i zwierząt to też ekosystemy, gdzie komórek bakterii, protistów, wirusów i drobnych grzybni jest więcej niz komórek osobnika. te mikroorganizmy są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu np. bakterie jelitowe trawiące celulozę, żyją też w żoładkach przezuwaczy. mitochondria i chloroplasty to wchłonięte przez eukariotyczne komórki zredukowane bakterie.
Ps. Ziemia nie jest układem zamkniętym, meteoryty, komety przynosza materię zzewnątrz, a dzięki ludzkiej inteligencji materia stworzona na Ziemi wychodzi poza jej atmosferę 9człowiek to tez element tego ekosystemu zdolny wysyłać materię w Kosmos), jednak planeta zdolna do podtrzymania zycia jest tylko jedna, a mozliwe to jest dzieki energii Słońca, które daje potrzebne do życia ciepło, świało potrzebne do fotosyntezy i UV potrzebne do produkcji witaminy D3.
sie 30 2021 ciało jako ekosystem
Komentarze (0)

Pisałam o koncepcji Ziemi jako organizmu, która jest teorią, teraz pora na prawdziwy fakt, czyli, że organizmy ludzi, roslin, zwierząt i grzybów stanowią ekosystemy. U ludzi i zwierząt jedynie układ krążenia jest pozbawiony mikroorganizmów, wszytskie inne narządy maja więcej komórek obcych niz własnych: układ krążenia-nerki, moczowody, pecherz, cewka moczowa, oddechowy, jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, oskrzeliki, płuca, rozrodczy-macica, jajowody, jajniki, pochwa, nasieniowody, jądra, ujście cewki moczowej, pokarmowy-jama ustna, przełyk, żoładek, jelita, skóra. wszystko to ma własną florę bakteryjną, grzybiczą oraz wirusy i pierwotniaki, flora ta chroni przed chorobotwórczymi patogenami m.in dzięki allelopatii, pomagaja trawić np. błonnik. Bakterie tworzą na powierzchni tkanek mikrofilm, czyli warstwę swoich komórek komunikujacych się ze sobą.

Mikroflora skóry u zdrowych ludzi jest stała, są tu m. in. bakterie Staphylococcus epidermidisSaprophyticus aureusPropionibacterium acnes, na skórze są też mikroorganizmy przejsciowe jak: Streptococcus sp. Aerococcus sp. Bacillus sp. grzyb drożdżak Candidia sp. Gronkowiec to względny patogen (w warunkach osłabienia) bytuje w przedsionku nosa, gardle, pod pachami, w pachwinach, pomiędzy palcami dłoni i stóp.
Układ moczowo-płciowy, o ile mocz jest jałowy, o tyle sluzówki i nabłonki tych układów narządów mają swoja mikroflorę, sa tu te same mikroorganizmy co na skórze. Tu sa probiotyki chroniące przed inwazją patogenów jak pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus.
W układzie pokarmowym też, więcej tu E. coli, probionty, czyli pożyteczne bakterie niezbędne do utrzymania funkcji organu: Peptococcus sp. Ilość bakterii zalezy od stanu zdrowia i higieny. tu probiotyki to Bifidobacterium bifidum, Escherichia coli w jelitach odpowiada za trawienie 4-6% celulozy, syntezę witaminy B2, B6, B12, K.
Wydzieliny: łzy, mocz, pot, płyn mózgowo-rdzeniowy, krew, limfa są jalowe, natomiast obecnośc mikroflory w narządach pozwala zachować homeostazę i uchronić przed chorobami. Całe ciało stanowi ekosystem dla mikroflory. Także bakterie mają swoje wirusy, pierwotniaki zasiedlane sa przez bakterie, populacje mikroorganizmów w ciele utrzymują sie w równowadze tak jak w innych ekosystemach np. wyjałowienie skóry z bakterii powoduje namnażanie grzybni drożdżaka. Od najmniejszych po największe organizmy są ekosystemami. kolejny ekosystem to grzyby mikorytyczne z drzewami oraz ich mikroflory, całe drzewa z chrząszczami, pajęczakami, wijami, pierwotniakami, glonami, porostami, mszakami, grzybami oraz organizmami zywiącymi się nimi jak ptaki, organizmami zamieszkującymi je jak ptaki, wiewiórki, gryzonie, żbiki, rysie, w innych strefach klimatycznych torbacze, małpy oraz epifityczne rosliny naczyniowe-bromelie, storczyki, paprotniki. Takie ekosystemy dla bezkręgowców, mszaków, porostów i grzybów to też krzewy, martwe drzewa i krzewy, także byliny. także pasozyty jak mszyce, korniki stanowią częśc ekosystemu drzewnego, są pokarmem dla ptaków np. dzięciołów (korniki), stawonogów np. biedronek (mszyce). sa też pasozyty jak przedstawiciele zarazowatych Orobanchaceae i półpasozyty jak jemioła Viscum sp., które też mają swoja role w przyrodzie, np. owoce jemioły stanowia pokarm dla wielu ptaków.

 

Więc całe organizmy to nisze ekologiczne dla innych organizmów, każdy to osobny ekosystem różniący się proporcjami danych gatunków zależnie od środowiska np. skład porostowy czy stylu zycia np. flora bakteryjna
sie 30 2021 Szylkretowa kotka Venus
Komentarze (0)

 Kotka Venus znaleziona w mleczarni ma pół pyszczka czarnego pół rudego. Venus to samica mająca futro w 2 kolorach, weterynarze podają wyjaśnienie jakoby komórka jajowa została zaplodniona 2 plemnikami przenoszącymi dwa różne zestawy genów lub zostały pocęte 2 kotki, z których jeden wchłonął drugiego. Jest też inne wyjaśnienie, otóż kotki o ubarwieniu czarnorudym, czyli szylkretowe, wcale nie są takie rzadkie. Powstają w wyniku posiadania 2 różnych wersji alleli odpowiedzialnych za kolor futra. Wiemy, że tak futro zwierząt jak i ludzkie włosy są determinowane przez geny odpowiedzialne za kolor, jest wersja włosy rude (orange) i nierude (non-orange), obie wersje sa tak samo mocne, tylko geny odpowiedzialne za jasne wlosy są recesywne w stosunku do dominujących włosów ciemnych. Skoro w przypadku sierści rudej i nierudej żaden allel nie dominuje to zależnie jak rozmieszczone zostaja komórki listka zarodkowego, ektodermy (zewnętrznej warstwy gastruli) odpowiedzialnego za wytworzenie m. in. skóry i jej wytworów jak pazury czy sierść powstają plamy z allelami dającymi dany kolor. Jest to cecha głównie kotek (na 1000 kotek przypada 1 kocur) dlatego, że allele te znajdują się w chromosomie X, czyli tym determinującym płeć żeńską, kotka z para alleli XX dostaje obie wersje alleli, czarną i rudą. Kocury powstają w wyniku mutacji, trisomii XXY, lub kiedy w wyniku crossing over odcinek z chromosomu Y SRY determinujący płeć męską znajdzie się na chromosomie X, wtedy, bardzo rzadko rodzą się samce z parą chromosomów XX. Dlatego szylkretowe kocury są bezpłodne, w przypadku trisomii jest utrudniony równomierny podział chromosomów do gamet, co poraża płodność. Czasem mutacja w zyciu płodowym możę spowodowac namnożenie sie komórek odpowiedzialnych za rude futro, co ma miejsce i u kotów i u kotek, komórki z mutacji i bez niej róznie rozmieszczają sie w czasie rozwoju płodowego, takie kocurki sa płodne. Zdarzają się też trisomie XXY, wtedy jest kocurek szylkretowy, ale bezpłodny. Trisomie to bład podczas rozchodzenia się chromosomów, które zamiast rozdzielić się pozostają połaczone. Komórka XX lub XY łaczy się wówczas z komóką o kariotypie X lub Y. XYY nie daje efektu, XXY daje.

Zaleznie od genów odpowiedzialnych za sierść jasną lub ciemną jest wiele odmian kolorystycznych kotów szylkretowych, są brązowoczarne, jasnorudoczarne, cynamonowoczarne, rdzawoczarne,czasem może byc liliowe, a jasna opcja czarnego czasem wpada w niebieski, wtedy sa koty niebieskorude. Wyróżniamy umaszczenia szylkretowe czarne, niebieskie, cynamonowe, czekoladowe, liliowe, płowe i wiele innych.
Jesli dodatkowo jest biała plama, za którą odpowiada inny, niezależny gen (są koty łaciate tak czarnobiałe, jak szarobiałe czy rudobiałe) jest kotka tricolor, kocur też może byc, ale taka kombinacja jest jeszcze rzadsza.
Każdy kotek urodzony przez szylkretowa kotkę może mieć inny kolor. Także zapłodnienie dwoma róznymi plemnikami jest możliwe, tak jak ciąża mnoga częsta u psów i kotów (do 9 dzieci włącznie). Nie tylko sperma jednego kocura może zawierać rózne cechy jego przodków, ale i kotka kopuluje ze wszystkimi kocurami z okolicy, by nie zjadły potem jej potomstwa (każdy mysli, że dziecko jest jego, inaczej zjadłby je by samemu zapłodnic kocicę i roznieśc własne geny). Każdy z potencjalnych ojców zawiera materiał genetyczny reprezentujący rózne cechy dla potomstwa, ktore plemniki zapłodnia jaja, przekażą swoje cechy, do tego cechy kocicy i jej przodków oraz wspomniane połaczenie bliźniąt sa przyczyną róznych opcji kolorystycznych, często kocięta z jednego miotu mają rózne kolory.
Wykłady

 

Venus ma różnokolorowe tęczówki, jedna niebieska, druga zielona, albo jest to dowodem na połaczenie zarodków z genami odp. za różne kolory oczu, albo skutek nierównomiernego rozmieszczenia komórek ektodermy (tęczówka tez ma pochodzenie ektodermalne) z róznymi allelami, mogła też nastapic mutacja zmieniająca geny części komórek, z których powstały tęczówki, miała miejsce przed ich zawiązaniem.
sie 30 2021 Kaczki z rodzaju Anas sp.
Komentarze (0)

Wpis zainspirowany widokiem kaczki domowej, która dołączyła do stada krzyżówek i pływała z nimi po rzecze. Opiszę tu rodzaj Anas, do którego nalezy i krzyżówka i kaczka domowa.

Moręgówka Anas sparsa ciemnoszare pióra, liczne białe plamy na skrzydłach, pojedyncze niebieskie plamy na skrzydłach u samca, szary dziób, żółte nogi, wszystkożerny, je owoce, nasiona, bezkręgowce, larwy i poczwarki. Zamieszkuje Afrykę Zachodnią.
Kaczka żółtodzioba Anas undulata brązowszare pióra, spód w panterkę, żółty dziób z czarną pręgą na górze, szare nogi, on ma zielona opaskę na skrzydłach. Mieszka w płd i wsch Afryce.
Kaczka madagaskarska Anas melleri brązowszare pióra, spód z deseniem, szare nogi i dziób, on ma niebieską opaskę na skrzydłach, endemiczna dla Madagaskaru.
Kaczka pacyficzna Anas superciliosa brazowe pióra, żółtoczarne poprzeczne pasy na głowie i opaska na oczach, szary dziób, pomarańczowe nogi, niebieska opaska na skrzydle u samca, Nowa Zelandia, Australia, Nowa Gwinea, Indonezja.
Kaczka filipińska Anas luzonica ona brazowy wierzch, jasnoszary spód, on jasnoszare pióra, brazowe skrzydła z niebieską opaską, oboje mają ruda głowa i szyja, czarne pasy na czubku głowy, niebieski dziób, je krewetki, ryby, kraby, pokarm roslinny, żyje na Filipinach.
Kaczka białooka Anas laysanensis ona brazowe pióra z deseniem, biała plama wokół oczu, pomarańczowe nogi i dziób, on brazowe pióra, czarna głowa, żółte nogi, biała plama wokół oka, dziób zielononiebieski, Hawaje.
Kaczka chińska Anas zonorhyncha beżowoszare pióra, czarne skrzydła z białą plamą, kolor skrzydeł widoczny po ich rozłożeniu, białe policzki, czarny przód twarzy, czubek głowy i pasy po jej bokach, czarny dziób z pomarańczowym końcem, pomarańczowe nogi, wsch Azja.
Kaczka pstrodzioba Anas poecilorhyncha pióra na skrzydłąch brązowe, jano obrzeżone, na spodzie bezowe, brązowo obrzeżone, czarny dzió z pomarańczowa nasadą i żółtym końcem, pomarańczowe nogi, od nasady dzioba przez głowę idzie brązowy pas łączący się z brazowymi plecami, 2 ciemne pasy po bokach glowy na oczach, tropiki wsch Azji.
Kaczka krzyżówka Anas platyrhynchos samiec w szacie godowej, ma czarną głowę, brązowy grzbiet, skrzydła, pierś, na głowie jest zielona czapeczka, pod szyją jest biała obroża, brzuch i dół skrzydeł są szare, nogi czerwone, dziób żółty, białę sterówki z czarnym środkiem, samica jest brązowa w białę romby, grzbiet ciemniejszy, dziób pomarańczowy z czarna plamą, nogi czerwone, białozielonkawe jaja, pisklęta mają brązowe grzbiet, po bokach zółe plamki, brzuszki żółte, jasne skrzydełka, od oczek do głowy idą czarne pręgi, czubek głowy brązowy, szyjka żółta. Półkula północna.
Różeniec zwyczajny Anas acuta samiec ma długie środkowe sterówki, w szacoe godowej głowa i szyja są ciemnobrązowe, przód szyi biały, kark, plecy i boki szare, czarno prążkowane, spód ciała biały, lusterko zielonorude, niebieskie nogi i dziób, samica szara, ma brązowe cętki, zielonofioletowe lusterko, szata spoczynkowa samca taka jak u samicy, młode szarobrązowe, zielonkawe jaja. Euroazja i Ameryka Północna.
Brązówka Anas rubripes brazowe, bezowo obrzezone pióra, ciemna opaska na oczach i pręga na głowie, bezowa szyja i podgardle, bezowa pierś w brazowe plamki, szary dziób z czarnym pasem na górze, ciemnopomarańczowe nogi, zamieszkuje bagna, je rosliny, owady wodne i mięczaki, żyje w Kanadzie i na płn-wsch USA.
Kaczka florydzka Anas fulvigula brązowe pióra, bezowa twarz i szyja, czarna maska na oczach, czarny wierzch głowy, dziób i nogi pomarańczowe, dziób ma czarny koniec i plamke na nasadzie, on ma niebieską plame na skryzdłach. Zatoka Meksykańska.
Kaczka hawajska Anas wyvilliana brazowe pióra, pomarańczowe nogi, brazowy dziób, ciemna pręga na głowie i maska na oczach, on ma jaśniejszy kuper, ona biało obrzezone oczy, jest jaśniejsza, Hawaje.
Kaczka maskareńska Anas theodori wymarła, on szary, spód i szyja bezowe, biała twarz i obroża, boki glowy zielone, ona szary, cętkowany spód, brązowy wierzch, Mauritius.
Cyraneczka szara Anas gibberifrons brazowe pióra, ciemniejszy wierzch, niebieskoszary dziób i nogi, białoniebieska plama na skrzydłach, podmokłe tereny Indonezji.
Cyraneczka kasztanowata Anas castanea on rudobrązowy spód, czarny wierzch, zielona głowa, biały kuper, czarny dziób, ona brązowo marmurkowa, jasniejszy spód, niebieski dziób, zamieszkuje ujścia rzek i przybrzeżne tereny podmokłe pd. Australii.
cyraneczka auklandzka Anas aucklandica brazowe pióra, jasniejszy spód ciała, jego piers i glowa opalizuje na zielono, u kupra kaczor ma białą plame, terytorialne, monogamiczne, zamieszkują Wyspy Auckland.
Cyraneczka madagaskarska Anas bernieri bezowy spód z brązowym marmurkiem, pióra na skrzydłach brązowe, bezowo obrzezone, szare nogi dziób, lusterko czarne z białym pasem, zachodni Madagaskar.
Cyraneczka płowa Anas capensis szare ciało w ciemny marmurek drobniejszy na glowie, brazowe skrzydła, czerwony dziób z czarną nasadą, zileona, biało obrzezona opaska na skrzydłach, subsaharyjska Afryka.
Różeniec białolicy Anas bahamensis brazowe pióra z czarnymi cętkami, głowa brązowa, skrzydła też, czarne sterówki, biała szyja i twarz, czerwona nasada czarnego dzioba, jasny ogon, jest siwa odmiana jasna, Karaiby, Galapagos, Ameryka Pd.
Srebrzanka czerwonodzioba Anas erythrorhyncha jasny spód w brazowe cętki, rdzawa plama na szyi i plecy, czarne cętki na brzuchu, szare na piersi, ciemny wierzch glowy i skrzydła, czerwony dziób, ona brązowa, jasnobezowe policzki, ciemniejsze skrzydła, wsch. Afryka.
Różeniec żółtodzioby Anas georgica brazowe pióra, marmurek, żółty dziób, górna klapa czarna, jasne podgardle, żółtawe nogi, Ameryka Pd.
Różeniec kostkożerny Anas eatoni brazowe pióra, szary dziób z 2 równoległymi czarnymi pasami, on ma zielona, biało obrzezoną opaskę na skrzydle, pd wybrzeże Oceanu Indyjskiego.
Świstun Anas penelope samiec grzbiet ciemny, ogon i końce skrzydeł szare, boki jasnoszare, brzuch biały, ciemne nogi, niebieski dziób z czarnym końcem, brązowa głowa, czarne podgardle, zielone lusterko z czarną otoczką na skrzydle, samica, brązowe boki, głowa i szyja, bark jasnoszary w ciemniejsze kropki, skrzydła czarne w białe plamki, koniec ogona czarny, rude pisklęta. Połkula Pn.
Krakwa Anas strepera samiec w szacie godowej, ma ciemnoszarą głowę, czarny grzbiet, szare skrzydła z szaro-biało-czarnym lusterkiem, białą plamę na szarym brzuchu, nogi żółe, dziób żółty, pierś jasna w czarne plamki, samica i samiec w szacie zimowej mają białą szyję, pióra brązowe, na cąłym ciele ma białę i żółte plamki, czarny dziób z pomarańczowymi pasami po bokach, białę lusterko, żółte pisklęta, z brązowymi plamami po bokach i brązowymi grzbietami, żóławe lub różowe jaja. Półkula Pn.
Cyraneczka zwyczajna Anas crecca w szacie godowej głowa samca czerwonobrązowa, po boku głowy zielone pasy z białymi otoczkami, pierś kremowa w czarne cętki, grzbiet i skrzydła ciemne w białe prążki, na skrzydle zielone lusterko, samica ma brązowy wierzch z ciemnymi cętkami, biały brzuch, żółtawe jaja z zielonkawym odcieniem, pisklęta brązowe w plamki, mają ciemny pasek pod oczkami. Półkula Pn.
Cyraneczka karolińska Anas carolinensis samiec w szacie godowej ma zieloną głowę, częśc twarzową brązową, pierś, skrzydła i plecy szarobrązowe, na boku białą plamę, biały brzuch, w szacie zimowej podobny do samicy, samica brązowożółta w ciemne i jasne plamy, spód ma jasny. Półkula Pn.
Cyranka Anas querquedula szata godowa samca-głowa i szyja brązowe, pierś brązowa, centkowana, białe boki w czarne prążki, brązowey grzbiet, skrzydła mają niebieskie plamy i zielonkawe lusterka, szata spoczynkowa to brązowe pióra, samica brązowa, pisklęta brązowe, jaja żółtobrunatne. Euroazja.
Cyranka modroskrzydła Anas discors głowa i szyja samce czarne z fioletowym połyskiem, biały rogalik u nasady dzioba, reszta pió brązowa w ciemniejsze plamki, zielone lusterko, spód skrzydeł biały, szata zimowa i szata samicy są oliwkowobrązowe, błękitne pokrywy skrzydeł, samica ma biały brzuch, jaja są oliwkowe. Europa.
Płaskonos Anas clypeata szeroki dziób, samiec w szacie zimowej ma zieloną głowę, szarobrązowy grzbiet, białą pierś i brzuch, brązowordzawe skrzydła, samica ma pióa grzbietu i boków szare z białymi obwódkami, brzuch biały, samiec ma żółtą tęczówkę, szata zimowa samca taka jak u samicy, pisklęta szare, jaja zielonkawe. Europa.
Cyraneczka andyjska Anas andium brązowe, nakrapiane pióra, ciemniejsze skrzydła, ciemny dziób i nogi, Ameryka Pd.
Cyraneczka żółtodzioba Anas flavirostris szary spód, brązowo nakrapiana pierś, brązowe skrzydła w czarne plamy, czarne lotki, sterówki i ogon, żłty dziób z czarnym pasem na górnej klapie, szare nogi, brazowa głowa i plecy, Ameryka Południowa.
Nowo wyodrębnione gatunki:
Krzyżówka meksykańska Anas diazi brazowy nakrapiany wierzch, jasniejszy spód, niebieska opaska na skrzydle samca, bezowa szyja, ciemna maska na oku i pręga idąca przez głowę, Meksyk i pd USA.
Cyraneczka andamańska Anas albogularis jasnobrązowy spód, ciemnobrązowy wierzch, pióra nakrapiane, bezowa szyja, jasna plama na jej oku i ciemne policzki samca, pręga idąca przez głowę, dół twarzy bezowy jak szyja, Zatoka Bengalska.
Cyraneczka australijska Anas gracilis niebieski dziób, jasna szyja, brązowe pióra jasniejsze na spodzie, na tułowiu i skrzydłach deseń, ciemna plama na oku, podmokle tereny Asutralii.
Cyraneczka południowa Anas nesiotis brazowe pióra, białe tęczówki oczu, ciemniejsza głowa i pokrywy skrzydeł, dziób i stopy szare, łydki zielone, głowa samca opalizuje na zielono, Wyspy Campbela w Nowej Zelandii.

 

Cyraneczka rdzawa Anas chlorotis rdzawy spód i szyja, brazowa glowa, brązowe pokrywy, biały kuper, zielona plama na skrzydle, szaroniebieskie nogi i dziób, Auckland i Wyspy Campbela.