Najnowsze wpisy, strona 81


wrz 01 2021 Jedzenie jako nagroda
Komentarze (0)

Na stronie Chwili dla Ciebie można podyskutować o tym czy poprawianie sobie humoru jedzeniem jest w porządku czy nie. Coż różne sprawy mogą stać się problemami gdy nie ma prawdziwych.
Jedzenie jest potrzebą fizjologiczną jak sen, bez jedzenia człowiek nie przeżyje. Człowiek potrzebuje glukozy, aminokwasów egzogennych, tłuszczy, witamin, biogenów oraz różnych substancji roslinnych regulujących zdrowie jak przecwiutleniacze, wspomagacze metabolizmu jak kapsaicyna czy wspomagaczy układu odpornościowego jak allicyna i siarczan allilu, tych substancji jest wiele. Jedne sie wzajemnie wzmacniają, inne osłabiaja swoje działanie. Jedzą zróżnicowane posiłki dostarczamy wszystkiego w odpowiednich proporcjach. Bez regularnych dostaw tych związków chemicznych nasz emtabolizm jest rozregulowany, a zdrowie szwankuje.
Czy jednak jedzenie może byc uznawane za nagrodę lub pocieszenie? Czemu nie, jedzenie to przyjemność. Zmysł smaku to jednen z 6 zmysłów dzięki, którym możemy funkcjonować. Tak jak zmysł równowagi pozwala nam sie poruszać, słuch komunikować sie i identyfikować bodźce dźwiekowe, wzrok orientować się w przestrzeni, rozpoznawać ludzie, zwierzęta, rosliny, zdobywac jedzenie, identyfikować zagrożenie itd. węch określić czy cos nadaje sie do jedzenia czy nie, czy coś zagraża czy nie np. dym to mozliwość pożaru, czucia pozwala określić dotyk, strukturę przedmiotów, posługiwać się narzędziami, określić temepraturę otoczenia itd. tak samo smak pozwala nam określić czy cos jest jadalne czy nie. Smak należy do zmysłów, rozróżniamy 5 smaków: słodki z receptorami na końcu języka, słony po bokach bliżej końca, kwaśny po bokach bliżej nasady, a słony u nasady,ostry odczuwany jest na całej powierzchni języka, smaki potraw to suma tych 5 smaków w różnych proporcjach, niektórzy rozróżniają smak glutaminiamnu sodu, ale osobiscie nie zaznałam. W czasie jedzenia substancje smakowe czyli związki chemiczne zawarte w jedzeniu rozpuszczaja się w slinie, na powierzchni języka są kubki smakowe otoczone komórkami podstawowymi z komora smakową w środku w komorze jest nerw, jego zakończenie wystaje przez otwór smakowy, substancje rozpuszczone w slinie podrażniają nerw smakowy, jest depolaryzacja błony komórkowej i generacja impulsu, przy powstawaniu smaku bierze udział 3,5-cykliczny adenozynomonofosforan cAMP-neuroprzekaźnik, przpowstaniu smaku słodkiego zamyka on kanały potasowe, przy smaku słonym jest napływ jonów sodu do wnętrza komórki, gorzki to również zamykanie kanałów K+ lub hamowanie cAMP, kwaśny to zamykanie kanałów K+ lub napływ jonów wodoru, smak ostry to podrażnienie receptorów bólowych, jednak nie ma nieprzyjemnych wrażeń bólowych tylko czujemy ostrość. Kubki smakowe są w brodawkach smakowych języka, brodawki smakowe sa grzybiaste, okolone i lisciaste, nitkowate nie maja kubków. Tak więc zmysł smaku jest jednym z naszych zmysłów wrażliwych na bodźce zewnętrzne, zmysły nie służą tylko poruszaniu się w świecie, ale też dostarczają wrażeń estetycznych i przyjemności. Tak jak lubimy piekne widoki, obrazy, kwiaty, rzeźby, zdjęcia, krajobrazy, rośliny, wierzęta korzystając ze zmysłu wzroku, lubimy sluchać muzyki, spiewu ptaków orzystając ze zmysłu słuchu, lubimy zapach kwiatów, perfum, aromatoterapia jest uznana metodą leczniczą a wykorzystuje zmysł węchu, jak opalanie, kapiele, masaże, miękki materac w łózku działają na zmysł dotyku, to dlaczego zmysł smaku ma być traktowany jako cos gorszego też należy do zmysłów i jest ściśle związany ze zmysłem węchu, tym zmysłem odbierany smak miętowy, który ma wiele podsmaków.
Przyjemne jest to co potrzebne nam do przeżycia, ciepło, czyli odpowiednia temperatura, odpowiednie powierzchnie, czyli takie, które nie czynia krzywdy np. miekkie powierzchnie, łagodne krawędzie są przyjemne, miłe zapachy sa miłe bo nie robią krzywdy, szkodliwe rzeczy śmierdzą, tak samo smaki, smakuje nam to czego potrzebujemy, takie jedzenie nam smakuje na jakie organizm ma zapotrzebowanie. Smak daje zmysłową przyjemność, możemy z niej korzystać, jeśli nie tracimy na jedzenie wszystkich pieniędzy, rachunki mamy opłacone, dzieci nakarmione, domyte, z pełnym zestawem podręczników i przyborów szkolnych, w czystym, zadbanym domu cały niezbędnik mebli i sprzętów to dlaczego za pozostałe pieniądze mamy nie przekąsić czegos slodkiego? Dlaczego mamy sie ograniczać?
W artykule pojawiła sie kwestia nadwagi, to kwestia braku ruchu, a i tak osoby z genetyczną sklonnościa będą tyły na listku salaty, a osoby genetycznie  szczupłe zostaną szczupłe na diecie złozonej z czipsów i koli. To kwestia genów jak kolor włosów czy wzrost. Ludzie są rózni: wysocy, niscy, blondyni, bruneci, matematycy, poloniści trzeba sie pogodzic z tym, że są chudzi i grubi, nie jestesmy swoimi klonami. Każdy powinien jesć to co lubi, nie można sie katować dietami, jesli jest możliwość sprawienia sobie drobnej radości to warto to zrobić, nie mozna sugerować się wyglądem tylko gustem.
Jedzenie może byc nagrodą i pocieszeniem tak jak inne zmysłowe przyjemności.

wrz 01 2021 Życie w jeziorach 3
Komentarze (0)

Pijawka końska Haemopis sanguisuga długie, wrzecionowate ciało, ciemny, szary lub brunatny kolor, pirścienie są widoczne, po obu stronach są przyssawki, przednia przyssawka otaczaotwór gębowy.
Rurecznik mułowy Tubifex tubifex długie, wyraźnie segmentowane ciało otoczone rurką z mułu i śluzu, oddycha całą powierzchnią ciała, hemoglobina jest rozpuszczona osoczu, ciało jest czerwone, z rurki wystaje tył ciała, któego ruchy powodują dopływ wody z tlenem.
Ośliczka wodna Asellus aquaticus płaskie, segmentowane ciało, długie, cienkie czułki, 7 par odnóży.
Mszywioły Bryozoa w słodkich wodach żyją podkówczaki Phylactolaemata żyją w koloniach, pokarm naganiają loforem z orzęsionych czułków, są obojnakami, na zimę robią statoblasty, skupiska komórek przetrwalnikowych, ich ciała otacza zmineralizowany szkielet zewnętrzny. 
W jeziorach żyją larwy ochotek, chruścików, jętek i ważek, ochotki Chironomidae mają długie, czerwone larwy żyjące w mule, chruściki Trichoptera dorosłe mają długie, cienkie ciała, jajowate skrzydła ułożone wzdłóż ciała, mają włoski i łuseczki, długie, cienkie skierowane do przodu czułki, sa oczy złożone i przyoczka, pojedyncze oczka, żuwaczki są zredukowane, larwa jest długa, segmentowwana, ma ktrótkie odnóża i widoczną głowę z aparatem gębowym. 
Ważki Odonata to owady z 2 parami skrzydeł, pękatym tułowiem, długi, cienim odwłokiem i głową z dużymi oczami, gryzącym aparatem gębowym, odnóża są długie i cienkie, głowa ruchliwa, larwy żyją w mule 2-3 lata, jętki Ephemeroptera mają króki tułów, długi, skierowany lekko w górę odwłok, ruchliwą głowę,mają powietrze w przewodzie pokarmowym, cienkie odnóża z 5-członową stopką, podobny plan budowy mają larwy, na grzbiecie mają skrzelotchawki, uwypuklenia ciała z tchawkami w środku, które obmywa woda z tlenem.
Zadychra pospolita Branchipus schaefferi długie, spłaszczone bocznie, szarozielone lub brązowe, długa głowa.
Dziwogłówka wiosenna Eubranchipus grubii duże głowy z długimi czułkami, długie, spłaszczone bocznie, brązowe ciało, duże, czarne, okrągłe oczy.
Przekopnica właściwa Triops cancriformis ciało spłąszczone grzbieto-brzusznie, cienka, czerwona głowa z długimi czułkami, wiele odnóży.
Przekopnica wiosenna Lepidurus apus spłąszczone grzbieto-brzusznie zielone ciało z czerwoną głową z długimi czułkami.
Rozwielitka Daphnia magna przezroczyste, jajowate ciało z okrągłąwą głową .
Oczlik Cyclops strenuus maczugowate ciało otoczone cienką kutikulą, są 2 czułki na głowie i długi odwłok.
Cyclops olthonoides maczugowate ciało, tępa głowa, długie czułki, włoski.
Diaptomus wierzejski Diaptomus denticornis maczugowate płaskie na stronie brzusznej ciało z cienkim odwłokiem.
Ergasilus sieboldti jajowate, płąskie na stronie brzusznej ciało z długim, cienkim odwłokiem i długimi czułkami.
Heterocope weissmanni jajowate, brzusznie spłąszczone ciało z długimi czułkami i cienkim odwłokiem.
Splewka karpiowa Argulus foliaceus spłaszczone grzbieto-brzusznie ciałoma głowotułów i dwupłątowy, krótki odwłok, pomiędzy płatami są widełki, 4 pary odnóży, szczękonóża zmienione są w przyssawki.
Małżoraczki Ostracoda w słodkich wodach żyje rodzina Cypridae, ma ciało okryte dwuklapową skorupą, z pomiędzy klap wychodzą odnóża, klapy przypominają muszlę małży. 
Wrotki Rotifera długie ciało ma głowę, tułów i nogę, przód ciała ma aparat wrotny, jest to tarcza z rzęskami, boki tułowia i góra głowy mają ciałka czuciowe, ciało okrywa kutikula, aparat wrotny otacza otwór gębowy, po dhypodermą jest jama z płynem, w niej są narządy i mięśnie, układ wydalniczy to protonefrydia po bokach układu pokarmowego, który ma gardziel, orzęśiony przełyk, orzesiony żołądek, jelito, do żołądka idą enzymy z gruczołu trzustkowo-wątrobowego, jelito jest orzęsione, prowadzi do kloaki. Wodopójki Hydrachnida maja okrągłe ciała z kilkoma odnóżami, brak segmentacji i podziału na głowę, tułów i odwłok, ukłąd wydalniczy to cewki Malpighiego, kanaliki zbierające szkodliwe metabolity z hemolimfy i przekazujące je do jelita oraz gruczoły biodrowe-woreczki zbierające metabolity i usuwające je na zewnątrz.
Larwy wodzienia 
Chaoboridae ma jajowaty tułów, długi, cienki odwłok, podłużne, przezroczyste skrzydła, larwa jest długa i przezroczysta, żyje w zbiornikach wodnych.
Krętak pospolity 
Dineutes natator ciało spłąszczone grzbieto-brzusznie, jajowate, ciemno brunatne, ma różkowate czułki i 2 pary oczu, jedna patrzy nad powierzchnią wody, druga pod.
Larwy komara brzęczącego 
Culex pipiens małą głowa, okrągły, pękaty tułów, długi, cienki odwłok, długie, przezroczyste skrzydła, długie czułki, kłująco-ssący aparat gębowy, larwy są długie, członowane, cienkie, mają wyraźną głowę.
Żaba wodna 
Rana esculenta krókie, apłaszczone, zielone ciało z białym paskiem na grzbiecie, czarnymi plamami po bokach i czarnymi długimi, poprzecznymi plamami na kończynach.
W Polsce mamy rozwielitki:
Daphnia atkinsoni skorupka jest szara, ma zerwony lub żółty odcień.
Rozwielitka wielka 
Daphnia magna szara, żółtawa lub czerwonawa skorupka, słabo prześwituje.
Daphnia similis żółtawa, szklista skorupka.
Daphnia ambigua prześwitująca, szklista skorupka.
Daphnia cristata owalna, przezroczysta skorupka.
Daphnia cucullata owalna, spłaszczona, przezroczysta skorupka.
Daphnia curvirostris żóława lub brązowa, słąbo prześwitująca skorupka.
Daphnia galeata owalna, szklistożóła, przezroczysta skorupka.
Daphnia longiremis przezroczysta, szklista skorupka.
Daphnia longispina żółtawa, brążowawa lub zielonkawa, słąbo prześwitująca skorupka.
Daphnia obtusa żółtawa, szarobrązowa, owalna i szeroka w przekroju bocznym skorupka.
Daphnia parvula żółta skorupka.
Rozwielitka pchłowata 
Daphnia pulex owalny lub kulisty kształt skorupki, kolor zielonkawy, żółtawy lub brązowawy, jest prześwitująca, krótkie czułki I pary, długie II pary, czułki II pary służą do poruszania się, odnóza do naganiania pokarmu do otworu gębowego.
Daphnia pulicaria owalna, czerwonożółta skorupka.
Rozwielitka tatrzańska 
Daphnia tatrensis szeroka, owalna skorupka w kolorze od żółtawego do czerwonobrązowego.
Rozwielitki stanowią pokarm dla rybek w akwarium.
Te same bezkręgowce i zilenice żyją w rzekach, są rodziny pluskwiaków wodnych: plesicowate
 Veliidae, mają skrzydła, 3 pary odnóży, głowę, krótki tułów i długi odwłok, są formy długoskrzydłę i krótkoskrzydłe, nartnikowate Gerridae, typowy prrzesdtawiciel to nartnik, poślizgowate Hydrometridae długie, cienkie ciało, długa głowa, długie odnóża, ciało szare lub brązowe, płoszczycowate Nepidae, jajowate, spłaszczone grzbietobrzusznie ciało, kolor brązowy, mają kłójkę, którą przebijają ofiary, wioślakowate Corixidae długi, spłąszczony tułów, płąska tylna para nóg, oddychają powietrzem pod pokrywami skrzelowymi, przednie odnóża służą do szukania pokarmu, pluskolcowate Notonectidae owalne, płaskie ciało są tu pluskolec pospolity Notonecta glauca owalne, płaskie ciało, grzbiet jasny, spód ciemny, pływa na grzbiecie przy pomocy tylnich odnóży.
Notonecta obliqua ciało owalne, pokrywy szarobrązowe, duże poprzeczne oczy, cienkie, brązowe odnóża.
Pluskowiec zielony
 Notonecta viridis zielone, owalne ciało, długie odnóża.
Pluskowiec plamisty
 Notonecta maculata długie ciało, czerwone plamy na pokrywach, 2 pary odnóży.
Pluskowiec żółty 
Noctonecta lutea kremowy, zwężony ku tyłowi owad z małymi, prześwitującymi odnóżami i długimi 2 odnóżami służącymi do pływania.
Żyrytwowate 
Naucoridae krótkie czułki, ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie, ciemne pokrywy, długie tylnie odnóża służą do poruszania się w wodzie, przednie są krótkie i ostre, ciało owłosione pomiędzy włoskami są pęcherzyki powietrza.
Aphelocheiridae tu jest płaszczak Aphelocheirus aestivalis grzbiet czarny, skrzydła zredukowane, małą głowa, ciało okrągławe, kłująco-ssący aparat gębowy.
Mesoveliidae drobna głowa, duże, czarne oczy, długie czułki, owalny tułów, owalny odwłok, 3 pary odnóży.
Hebridae spłaszczone ciało, skrzdła mają nierówności przy nasadzie, 3 pary odnózy, długie, cienkie czułki, ciało ciemne. 
Pianówkowate 
Pleidae tu jest pianówka Plea atornaria małe, wypukłe ciało.
Z płazów w pobliżu zbiorników wodnych żyje salamandra plamista 
Salamandra salamandra długie ciało, długi ogon, pysk zaokrąglony, oczy wyłupiaste, wierzch ciała ma żółte plamy, ciało czarne, 2 typy zębów w szczękach i zęby na środku podniebienia, krótkie, krótkopalczaste nogi.

 

wrz 01 2021 Jesień
Komentarze (0)

Astronomiczna jesień zaczyna się wtedy,gdy dzień, czyli okres między wschodem a zachodem słońca staje się krótszy od nocy, czyli okresu między zachodem, a wschodem oraz kiedy go ubywa. Kończy się, kiedy następuje przesilenie zimowe, czyli najkrótszy dzień w roku, potem dnia zaczyna przybywać, wydłuża się, ale dalej jest krótszy od nocy. Kalendarzowa jesień trwa od września do grudnia, klimatyczna kiedy temperatura dobowa powietrza wynosi od 5 do 15 stopni Celsjusza i zależy od frontów atmosferycznych nawiedzających dane miejsce. Jesień fenologiczna dzieli się na wczesną i późną. Wczesna jesień to koniec kwitnienia, dojrzewają owoce, to kwitną gwiazdnica pospolita, nawet w zimie pod śniegiem, są małe kwiaty, wychodzą spod śniegu, wrzos pospolity. Późna jesień to brak kwitnienia, opadają liście, wskaźnik to opadanie liści brzozy brodawkowatej. Jesienią mamy wysyp warzyw i owoców, na przełomie lata i jesieni mamy słonecznik, orzechy leszczyny, śliwki, morele,jeżyny popielice, jeżyny ogrodowe, brzoskwinie, pigwy, pomidory, paprykę, cukinię, później, wczesną jesienią dojrzewają, jabłka, gruszki (są odmiany wcześniejsze), dynie, orzechy włoskie, winogorna, mrozoodporne maliny owocują do przymrozków. Jesienią maleje widmo światła niebieskiego i fioletowego, zanika pasmo UVB, dlatego nie powstaje już witamina D w skórze, światło widzialne zmienia barwę na żółto-pomarańczową, dni są coraz krótsze, temperatura spada, liście drzew i krzewów rejestrują te zmiany i przygotowują się do snu, rośliny rozkładają chlorofil uwidaczniając inne barwniki jak żółte ksantofile, pomarańczowe karotenoidy, czerwone antocyjany, liście jeszcze są miękkie, jest transport substancji odżywczych, potem wiązki przewodzące zaczopowane są kalozą, liście odpadają, jednym roślinom wystarczy rozkład chlorofilu i zrzucają liście wcześniej, inne rozkładają też pozostałe barwniki na substancje zapasowe, które transportują do organów zimujących. Liście zostają brązowe i opadają. Drzewa o twardym drewnie mogą mieć stare liście przez zimę. Zima jest dla nich okresem odpoczynku od kwitnienia i owocowania jak dla nas sen. Dla nas zmiany kolorów mają znaczenie estetyczne, takie stopniowe przechodzenie przez zieleń, żółć, czerwień, pomarańcz i brąz jest bardzo ładne, zasypanie liśćmi alejki parkowe mają swój urok, u drzew i krzewów wykorzystujących każdy barwnik kolory zmieniają się stopniowo od zieleni przez żółć, pomarańcz i czerwień do brązu, czasem zależnie od padania światła na jednym osobniku są wszystkie kolory. Utrata liści chroni przed parowaniem kiedy woda w gruncie zamarza (w lasach liściastych nie zamarza) oraz parciem korzeniowym w cieplejsze dni i napełnieniem naczyń, w których woda zamarzając nocą mogłaby je zniszczyć. Zioła dnia długiego zaczopowują kalozą części zielone, które schną i opadają, one też rozkładają barwniki, zostają części zimujące, cebule, bulwy, kłącza, rozłogi. Rośliny dnia długiego jednoroczne zanikają. Rośliny obojętne fotoperiodycznie kwitną i owocują do mrozów. Jesień to wysyp grzybów, pieczarek, maślaków, podpieniek, borowików, również grzybów niejadalnych i trujących. Jesień to okres zbioru ziemniaków, warzyw korzennych ja marchew, pietruszka, buraki, seler, porów, warzyw kapustnych, jarmużu, kalafiorów, brokułów, kapusty, brukselki. Jesienią odlatuje wiele gatunków ptaków do Afryki, a do nas przylatują ptaki z północy, które u nas zimują. Odlatują np. jaskółki, dzikie gęsi, bociany, kukułki, skowronki, przylatują na zimę gile i jemiołuszki. Ptaki wędrują na tereny, gdzie jest dłuższy dzień,by tam zakładać gniazda, dłuższy okres światła to dłuższy okres zdobywania pokarmu dla piskląt i ich lepszy rozwój.

wrz 01 2021 Życie w jeziorach 1
Komentarze (0)

Nasze jeziora też nie są w najlepszym stanie, z tych samych powodów co rzeki i morze, a żyje w nich wiele organizmów np. ryby:
Płoć 
Rutilus rutilus ciało krókie, srebrne, wygrzbiecone, łuski duże, mała, trójkątna tępo zakończona głowa, tępy pysk, długie, szaroniebieskie płetwy piersiowe, grzbiet ciemniejszy.
Okoń 
Perca fluviatilis zielone, wrzecionowate ciało, na ciemnym grzbiecie są czarne pasy, wąski ogon, 2 prostokątne płetwy grzbietowe, pierwsza ma z tyłu czarna plamkę, czerwone płętwy brzuszne, piersiowe i odbytowa.
Sandacz 
Stizostedion lucioperca długie ciało zwęża się ku tyłowi, grzbiet szarozielony, brzuch biały, ciało ma czarne, poprzeczne smugi, grzbiet ma złote plamki, ma kły, sa 2 płetwy grzbietowe.
Jazgacz 
Acerina cernua brązowozielone ciało w ciemne plamki, zrosnięte płątwy grzbietowe, ciało zwężające sie ku tyłowi.
Szczupak
 Esox lucius długie, spłąszczone bocznie ciało ze spłąszczoną pionowo głową, płetwa grzbietowa cofnięta do tyłu, grzbiet czarnozielony, boki szare, brzuch biały.
Węgorz europejski 
Anguilla anguilla długie, wężowate ciało, ciemnozielony grzbiet, żółty brzuch, boki jaśniejsze od grzbietu, nie ma płetw brzusznych.
Sum 
Silurus glanis długie, gładkie ciało spłąszczone grzbietobrzusznie, płaska głowa, tępy pysk, długie wąsy po bokach pyska, małe oczy, grzbiet ciemnooliwkowy, brzuch biały, kilka krótszych wąsów na brodzie, jajowate płetwy piersiowe.
Sumik karłowaty 
Ictalurus nebulosus ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, grzbiet oliwkoy, brzuch biały, 8 wąsów, mała płetwa za płetwą grzbietową.
Miętus 
Lota lota długie ciało o okrągłym przekroju, ogon bocznie spłaszczony, grzbiet oliwkowozielony, białe wzory na bokach, na podbródku jest 1 wąs, 2 płetwy grzbietowe, jhedna długa, druga krótka, długa pęłtwa odbytowa, ma drobne zeby.
Karp dziki sazan 
Cyprinus carpio wrzecionowate, złotozielone ciało, okrągły przekrój, trójkatna głowa.
Karaś srebrzysty 
Carassius gibelio niebieskie, wrzecionowate ciało z grubymi łuskami, długa płętwa grzbietowa, drobne piersiowe, serduszkowata ogonowa.
Lin 
Tinca tinca krępe, wrzecionowate ciało, drobne łuski, trójkątna głowa, po obu bokach otworu gębowego są wąsiki, ciemnozielony grzbiet, boki złotawe, brzuch zółtobiały, płetwy zaokrąglone.
Kiełbie 
Gobio gobio brązowy wpadający w czarny lub zielony grzbiet, boki mają jasne plamy, biały brzuch, płetwy mają ciemne plamki, ciało walcowate, wąski ogon.
Jesiotr zachodni 
Acipenser sturio długie ciało z pekatym brzuchem, płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu, długa górna część płętwy ogonowej, wydłuzony pysk, nie ma zębów, ciało szare, wachlarzykowate płetwy grzbietowe. 
ukleja 
Alburnus alburnus cienkie, wrzecionowate ciało, ciemny, szary grzbiet, brzuch i boki srebrne, parzyste płętwy i odbytowa białe, grzbietowa i ogonowa szare, pysk tępy.
Kleń 
Leuciscus cephalus brązowo-szaro-zielony grzbiet, srebrne boki, biały brzuch, brzuszne pęłtwy i odbytowa czerwone, ciało wrzecionowate, głowa zaokrąglona, tępy pysk.
ciernik 
Gasterosteus aculeatus długie, cienkie, wężowate ciało, drobna, płąska płetwa ogonowa, grzbiet brązowozłoty, boki złociste, brzuch biały, duże oczy, niebieska tęczówka, grzbiet i brzuch maja kolce, pysk tępy.
Głowacz białopłetwy 
Cottus gobio szeroka, płaska głowa, tępy otwór gębowy, duże oczy, grzbietobusznie spłaszczone ciało, zwęża się ku tyłowi, grzbiet czarny w złote i brązowe plamki, boki złociste, brzuch jasny, wachlarzowate, złote w czarne plamy płetwy piersiowe.
Pstrąk potokowy 
Salmo trutta fario ciało długie, spłaszczone grzbietobrzusznie, zwęża sie ku tyłowi, grzbiet brązowy, jasniejsze boki mają ciemne plamy z czerwonymi obwódkami, brzuch żółty, żółte płatwy parzyste, grzbietowa długa, na środku ciała, tępy, zaokrąglony pysk.
Bezkręgowce to:
Kiełż zdrojowy 
Gammarus pulex drobne, brązowe, walcowate, członowane ciało.
Gammarus fossarum długie, zwinięte, złotobrązowe ciało.
kiełż jeziorny 
Gammarus lacustra brunatne cialo zwęża się ku tyłowi. Żyje w rzekach i jeziorach, których stan też nie jest najlepszy.
Gammarus varsoviensis jajowaty, gruby kiełż.
Gammarus balcanicus białe, walcowate ciało.
Kiełż rzeczny 
Gammarus roeseli długie ciało, pancerz przezroczysty.
Kiełż drobny 
Chaetogammarus stoerensis podłużne ciało.
Nartniki 
Hydrometra mają długie odnóżea pokryte nieprzemakalnymi włoskami, ciała są długie i wąskie np. nartnik duży Gerris lacustris długie, brązowe, wąskie ciało, 4 cieniutkie odnóża pokryte wloskami, dzięki, którym chodzi po błonce powierzchniowej na powierzchni wody.
Sunik 
Gerris paludum długie ciało, z 4 długimi cienkimi odnóżami pokrytymi włokami, chodzi po powierzchni wody wykorzystując napięcie powierzchniowe.
Topik 
Argyroneta aquatica to jest pająk, ciało brązowe, jajowaty, duży odwłok, na końcu ma kądziołki przędne, 8 długich odnóży, owalny głowotułów.
Bezkręgowce to słułbie, sa to drobne parzydełkowce, ciało ma postać swobodnie pływającego lub osiadłego polipa, otwór gębowy otaczają ramiona z parzydelkami, ciało ma 2 warstwy, otwór gebowy prowadzi do jamy chlonno-trawiącej, pokarm jest trawiony, wchłaniany i przez otwór gębowy usuwane są resztki, rozmnaża sie płciowo i przez pączkowanie. U nas są:
Stułbia pospolita 
Hydra vulgaris ciało walcowate, bezowe, na końcu proste, 6 długich ramion przy otworze gębowym.
Hydra circumcincta długie, cienkie, beżowe ciało z 6 długimi, poskręcanymi ramionami, jest zakotwiczona w podłożu. 
Stułbia szara 
Hydra oligactis długie, cienkie, jasne ciało, końcem owija się na glonach, cienkie, lancetowate ramiona.
Hydra oxycnida walcowaty polip z długimi ramionami.
Hydra stellata podłużne ciało z długimi, cienkimi parzydełkami.
Stułbia zielona 
Hydra viridissima ciało workowate, zielone, przytwierdza sie do roslin lub kamieni, ma długie ramiona, żyje w symbiozie z zoochlorellą Zoochlorella, jednokomórkowymi organizmami, czasem zredukowanymi do samego chloroplastu, u stułbii zyją w endodermie.
Rośliny w jeziorach to:
Rogatek sztywny 
Ceratophyllum demersum rozgałęziona łodyga, cienkie, skierowane w górę liście przypominają igły, liście są widlasto rozgałęzione igiełkowatych odcinków, brzegi ząbkowane, drobne kwiaty mają wiele pręcików, 1 słupek, owoce to jajowate orzeszki.
Włosienicznik krążkolistny 
Ranunculus circinatus rozgaęłzione łodygi z igiełkowatymi liścmi, które się kilkakrotnie widlasto rozgałęziają, małe, całośc liścia okrągła, pięciopłatkowe, białe kwiaty z żółtymi środkami, płatki sa okrągłe, orzęsione dno kwiatowe, półksiężycowate miodniki zachodza na siebie, nadaje się na oczxka wodne.
Wywłocznik kłosowy 
Myriophyllum spicatum rozgałezione, na lądzie płożące pędy, ulistnienie okółkowe, po 4 liście w okółkach, łatki liści naprzeciwległe, liście pierzastosieczne, nitkowate odcinki, czterokrotne kwiaty ułożone w kątach przysadek, 8 pręcików, czteroszyjkowy słupek, kwiaty zebrane w długie, proste kłosy, owoc to rozłupnia z 4 rozłupek, roslina akwariowa.
Wywłocznik okółkowy 
Myriophyllum verticillatum długie, nierozgałęzione łodygi, na lązie tworzą płożące kłącza, liście długie, pierzastosieczne, odcinki i oś nitkowate, kwiaty białe, kielich walcowaty, 4 jajowate płątki, rosną w kątach pierzastosiecznych przysadek z nitkowatych odcinków, w okółkach, owoce to drobne pestkowce, roslina akwariowa.
Pływacz zwyczajny 
Utricularia vulgaris długa łodyga, zimowe pączki owłosione, nitkowate, kilkukrotnie rozwidlone liście z pęcherzykami powietrza, łatki maja orzęsione brzegi, kwiaty żółte, grzbieciste, stożkowata, omszona ostroga, górna warga wygięta w łuk, szypułki dłuższe od przysadek, owoc to wielonasienna torebka.
Ramienica szorstka 
Chara aspera krótkie, cienki nibylistki, ma brodawki i kolce, są przylistki, plemnie i lęgnie w kątach nibylistków.
moczarka kanadyjska 
Elodea canadiensis białe, nierozgaęłzione korzenie fakultatywne-moga byc lub nie być, nitkowata, gładka, okrągła łodyga, ulistnienie okółkowe, jajowate liście po 3 w wokółku, brzegi ząbkowane, siedząće kwiaty męskie rosną w kątach liście, maja osłonki z jajowatych przylistków, żeńskie mają białę listki okółków okwiatu, owoce to owalne jagody z wrzecionowatymi nasionami, roslina akwariowa.
Jezierza mniejsza 
Najas minor rozgałeziona łodyga, licie podługowate, powierzchnia głeboko ząbkowana, drobne, czerwono-pomarańczowe kwiaty z żółtymi środkami, płaskie płatki, wiele pręcików.
Rzęsa trójrowkowa 
Lemna trisulca drobne, płaskie, lancetowate pędy z długim trzonkiem i jednym korzeniem, rozmnaża się wegetatywnie przez rozczłonkowanie pędów, kwiaty zredukowane, 1 żeński z 1 słupkiem 2 męskie z 1 pręcikiem, owoce podobne do mieszków, nadaje sie do oczek wodnych.
Zdrojek 
Fontinalis antipyretica małe, języczkowate, ostro zakończone listki, ułożone w 3 szeregach, łodyżka rozgałęziona.
osoka aloesowata 
Stratiotes aloides krótki pęd, podziemne kłącze z nitkowatymi korzeniami, liście rozety lancetowate, sztywne, mięsiste, trójkancieste, białe, zrosłopłatkowe, rozdzielnopłaty zebrane w kwiatostany na długich szypułkach, owoce to torebki, roslina pastewna i nawozowa.
Lobelia jeziorna 
Lobelia dortmanna prosta, wznieisona łodyga wyrasta z kłącza, równowąskie liście rozety, konce zaokrąglone, w środku maja kanały powietrzne, liście łodygowe łuskowate, drobne, kwiaty białe lub niebieskie, obupłciowe, rosna w kątach łuskowatych przysadek, płatki zrosnięte w rurkę, jest podługowatych 5 łatek, pręciki zrośnięte w rurkę, dizałki drobne, trójkątne, pod wodą kwiaty klejstogamiczne, owoc to torebka, otwiera się 2 klapami, z kąłcza rosną korzenie.
Poryblin jeziorny 
Isoetes lacustris krótka, bulwiasta lodyga, długie, szydlaste liście, kłącza wyrastają z łodygi, zarodnie mają dwupłciowe zarodniki, roslina akwariowa.
Rdestnica połyskująca 
Potamogeton lucens silnie rozgałęzione, pływająće pędy, liście wrzecionowate, zaostrzone u nasady i na końcu, krótkoogonkowe, kwiaty zebrane w kłosy.
Rdestnica przeszyta 
Potamogeton perfoliatus cienka, słąbo rozgaęłziona łodyga, zanurzone okrągłe, obejmująće łodygę sercowatymi nasadami liście, brzegi faliste i ząbkowane, kwiaty na grubych szypułkach zebrane są w kłosy, roslina ozdobna, nadaje się do oczek wodnych i do akwariów.
Rdestnica kędzierzawa 
Potamogeton crispus cienkie, pływająće pędy, ulisnienie naprzemianległe, długie, odwrotnie jajowate, krótkoogonkowe, falowane liście, zielone, okrągławe kwiaty zebrane są w jajowate kłosy.
Rdestnica szczeciolistna 
Potamogeton friesii rozgałęziona łodyga, cienkie, nitkowate liście, niepozorne, długoszypułkowe kwiaty.
Rdestnica grzebieniasta 
Potamogeton pectinatus cienkie, rozgaęłzione łodygi, ulistnienie naprzemianległe, liście cienkie, długie, otwarte języczkowate pochwy, przylistki przyrośnięte do blaszek, równoległe uzyłkowanie liścia, lejkowate, czterosłupkowe kwiaty w okółkach zebrane są w kłos, owoce sa lancetowate, żółtobrązowe i dzióbkowate.
Rdestnica pływająca 
Potamogeton natans rozgaęłziona łodyga, podwodne liście rozgałęzione, cienkie, nitkowate, pływające duże, owalne, końce lekko zaostrzone, ogonki sa długie, drobne, zielonkawe kwiaty zebrane w kłosy na długiej szypułce.
Rdest ziemnowodny 
Polygonum amphibium dęta, gruba, naga łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście języczkowate, falujące, krótkoogonkowe, sercowate nasady, rózowe dzwonkowate, kwiaty zebrane sa w walcowate, długie kłosy, 5 pręcików, pomarańczowe miodniki, jednokomorowa zaklążnia, 2 szyjki słupka, owoce to brązowe, soczewkowate orzeszki.

wrz 01 2021 Życie w jeziorach 2
Komentarze (0)

Rzęsa drobna Lemna minor okrągłe, spłaszczone pędy, rozmnaża sie przez fragmentacje pędów, zredukowane, jednopłciowe kwiaty żeński ma 1 słupek, męski 2 pręciki, owoce sa suche, niepękające, roslina akwariowa.
Spirodela wielokorzeniowa 
Spirodela polyrrhiza długie, biaęł korzenie, okrągłe, płaskie pędy, zredukowane kwiaty.
rzęść wiosenna 
Callitriche palustris pędy rozgaęłzione, pływające liście owalne, lekko zaostrzone zebrane w rozetę, zanurzone odwrotnie jajowate, po 2 w okółku, drobne, nitkowate korzenie, zredukowane kwiaty.
Grążel żółty 
Nuphar luteum długie, czołgająće się rozgaęłzione kłącze, ma blizny po opadłych liściach, pływająće, długoogonkowe liście, owalne, nasady głeboko wcięte, sercowate, żółte kwiaty z 5 działkami i wieloma pąłtkami, trójkanciaste szypułki, owoce to butelkowate torebki, roslina ozdobna, nadaje się na oczka wodne, można nią karmic świnie.
Grzybinie białe 
Nymphaea alba walcowate kłącza, liście okrągłe, nasady głeboko wcięte, sercowate, długoogonkowe, kwiaty białe, wielopłatkowe, żółte pręciki spiralnie ułozone w okół słupka, żółe, płaskie znamie słupka, owoc zielony, kulisty, grube, pełzające kłącze. Roślina ozdobna, nadaje sie do oczek wodnych i stawów, lecznicza, korzeń leczy choroby macicy, uspakaja, reguluje pracę serca.
Żabiściek pływający 
Hydrocharis morsus-ranae krótki, gruby pęd, długie, proste korzenie, liście rozety nerkowate, długoogonkowe, nasady sercowate, białe, trójpłatkowe kwiaty, mają kilka pręcików w 4 okółkach, słupoek dzieli sie w połowie długości.
Strzałka wodna 
Sagittaria sagittifolia krótki pęd wyrasta z podwodnej bulwy, tak jak rozlogi, liście podwodne sa taśmowate, nawodne okrągłe, łodygowe strzałkowate, mają 3 lancetowate odcinki, 2 są po bokach ogonka, białę, trójpłatkowe kwiaty, płatki są szerokie, nasady są wąskie, fioletowe, kilka pręcików, otacza słupek, kwiaty zebrane są w wiechę, roslina ozdobna, nadaje sie do oczek wodnych.
Pałka wąskolistna 
Typha angustifolia prosta, sztywna, walcowata łodyga, pełzające kąłcze, lancetowate, dlugie, równoległe do łodygi, rynienkowato zwinięte liście, drobne kwiaty zebrane w brązowe, walcowate kolby, u góry są męskie, u dołu żeńskie, owoce to jednonasienne orzeszki.
Żabieniec babka wodna 
Alisma plantaga-aquatica kłącza zgrubiałe, łodyga wzniesiona, długoogonkowe liście tworzą rozety nad powierzchnia wody, są języczkowate, zaostrzone, drobne, białe, obupłciowe kwiaty zebrane są w wiechy, szypułki sa długie, kielich ma 3 działki, korona 3 płatki, szyjka słupka dłuższa od zalązni.
Żabieniec trawolistny 
Alisma gramineum krótkie kłacze, wąskie, języczkowate, długie liście na długich ogonkach, zebrane są w rozetę, drobne, białe kwiatuszki z 3 okrągłymi płatkami zabrane są w wiechy na długich szypułkach.
Łączeń baldaszkowaty 
Butomus umbellatus gruba, pozioma łodyga, liście sztywne, trójkanciaste, równowąskie liście, białoróżowy okwiat z 3 trójkątnych działek i 3 jajowatych, jasnoróżowych płatków w 2 okółkach, 9 pręcików, 6 zrosniętych u podstawy słupków, owoce to mieszki z dzióbkiem.
jeżogłówka gałęzista 
Sparganium erectum rozgaęłziona, pełzająca lodyga z rozłogami i bulwkami, ulistnienie skrętoległe, równiowąskie liście obejmują lodyge nasadami, są trójkanciaste, zaostrzone, widać linię grzbietową, kwiaty zebrane w główki zebrane skrętolegle w klosy, kwiaty żeńskie mają białe kolce, męskie sa ciemne, pojedyncze kwiaty niepozorne, owoce to pestkowce.
Zilenice 
Chlorophyta to jedno lub wielokomórkowe glony, w jeziorach maja najczęściej postać nitek np. Skrętnice Spirogyra sp. rząd sześciennych komórek ze spiralnym chloroplastem, tworzy na powierzchni wody korzuch, chlorella np. chlorella zwyczajna Chlorella vulgaris jednokomórkowy, okrągły glon z wieloma chloroplastami. zielenice nitkowate zakotwiczone w dnie przypominają włosy.
Sinice 
Cyanobacteria to fotosyntetyzujące bakterie, tworzą zielone osady na kamieniach, zabarwiają wodę na zielono,zwykle ich wzrost jest utrzymywany na stałym poziomie przez inne orgnizmy, po których zaniku namnażają się bez ograniczeń w dzień, a obumierają w nocy.
Sit alpejski Juncus alpinus podziemne, gęsto ukorzenione kłącze, podługowate liście, podsadki lancetowate, kwiaty zebrane w groniaste wiechy, kwiatki wrzecionowate, brązowe.
Sit bałtycki Juncus balticus proste, sztywne łodygi, liście podługowate, wzniesione w górę, brązowe, podługowate kwiaty zebrane w wiechy w kątach liści.
Sit błotny Juncus tenageia nitkowate korzenie, proste łodygi tworzą luźne kępy, liście długie, wąskie, podługowate, kwiaty zebrane w główki w kątach liści i na szczytach łodyg.
Sit chudy 
Juncus tenuis miękkie, długie, cienkie łodygi, płaskie, pochwiaste, podługowate liście, drobne kwiatyy zebrane w kliste główki, zebrae w szczytowe wiechy, u podstawy jest przysadka dłuższa od okwiatu, owoce to odwrotnie jajowate torebki z dzióbkami.
Sit cienki 
Juncus filiformis cienkie, wiotkie łodygi, u nasady otulone pochwami liściowymi, z kąłcza wyrastają nitkowate, rozgaęłzione korzenie, cienkie, długie liście, kwiaty zebrane w pęczki są drobne, u nasady rosnie długa podsadka, owoc to tępa, żółta, jajowata, szeroka torebka, nasiona są kuliste, drobne, brnatne.
Sit czarny 
Juncus atratus prosta, sztywna łodyga, liście lancetowate, długie, kwiaty zebrane w główki, zebrane w wiechy, są drobne i cienkie, owoce to torebki.
Sit członowaty 
Juncus articulatus gęsty, wiązkowy system korzeniowy, łodyga kolankowata, pełzające kłącze, liście szydlaste, długie, cienkie, kwiaty zebrane w główki, zebrane w rozrzutki, krótka podsadka, kwiat drobny, Listki okwiatu jednakowe, ostre, owoc to jajowata, błyszcząca, czerwonobrunatna torebka z krótkim, ostrym dzióbkiem na czubku, nasiona brunatne podłużnie siatkowane.
Sit drobny 
Juncus bulbosus łodyga prosta, pokładająca się tworzy kępki, liśćie lancetowate, ostre, długie, czerwone, owalne kwiaty zebrane w główki zebrane w rozrzutkę. Sit dwudzielny Juncus bufonius krótkie łodygi, liście podługowate, płaskie, szczeciniaste, drobne kwiat zebrane w sierpiki, zebrane w rozrzutki.
Sit Gerarda Juncus gerardi proste łodygi, liście skierowane w górę, podługowate, drobne, brunatne kwiat zebrane w wiechy, długa, lacetowata podsadka.
Sit malenki Juncus minutulus luźne kępy, pogięte łodygi, liście lancetowate i podłgowate, kwiaty drobne, owalne, zebrane w jednobocze grona.
Sit ostrokwiatowy Juncus acutiflorus czołgająće kłącze, łodgi mają kolanka, szydlaste liście, blaszki obłe, płaskie, wygięte, główki zebrane w wiechotkowatą rozrzutkę, krókie podsadki, listki okwiatu krótkie ostre, nierówne, wewnętrzne dłuższe, ościste i odgięte, owoc to jajowata torebka z dzióbkiem.
Sit rozpierzchły Juncus effusus gęsta wiązka korzeni, łodyga szydlasta otulona pochwami, liście szydlaste, długie, drobe, brunatne kwiaty zebrane w wiechotkę szczytową, owoc to odwrotnie jajowata, wklęsła torebka z małym dzióbkiem na środku, błyszcząca.
Sit siny Juncus inflexus gęsta wiązka korzeni, łodyga szydlasta, żeberkowana, otulona łuskowatymi, czarnobrunatnymi i błyszczącymi pochwami, liście szydlaste, mały, rdzawy okwiat z kilkoma precikami zebrane, rozpierzchłe, szczytowe wierzchotki, owoce to jajowate torebki z dzióbkiem.
Sit skucina Juncus trifidus gęste kępki, łodyga cieka, bezlistna, pod kwiatostanem ma maleńkie, szydlaste podsadki, nasady łodyg okryte są pochwiastymi, o żółtym zabarwieniu łuskami, liście wąskie, rynienkowato zwinięte i szydlasto zakończone, osłonięte żółtymi łuskami, kwiatki wyrastają na bardzo krótkich szypułkach przy łodydze, w kątach niektórych podsadek, okwiat niezróżnicowany, złożony z 6 jednakowych działek brunatnego kolor, jeden słupek z długą wystającą poza okwiat szyjką i trzema piórkowatymi znamionami, 6 pręcików z bardzo dużymi, żółtymi pylnikami, owoce to torebki.
Sit skupiony Juncus conglomeratus gęste kępki, wiązka korzeni szydlaste, otulone łuskowatymi, brunatnymi pochwami, pod kwiatostanem są żeberkowane, liście odziomkowe, szydlaste, kwiatostan to kulista wierzchotka szczytowa, u nasady wyrasta jako przedłużenie łodygi przysadka,  rdzawy okwiat, owoc to jajowata torebka z małym dzióbkiem, nasiona ciemnobrunatne, jajowato podłużne, bokiem spłaszczone, na końcu zaostrzone, matowe.
Sit sztywny Juncus squarrosus sztywna, twarda łodyga tworząca gęste, zbite kępy, liśćie odziomkowe, sztywne, grube, szydłowate, u nasady z pochwami z dwoma uszkami, kwiatostan szczytowy, przerywany, ze skupionych pojedynczych kwiatów, podsadka krótsza od kwiatostanu, listki okwiatu niezróżnicowane, jajowate, tępe, brunatne z białym obrzeżeniem, owoc to sucha, jajowata torebka, tępa, z drobnym ząbkiem na szczycie, trójkomorowa, podłużne, brunatne nasiona.
Sit ściśniony Juncus compressus płożące kłącze, szarozielona, spłaszczona łodyga z 1 liściem po środku, liście podługowate, odziomkowe, rynienkowate, kwiatki obpłciowe, działki okwiatu tępe, szeroko obrzeżone, barwy jasnobrunatnej z zielonym grzbietem, długie podsadki, owoc to kulista, jasnobrunatna torebka, dłuższa od działek okwiatu.
Sit tępokwiatowy Juncus subnodulosus prosta łodyga, liście lancetowate, szerokie, długie, czerwone, długie, kwiatki zebrane w rozłorzystą wiechotkę, owoce to torebki.
Sit trójłuskowy Juncus triglumis łodyga krótka, szeroka prosta, pokryta długimi pochwami, liście lancetowate, cienkie, kwiatki zebrane w główki, duże, czerwone listki okwiatu, owoce to torebki.
Sit żabi Juncus ranarius giętkie, leżące łodygi rozchodzą się promieniście od środka, leżące liście sa szydlaste, podłużne kwiatki zebrane są w brązowe głowki zebrane w groniaste wiechy, owoce to torebki.
Juncus planifolius wiązkowy system korzeniowy, krótkie, lancetowate liście, brązowe, małe kwiatki zebrane są w główki zebrane w wieszki, owoce to torebki.
Bezkręgowce z jezior:
Błotniarka stawowa Lymnaea stagnalis głowa z trójkątnymi czułkami, otwór gębowy ma radulę, tarkę służacą do rozdrabniania pokarmu, długi worek trzewiowy, długa, beżowa muszla, może być w różnych odcieniach brązu lub czarna, noga jest płaska.
Rozdętka pospolita Physa fontinalis mała, przezroczysto beżowo perłowa muszla, prawie owalna.
Rozdętka Physa gyrina mała prześwitująca, spłąszczona, okrągła muszla w ciemne plamki.
Zatoczek rogowy Planorbarius corneus biała, kremowa lub ciemna, skręcona w jednej płaszczyźnie, okrągła płaska muszla, ciało ceglaste.
Zatoczek pospolity Planorbis planorbis płaska, zwinięta w jednej płaszczyźnie muszla, biała lub b rązowa, widać pierścienie przyrostu.
Zatoczek lśniący Segmentina nitida brunatna, przezroczysta muszla, splaszczona od spodu, noga z przodu okrągła z tyłu ostra, czułki nitkowate.
Zatoczek ostrokrawędzisty Anisus vortex jasna beżowa muszla, jest płaska, okrągła, przezroczysta.
Zatoczek łamliwy Anisus vorticulus przezroczysta, błyszcząca, cienka, płąska, okrągłą muszla.
Żyworódka rzeczna Viviparus viviparus brązowa, wysoka, szeroka, zwężona ku górze, zaostrzona muszla ma podłużne ciemne pasy.
SZczeżuja wielka Anadonta cygnea żóła muszla w czarne plamy, jest jajowata, ma przy zamku płaski talerzyk.
Szczeżuja pospolita Anodonta anatina czarna, wachlarzowata, matowa muszla.
Szczeżuja spłąszczona Pseudanodonta complanata brunatna, błyszcząćca muszla, z jednej strony jest bardziej rozrośnięta.
Szczeżuja chińska Sinanodonta woodiana jajowata, brąwzowa muszla w ciemniejsze, poziome pasy.
Stójka malarska Unio pictorum podłużna, jasna, żółta  muszla w ciemniejsze poziome pasy.
Stójka gruboskorupowa Unio crassus brunatna, okrągława, wydłużona muszla przy zamku brązowa i wypukła, widać pierścienie przyrostu.
Stójka zaostrzona Unio tumidus wydłużone z jednej strony, podłużne, brązowe, błyszczące muszle.
Rak rzeczny Astacus astacus ma głowę tułów i odwłok, przy głowie ma wyrostek, rostrum, oczy na słupkach poruszają się niezależnie od siebie, szczypce są krótkie i grube, skrzela pod pancerzem, odwłok ma 7 segmentów, ostatni, telson jest wachlarzowaty.
Rak błotny Astacus leptodactylus żółty kolor w brązowe kropki, długie, cienkie szczypce, karapaks ma kolce.
Płoszczyca szara Nepa cinerea płaskie ciało podobne do uschniętego liścia ma na końcu odwłoka rurkę oddechową, ciało rozszerza się ku końcowi, grzbiet brązowy, spód żółty, wierzch odwłoka czerwony, skrzdłą szare.
Topielica Ranatra linearis długie, cienkie ciało z rurką oddechową na końcu odwłoka, ma wąskie skrzydłą, cienkie, długie czułki.
Pijawka lekarska Hirudo medicinalis cylindryczne, brązowe ciało z czerwonymi pasami, jest spłąszczone grzbietobrzusznie, na stronie brzusznej są plamki, otwór gębowy to ssawka. Pijawka pomaga przy zakrzepicy, nadciśnieniu, poprawia krążenie po ponownym przyszyciu kończyn, oparzeniach i odmrożeniach.
Pijawka rybia Piscicola geometra wąskie, cylindryczne ciało, ma 2 przyssaki, segmenty są wyraźne, kolor zielony lub żółty, na grzbiecie ma brunatne plamki, zprzodu są 2 pary oczu.