Najnowsze wpisy, strona 121


sie 31 2021 Rośliny liściaste zimozielone rosnące...
Komentarze (0)

O ile większość roślin iglastych oprócz modrzewia ma zimozielone szpilki o tyle niewiele jest dzikich roślin liściastych zielonych przez cały rok. Są to m. in.
Bluszcz zwyczajny  Hedera helix giętka łodyga oplata drzewo, rozgałęzione, ukorzenione, liście jajowate, z wierzchu ciemnozielone, faliste, nasady sercowate, obupłciowe, drobne, 5-krotne kwiaty zebrane w kuliste wiechy, owoce to okrągłę, granatowe pestkowce. Roślina ozdobna i lecznicza, liście działaja wyksztusnie, przeciwzapalnie, żółciopędnie, przeciwgoścowo, leczą zapalenie oskrzeli, wzmagają krwawienie miesiączkowe, trądzik,. pokrzywke, odmrożenia, łagodzą ból przyreumatoidalnym zapaleniu stawów, wyicąg koi skórę, leczy celulitis, roślina miododajna.
Żurawina błotna Oxycoccus palustris łodyga brunatna, delikatna, płożaca, liście drobne, jajowate, sine od spodu, tępe lub zaostrzone, brzegi liści są podwinięte, rózowe kwiaty wyrastaja po 3-4 na długich szypułkach maja podwinięte płatki i drobne podkwiatki, owoce to kuliste, czerwone jagody z drobnymi, zielonymi nasionami. Roslina jadlana owoce nadają sie na kisiele, galaretki, są dodatkiem do musli, roslina lecznicza, owoce działaja moczopędnie, pomagają w zapaleniu pęcherza.
żurawina wielkoowocowa Vaccinium macrocarpon brązowa, rozgałeziona łodyga, liście eliptyczne, od spodu szarozielone, o podwiniętych brzegach, kwiaty są na długich szypułkach, maja po 2 podkwiatki, działki sa niepozorne, płatki odgięte do tyłu, nitki pręcików owłosione, owoce to czerwone jagody, roslina jadalna, owoce są jadalne.
Barwinek pospolity 
Vinca minor drobne krzewinka, łodygi pokładające się i ukorzeniające się, ulistnienie naprzemianległe, liście owalne, całobrzegie, krótkoogonkowe, niebieskie kwiaty rosną w pachwinach liści, sa niebieskie, pięciodziałkowy kielich krótszy od korony, lejkowata korona, 5 pręcików przyrasta do rurki, słupek gruby na szczucie, sa 2 miodniki, owoce to po 2 cylindryczne mieszki, roslina ozdobna i lecznicza, ziele obniża ciśnienie krwi.
Borówka brusznica 
Vaccinium vitis-idaea obłe, omszone gałązki, podziemne, rozgałęzione rozłogi, eliptyczne liście sa jaśniejsze od spodu, maja gruczołki i krótkie ogonki, czteropłatkowe, pięciodziałkowe, dzwonkowate kwiaty zebrane są w grona na krótkich szypułkach, znamiona wystają na zewnątrz, jest kilka pręcików, działki są trójkątne. Owoce to czerwone, okrągłe jagody. Roslina lecznicza, liście działaja moczopędnie, przeciwbiegunkowo, ściągająco, dezynfekująco, owoce regulują trawienie, roslina jadalna, owoce nadaja się na desery np. galaretki i do jedzenia na surowo.
Gwiazdnica pospolita 
Stellaria media wzniesione, rozgałęzione łodygi, liście jajowate, naprzeciwległe, dolne długoogonkowe, górne siedzące, rozwinięte korzenie boczne, główny słabo, kwiaty białe, talerzykowate, podługowate, rozdwojone płatki, owoce to podłużne torebki, młode ziele jadalne dla ludzi, nadaje się na pasze dla drobiu.
Jemioła pospolita  
Viscum album zielona, rozgałęziona łodyga, podłużne, zaokrąglone, odwrotnie jajowate liście, ulistnienie nakryzzległe, ma przyssawki, którymi podpina się do gospodarza, wytwarza haustoria, którymi podpina się do wiązek przewodzących gospodarza, żółte kwiaty z 4 zrośniętych języczków-okwiat niezróżnicowany, owoce to białe nibyjagody.
Wrzos pospolity 
Calluna vulgaris gałązki rozesłane, drobne, igiełkowate, naprzeciwległe liście, dzwonkowate, obupłciowe, 4-krotne, różowoliliowe kwiaty zebrane w grona szczytowe, zielony, 4-działkowy kielich, owoce to 4-komorowe torebki z wieloma drobnymi nasionkami, roslina ozdobna, lecznicza, ziele działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwreumatycznie, uspokajająco, leczy choroby nerek, dróg moczowych, układu pokarmowego, wątroby, bezsenność, reumatyzm, roślina miododajna.
Wrzosiec krwisty 
Erica carnea igiełkowate, zielone lub żółte, nagie lub owłosione liście, ulisteninie okółkowate, zwsiłe, dzwonkowate wkiaty o kształce wianuszków zebrane sa w grono szczytowe, kwiaty rózowe, białe lub czerwone, roslina ozdobna, może dziczeć. 
Wrzosiec bagienny 
Erica tetralix rozgaęłzione gałązki są gruczołkowato orzęsione, po 4 igiełkowate listki o podwiniętych brzegach w okółku, duże, różowe lub białe, zrołopłatkowe kwiaty zebrane w szczytowe baldachogrona, korona przypomina kubeczek, owoce to torebki, roślina ozdobna.
Ligustr pospolity 
Ligustrum vulgare dziczejący, krzew, cienkie pędy, krótkie międzywęźla, naga kora z przetchlinkami, od strony słonecznej brązowa, starsze pędy sa szarozielone, łatwo się ukorzeniają, liście nakrzyżległe lub okółkowe po 3 w okółku, podłużne, jajowate, zwężone ku nasadzie i koncowi, podwinięte brzegi wierzch ciemniejszy, spód jasniejszy, jajowate, przylegające do pędu, lekko spłaszczone pąki, białe kwiaty zebrane w stożkowate wiechy, kielich i szypułka sa omszone, kwiaty rurkowate, wolne, zaokrąglone końce płatków, pylniki wystają na zewnątrz, górny słupek, owoce to okrągłe, czarne, blyszczące pestkowce, liścienie sztywne, zaokraglone, roslina ozdobna, miododajna, barwierska, kora i liście barwia na zółto, owoce na niebiesko, roslina lecznicza, chroni serce, poprawia odporność, środek przeciwzapalny w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła, zębów, paki leczą skóry, nerek, wątroby i układu pokarmowego.

sie 31 2021 Rozbłyski słoneczne
Komentarze (0)

Rozbłyski słoneczne powstają wskutek fluktuacji magnetosfery Słońca, Słońce ze względu na swoje rozmiary obraca się z różna prędkością w zależności od odległości od równika, co powoduje powstanie wielu biegunów. Linie pola magnetycznego ulegają skręceniu i skurczeniu jak sprężyny, takie ściśnięcie gromadzi ogromna energię. Linie pól magnetycznych Słońca cały czas sie przemieszczają. Z czasem dochodzi do uwolnienia tej energii, dzieje się to, gdy zbliżą się do siebie obszary o przeciwnych kierunkach linii sił, wtedy zachodzi zmiana konfiguracji pól magnetycznych, wtedy zaczynają płynąć prądy elektryczne, które rozgrzewaja plazmę, która sie rozszerza. Pole magnetyczne Słońca zapobiega wydostaniu się plazmy poza koronę, ale czasem następuje przerwanie linii pól magnetycznych, nagromadzona w ich zwojach energia wyrzuca strumień wysokoenergetycznych cząstek, zwykle taki strumień leci w kosmos i w kierunku Ziemi. Jest to wiatr słoneczny. Zwykle takie cząstki, ni innego jak promieniowanie korpuskularne jest zatrzymywane przez ziemską magnetosferę. Nasze pole magnetyczne jest dwubiegunowe jak magnez, złapane w nie cząsteczki układaja się wzdłuż linii pola jka opiłki żelaza wzdłuż linii szkolnego magnesiku, są to pasy Van Allena. Odpowiednio silne natężenie wiatru slonecznego może przeniknąć prze magnetosferę, oddziałuje wtedy z cząsteczkami atmosfery powodując zorzę polarną. Jest ona następstwem burzy geomagnetycznej, wysokoenergetyczne cząsteczki reagują z cząsteczkami atmosfery wzburzając je. Wzburzone cząsteczki emitują światło, tlen świeci na zielono i czerwono, azot na purpurowo, hel i wodór na niebiesko i fioletowo. Zwykle zorza wystepuje na biegunach, gdzie magnetosfera jest najsłabsza, ale intensywne burze na Słońcu (rozblyski) potrafią wyrzucić cząstki z taką energią, że przenikna one i na niższych szerokosciach geograficznych. Wczoraj w nocy mogliśmy oglądać zorzę polarną w Polsce. Tu wyrózniamy klasy rozbłysków słonecznych:
C najsłabsze, prawie niezauważalne na ziemi;
M średnie powodujące powstanie zorzy na biegunach;
X najsilniejsze, ich efektem jest zorza na całej Ziemi.
Każda kategoria dzieli się na podkategorie, od nich zależy obszar, gdzie obserwujemy zorzę.
Zbyt intensywny wiatr sloneczny może spowodować dotarcie naładowanych energetycznie cząsteczek do powierzchni Ziemi. Taki rozbłysk miał miejsce w latach 50 XIX wieku. Nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla zycia, ale mogą zniszczyć technologię, uszkodzić linie wysokiego napięcia, strącić satelity, które mogą spaść na budynki mieszkalne i inne miejsca pełne ludzi. mogą spowodować upadki samolotów porażając aparaturę pokładową, nawet słabsze rozbłyski moga spowodować chorobę popromienną u pasażerów samolotów jeśli będą lecieć nad biegunami, gdzie pole magnetyczne jest słabsze. Są obserwatoria badające aktywnośc sloneczną i komunikujące elektrownie oraz linie lotnicze o mozliwych rozbłyskach, zmniejszenie napięcia w liniach energetycznych,  telekomunikacyjnych i satelitach może ocalić technologię. Można odwołac wtedy loty przynajmniej nad biegunami. Ale dorębne zagrożenie to porażenie pracy rozruszników serca. Są też dowody, że osoby z chorobą wieńcową czują się gorzej w czasie burz slonecznych, ma to związek właśnie z naładowanymi cząsteczkami, wiadomo, że elektrycznośc zakłuca pracę serca. Dlatego potrzebne są systemy ochrony takich osób, lepiej żeby zostały w tym czasie w domach, potrzeba także zmodyfikować sztuczne rozruszniki.

sie 31 2021 Rozwój
Komentarze (0)

Jak wiemy w drugiej połowie XX w nastapił ogromny rozwój techniki. Powstały nowe urządzenia ułatwiające nam życie, takie jak środki transportu, sprzęty AGD, Nastapił rozwój budownictwa, medycyny i nauki. Zauważyliście, że miało to związek z tym, że w 2 połowie XX w. kobiety zaczęły uprawiać te same zawody co mężczyźni, że masowo pojawiły sie kobiety-naukowcy, kobiety-lekarze, kobiety-urzędnicy?
Powiecie, że więcej noblistów stanowią mężczyźni, OK, ale o ile dawniej wielkie odkrycia zdarzały się raz na jakiś czas i były głośnymi wydarzeniami, o tyle dzisiaj technologia cały czas się rozwija. Na każdym kroku powstają nowe leki, nowe modele telefonów, komputerów, telewizorów, radioodbiorników, nowe modele samochodów, piągów, smaolotów, statków, nowe metody konserwacji zywności, nowe rodzaje tkanin. Jak to się ma do płci? Tak, że dawniej odkrywcami były pojedyncze osoby, mężczyźni, kobiety zajmowały się domem i dziećmi. Dzisiaj nad jednym zagadnieniem pracuja całe zespoły uczonych, grupa ludzi obojga płci bada dane zagadnienie. Meżczyźni często sa kierownikami zespołów, ach te stereotypy, ale bez swoich ludzi nie dokonaliby tego co w grupie. Mężczyźni są bardziej medialni, potrafia sie pokazać, wyjśc przed szereg, kobiety są bardziej systematyczne, ogarniaja więcej szczegółow, bardziej przykładają się do zadania, są bardziej pracowite, uporządkowane, maja wieksze ambicje, ale mniejsze parcie na szkło.
Również 19 wiek obfitował w nowe odkrycia, wtedy to powstały pierwsze uniwersytety medyczne dla kobiet, Maria Skłodowska dostała podwójną Nagrodę Nobla. Nie byłoby to mozliwe gdyby nie sufrażystki, które pokazały nam, że możemy życ inaczej, że mamy prawo do marzeń, ambicji i samorealizacji.
Dzisiaj, gdy mięśnie przegrywają z rozumem, gdy technologia buforuje siłe fizyczną (dawniej trzeba było 20 mężczyzn z łopatą, dziś wystarczy mężczyzna lub kobieta kierująca koparką) płeć przestała mieć znaczenie w życiu zawodowym, zaczęły sie liczyć osobiste zainteresowania i marzenia. Prawda jest taka, że dziewczynki szybciej dojrzewają intelektualnie, że osiągaja lepsze wyniki w nauce niż chłopcy.  
Jakie są mocne strony kobiet?
Mamy większą liczbę połączeń nerwowych pomiędzy dwoma półkulami, a to oznacza lepsze połączenie pomiędzy półkulami, lepiej wyrażamy emo­cje, ale także trafniej odczytujemy komunikaty niewerbalne oraz dłużej przechowujemy w pamięci twarze, gło­sy, mimikę i gesty. Lepiej wypadamy w testach rachunkowych, mamy wieksze zdolności manualne, dostrzegamy więcej szczegółów i łatwiej ogarniamy całośc, mamy lepsza pamięć wzrokową, zdolnośc współodczuwania, łatwiej nam współpracować z innymi. Dla pocieszenia dodam, że wszystkie te cechy można wyćwiczyć, nikt się z nimi nie rodzi, one przychodzą z czasem.
Ostatnie badania pokazują, że kobiety osiągaja lepsze wyniki w testach na IQ [
http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/kobiety-inteligentniejsze-od-mezczyzn]. Jednak jest coś w tym, że rozwój i pójście kobiet do pracy nastąpiły w tym samym czasie. Faktem jest, że przez ostatnie 100 lat technika posunęła sie o tysiące lat w stosunku do tego co było wcześniej. Coś musiało byc przyczyną, a czasowo wzrost rozwoju pokrył się z karierą kobiet. Z każdym rokiem postęp następuje coraz szybciej. Coraz więcej kobiet wykonuje dotąd męskie zawody, coraz więcej kobiet robi kariery, coraz więcej kobiet zajmuje sie nauką.

sie 31 2021 Dlaczego seniorzy muszą spacerować, wpis...
Komentarze (0)

Spacer to uniwersalna forma ruchu, dla każdego, można chodzić o kulach, o lasce, o balkoniku, każdy w swoim tempie, jak ktoś chce się zatrzymać zatrzymuje się, jak chce iść idzie. Spacer to sport dla każdego bez względu na wiek i stan zdrowia. A sport dla zdrowia jest bardzo ważny.

Ruch pozwala utrzymać równowagę węglowodanową, sprzyja wydzielaniu insuliny, zwiększa insulinowrażliwość, co pozwala obniżyć za wysoki poziom cukru, glukagonu, który podnosi poziom cukru, kiedy ten jest za niski, czyli pozwala utrzymać cukier na prawidłowym poziomie. Ruch spala nadmiar kalorii, pozwala wykorzystać trójglicerydy, kwasy tłuszczowe i cholesterol, które zostają strawione w mitochondriach zamiast krążyć we krwi i odkładać się w naczyniach. Ruch zmniejsza odkładanie blaszki miażdżycowej.

Sport rozwija siłę i wytrzymałość mięśni, zwiększa wydolność organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze, które podczas sportu rośnie, potem opada, pod wpływem ruchu zwiększa się elastyczność naczyń i łatwiej otrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Ruch wzmacnia serce, poprawia jego wytrzymałość i ogólną kondycję organizmu.

Ruch poprawia kondycje płuc, dotlenia, oddechy się pogłębiają, drogi oddechowe rozszerzają, nawet przy katarze lepiej oddychamy podczas chodzenia. Całe ciało dostaje więcej tlenu. Nawet zdrowy człowiek, kiedy jest unieruchomiony dostaje zapalenia płuc, ruch pozwala pozbyć się śluzu zalegającego w drogach oddechowych. Sport rozwija mięśnie, w tym oddechowe.

Sport aktywuje wydzielanie endorfin, światło słoneczne zapobiega depresji, zmniejszają się stany lękowe, poprawia się humor, ruch to pożyteczna forma spędzania wolnego czasu.

Wielu Seniorów jeździ na rowerach, biega, są w lepszej kondycji niż ich rówieśnicy, więc powinni kontynuować tę aktywności, jeśli zdrowie im pozwoli, by jak najdłużej zachować zdrowie i sprawność, to najważniejsze, by jak najdłużej byś zdrowym.

Ruch poprawia perystaltykę jelit, chroni przed zaparciami, hemoroidami, nowotworami jelit oraz łagodzi żylaki podudzi, chroni przed zakrzepami, podczas chodzenia mięśnie przepychają krew w żyłach wyżej.

Dobrą formą ruchu jest praca na działce i w ogródku, ale nie każdy je ma. Dobrze wybrać się do parku lub lasu, tam jest zieleń, śpiewają ptaki, już przylatują do nas z Północy ptaki zimujące w Polsce. Spacer to kontakt z przyrodą, której potrzebujemy. Codzienny ruch łagodzi wiele chorób, wielu zapobiega, chroni przed nadwagą, pozwala schudnąć, pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji. Ruch wzmacnia odporność. 1-2 godziny ruchu dziennie zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego o 1/3. Ćwiczenia muszą być umiarkowane, jak spacer. Ruch zatrzymuje starzenie.

W tym celu warto pozostawić fitness kluby i siłownie, które również przysługują się zdrowiu. Wysiłek na siłowni również korzystnie działa na serce, płuca, naczynia krwionośne, układ odpornościowy, psychikę. Zachowanie obecnej kondycji jest ważne dla każdego, a wykluczanie kogokolwiek z prawa korzystania z siłowni czy fitness klubu to dyskryminacja. Co prawda nie każdy ma takie same możliwości fizyczne, ale instruktorzy i trenerzy potrafią dobrać trening do czyjegoś wieku i stanu zdrowia.

Latem i wiosną kilkugodzinny spacer stymuluje syntezę skórną witaminy D. Dobre są też ćwiczenia na świeżym powietrzu np. w parkach.

 

sie 31 2021 Ryby naszych rzek i jezior
Komentarze (0)

Tym razem napiszę o rybach, które żyją w naszych rzekach. Dawniej było ich dużo, dziś musimy zadbać o rzeki, żeby przywrócić ich dawną formę.

Szczupak pospolity Esox lucius spłaszczone dwubocznie ciało, długa głowa, łuski małe i owalne, linia boczna dobrze rozwinięta, płetwa grzbietowa z tyłu, 3 pary płetw brzusznych, ostatnia kwadratowa, 2 pierwsze trójkątne, wszystkie płetwy żółte.
Sandacz pospolity 
Sander lucioperca długie ciało, mała głowa, zaostrzona, otwór gębowy sięga oczu. Duże oczy swiecą w ciemności, płetwy grzbietowe oddalone od siebie, podłużne, grzbiet brązowy, boki srebrne, wszystkie płetwy żółte.
Okoń pospolty 
Perca fluviatilis ciało spłaszczone, łuski małe, 1 płetwa grzbietowa z czarna plama, 2 zielona, ciało żółte w czarne paski, płetwy sa zółte.
Sum pospolity 
Silurus glanis długie, bezłuskie, spłaszczone grzbietobrzusznie ciało, ciemny grzbiet, białawy brzuch, tępa głowa, na górnej szczęce sa 2 długie, na dolnej 4 krótkie wąsy, małe oczy, nozdrza maja rurki.
Boleń pospolity 
Leuciscus aspius srebrne, dlugie, spłaszczone dwubocznie ciało, strona brzuszna biaława, boki jaśniejsze od grzbietu, głowa szpiczasta, piersiowe, brzuszne i oodbytowa płetwy sa czerwonawe, reszta niebieskawa.
Kleń pospolity 
Squalius cephalus górna połowa ciemnoszara, dolna jasnoszara, spłaszczony dwubocznie, płetwy brzuszne czerwone, reszta szara.
Lipień pospolity 
Thymallus thymallus długie, smukłe, lekko spłaszczone dwubocznie ciało, boki i płetwy boczne żółe, grzbiet czarnawy, brzuch jasnobrązowy. Ciemne smugi po bokach, samiec jaskrawy w okresie godowym.
Pstrąk potokowy 
Salmo trutta płetwy boczne zielonkawe, ciało ma czerwone i czarne kropki, zóły brzuch, niebieskie plamy po bokach, wierzch ciała zielony.
Pstrąg tęczowy 
Oncorhynchus mykiss srebrne boki, niebieskawy grzbiet, rózowa plama wzdłóż linni bocznej. Płetwy rózowe, grzbietowe ciemniejsze.
Pstrąg źródlany 
Salvelinus fontinalis zielony grzbiet, boki w zielone, żótłe i czerwone plamki, płetwa odbytowa, piersiowa i brzuszna są pomarańczowe, podbrzusze pomarańczowe.
Wzdręga pospolita 
Scardinius erythrophthalmus osry kil pomiędzy płetwą odbytową a piersiowymi, grzbietowa w tyle, mocno wystaje do góry, jest kwadratowa, płetwy pomarańczowe, ciało srebrzyste.
Brzana pospolita 
Barbus barbus długa ryba, płetwy grzbietowe, brzuszne, odbytowe sa małe, przylegają do ciała, grzbiet oliwkowy, boki szare, brzuch biały. Głowa szpiczasta. 2 pary wąsikó przy otworze gębowym.
Leszcz pospolity 
Abramis brama spłaszczona dwuboczni, żółta ryba, grzbiet czarny, boki złote, brzuch jasny, płetwy ciemne, duże, okrągławe ciało, mała główka.
Karp pospolity 
Cyprinus carpio długa płetwa grzbietowa z uwypukleniem z przodu, 2 pary wąsików przy otworze gębowym, ciało okrągłe w przekroju, grzbiet ciemnozielony, boki szare, parzyste płetwy niebieskie, nieparzyste czerwone.
Amur biały 
Ctenopharyngodon idella gatunek hodowlany, tepy pysk, ciało okrągłe na przekroju, białe, długie, wrzecionowate.
Płoć pospolita 
Rutilus rutilus krótkie, spłaszczone dwubocznie ciało, króka głowa, mały otwór gębowy, grzbiet ciemny, boki srebrzyste, brzuch biały, brązowy lub niebieski, płetwy piersiowe sięgają brzusznych, płetwy grzbietowa i ogonowa czarne, reszta czerwone, oko ma czerwoną tęczówkę.
Krąb pospolity 
Blicca bjoerkna zaokrąglone, spłaszczone dwubocznie ciało, duże łuski, grzbiet niebieskawy lub czerwonawy, boki srebrne, brzuch różowy, płetwy czerwono-szare.
Lin pospolity 
Tinca tinca ciało krępe, okrągłe na przekroju, drobne łuski, ciało pokryte śluzem, samce maja grubsze płetwy buszne, sięgają u nich odbytu, wszystkie płetwy okrągławe, ciemnoszare, grzbiet szarozielony, boki oliwkowe, czerwona tęczówka oka.
Tołpyga biała 
Hypophthalmichthys molitrix gatunek hodowlany, krępe, długie, społaszczone dwubocznie ciało, grzbiet ciemnoszary, boki szare, brzuch jasnoszary, łuski drobne, pomiędzy płetwami piersiowymi i odbytową jest kil-zaostrzona krawędź ciała.
Tołpyga pstra 
Hypophthalmichthys nobilis gatunek hodowlany, długie, dwubocznie społaszczone ciało, mała głowa, drobne płetwy, piersiowe sa długie, jajowate, płetwy brunatne, ciało brązowe, grzbiet ciemny, boki jaśniejsze, brzuch jasny.
Ukleja pospolita 
Alburnus alburnus długie, spłąszczone dwubocznie ciało, łuski srebrne, brzuch biały, boki jasniejsze od grzbietu, duże oczy, mały otwór gębowy, płętwy grzbietowa i ogonowa szaro-żółe, reszta żółte.
Jaź pospolity 
Leuciscus idus ciało spłaszczone dwubocznie, mała głowa, mały otwór gębowy, duze oczy, grzbiet szaroniebieski lub szarozielony, boki srebrne, brzuch biały, płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są szare, reszta czerwona.
Karaś pospolity 
Carassius carassius duże łuski, ciało krótkie, dwubocznie spłaszczone, długa płetwa grzbietowa, mała głowa, mały otwór gebowy, grzbiet i boki brunatno-zielone, brzuch biały, czerwone płetwy brzuszne i piersiowe.
Piskorz pospolity 
Misgurnus fossilis długie, walcowate, dwubocznie spłaszczone ciało, 4 wąsiki na górnej szczęce, 2 po bokach otworu gębowego, 2 na dolnej, małe łuski, płetwa ogonowa zaokrąglona, samce mają dłuższe płetwy piersiowe, ryba dwudyszna, oddycha powietrzem przy pomocy jelita, na lądzie gwożdże, głowa i grzbiet brązowe, brzuch i boki żółte, boki mają ciemną smugę, brzuch ciemne plamki. Ciemnożółe płetwy maja ciemne plamki.
Świnka pospolita 
Chondrostoma nasus długie ciało o owalnym przekroju, płetwa ogonowa ma kształt księżyca, grzbietowa i brzuszna są w 1 linii, grzbiet szarozielony, boki jaśniejsze, brzuch biały lub żółty, płetwy parzyste i odbytowa są czerwone, ogonowa brunatna, wpada w czerwień.